Мовою цифр: Якою була Куба до Кастро

Про Кубу часів Кастро багато написано. Багато сказано про складне становище в країні. Але якою була Куба до революції?

Мовою цифр: Якою була Куба до Кастро
Фото з відкритих джерел

Про Кубу часів Кастро багато написано. Багато сказано про складне становище в країні. Але якою була Куба до революції?

Багаторічний лідер Куби Фідель Кастро пішов з життя 25 листопада. Багато політиків вже висловилися з приводу кончини команданте, багато знайшли хороші слова в пам'ять спочилому диктатору. Одним з небагатьох, хто прямо заявив, що не жалкує про смерть Фіделя, був обраний президент США Дональд Трамп. "Сьогодні світ відзначає відхід жорстокого диктатора, який пригнічував свій народ протягом майже шести десятиліть. Спадщина Фіделя Кастро являє собою розстріли, злодійство, неймовірні страждання, бідність та ущемлення основних прав людини. Незважаючи на те, що Куба залишається тоталітарною державою, я сподіваюся, що сьогодні знаменує собою відхід від жахів, які існували дуже довго, і до майбутнього, в якому прекрасний кубинський народ, нарешті, буде жити в свободі, вони її заслуговують", - заявив Трамп.

Новини за темою

Про Кубу часів Кастро багато написано. Багато сказано про складне становище в країні. Але якою була Куба до революції?

Оригінал на сторінці Яна Валетова в LiveJournal

1937 рік — Куба першою в Латинській Америці прийняла закон про 8–годинний робочий день і про мінімальну заробітну плату.

1940 рік — перший у світі президент — мулат (від чорної матері і батька–мулата), обраний абсолютною більшістю кубинців. При цьому на Кубі тоді, як і зараз, більшість населення — білі. Як не дивно, ним став майбутній диктатор — Фульхенсіо Батіста.

1940 рік — на Кубі прийнята сама просунута в Іберо–Америці (включаючи Іспанію та Португалію) конституція, серед її досягнень: вперше в Латинській Америці встановлено рівні у всьому права між чоловіками і жінками, між расами і т. д. В Іспанії жінка отримала рівні з чоловіком права лише в 1976 році.

1950 рік — друга країна в світі, яка відкрила телевізійну станцію і студію. Куба стає телевізійним центром Латинської Америки, Гавана стає центром шоу–бізнесу Латинської Америки (зараз цей центр — Маямі).

1952 рік — перший в світі житловий будинок з бетону побудовано в Гавані (будівля El Focsa).

1954 рік — Куба — країна з найбільшою кількістю корів і биків на душу населення в світі — одна на кожного жителя. У той же час Куба — третя країна в світі по споживанню м'яса на душу населення (слідом за Аргентиною і Уругваєм).

Новини за темою

1955 рік — друга країна в Латинській Америці (включаючи Іспанію) після Уругваю з найменшим рівнем дитячої смертності (33,4 на тисячу новонароджених).

1956 рік — ООН визнала Кубу латиноамериканською країною з найменшою кількістю неписьменного населення (23%, для того часу це була низька цифра). У Гаїті було 90% безграмотних, в Іспанії, Сальвадорі, Гватемалі, Болівії, Венесуелі, Бразилії, Перу, Домініканській республіці — трохи більше 50%.

1957 рік — ООН визнає Кубу країною з одним з кращих показників у світі і кращим у Латинській Америці та Іспанії. На Кубі був 1 кваліфікований лікар–спеціаліст на 957 жителів.

1957 рік — сама електрифікована країна в Латинській Америці з найвищою кількістю електрифікації житлових будинків (83%) і жител з туалетом і з усіма зручностями (80%). Ці показники були одними з найвищих у світі.

1957 рік — за кількістю споживаних калорій щодня кожним кубинцем — 2870 — Куба була другою після Уругваю.

1957 рік — Гавана — друге місто в світі, в якому відкрився кінотеатр 3D кінотеатр–мультизал. Гавана була містом з найбільшою кількістю кінозалів в світі — 358 — обганяючи Нью–Йорк, Париж, Лондон і всі інші міста світу.

1958 рік — друга країна в світі, яка почала мовлення кольорового ТБ і масовий продаж кольорових телевізорів (у багатьох будинках досі стоять ці телевізори).

Новини за темою

1958 рік — третя країна в Латинській Америці за кількістю автомобілів (160 тисяч, тобто одна машина на 38 кубинців). Перша країна в ЛА за кількістю електроприладів у будинках кубинців. Перше місце у світі за довжиною залізниць на кв. км і по кількості радіоприймачів у світі (1 на 2 чоловік).

З 1950 по 1958 рік Куба займала друге/третє місця за доходами населення в Іберо–Америці, обганяючи Італію і більш ніж в 2 рази Іспанію. Незважаючи на маленьку площу і всього 6,5 мільйона чоловік населення, в 1958 році Куба посідала 29–е місце серед світових економік, набагато попереду всіх країн Латинської Америки, Іспанії, Італії, Португалії.

1958 рік — згідно Міжнародної організації праці, за середньою зарплатою робітників Куба — на восьмому місці в світі (після США, Канади, Швеції, Швейцарії, Нової Зеландії, Данії і Норвегії), а по доходах селян — на сьомому місці в світі. Рівень безробіття — один з найнижчих у світі — 7,07%. Всього працюючого населення на Кубі в 1958 році — 2204000 людей.

Крім усього цього, до 1958 року Куба була країною з найкращим дорожнім покриттям в Латинській Америці, з найбільшою кількістю супермаркетів в Латинській Америці, з самим сучасним аеропортом (Гавана), з найбільшими іноземними інвестиціями і з найбільшим в Америці бюджетом на збереження історичних і архітектурних пам'яток.

Всі дані з щорічників ООН, ВООЗ та ЮНЕСКО за 50–ті роки

Друге незалежне джерело - є повтори, але суть та ж і охоплення за роками трохи менше.

1952 рік - у Гавані побудовано перший в світі житловий будинок з бетону (будівля El Focsa).

1951 рік - у Гавані відкривається готель Riviera, перший готель світу з центральним кондиціонером.

Новини за темою

1954 рік - Куба - країна з найбільшою кількістю корів і биків на душу населення в світі - одна на кожного жителя. У той же час Куба - третя країна в світі по споживанню м'яса на душу населення (слідом за Аргентиною і Уругваєм).

1955 рік - друга країна в Латинській Америці (включаючи Іспанію), після Уругваю, з мінімальним рівнем дитячої смертності (33,4 на тисячу новонароджених).

1956 рік - ООН визнала Кубу латиноамериканською країною з найменшою кількістю неписьменного населення (23%, для того часу це було низькою цифрою). У Гаїті було 90% безграмотних, в Іспанії, Сальвадорі, Гватемалі, Болівії, Венесуелі, Бразилії, Перу, Домініканській республіці - трохи більше 50%.
1957 рік - ООН визнає Кубу країною з одним з кращих показників у світі і кращим у Латинській Америці та Іспанії. На Кубі був 1 кваліфікований лікар - спеціаліст на 957 жителів. (Так що комуністи і тут привласнили собі чужі лаври).

1957 рік - сама електрифікована країна в Латинській Америці з найвищою кількістю електрифікації житлових будинків (83%) і жител з туалетом з усіма зручностями (80%). Ці показники були одними з найвищих у світі.

1957 рік - за кількістю споживаних щодня кожним кубинцем калорій - 2870 - Куба була в Іберо-Америці другою після Уругваю.

1957 рік - Гавана - друге місто в світі, в якому відкрився кінотеатр 3D і кинотреатр-мультизал. Гавана була містом з найбільшою у світі кількістю кінозалів - 358 - обганяючи Нью-Йорк, Париж, Лондон і всі інші міста світу.

1958 рік - друга країна в світі, яка почала мовлення кольорового ТБ і масовий продаж кольорових телевізорів (у багатьох будинках досі стоять ці телевізори).

Новини за темою

1958 рік - третя країна в Латинській Америці за кількістю автомобілів (160 тисяч, тобто, одна машина на 38 кубинців). Перша серед країн ЛА за кількістю електроприладів у будинках жителів. Перше місце в світі за протяжністю залізниць на кв. км і по кількості радіоприймачів на душу населення (1 на 2 чоловік).

1958 рік - прямі інвестиції з США в економіку Куби становили 1 мільярд доларів. На всю Латинську Америку більше отримала лише Венесуела.

* * *

У нас полюбляють розповідати, що диктатура більшовиків, Леніна-Сталіна та інших вбивць, це "прийняв з сохою, а залишив з атомною бомбою" наше світле, хоч і важке минуле. А ось Стресснер, Батіста, Піночет, Трухільо і т. д. - це жах-жах. Звичайно, є папа Док і його тонтон-макути і як тікають з Гаїті в Домінікану - це крутіше, ніж з Куби до Флориди. Але в цілому, коли до влади де б то не було приходять ліві та інші більшовицькі послідовники, це закінчується катастрофою. Страшною катастрофою.

Я не хочу топтатися по мертвому старому Фіделю, але у кожної ідеї є послідовники. І за ці дні я чув десятки захоплених некрологів, які прославляють Фіделя і його велику роль. Фідель помер і мені хотілося б, щоб разом з ним померла і його справа. Схема: Фідель помер, але справа його живе, особисто мене лякає.

Нічого хорошого в тому, що він зробив, не було. Закінчу я цитуванням статті Ілларіонова, повертаючись до мови цифр. Я намагався бути якомога менш емоційним у цій статті, і вас закликаю до того ж.

Невійськові жертви режиму Фіделя Кастро в період з 1 січня 1959 р. по 25 березня 2005 р., чол.:

Розстріляні: 5640

Жертви позасудових розправ: 1203 (Включаючи 187 убитих під час спроб покинути острів і пошуку укриття за кордоном)

Вбиті у в'язницях: 2199 (Кількість 2199 загиблих у тюрмах включає в себе 200 смертей через відсутність медичної допомоги, 155 вбивств, 272 самогубства, 1315 смертей через нещасні випадки та з інших причин, включаючи смерть з природних причин, посилену тюремними умовами, а також 258 смертей в концтаборах U. M. A. P. Розстріляні, навіть якщо вони були в момент розстрілу ув'язненими, враховані в рядку вище "Розстріляні")

Зниклі безвісти: 198

Всього: 9240

"Балсерос" (біженці, загиблі в морі): 77833 (верхня оцінка) (Оцінку кількості "балсерос" отримано з досліджень Океанографічного Інституту Університету Майамі, Університету Майамі і доповідей Берегової охорони США. Справжню кількість біженців, які загинули в морі, дуже важко визначити. Франсиско Чавіано, який намагався на території Куби збирати дані про людей, зниклих безвісти, включаючи балсерос, у 1995 р. був засуджений на 15-річне ув'язнення)

Всього: 87073

Новини за темою

Примітка: Дані не включають в себе зареєстровані смерті цивільних осіб (як кубинців, так і громадян інших держав), викликані міжнародними військовими агресіями, диверсіями, підривними діями, здійсненими кубинською владою.

Коли-небудь я прилечу на Кубу. На острів справжньої свободи, а не свободи у версії Кастро і Че. Я щиро сподіваюся, що цей соціалістичний рай назавжди канув у минуле.

Ян Валетов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>