Між пацієнтом і державою: Як функціонують системи охорони здоров'я в різних країнах

1 січня в Україні стартувала медична реформа, за яку парламент проголосував 19 жовтня 2017 року. Оскільки найбільш проблемним моментом реформи було питання про те, які послуги будуть безкоштовними, а які – платними, публікуємо порівняльний аналіз The New York Times, який дозволяє зрозуміти, скільки відсотків від витрат на медицину бере на себе держава в інших країнах

Між пацієнтом і державою: Як функціонують системи охорони здоров'я в різних країнах
Ілюстративне фото З відкритих джерел

The New York Times

американська газета

1 січня в Україні стартувала медична реформа, за яку парламент проголосував 19 жовтня 2017 року. Оскільки найбільш проблемним моментом реформи було питання про те, які послуги будуть безкоштовними, а які – платними, публікуємо порівняльний аналіз The New York Times, який дозволяє зрозуміти, скільки відсотків від витрат на медицину бере на себе держава в інших країнах

Оригінал на сторінці The New York Times

Фраза "медицина для всіх" часто стає гаслом для демократів. Але різні країни застосовують різні підходи до системи охорони здоров'я. Одні в цьому питанні повністю покладаються на державу, інші - на приватні страхові компанії, а треті вибирають середній варіант.

Експерти не мають єдиної думки щодо того, який підхід є кращим. Тому пропонуємо вам порівняти медицину в різних країнах.

Канада і Велика Британія

В обох країнах охорона здоров'я існує за рахунок системи єдиного платника. Однак різниться роль держави, яка відшкодовує витрати на медицину.

У Канаді уряд фінансує медичне страхування. Багато канадців мають додаткову -  приватну - страховку від роботодавців, щоб оплачувати ліки, що відпускають за рецептом, послуги стоматологів та офтальмологів. Зрештою саме держава покриває близько 70% витрат на охорону здоров'я.

Новини за темою

У Великій Британії створено соціалізовану систему: уряд не тільки фінансує догляд за пацієнтами, але й надає медичні послуги через Національну службу охорони здоров'я. Система охоплює широкі верстви населення, і більшість послуг є безкоштовними для громадян Великої Британії. Система існує за рахунок податків, але поряд з нею працює і приватна медицина. Близько 10% громадян купують страховки. Понад 80% видатків на медицину бере на себе держава.

У цьому плані Канада і Велика Британія досить схожі. Втім, що стосується доступності медицини, виграє Британія. Медпослуги там коштують дешевше, а термін їх очікування - менше.

США і Сінгапур

Система охорони здоров'я у Сполучених Штатах поєднує часом непоєднувані принципи: обов'язкове приватне страхування від роботодавців, систему єдиного платника для тих, чий вік перевищує 65 років, керований державою медичний фонд для людей з низьким доходом, а також приватне страхування через біржі, встановлені законом про доступність медичної допомоги. Крім того, є ще близько 28 млн осіб взагалі без будь-якої страховки. Усі лікарні в США є приватними структурами, за винятком тих, які перебувають під управлінням Департаменту охорони здоров'я ветеранів.

Новини за темою

Унікальний підхід до надання медичної допомоги також і в Сінгапурі. Базовий догляд в державних лікарняних палатах коштує дешево, іноді зовсім безкоштовно. Обслуговування більш високого класу можна отримати в приватних палатах, доступних лише для тих, хто готовий платить додатково. Працівники в Сінгапурі вносять близько 37% від своєї заробітної плати на ощадні рахунки, ці кошти може бути витрачено на охорону здоров'я, житло, страхування, інвестиції або освіту. Причому частина цього внеску — це внесок роботодавця. У країні також контролюють кількість лікарів та студентів-медиків, що допомагає вирішувати питання заробітної платні для лікарів.

Франція й Австралія

Список медпослуг, які можна отримати у Франції, більш різноманітний, ніж в Австралії, і, можливо, є більшим, ніж у будь-якій іншій системі охорони здоров'я. Але перевага Австралії — у видатках на медицину.

Австралія надає безкоштовну стаціонарну допомогу в державних клініках, більшість медичних послуг і ліків за рецептом доступні широким верствам населення. Є також добровільне приватне медичне страхування, яке надає доступ до приватних лікарень та деяких послуг, яких державна система не надає. Уряд оплачує щонайменше 85% амбулаторних послуг. Пацієнти повинні компенсувати іншу частину. Більшість лікарів працюють на себе, а більш ніж половина клінік у країні є громадськими.

Новини за темою

У Франції всі зобов'язані купувати медичну страховку. Її продає невелика кількість некомерційних фондів, які отримують фінансування за рахунок податків. Державне страхування покриває від 70% до 80% витрат на медицину. Втім, близько 95% населення мають добровільне страхування. Також міністерство охорони здоров'я Франції регулює кількість лікарняних ліжок, кількість студентів-медиків, ціни на ліки і процедури, а також те, яке і за якою ціною закуповують медичне обладнання. Доступ та якість медицини чудові в обох країнах.

Швейцарія та Німеччина

Системи охорони здоров'я в Німеччині та Швейцарії мають багато спільного. Німеччина виграє у питанні витрат на медицину. У Швейцарії — більш високий рівень поділу витрат, але зате якість медицини є, можливо, найкращою у світі.

У Швейцарії діє універсальна система охорони здоров'я, що вимагає від усіх громадян купувати страховку. При цьому майже 30% людей отримують субсидії за ковзною шкалою, прив'язаною до доходу. Деякі страховики можуть також вимагати покриття витрат на комерційній основі, натомість надаючи додаткові послуги і більший вибір клінік. Більшість швейцарських лікарів працюють за національною шкалою внесків за обслуговування, а пацієнти мають великий вибір, у яких лікарів отримувати лікування.

Більшість німців (86%) отримують допомогу насамперед за рахунок національної суспільної системи, але є й ті, хто вибирає добровільне приватне медичне страхування. Приватні страховики, коли реєструють клієнта, спочатку справляють страхові внески на актуарній основі, а потім (залежно від віку, а не стану здоров'я) підвищують виплати. Більшість лікарів працюють у режимі "плата за обслуговування" на основі узгоджених ставок.

Висновок

Ясно, що є місце для розбіжностей щодо переваг різних систем охорони здоров'я, і різні експерти, напевно, зроблять різні висновки. В одних країнах зроблено ставку на розвиток передових технологій, в інших — на те, як медицина ставиться до найбідніших верств населення. Є чимало способів досягти оптимальної мети. Для цього корисно знати про різні системи і чесно обговорювати їх.

Аарон Керрол

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>