Механізм зіпсовано: Європа охоплена страхом розвалу

Європа повинна ставити перед собою стратегічні цілі, вважає Енріко Летта. На тлі міграційної кризи, тероризму і дестабілізації сусідніх країн вона не може обмежуватися одними засудженнями і обмеженням збитків

Механізм зіпсовано: Європа охоплена страхом розвалу
Фото з відкритих джерел

Le Monde

Французьке видання

Європа повинна ставити перед собою стратегічні цілі, вважає Енріко Летта. На тлі міграційної кризи, тероризму і дестабілізації сусідніх країн вона не може обмежуватися одними засудженнями і обмеженням збитків

Оригінал на сайті Le Monde

"Вперше за мій свідомий досвід європейського співробітництва мені здається, що проект може насправді провалитися", — пише Франс Тіммерманс (Frans Timmermans), друга людина в Європейській комісії, в своїй книзі "Братство". На Форумі Амброзетті, який пройшов на початку вересня в Італії, нідерландський соціал-демократ дещо пом'якшив свою заяву, проте факту це не змінює: Європейський Союз зіткнувся з такою безліччю криз, що може від них не оговтатися.

"Європа під загрозою? — переймається питанням Енріко Летта (Enrico Letta), колишній італійський прем'єр, а нині співробітник Паризького інституту політичних досліджень і президент Інституту Жака Делора. — Так. Причому все може бути ще гірше... Економічна криза, міграційна криза, тероризм, Брексіт — все це підриває саму ідею європейського проекту. Ситуація безпрецедентна". Він малює досить похмуру картину: "Я дуже боюся, що ми так і залишимося при статусі-кво, будемо чекати результатів виборів у Німеччині та Франції і в кінцевому підсумку втратимо Європу..."

Безсилля


Але чи може запланований на 16 вересня неформальний саміт глав держав у Братиславі (перший після референдуму про Брексіт, який пройшов 23 червня) полагодити механізм, який заклинив, і підштовхнути європейців до більшої солідарності для вирішення проблем безпеки, міграції, безробіття та популізму? "Це стане першим кроком", — сподівається Франс Тіммерманс.

Новини за темою

"Наші лідери, як в Брюсселі, так і в своїх державах, зосереджують всю увагу на процедурах, а не на завданнях, що формують образ безсилля і безпорадності, в той самий момент, коли Європі потрібно продемонструвати силу", — вважає аналітик Жан-Домінік Гільяні (Jean-Dominique Giuliani), президент Фонду Роберта Шумана. Він сподівається побачити в майбутньому більше спільних дій, незважаючи на "смертельні отрути" для єдності Європи: мова йде про "маленькі приватні клуби" начебто Вишеградської групи (Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина), які можуть об'єднувати країни Південної Європи, лідерів соціал-демократів, держави Північного моря...

"Як мені здається, існує ймовірність, що в Братиславі будуть уникати потенційно спірних питань, щоб тим самим прийти до консенсусу, хоча зараз вже настав час піти на ризик і безпосередньо звернутися до громадян", — вважає Енріко Летта (Enrico Letta). На думку колишнього лідера італійської Демократичної партії, людям потрібні конкретні дії: "Проект Erasmus Pro для мільйонів європейських студентів, європейські прикордонники, справжнє співробітництво в боротьбі з тероризмом, чітка позиція щодо Брексіту з вето стосовно усіх моментів, які можуть загрожувати нашим інтересам. Годі говорити, час робити!" Він виступає за активну політику для відновлення довіри людей і скорочення безробіття при розширенні інвестицій.

Колишній президент Ізраїлю Шимон Пересрав, який брав участь у Форумі Амброзетті, дещо пом'якшив позицію багатьох офіційних осіб у Європі. У 2013 році він називав Європу "мрією, яка завершилася дивом", а тепер каже: "Не будьте такими песимістичними".

Ймовірно, йому вдалося переконати колишнього австрійського канцлера Вольфганга Шюсселя (Wolfgang Schüssel). "Мене дивує, що стільки людей піддалися негативу, — заявив той le Monde. — Поняття "криза" використовують надто часто". На думку колишнього лідера консервативної Австрійської народної партії, згадана Жаном-Клодом Юнкером "полікриза" насправді приховує те, що "Європі зараз краще, ніж п'ять років тому": "Половина голів великих підприємств роблять ставку на підйом інвестицій в найближчі роки, інновації тривають. Можна переконати людей у можливості повернути довіру. Між державами, між керівництвом і громадянами, між інститутами".

Новини за темою

Схожої думки дотримується і Єрун Дейсселблум (Jeroen Dijsselbloem), міністр фінансів Нідерландів і голова Єврогрупи. Він радий, що ЄС вдалося уникнути розвалу єврозони (одне з по-справжньому відчутних його досягнень) через кризу в Греції. Однак він стурбований підйомом популізму. В його країні Герт Вілдерс (Geert Wilders) з Партією свободи хочуть зруйнувати Європу, щоб, за їхніми словами, відновити соціальну державу. Як вважає Єрун Дейсселблум, для протидії їм потрібно боротися з нерівністю ("один з головних факторів занепокоєння"), забезпечити справедливість і рівноправність. Між поколіннями, між тими, хто виграв від глобалізації, і тими, хто щось через неї втратив, між тими, хто пішов шляхом інтеграції, і тими, хто опинився в ізоляції.

Зміна курсу

"Нерівність — зовсім не фатальна неминучість, — нещодавно зазначив міністр на семінарі в Брюсселі. — Тому що старіння населення і міграція не змушують нас змінювати європейську соціальну модель. Та тому що реалізація реформ не означає руйнування соціальної держави".

Ці слова натякають на можливість зміни курсу, на якій наполягають деякі, відзначаючи, що хоча ситуація в єврозоні усе ще здається тривожною, необхідно відмовитися від жорстких рамок бюджетних обмежень, тим більше, що пакт стабільності та економічного зростання розгубив залишки довіри (в політичному плані практично неможливо прийняти хоч якісь заходи проти країни без уряду на зразок Іспанії). Ці люди домагаються більшої гнучкості в держінвестиціях, а також примирення ринкових і суспільних інтересів, щоб надати Європі більш людяний вигляд.

Новини за темою

"Одна з причин неприйняття більш широкої інтеграції громадською думкою полягає в тому, що у нас не думали про таке примирення, — зазначає Маріо Монті, колишній глава італійського уряду, керівник експертної групи, яка займається засобами фінансування ЄС. — У тій же Франції міцно закріпилася думка, що прогрес ринку тягне за собою обмеження соціальних прав".

"Механізм зіпсовано"

Але чи вірить цей визнаний експерт з європейської політики в здатність ЄС вибратися з колії? "Я завжди вважав, що Європа просувалася вперед саме завдяки кризам. Але в 2015 році я вперше висловив сумніви в тому, що вони ще можуть принести нам користь. Змінилося те, що зараз механізм зіпсовано. Як мені здається, кризи більше не виробляють нової політичної енергії, яка підштовхувала б нас до руху вперед".

Новини за темою

У будь-якому разі, збереження соціальної моделі має бути одним із головних завдань на найближчі роки. "Історія минулого століття говорить нам, що не приймати всерйоз ці вимоги і прагнення - значить, прийняти ризик, що це можуть зробити радикальні політичні сили", — пишуть Тьєррі Шопен (Thierry Chopin) і Жан-Франсуа Жаме (Jean-François Jamet) у статті "Майбутнє європейського проекту", яку опублікував у понеділок Фонду Робера Шумана. На їхню думку, європейський проект слід переосмислити, щоб захистити громадян від "ексцесів або ж слабкостей політичних і економічних систем".

Як би там не було, Європа повинна ставити перед собою стратегічні цілі, вважає Енріко Летта. На тлі міграційної кризи, тероризму та дестабілізації сусідніх країн вона не може обмежуватися одними засудженнями і обмеженням збитків. "Великобританія вийшла з союзу, тому що ЄС не захотів розв'язувати сирійське питання, — каже він. — На думку виборців вплинула не імміграція зі Східної Європи, а щоденні кадри хаосу в Греції, на Лампедузі і в Кале".

Жан-П'єр Стробантс

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>