Між чаклунами та олігархами: 5 книжок про містику і містичне

Таємниці та загадки живуть у книжках цього огляду на рівних правах із жорсткими правилами ринку. Більше того, містика разом з езотеричними практиками давно вже на службі в олігархічної верхівки різних країн, про що мова не в одному романі сучасної літератури.

Між чаклунами та олігархами: 5 книжок про містику і містичне
Фото з відкритих джерел

Ігор Бондар-Терещенко

поет, драматург, арт-критик

Таємниці та загадки живуть у книжках цього огляду на рівних правах із жорсткими правилами ринку. Більше того, містика разом з езотеричними практиками давно вже на службі в олігархічної верхівки різних країн, про що мова не в одному романі сучасної літератури.

Говард Філіпс Лавкрафт. Повне зібрання прозових творів Том 2. – К.: Видавництво Жупанського, 2017

Фото з відкритих джерел

Містична творчість цього культового автора нагадує екзотичні писання Едгара По у поєднанні з детективною інтригою Конан-Дойла. Похмура специфіка епохи, що слідувала за вікторіанською, представлена у другому томі збірки творів "темного" автора його знаковими текстами. Зокрема це "Поклик Ктулху" (1926), "Сновидні пошуки незвіданого Кадата" (1927), "Жахіття Данвіча" (1928). Окультизм, езотеричні практики, стародавні культи, які оживають на сторінках "короля жахів", сформували нову специфіку готичного роману, включно із магічним реалізмом, що запанували в літературі вже за нашого часу. "Ніхто з присутніх, навіть попри те, що добра половина серед них спеціалізувалася саме на криптолінгвістиці, не зміг зауважити навіть найменшої подібності із найвіддаленішими мовними групами. Ці знаки, як і сама фігурка та матеріал, з якого вона була виготовлена, належали до чогось надзвичайно далекого від людства у тому вигляді, в якому ми його знаємо. У них був якийсь лиховісний натяк на прадавні і нечестиві цикли життя, в яких не було місця нашому світу з його ідеями".

Новини за темою

Ерін Морґенштерн. Нічний цирк. – Х.: Віват, 2017

Фото з відкритих джерел

Ця незвичайна історія про поєдинок двох юних магів – дебютний роман американської письменниці, перекладений двадцятьма мовами, що в результаті став світовим бестселером. До речі, маги, як і належить в цю весняну пору – закохані одне в одного, але Селію і Марка з дитинства вчили могутні вчителі, які не знали поразки. І тому в поєдинку має вижити лише один. Адже насправді цей цирк, що приїжджає без афіш і відкривається вночі – арена для протистояння волі та уяви. І всі химерні герої цієї містичної історії — ексцентричний власник цирку, невловима дівчина-змія, загадкова віщунка і рудоволосі близнюки, які народилися за лаштунками — лише інструмент магії у фантастичному потоці заклять та чарів. Чи зможе кохання – почуття, через яке блимає світло в кімнаті юних суперників – побороти одвічні чари зла? Чи перемогу в черговий раз здобуде невидимий ляльковод цієї страшної, але страшенно цікавої історії? Тим більше, що від результату дуелі, як завжди, залежить не тільки успіх героїв, але й долі глядачів у магічному нічному цирку.

Новини за темою

Макс Гендрікс. Тибет. – Л.: Кальварія, 2017

Фото з відкритих джерел

Історії, про яку розповідається у цьому захопливому графічному романі, передували не менш карколомні події. Після проголошення незалежності у Тибеті почалася громадянська війна, в результаті якої утворилося близько п'ятдесяти автономних королівств, державних утворень та релігійних комун. За сюжетом цього твору, який вже перекладено багатьма європейськими мовами, між буддистськими сектами панує ворожнеча, в країні розбрат і екстремізм, Далай-Лама не в змозі об’єднати суспільство. На цьому тлі західна зацікавленість екзотичним краєм лише на рівні езотеричних доктрин виглядає відвертим снобізмом, а жадоба до влади серед буддистської еліти розкриває справжню суть "чернечих" медитацій. У романі – це нездатність діяти, заздрість і чвари, що на тлі вічно усміхненого Далай-Лами і величних гірських ландшафтів має вигляд жалюгідної залаштункової метушні. Тим часом головний герой роману – цілком у стилі Енея з безсмертного твору Котляревського – пізнає всі грані "любові до життя" - від духовного просвітлення до відверто "тілесного", у товаристві досвідчених жриць кохання.

Новини за темою

Володимир Єшкілєв. Ситуація "нуль", або Побачити Алькор. – Х.: Фабула, 2017

Фото з відкритих джерел

У цьому романі ідеолога "станіславського феномену" маємо давні орденські традиції і сучасну конспіративну політологію, а також опис діяльності бізнес-груп, які маскують перебування в Україні окультних володарів світу. Не забутий також магічний артефакт - Генератор сили, Машина проклять - який пробиває будь-який "окультний" захист. Ця зброя діє на відстані, а її запчастини зберігаються у масонському храмі під Києвом, а також у могилі вампіра в рідному місті автора, Івано-Франківську. Таким чином, текстом роману розкидано чимало магічних знаків і символів, які розтлумачити і складно, і цікаво, і не кожному дано. Не дивно, що Алькор у підзаголовку роману - це зірка, яку бачили лише найвправніші з вавилонських лучників. Наразі згадана оптика спрямована вглиб таємних знань, коли текст стає своєрідною лабораторією польових досліджень з історії українського масонства. Утім, чи "українського"? Адже, як вважає автор, "система, побудована на цих землях за останні століття, опиралася втіленню праведних знань, пручалась і не бажала світла". Довго розмірковувати ніколи, бо війна в романі між чаклунами і олігархами, а також виробнича специфіка приватних охоронних агентств витісняє увагу на "манівці" більш рухливої, детективної лінії твору.

Новини за темою

Марина Смагіна. Волковиці. – К.: КМ-Букс, 2017

Фото з відкритих джерел

За сюжетом цього чаклунського фентезі, юна студентка потрапляє в історію власного роду, у сиву давнину і паралельний світ народної культури. Виявляється, у ньому, наче у справжньому сучасному трилері, можуть жити такі чудиська, що не снилися будь-якому з творів відповідних жанрових блокбастерів. Фольклорні світи, в яких уже давно засвітилися у свої прозі й Таня Малярчук, і Галина Пагутяк, оживають перед нами у даному випадку в зовсім іншому форматі. Це прадавня карпатська магія вкупі з українською демонологією і загалом міфологією – ось що таке ця дивовижна історія про старе гуцульське село, яке не знайти на жодній географічній мапі. Клубок проклять у цій історії розплутується саме за старовинними канонами, а те, що надворі ХХІ століття, а жити заважають відьомські чари і чаклунські закляття, лише змушує заглибитися в історію роду, щоби зрозуміти його "фольклорну" красу, а також власне покликання. "Ця історія почалася ще в 1900 році, на зламі століть... – розповідають про це в романі. - Тоді пробуджувалися давно поснулі добрі та злі сили, природа оживала, гори рухалися, дерева співали, вночі навколо вогнищ танцювали лісові створіння, духи прокидалися, і нікому не було тоді спокійно. Так завжди трапляється, коли змінюються епохи, а час надламується, мов сірник, запалюючи минувшину, що гострими язиками полум’я обов’язково увірветься до прийдешнього.

Ігор Бондар-Терещенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів