Мільйони "живих" або "мертвих" душ: Скільки людей живе в "народних республіках" Донбасу

Мільйони "живих" або "мертвих" душ: Скільки людей живе в "народних республіках" Донбасу
З відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Мабуть складно знайти в самопроголошених "народних республіках" Донбасу сферу життя, яка була б не порушена пропагандою. Як і будь-яка пропаганда, вона покликана вирішувати низку завдань, спрямованих на вихваляння власних успіхів і яскраву демонстрацію недоліків ворога, і якщо з останнім у "народних республік" все, як і раніше, то ось з власними успіхами все куди складніше.

Найбільш часто повторюваний і заслужений постулат пропаганди про краще життя, ніж в Україні за рахунок дешевих комунальних тарифів, правда після зростання тарифів приблизно на 30% з 1 вересня цей аргумент значною мірою збляк, але залишається інший – нібито практично довоєнна чисельність населення, яке проживає "у республіці".

 Іноді більше, ніж до війни – як вважає статистика

Об'єктивно встановити чисельність населення, яке проживає на території скажімо "Донецької народної республіки", неможливо. Власне, почасти це визнали і в самій "ДНР", намітивши на 1-14 жовтня проведення першого перепису населення, який повинне дати відповідь на питання – скільки в "республіці" жителів.

Однак це не заважає ініціатору проведення перепису – "головному управлінню статистики ДНР" кожні 2-3 місяці на своєму сайті розміщувати інформацію про чисельність населення "республіки". Згідно з останнім з них на 1 липня в "ДНР" проживали 2 мільйони 274 тисячі 783 людини.

Як ведеться методика підрахунку – неясно, хоча в самому "головстаті ДНР" стверджують, що "розрахунок чисельності наявного та постійного населення проведено з урахуванням отриманих адміністративних даних Міграційної служби МВС "ДНР" і Міністерства юстиції ДНР".

Втім, швидше за все облік ведеться за давньою бюрократичною традицією – шляхом механістичного переписування даних про зареєстрованих у тому чи іншому житлі осіб. У всякому разі, тільки так можна пояснити такі високі дані по населенню в містах з порожніми вулицями.

Але все ж краще всього відстежувати населення окремого міста, на прикладі якого можна спробувати з'ясувати більш-менш справжню, а не представлену офіційно картину.

Новини за темою

За таке місто можна взяти Горлівку, офіційно – третє місто за чисельністю населення в "ДНР" і є прифронтовим, що додає свою специфіку і ріднить з офіційною "столицею" - Донецьком.

Отже, згідно з даними "головстату ДНР" на 1 липня 2019 року в Горлівці проживають 259 381 людина, що лише трохи менше його довоєнної чисельності, яка дорівнювала приблизно 267 тисяч. Це дозволило не так давно "меру" міста Івану Приходьку заявити, що чисельність проживаючих у місті людей практично досягла довоєнного рівня.

Втім, треба сказати, що це "досягнення" виглядає сумнівним, адже за даними того ж "головстату ДНР" на 1 листопада 2015 року у місті проживали 270 тисяч 196 осіб, що перевищувало передвоєнний рівень, або ж сумнівними були підрахунки "республіканської статистики". 

Робочі квартали вимирають

Але всупереч оптимістичним розрахункам чиновників, "держслужбовці ДНР" більш низького рівня мають свій погляд на демографічну ситуацію в місті.

Так, під час традиційної апаратної наради в "міській адміністрації ДНР" 28 серпня "начальник виконавчої служби" по Калінінському районі Горлівки, звітуючи про роботу по стягненню заборгованості за комунальні послуги, заявив, що при особистому обході боржників з'ясувалося, що до 85-90% боржників за вказаними адресами просто не проживають.

До найбільш "депресивних" районів чиновник зарахував мікрорайон "5 квартал", в багатоквартирних багатоповерхових будинках якого в одному під'їзді може бути від однієї до трьох житлових квартир, в інших же ніхто не проживає.

З цим твердженням тут же засперечався "начальник управління ЖКГ міськради" Роман Конєв, заявивши, що при рівні платежів до 75% по місту таке просто неможливо.

Навіть статистичні показники, які періодично з'являються на сайті "горадміністрації Горлівки" від "ДНР", змушують засумніватися в бравурних звітах "влади". Наприклад, якщо порівняти новини про народжуваність за 2018 і 2019 роки, то виявиться, що середня народжуваність в минулому році була близько 20-25 дітей в тиждень, в поточному ж році в кращому разі 15.

При тому що до 2014 року середня народжуваність по місту на тиждень становила не менше 40-45 малюків. Пояснюватися такий провал може двома основними причинами – зменшенням кількості населення, що пропорційно і призвело до падіння народжуваності, або ж небажання обзаводитися дітьми, що в специфічних умовах "ДНР" цілком зрозуміло. 

Так і в місцевому "Пенсійному фонді" заявляють про кількість одержувачів пенсій від "ДНР" приблизно в 75 тисяч чоловік, хоча до війни їх було близько 98 тисяч.

Місто є – роботи немає

Між тим, у заяві чиновника "виконавчої служби ДНР" немає нічого неможливого, якщо знати специфіку як мікрорайону "5 квартал", так і Калінінського району Горлівки – тут традиційно проживають представники робочих професій, зайняті на роботі в промисловості.

Власне, що змушує людину жити в місті? Зрозуміло, причин багато, але основних – наявність умов для життя у вигляді насамперед інфраструктури та роботи, якщо перше є, хоча і не в самому кращому вигляді, то з другим все йде куди складніше.

У довоєнній Горлівці основними зосередженнями робочих місць були концерн "Стирол" і 4 шахти вугільного об'єднання "Артемвугілля", на яких сукупно працювали 10-12 тисяч горлівчан.

Іншими великими постачальниками робочих місць були малий і середній бізнес – за довоєнною статистикою, приблизно 11 500 приватних підприємців та 5 500 найманих працівників.

Вносили свій внесок і працівники бюджетних установ, наприклад, одних педагогів в місті налічувалося понад 5 тисяч.

Чим на сьогоднішній день у плані роботи може "похвалитися" місто? На "Стиролі" працюють більше тисячі чоловік, але і ті відчувають перманентну невиплату заробітної плати, оскільки єдиним працюючим об'єктом є цех з виробництва пластикового посуду.

Шахти "Артемвугіллі" стоять з 2015 року та переведені в режим водовідливу, що також не вимагає великого персоналу.

Міська промисловість представлена деяким числом досить невеликих підприємств на зразок "Стиролбіофарм", Горлівського коксохімзаводу та підприємств харчової промисловості, на яких працюють в кращому випадку кілька сотень людей і тому явно не можуть замінити промгіганти "Стирол" чи "Артемвугілля".

Немає нічого дивного в тому, що працівники "виконавчої служби ДНР" скаржаться на мале населення Калінінського району, в якому в основному і жили працівники промпідприємств Горлівки.

В рази зменшилася ділова активність, а значить і число як самозайнятих підприємців, так і працюючих у них найманих працівників. Відносно стабільна ситуація в бюджетній сфері, єдиній, де зарплата виплачується практично регулярно, але і тут є відмінності, якщо педагоги відносяться практично до "середнього класу", то медикам, не кажучи вже про працівників інших бюджетних установ, не так пощастило.  

Результатом такої ситуації з роботою і стає виїзд робочої частини міста на заробітки в Україну або РФ, що і веде до виникнення боргів за комунальні послуги і порожніх квартир при візитах "виконавчої служби ДНР".

Залишилося від половини до 2/3 – горлівчани про чисельність населення

Що ж до думки самих горлівчан, то їх оцінки також багато в чому суб'єктивні і багато в чому ґрунтуються як на симпатіях чи антипатіях до "ДНР", так і на патріотизмі до рідного міста, що змушує підвищувати або знижувати чисельність населення. Наприклад, місцевий блогер Олег Сичєв, який регулярно записує відеоролики про життя в місті, оцінює чисельність населення у близько 200 тисяч чоловік.

Новини за темою

Опитування жителів показало, що заселеність районів залежить багато в чому від "географічного" та матеріального факторів, так, чим ближче до центральної частини міста – найбільш багатої і віддаленої від бойових дій, тим більше там проживає в будинках людей.

"У моєму під'їзді заселені всі квартири – якщо не самі господарі, то живуть постояльці або родичі господарів з небезпечних районів", - каже підприємець Андрій, який проживає в самому центрі Горлівки в районі площі Перемоги.

"З 15 квартир мого під'їзду заселені 13", - стверджує педагог Сергій, який проживає на проспекті Леніна, центральній вулиці міста.

За словами горлівчанки Олени з 36 квартир під'їзду її 9-поверхового будинку все того ж "5 кварталу" заселені лише 18, як зізнається мешканець, який проживає в одному з міських селищ, що перебуває в зоні досягнення вогню артилерії, у його під'їзді з 15 квартир житлові лише 6, ще в одній господар знаходиться на заробітках в Російській Федерації.

Зрозуміло, при такому розкиді складно підрахувати, скільки людей проживає в місті насправді, але як мінімум 30% від колишньої чисельності в 267 тисяч, як якесь середнє арифметичне можна віднімати сміливо, так що за найоптимістичнішими підрахунками населення міста може становити близько 180 тисяч жителів.

Швидше за все аналогічне "правило мінус 30%" можна застосувати і до всіх міст самопроголошеної "ДНР". Хоча не виключено, що на ділі показники ще нижчі і від офіційних даних слід віднімати 40%, а то і 50%.  

Більше жителів – більше виплат в кишеню?

Втім, збільшення чисельності населення в очах влади самопроголошеної "ДНР" може грати не тільки пропагандистську роль, але і цілком матеріальну – можливість розкрадати кошти, призначені на "мертві душі", насамперед пенсіонерів. Власне, в цьому у "влади ДНР" вже є багатий досвід, досить згадати, що виросла майже на 3 тисячі осіб кількість ветеранів Великої Вітчизняної війни у "ДНР" за 2016-й рік, коли виявилося, що кожен 50-й житель "ДНР" ветеран війни у віці 90 років. Тоді йшлося про 450 мільйонів російських рублів, або більше 200 мільйонів гривень. 

Нарешті, на сам перепис з 1 по 14 жовтня планується витратити 309 мільйонів російських рублів, або 117 мільйонів гривень.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>