Між пальонкою та самогоном: В Україні найближчим часом може суттєво збільшитися тіньовий ринок алкоголю та сигарет

Між пальонкою та самогоном: В Україні найближчим часом може суттєво збільшитися тіньовий ринок алкоголю та сигарет
Фото з відкритих джерел

Олексій Дорошенко

Засновник і директор  Української Асоціації постачальників торговельних мереж, депутат Київської обласної ради

Оригінал на сторінці Олексія Дорошенка у Facebook

Від початку року алкогольні та тютюнові вироби подорожчали на 2-20%. Оскільки інфляція за цей період становила 3,5%, то все, окрім горілки, дорожчало швидше за рівень інфляції. До речі, від початку року середня зарплата українця зросла на 4,5%. У грудні 2017 року вона становила 8 777 грн, тоді як у липні 2018-го – 9 170 грн. Покупки в серпні ми робили за рахунок того, що заробили в липні.

Лідер подорожчання - пачка сигарет з фільтром медіум-класу. Вона додала 20%, або 5,2 грн, коштує в середньому по країні 31,5 грн. На 17% подорожчала пачка сигарет з фільтром вітчизняних марок і пачка сигарет без фільтру (відповідно на 4 і 3,3 грн), їх середньостатистична ціна - 27,5 грн і 23,6 грн. Пачка сигарет з фільтром преміум-класу зросла в ціні на 16%, або на 5,2 грн, її вартість складає 37,3 грн. Мається на увазі 20 сигарет у пачці.

Новини за темою

Від сигарет перейдемо до іншої згубної звички. Пляшка вітчизняного пива 0,5 л подорожчала на 9%, або на 1,2 грн, і коштує 14,9 грн. Пляшка столового вітчизняного вина 0,75 л додала 4%, або 2,4 грн, її середньостатистична вартість складає 60,7 грн. Пляшка горілки 0,5 л додала 2%, або 1,2 грн, її вартість становить 82,4 грн.

Експерти асоціації також підрахували, скільки одиниць товару ми могли придбати за середньостатистичну зарплату на початку року і наприкінці літа. У серпні цього року, за даними офіційної статистики, українець міг дозволити собі купити за середньостатистичну зарплату 111 пляшок горілки 0,5 л, тобто на три пляшки більше, ніж на початку року. Також на кінець серпня цього року українець міг придбати 151 пляшку вітчизняного вина 0,75 л, на одну пляшку більше, ніж на початку року. На цьому приємне закінчується. Наприкінці літа ми могли купити на середню зарплату 615 пляшок пива ємністю 0,5 л, або на 30 пляшок менше, ніж на початку січня.

Новини за темою

Також за 8 місяців цього року знизилася купівельна спроможність, порахована в сигаретах. У серпні ми могли придбати 389 пачок сигарет без фільтру, що на 43 пачки менше, ніж на початку 2018 року. Тоді ж можна було купити 291 пачку сигарет з фільтром медіум-класу, тобто на 43 пачки менше. У серпні можна було придбати 333 пачки сигарет вітчизняних марок, тобто на 40 пачок менше. 246 пачок сигарет преміум-класу мала можливість придбати людина, яка отримує середню зарплату в Україні, наприкінці останнього літнього місяця, що дорівнює мінус 27 пачкам порівняно з початком року.

Статистика свідчить про те, що фінансова здатність українців купити алкоголь та сигарети падає. Наступним кроком буде збільшення тіньового ринку та зменшення надходжень до бюджету через акцизи. У жовтні на нас очікує чергове підвищення акцизів на алкоголь - на 13%, яке не буде компенсовано збільшенням доходів громадян. А з 1 січня 2019 року, під ялинку, отримаємо новорічне підвищення акцизів на 5% на алкоголь і значно більше - на сигарети. Але така сумна математика чекає на нас не лише в питанні згубних звичок, але й у нашій звичці їсти. Можливо, від неї також слід відмовитися?

Олексій Дорошенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів