Макрон тисне на Польщу, і це зачепить Україну

Створивши альтернативу євроскептицизму Ле Пен, Макрон представляв сильний ЄС, у якому держави проводять спільну податкову і соціальну політику. Але Польща йде своїм курсом і дратує молодого лідера Франції. Вочевидь позиції "адвоката України" в ЄС ще більше ослабнуть

Макрон тисне на Польщу, і це зачепить Україну
Еммануель Макрон Marie Claire

Створивши альтернативу євроскептицизму Ле Пен, Макрон представляв сильний ЄС, у якому держави проводять спільну податкову і соціальну політику. Але Польща йде своїм курсом і дратує молодого лідера Франції. Вочевидь позиції "адвоката України" в ЄС ще більше ослабнуть

Нещодавні президентські вибори у Франції створили нову складну ситуацію в Європейському Союзі. Ще під час дебатів та інтерв’ю у якості учасника передвиборної гонки Еммануель Макрон розіграв карту Польщі для збільшення свого рейтингу, а що робити тепер, вже на посту лідера держави, поки що не знає. Ця ситуація вдарить і по Україні.

Макрон як політик соціалістичного спрямування створив собі імідж людини, яка хоче прирівняти можливості членів ЄС, бо бачить несправедливим те, що деякі держави не йдуть загальним курсом і отримують з того непропорційні переваги. Він переконаний, що та сама Польща рухається неправильним маршрутом, змінюючи власне законодавство відповідно до своїх потреб, тому хоче змусити її повернутися, наклавши санкції. Створивши альтернативу євроскептицизму Ле Пен, Макрон представляв сильний ЄС, у якому держави проводять спільну податкову і соціальну політику. Правляча партія "Право і Справедливість" у Польщі на таке не піде, оскільки вона схильна до формування власної політики, часто такої, що виходить за рамки ЄС, однак такої, яку підтримує польський народ.

Новини за темою

Цікаво, що Варшава вже заявила, що опорою таких антипольських заяв є порівняно високе зростання вітчизняної економіки. Особливо добре ситуація складається з IТ-галуззю. Офіційна статистика свідчить, що зростання польської економіки майже у два з половиною рази перевищує зростання французької. Це зумовлено внутрішніми реформами, які тепер вже офіційний Париж не підтримує, адже деякі французькі та іноземні компанії переносять своє виробництво на територію Польщі внаслідок сприятливого інвестиційного клімату.

Окремо варто зазначити, що Макрон вже встиг заявити, що його праворадикальну конкурентку Ле Пен підтримує Ярослав Качинський, лідер "Права і Справедливості", поставивши його в ряд з Путіним і прем’єром Угорщини Орбаном, які, за словами новообраного президента, нехтують європейськими цінностями.

Більше того, Дональд Туск, президент Європейської Ради, який зовсім нещодавно здійняв хвилю напруження між ЄС і Польщею, привітав Макрона з перемогою на виборах, що не дивно, адже від початку перегонів він повністю підтримував саме його і зазначав, що так буде краще для всієї Європи. Польща відмовляється визнавати Туска своїм представником, однак інші держави саме так його і сприймають, вислуховуючи заяви щодо "неєвропейських дій" Варшави. Немає жодних сумнівів, що вже незабаром для Макрона прізвище Туск зміниться на "тиск", який можна здійснювати на чинний уряд Польщі. Очевидно, що Париж не має наміру брати слова назад, а спрямований привести в дію погрози, хоча санкції не будуть вже такими загрозливими. Варшава, зі своєї сторони, абсолютно обґрунтовано може стояти на своєму і опікуватися національними інтересами (не відбудеться ліквідація різниці у вартості виробництва, що лякає французьку економіку). 5-7 травня було проведено опитування, за результатами якого правляча партія набирає 35% голосів, збільшуючи відрив від найбільшої опозиційної на цілих 8%, що є однозначним зростанням порівняно з попередніми дослідженнями. Це означає, що поступок не буде, адже народ підтримує вектор, визначений президентом, прем’єр-міністром і парламентом.

Новини за темою

Київ зробив ставку на Туска, пояснюючи це євроатлантичними прагненнями, які той здатний забезпечити, однак така позиція привела Україну до чергового роздоріжжя із розставленими пастками. Якщо ми самі не виберемо, куди рухатися, то нас підштовхнуть. З однієї сторони чатують енергійні французи, які будуть "тиснути" на відносини Україна-ЄС, а з іншої - надійні поляки, в яких з нами спільний ворог. "Адвокату України" буде все важче виконувати свої "послуги" із захисту українських інтересів, в яких Польща сама зацікавлена, тому що тепер вона буде змушена сконцентрувати всі зусилля на власних взаєминах з ЄС. Наразі польський уряд в очах більшої частини ЄС є ледь не диктаторським режимом, і тому дослухатися до нього будуть, але з великою обережністю та осторогою. Вірні друзі Польщі (наприклад, Угорщина чи Велика Британія) під час голосування за Туска вже довели, що переваги, отримані під час спільної роботи з більшістю, є вищими за принципову позицію з актом солідарності.

Варто повернутися до впливу рішень Макрона на Україну. Він може посилити тиск ЄС на Польщу, що призведе до посилення конфронтації та зменшення інтенсивності діалогу, в якому Варшава була б готова сприяти порушенню питання України. До речі, у цьому випадку йому доведеться вказати на авторитарний режим у Білорусі, де порушення прав людини частково відвели на задній план завдяки позиції Мінська з урегулювання війни на сході, що може спричинити появу згубних наслідків, адже Лукашенку буде ще важче балансувати між центрами сили через недружню позицію Брюсселю. Тоді він буде змушений зробити крок у сторону Росії. Подібна ситуація, хоч і менш критична за результатом, може статися з Угорщиною, яку Макрон вніс до списку держав, де нехтують європейськими цінностями, та вказав, що її прем’єр підтримує Ле Пен.

Новини за темою

Незабаром парламентські вибори, а тому новообраний президент повинен зробити перші радикальні кроки, щоб скористатися своїм рейтингом і не дати увірватися до парламенту партіям суперників. Тому нам варто очікувати похолодання відносин з вищеперерахованими державами і того, що ми все рідше чутимемо розмови в кулуарах ЄС про Україну.

Максим Скрипченко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...