banner banner banner

Медреформа: Як правильно розподілити гроші, яких і так небагато

За результатами зустрічі заступника міністра охорони здоров'я Павла Ковтонюка і новопризначеного голови Національної служби здоров'я (НСЗУ) Олега Петренка зі здобувачами в новій держструктурі з'ясувалося багато цікавого і раніше невідомого про медреформу, яка відбувається в Україні. При цьому, здається, двигуни медреформи і самі ще не до кінця розуміють багатьох речей, а головне – як їх реалізувати на практиці. Головне, щоправда, вони вже зрозуміли: реформа відбудеться лише в тому випадку, якщо їм вдасться пропетляти між Сциллою і Харибдою

Медреформа: Як правильно розподілити гроші, яких і так небагато
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

За результатами зустрічі заступника міністра охорони здоров'я Павла Ковтонюка і новопризначеного голови Національної служби здоров'я (НСЗУ) Олега Петренка зі здобувачами в новій держструктурі з'ясувалося багато цікавого і раніше невідомого про медреформу, яка відбувається в Україні. При цьому, здається, двигуни медреформи і самі ще не до кінця розуміють багатьох речей, а головне – як їх реалізувати на практиці. Головне, щоправда, вони вже зрозуміли: реформа відбудеться лише в тому випадку, якщо їм вдасться пропетляти між Сциллою і Харибдою

Принципи медичної реформи в Україні залишаються колишніми і, по суті, правильними: більше грошей слід платити лікарням і лікарям, які надають більше послуг. На зустрічі зі здобувачами створеної наприкінці березня Національної служби здоров'я (НСЗУ) заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк пояснив, що держструктура саме й буде головним регулятором, на який буде покладено функцію реалізації цього процесу на практиці. Простіше кажучи, саме вона розподілятиме гроші і вирішувати, кому і скільки.

Підхід до фінансування лікувальних установ змінюється. Якщо частину з них фінансували за рахунок місцевих бюджетів, то тепер вони отримуватимуть кошти тільки від НСЗУ. Бюджет лікувального закладу розраховуватимуть не від кошторису потреб, а від того, скільки воно заробить, надавши пацієнтам послуги. Оцінювати це буде НСЗУ. Вона ж перевірятиме, чи відповідає інформація щодо надання послуг дійсності, розповів Ковтонюк. Заступник міністра підкреслив, що таким чином, МОЗ розраховує усунути несправедливість, за якої ті лікарські колективи, які працюють за двох, отримують стільки ж грошей, скільки й ті, які просто відпочивають".

Новини за темою

"НСЗУ – це єдиний державний замовник медичних послуг, які входять до гарантованого пакету. Все, що буде в гарантованому пакеті послуг, служба має купувати від імені платників податків коштом платників податків у лікарень", - сказав Ковтонюк. Крім того, НСЗУ буде також фінансувати роботу амбулаторій первинної ланки. З першими з них планують укладати контракти вже з липня. При цьому поки служба, схоже, має тільки керівника – призначеного на посаду наприкінці березня Олега Петренка. Сайт у неї з'явиться тільки за кілька тижнів. Також у терміновому порядку набирають штат. Повноцінна робота, як очікується, розпочнеться з 1 липня. 

На цьому моменти, в яких проглядається повна ясність, схоже, закінчуються. Далі починається сутінкова зона. 

"Ти розумієш, що маєш надати людям послуги в усіх лікарнях, і знизу тебе підтискають витрати, а зверху обмежує кількість грошей у бюджеті - скільки ми з вами скинулися на нашу медицину. І ось між Сциллою і Харибдою є купа медичних установ, жодну з яких закрити не можна. І заплатити ти їм маєш усім…", - на цьому місці Ковтонюк схаменувся і додав: "Усім у перший рік".

Й одразу поспішив сам себе спростувати, щоб ніхто точно не подумав, що комусь грошей не дадуть, навіть неефективним: "Ти не можеш сказати: якщо 30% установ працюють неефективно – до побачення, закривайтеся. Хоча, згідно з аналізом, 30% установ є неефективними, і якщо вони сьогодні переходять на оплату за тарифами, вони закриються, а закривати не можна!". Після цього заступник міністра знову опанував ситуацією, перейшовши у площину правильних декларацій і загальних слів. "Це буде складний процес, який триватиме у часі, – виходу на економічно обґрунтовану вартість медичної послуги, щоб і лікарня нормально почувалася, і ми могли забезпечити людям всі послуги в тому бюджеті, який держава дає", - сказав Ковтонюк. 

Новини за темою

Єдине, що втішає  заступника міністра, це, схоже, розуміння, що час ще є. Реформа вторинної медицини відбудеться не раніше 2020 року. Немає ясності і в питанні пакету гарантованих послуг. "Гарантований пакет – це набір документів, які регламентують етапи, критерії. Наприкінці він буде іноді як список, а іноді не як список. Це може бути позитивний список, наприклад, ця процедура входить туди, або ж негативний - входить усе, крім цієї процедури. Це буде трохи складніше, ніж ми думаємо (що нам дадуть прейскурант, як меню в ресторані). Перший документ ми вже розробили. Це порядок формування пакету, в якому ми визначили критерії, які будемо враховувати. Після цього будемо розробляти порядок формування тарифів", - саме так Ковтонюк відповідав на запитання із залу про те, що саме буде включено до гарантованого пакету з 2020 року. Він додав, що список послуг може бути сформовано в середині наступного року. 

І ось у цьому місці перед присутніми почав матеріалізуватися привид "платної медицини". Схоже, що МОЗ він лякає не менше, ніж всіх зрадофілів разом узятих. Говорив Ковтонюк про те, що буде "поза пакету", зовсім плутано і туманно. "Те, що поза пакету, – там все буде нормально. Не чекайте, що половина послуг стане платною. Більшість послуг увійде до пакету", - це вся конкретика, якою обмежився заступник міністра щодо послуг поза гарантованого пакету оплати послуг. 

Проте він виразно натякнув на обмеження державного фінансування і на необхідність вкласти кошти, які є в наявності. Про те, що потрібно пропетляти між Сциллою і Харибдою, де знизу – великі витрати, а зверху обмежений бюджет. Однак не можна було не звернути уваги на такі його слова: "Принцип такий: якщо людині потрібен вид допомоги, який передбачено гарантованим пакетом, вона може скористатися ним, а НСЗУ заплатить за це лікувальній установі замість пацієнта".

Виникає питання: якщо вид допомоги не передбачено гарантованим пакетом, хто має платити лікувальному закладу? Сам пацієнт?

"За наявності співоплати ми могли би більше впихнути в пакет. Погано, що їх не буде, тому що ми могли би говорити і про послуги, які (за рахунок держави) покриваються на 70%. Зараз держава може гарантувати (безкоштовно) тільки ті послуги, які вона може оплачувати на 100%", - поскаржився Ковтонюк, і привид платної медицини у цей момент став буквально матеріальним.     

"Перший етап реформи ми вже почали. Це кампанія з вибору лікаря, яка стартувала в квітні, і наразі вже 1,6 млн українців вже обрали своїх лікарів. Середній приріст становить 150 тис. людей на день, які обирають своїх лікарів. Ми не очікували такої прудкості, говорив заступник міністра так, що було зрозуміло: це надихає МОЗ. Кабмін вже затвердив тарифи: 370 грн на людину на рік, з підвищеними коефіцієнтами на дітей і людей похилого віку, нагадав він. "Лікар, кількість пацієнтів. Система перемножила це і видала суму, яка прийде за лікарем до його лікувального закладу, амбулаторії. Все це відбуватиметься в рамках контракту амбулаторій з НСЗУ", - сказав Ковтонюк, не пояснивши, щоправда, чи йдеться все ж про зарплату лікаря, який набрав певну кількість пацієнтів, чи про гроші, які прийдуть за ним до амбулаторії і з яких йому визначать зарплату?   

Новини за темою

З приводу забезпечення у проекті IT-складової заступник міністра, був, як здалося, занадто оптимістичним. "Все відбувається виключно в електронній системі. На нас чинили сильний тиск: мовляв, я бідний лікар у селі, де немає комп'ютера; давайте дозволимо їм на папірцях підписувати, потім він занесе в район, і вже нехай район вводить у комп'ютерну систему! NO! Вводимо в комп'ютер і саме з комп'ютера друкуємо і даємо людині на підпис, щоб все було в електронній базі", - заявив він.

Так, саме так! NO!

"Практика показала: купили комп'ютери! Ми перевіряємо, іноді ми заїжджаємо в села без попередження і всюди бачимо комп'ютери. Люди звертаються до місцевих депутатів, і вони купують необхідну техніку".

Водночас знайомі з Миронівки – невеликого містечка в Київській області  кажуть, що у них в амбулаторії процес укладення договорів не розпочався саме через відсутність оргтехніки. У Києві автору блогу відмовилися роздрукувати договір з причини відсутності принтера в амбулаторії. І, як ми вже писали, система безнадійно висить

Ще з цікавого, про що розповів Ковтонюк: коли все запрацює, без направлення сімейного лікаря отримати послугу на вторинній ланці медичної допомоги буде неможливо.

Найбільшим же викликом для реформи є майбутні вибори, які можуть поставити хрест на всіх планах МОЗ, визнав Ковтонюк.    

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>