banner banner banner banner

Мінфін і НБУ заспівалися в тандемі: Сім'ї чиновників стали заробляти ще більше

Мінфін і НБУ заспівалися в тандемі: Сім'ї чиновників стали заробляти ще більше
НБУ

Олексій Кущ

економіст

Свого часу відомий бізнес-коуч Роберт Кійосакі, який вчив покоління, що підростає, як стати "багатими татами", винайшов модель чотирьох квадратів особистого фінансового успіху. У першому ти отримуєш зарплату, у другому - пасивні доходи, наприклад, відсотки за депозитом або орендну плату від здавання в найм житла. У третьому - доходи від власного бізнесу, а в четвертому - доходи від чужих бізнесів узамін за надані власні ідеї, щось типу франшизи.

В Україні реалізація цієї ідеї пов'язана з певними труднощами: інвестуючи в житло для здавання оного в оренду, можна зіткнутися з вічною недобудовою, як це і сталося з інвесторами "Еліти-центру", або "Аркади". Зберігаючи гроші на депозиті в банку, в кращому разі залишишся з гарантованою державою сумою. Особистий бізнес можуть "закошмарити", а платити "за ідеї" в Україні взагалі не прийнято. 

Єдині, хто можуть у нас хоча б частково реалізувати на практиці "чотири квадрати особистого благополуччя", - це чиновники. Особливо міністри. По-перше, у них є непогана зарплата: сотні тисяч гривень на місяць плюс досить широкий соціальний пакет. Щоправда, на карантині довелося трохи поголодувати на 47 тис. грн на місяць, але Конституційний суд поспішає на допомогу! Є у них і "бізнеси". Наприклад, міністри фінансів у нас практично всі останнім часом є представниками лобі інвестиційних банкірів, і вони не поспішають забувати про своє хлібне ремесло навіть на час "оранки на народ". Тим паче що бізнес може залишатися на чоловікові/дружині. Адже в Україні все одно немає системного законодавства, що регулює афілійовані зв'язки чиновників із бізнесом їхніх родичів. Таке поняття, як "конфлікт інтересів" в Україні, - порожній звук. Не кажучи вже про поширення інсайдерської інформації, яка "пишеться" на серветках у київських ресторанах і на "простирадлах" у заміських лазнях.

Нинішню кризу долають країни, які здатні на створення так званого розширеного уряду, коли Кабмін і Центральний банк діють синхронно для подолання безпрецедентного світового обвалу. Якщо на кону стоїть виживання економіки та соціуму, тобто, по суті, самої держави, то ніхто не буде використовувати консервативні моделі для регулювання грошової емісії та користуватися застарілими монетарними правилами. І тут йдеться про центральні банки не тільки розвинутих країн, а й тих, що розвиваються. Наприклад, Центральний банк Індонезії, незважаючи на зауваження МВФ, приступив до прямого кредитування уряду на кілька десятків мільярдів доларів для створення механізмів з амортизації кризи у вигляді стимулювання МСБ та інвестицій у соціальний капітал.

Новини за темою

А що в цей час робить наш Мінфін? Якщо ви думаєте, що міністр фінансів зайнятий формуванням системної антикризової програми, то ваша свідомість очевидно затуманена дією серйозних антидепресантів. У Мінфіні щосили пакують кишені зовнішніх кредиторів, достроково виконуючи зобов'язання перед ними, причому на тлі й без того рекордних планових виплат. Так, у вересні Україна заплатила "за планом" майже 2 млрд дол. поточних платежів за зовнішнім боргом, що стало історичним рекордом разового платежу на погашення державної позики. У зв'язку з чим у календар можна було внести нове державне свято – "день підношення дарів кредиторам", щось типу Антидня подяки в США. Але й перед цим наш Мінфін не сидів склавши руки та майже в стилі Паші Ангеліної ударно трудився, перевівши зовнішнім кредиторам на рахунки понадпланово понад ярд не гривень. І якщо для відомої стаханівки Паші Ангеліної діяв принцип "Сто тисяч подруг - на трактор!", то Міністерство фінансів України, мабуть, вирішило його перефразувати на "сто мільярдів гривень на рахунки кредиторів у найближчі місяці!" У зв'язку з чим цю інституцію можна було б перейменувати на "міністерство фінансів зовнішніх кредиторів". Так хоча б "хформа" відповідала "змісту".

Нинішня "зчіпка "Мінфіну та НБУ створила такий "квадрат" фінансового благополуччя, що він всім "квадратам коло". Роберт Кійосакі нервово курить у кутку.

Схема приблизно така: Нацбанк виділяє рефінансування банкам під 6%, а ті купують облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) під 10%, заробляючи на одному обороті маржу в 4%, тобто 4 млн грн на кожній сотні лямів на рік, або 40 млн грн на мільярд. До речі, і самі строки рефінансування було розширено до п'яти років, щоб рефінанс чітко синхронізувався з випусками ОВДП на первинних аукціонах Мінфіну. Все для зручності банків: випуск ОВДП на п'ять років і на такий самий строк кредит, виданий НБУ комерційному банку. На стандартній сумі в один мільярд гривень і процентному арбітражі в 4% на різниці ставок залучення/розміщення отримуємо чистий прибуток у розмірі 200 млн грн при дитячій собівартості, до якої можна зарахувати хіба що зарплату операціоніста казначейства банку, який відправив заявку до НБУ на отримання рефінансування і заявку до Мінфіну – на купівлю ОВДП. 

Схема зростається лише за умови, що під придбання ОВДП НБУ надасть банку кредит на аналогічний строк. Але ж дають не всім. А кому?

У серпні було опубліковано інформацію про проведення двох тендерів на надання банкам рефінансування НБУ. В середині місяця було виділено 4,84 млрд грн, з яких "Радабанк" отримав 100 млн грн, "Банк "Український капітал" – 56 млн грн, КІБ – 75 млн грн, "Місто Банк" – 28,6 млн грн, "Кристалбанк" - 218 млн грн, "РВС банк" - 116 млн грн, "Таскомбанк" – 500 млн грн, "Грант" - 48 млн грн, "Банк "СІЧ" – 14 млн грн, УБРР – 50 млн грн. Серед щасливчиків був лише один державний банк - "Укрексім", який отримав 2,8 млрд грн. 

Але найбільше звертає увагу кредитування трьох банків. Це "Акорд", понад 70% корпоративних прав якого володіє Волинець Д. М., чоловік Оксани Маркарової, яка нещодавно очолювала Мінфін. Цей банк отримав 450 млн грн рефінансу НБУ. Далі варто згадати банк "Авангард", який пов'язують із трійцею ICU (Пасенюк - Стеценко - Демчишин) – на нього припало 190 млн грн. І банк МІБ, який опосередковано належить "сивочолому гетьману" та його синові, а також у незначних частках Кононенку та Свинарчуку. МІБ отримав 100 млн грн. Загалом ця чудова трійця отримала за один день у вигляді рефінансування близько 740 млн грн кредитів НБУ.

На другому серпневому тендері Нацбанку роздавання слонів тривало. Той самий "Акорд" знову отримав 320 млн грн, довівши свій рахунок залучення рефінансу в серпні до 770 млн грн.

Тут необхідно зазначити, що в самій процедурі рефінансування немає нічого поганого. Це звичайна банківська операція із регулювання банківської ліквідності, яка, на жаль, у наших реаліях отримує вельми спотворені форми.

У звичайній ситуації рефінансування - це інструмент підтримки банків з боку Центробанку як кредитора останньої надії, коли більше ніхто не дає гроші. У період кризи це ще й канал довгострокового кредитування економіки: Центральний банк підтримує ті фінансові установи, які кредитують реальний сектор за пільговими процентними ставками. 

І тільки в Україні додумалися в період кризи перетворити механізм рефінансування НБУ на інструмент арбітражного заробітку для банків і на спосіб нарощування їхньої рентабельності на ринку. Тобто НБУ дійсно став джерелом дешевих грошей для деяких банків. Але от чи пішли ці ресурси в економіку - питання риторичне.

Не кажучи вже про те, що операції рефінансування банків, пов'язаних із міністрами/політиками (а колишніх політиків і міністрів у нас не буває), повинні перебувати під пильним контролем регулятора і здійснюватися на підставі вчинення інших критеріїв оцінки, ніж у цілому по ринку. Ба більше, почуття превентивної охайності має утримувати нове керівництво НБУ від кредитування банків, пов'язаних з політичними фігурами, які очевидно не бідні й можуть самі подбати про своїх дітищ, замість того щоб вивозити з них кеш центнерами. 

Ну а поки політичні еліти освоюють усі можливі квадрати особистого благополуччя, інший народ, по суті, загнано на стрічку Мебіуса, якою і рухається всі ці роки. А як відомо, топологічно Мебіус - це стрічка, рух якою є нескінченним. Якщо її не "розрізати".

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>