Можливо, Юнкер був правий, і Україна в найближчі 25 років не вступить до ЄС?

В Україні легально і чесно заробити собі на гідне проживання практично неможливо

Можливо, Юнкер був правий, і Україна в найближчі 25 років не вступить до ЄС?
Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер EPA

Андрій Головачов

Економічний експерт

В Україні легально і чесно заробити собі на гідне проживання практично неможливо

Оригінал на сторінці Андрія Головачова в Facebook

Коли глава Єврокомісії Ж.-К. Юнкер у запалі кинув репліку що "в найближчі 25 років Україна не має шансів вступити до ЄС", наша влада обурилася і заявила, що Юнкер - "це ще не вся Європа". Але Юнкер, безумовно, був правий.

І справа навіть не в тому, що Україна не зможе запровадити у себе європейські демократичні принципи, такі як незалежний суд, рівність усіх перед законом, захист приватної власності, вільна преса, децентралізація, верховенство права, гарантії гуманітарних прав людей і ще сотні інших, не менш важливих принципів. Не зможе, тому що століттями жила при абсолютних монархіях і деспотіях та сформувалася в абсолютно іншій, незахідній культурі.

Справа в тому, що Україна вже настільки економічно відстала від ЄС, що подолати цей розрив у найближчі 2-3 десятиліття не можливо за жодним сценарієм. Більш того, цілком можливо, що поїзд вже пішов. Назавжди. І мрія про вступ до ЄС вже рівносильна мрії дожити до комунізму.

Новини за темою

ВВП на душу населення за ПКС в Україні зараз становить 7,9 тис. дол. А для того, щоб претендувати на членство в ЄС, треба мати, як мінімум, 20 тис. дол. Середнє економічне зростання в світі зараз становить 2,3% на рік. Чи є у нас підстави вважати, що ми будемо зростати більш високими темпами? Ні, звичайно, тому що наш економічний базис залишився примітивним ще з часів СРСР - малорентабельне сільське господарство і примітивна первинна обробка руди. Так і не зрозуміло, на яких ринках і за рахунок чого рости. Реально у нас експорт як і раніше падає кожен місяць - ринок ЄС нам нічого не дав, бо нам там нема чого запропонувати. Цьогоріч ми виростемо на 1%. На папері. Реально, схоже, просядемо ще на 1,5-2%.

Але навіть якщо уявити неймовірне і ми змогли забезпечить щорічне зростання у 2,3 % протягом 10 років, то наш ВВП складе всього лише 9,9 тис. дол. на душу. І це за умови, що всі 10 років курс гривні залишиться незмінним і не девальвує, що, звичайно, відноситься до розряду неймовірного, враховуючи наші величезні борги, які через 3 роки доведеться виплачувати. Крім того, на нас висить борг у 3 млрд перед Росією і важкий арбітраж з "Газпромом". Якщо припустити, що за 10 років гривня девальвує ще на 40%, то ми отримаємо ВВП на душу знову на рівні нинішніх 7-8 тис. дол. Можливо, навіть нижче! При цьому, країни ЄС, очевидно, не будуть стояти на місці всі ці десять років і чекати, поки ми їх наздоженемо своїм знаменитим "українським проривом".

Новини за темою

Якщо ж ми захочемо змінити свій економічний базис і зробити його сучасним, високотехнологічним, щоб підняти рівень ВВП за рахунок сучасних технологій та підвищення продуктивності праці, то утопічність цих надій демонструють прості розрахунки.

Відомо, що вартість сучасного машинобудівного заводу на 120-150 робочих місць становить десь 25-30 млн дол. Отже, вартість створення одного сучасного робочого місця становить у середньому 200 тис. дол. Рівень безробіття становить 8 млн (2 млн усередині країни і ще 6 млн бігає по світу). Отже, для створення хоча б 5 млн сучасних високотехнологічних робочих місць потрібно 1000 млрд дол. інвестицій. А ми за 1 млрд дол. у ногах у МВФ валяємося.

Не варто забувати, що для підготовки 5 млн осіб, здатних освоїти сучасні технології, необхідно інвестувати у початкову, середню технічну і вищу освіту протягом 5-6 років не менше 15-20 млрд дол. До речі, той факт, що 70% всієї робочої сили отримує зарплату в середньому 100-250 доларів, якраз і говорить про наш допотопний технологічний уклад і найнижчу продуктивність праці як наслідок.

Для того, щоб до нас прийшли 1000 млрд дол. інвестицій, необхідно створити привабливу інфраструктуру для ведення бізнесу: порти, дороги, енергетика, залізничний транспорт по всій країні. А у нас вчора зупинився німецький завод Knauf через відсутність вантажних вагонів. За розрахунками експертів, на це ще буде потрібно 70-80 млрд дол.

І все це на тлі глобальної економічної рецесії, коли скоро навіть нульове зростання буде вважатися відмінним результатом.

Новини за темою

Проблема України полягає в тому, що всі 25 років незалежності вона не залучала в економіку реальний капітал, як це робили інші більш успішні країни центральної Європи. Нам необхідно було залучати в середньому хоча б по 30 млрд дол. щорічно, щоб мати шанси створити сучасну економіку, яка була б здатна фінансувати соціальні зобов'язання перед суспільством. 80% з того, що інвестувалося всі ці роки в економіку України, насправді були раніше вкрадені з бюджету кошти. Як наслідок, у нас розвалилася вся інфраструктура, освіта, медицина, які були тотально недоінвестовані. Відповідно, у нас виявився непривабливий інвестиційний клімат, оскільки немає необхідної інфраструктури і немає робочої сили з необхідною кваліфікацією.

У таких умовах легально і чесно заробити собі на гідне проживання людині практично неможливо. Це стало причиною тотальної корупції і хабарництва як у державному управлінні, так і в приватному бізнесі, які сформували відповідні поведінкові шаблони та відповідну мораль. Все це також не сприяло притоку капіталу в країну.

Я вже не кажу про те, що поки на Донбасі не буде твердого миру, жоден розсудливий інвестор не прийде в Україну.

Отож, чи правий був Юнкер?

Андрій Головачов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>