Майдан, Крим, російська агресія та Янукович. Про що говорив Турчинов на допиті в Оболонському суді

Секретаря РНБО в четверг допитали в Оболонському суді як свідка сторони обвинувачення у справі щодо державної зради Віктора Януковича

Майдан, Крим, російська агресія та Янукович. Про що говорив Турчинов на допиті в Оболонському суді
Секретар РНБО Олександр Турчинов news.bigmir.net

Секретаря РНБО в четверг допитали в Оболонському суді як свідка сторони обвинувачення у справі щодо державної зради Віктора Януковича

Секретаря Ради Національної безпеки та оборони України Олександра Турчинова сьогодні допитали в Оболонському суді Києва. Сталося це в межах розгляду справи щодо державної зради Віктора Януковича. Турчинов став одним з останніх серед свідків сторони обвинувачення, які свідчили в суді. Наступного тижня відбудеться допит постійного представника України при ООН Володимира Єльченка та президента Петра Порошенка. Про що саме сьогодні говорив секретар РНБО, який у 2014 році впродовж кількох місяців виконував обов'язки глави держави, читайте в нашій добірці цитат.

Про ситуацію в Криму в лютому 2014-го

З 27-го (лютого, - ред.), захоплення будівлі Кабміну (Ради міністрів АРК, - ред.) і парламенту Криму розпочалась активна фаза окупації АРК. Паралельно з цим на північному і східному кордонах України почалась концентрації Збройних сил російської армії для підготовки вторгнення на материкову частину України. Про це нас інформувала і українська розвідка, і наші закордонні партнери... 1 березня парламент РФ дав згоду президенту Путіну використовувати ЗС РФ на території України, і, за планами, про які вже потім стало зрозуміло, російських військових і політичних керівників, окупацію Криму, роззброєння українських частин мало бути завершено саме 1 березня. З тим, щоб, окупувавши Крим, спровокувавши загибель цивільних громадян у Криму, розпочати, користуючись тим, що в країні хаос, немає влади, починати без опору вторгнення на територію України, щоб узяти під контроль південь і схід України, а також встановити контроль над Києвом, щоб відновити силовим шляхом владу маріонеткового режиму Януковича.

Про президентство Януковича

Коли говорять, що Янукович і його захисники захищають Конституцію, я хочу нагадати, що саме Янукович у брутальний спосіб узурпував Конституцію незаконним чином, привласнивши собі повноваження, на які народ України його не обирав. Це стосується перекреслення Конституції 2004 року і повернення до Конституції, яка була за часів Кучми. Тому антиконституційні дії Януковича спостерігалися протягом усього часу його правління Україною. І говорити, що він захищав народ, а ви разом з ним, я вважаю, що це ваша політична заява, яка не має жодного відношення до змісту процесу, який сьогодні триває.

Про ситуацію в країні після втечі Януковича

18 і 20 лютого влада на чолі з Януковичем перейшла межу і використала зброю проти мирних пікетувальників, які перебували на Майдані Незалежності. Така сама ситуація спостерігалась і в інших регіонах країни. Це призвело до великих жертв, втрати людських життів, дуже багато було поранених. Але це не дало можливість владі придушити Революцію гідності. За нашою інформацією, десь 21-22-го (лютого, - ред.) Янукович тікає з Києва, і разом з ним з Києва тікають фактично весь склад Кабінету міністрів, усі міністри, керівники силових структур і багато їхніх підлеглих. У результаті виникла колосальна небезпека для нашої країни, хаосу, некерованості. У цих умовах єдиним легітимним органом влади в Україні залишився парламент. Саме Верховна Рада була змушена брати на себе відповідальність. У зв’язку з тим, що, наскільки я пам'ятаю, 22 лютого була констатація, що Янукович самовільно не виконує покладені на нього обов’язки, тобто самоусунувся від виконання своїх обов’язків, того ж числа у ВР відповідно до регламенту за демократичною процедурою я був обраний головою українського парламенту.

Новини за темою

Про втечу екс-президента

Як стало нам відомо, він зібрав речі, величезну кількість майна, ресурсів, які мав, і зник у невідомому напрямку... Після того, як мене обрали головою Верховної Ради, зв’язок зі мною, враховуючи важку ситуацію у країні, був цілодобовий. Мені могли телефонувати і вночі, і вдень, цілодобово, навіть коли я вів сесійні засідання, я міг спілкуватися в той час із військовим керівництвом. Ніхто, ні Янукович, ні з його оточення, навіть не мали спроби вийти на мене для того, щоб спілкуватися.

Стало відомо, що він спробує з Харкова перетинати українсько-російський кордон і покинути таким чином територію України. Щоб не допустити зникнення важливої документації, ресурсів країни або зрадників і злочинців, які могли бути поруч із Януковичем, зокрема міністр МВС, керівник СБУ, які також могли бути разом з ним, я звернувся до прикордонної служби і попросив не давати можливість вилітати гелікоптеру Януковича за межі країни. Він сів у Донецьку, відмовився спілкуватися з будь-якими представниками української влади і зник з Донецького аеропорту в невідомому напрямку.

Про плани Росії

Торік відбувались навчання "Захід-2017". У 2013-му тривали аналогічні навчання, також на території Республіки Білорусь "Захід-2013". Фабула завдань цих навчань полягала ось у чому. Якась країна звертається до РФ, до Білорусі з проханням допомогти у відновленні конституційного ладу в країні та побороти терористичні угруповання, які захопили центральні органи влади в Україні, і, зрозуміло, російські союзницькі війська допомагають відновити конституційний лад. Вони розуміли, що режим Януковича може впасти будь-якої миті, вони розуміли, що він веде країну до колапсу, вони розуміли, що тільки за рахунок фінансової допомоги РФ режим може ще існувати. І саме на випадок його падіння починали готувати захоплення України і так зване "відновлення легітимної", а фактично маріонеткової влади.

Про контакти з російською владою

Дійсно, під час засідання РНБО якраз мені повідомили, що телефонує голова російської Держдуми Наришкін. Я зробив перерву і переговорив з паном Наришкіним. Він повідомив, що РФ визнає мене тільки як легітимного голову Верховної Ради. Але РФ принципово не визнає мої повноваження як в. о. президента. Вони вважають, що ми силою захопили владу. Через Наришкіна вони підкреслили, що легітимним президентом вони вважають Януковича і саме від нього готові сприймати будь-яку інформацію та мати зв’язок з Україною.

Новини за темою

Про паніку та відповідальність

Після того, як у країні розпочалася російська агресія, коли російські війська стали захоплювати Крим, нависати над нашими східними і північними кордонами, у країні розпочалася реальна паніка. І для того, щоб заспокоїти людей, щоб ця паніка не переросла в хаос і безлад, я був змушений брати всю відповідальність на себе.

Про свою діяльність на Майдані

Я виконував різні завдання. Моїм головним завданням була координація акцій протесту в Києві та регіоні.

Про постачання зброї на Майдан

Щодо зброї, то мені не відомо стосовно факту, щоб на Майдан із Західної України привозили зброю, як ви говорите, з відділень (міліції, - ред.) тощо.

Новини за темою

Про будівлю Адміністрації президента

Коли Янукович утік, Адміністрація практично припинила своє функціонування. Ми потім її відновлювали, але тільки технічні, юридичні служби, фактично там більшість кабінетів була порожньою.

Про Революцію гідності

Янукович хотів здати Україну Росії оптом, всю країну. Фактично дезінформувавши все українське суспільство, коли обіцяв підписати асоціацію щодо євроінтеграції України (про це вони навіть тривалий час розповідали в ЗМІ), замість цього вони пішли на підготовку угоди про Митний союз. Замість цього вони фактично готували військово-політичний союз з РФ, замість цього вони хотіли фактично віддати і віддавали всю країну Росії повністю. Не тільки Крим, не тільки схід, а й усю країну, і саме в цьому була небезпека. Саме тому піднялася Революція гідності, захищаючи незалежність і суверенітет країни, тому що саме незалежність і суверенітет хотів продати РФ або обміняти на продовження свого керівництва нашою країною. І це була небезпека.

Про Харківські угоди

Головна зрада, яка сталася на чолі з Януковичем, – це підписання Харківських угод. Це був перший акорд в окупації Криму, тому що вони дали можливість необмежено пересуватися в Криму величезним військовим підрозділам РФ, фактично не було обмежень: не тільки в Севастополі перебували, вони могли пересуватися і в Криму. Чим вони і скористалися. Харківські угоди – це фактично і був фундамент окупації Криму. Незважаючи на те, що опозиція тоді дуже сильно заперечувала це (були і дим, і бійки в парламенті), вони все одно проламали цю тему, підписали ці угоди й тоді почали здавати Крим. Коли вони побачили, що всю країну отримати не можуть, тоді вони почали колоти країну на шматки, організовуючи сепаратистські заколоти, бо зрозуміло, що нове керівництво не буде співпрацювати або вести Україну до Європи.

Про МВФ та Росію

Умови МВФ значно кращі, ніж ті, які давала Росія. Крім того, МВФ не вимагає здавати суверенітет нашої держави в обмін на своє кредитування, навпаки вони намагаються допомогти Україні вибудувати нормальну економічну ситуацію. Хоча не з усіма пропозиціями МВФ я можу погодитися.

Про запровадження воєнного стану в 2014 році

27 (лютого 2014 року, - ред.) увечері я віддав наказ керівнику юридичного управління Адміністрації (президента, - ред.) підготувати відповідний указ про запровадження воєнного стану. Але, що було важливо для експертів, запровадження воєнного стану не дає права на застосування зброї. Застосування зброї, активне, дає право тільки оголошення війни. Щодо запровадження воєнного стану в Криму, то ми не мали заходів його реалізувати, але по всій країні це була б серйозна передумова, і такий указ був у мене підготовлений. І 28-го (лютого, - ред.) на засіданні РНБО я планував отримати підтримку цьому рішенню, але указ не може працювати, коли його не схвалить Верховна Рада. Саме тому 28 лютого, для того щоб отримати підтримку ВР, я запросив лідерів політичних сил і фракцій для того, щоб отримати їхню політичну підтримку… За це рішення проголосував тільки я один.

Про АТО на Донбасі

Уже коли було розпочато війну на Донбасі, я був змушений знайти формат у вигляді проведення АТО для того, щоб без оголошення воєнного стану, не припиняючи вибори, які вже доходили до фіналу, боротися з російською агресією у Донецькій і Луганській областях.

Новини за темою

Про оголошення війни Росії

Після тотального ядерного роззброєння України, яке відбулося підписанням Будапештського меморандуму, Україна сьогодні, на жаль, не має зброї, яка здатна протистояти ядерній державі, якою є Росія. Ми не маємо сьогодні військових засобів для протидії ядерній державі у випадку застосування нею всього арсеналу зброї. Саме тому оголошення війни як у лютому-березні 2014 року, так і, на жаль, тепер, коли ми маємо боєздатну армію, оборонно-промисловий комплекс, маємо зброю, якої достатньо для захисту країни, але і тепер, на жаль, ми не можемо оголосити війну агресору.

Про можливу АТО в Криму

АТО ініціюється, коли ми говоримо про окремий регіон, зокрема Крим, регіональним відділенням Антитерористичного центру СБУ, письмово затверджується головою СБУ, про що інформують президента або у відповідному випадку в. о. президента. СБУ не виходила із пропозицією проведення АТО. Я можу пояснити, чому вони не виходили з такою пропозицією. Тому що з працівників СБУ, я наводжу офіційні дані, які є у справі, у Військовій прокуратурі, 90% зрадили. Тільки 10% працівників СБУ, які працювали в Криму, залишилися вірними Україні. За такої тотальної зради не було кому з СБУ проводити в Криму АТО.

Про зрадників у кримських силових органах

Кількість зрадників була такою високою, що фактично треба було зрозуміти взагалі, хто здатний не проявляти героїзм, а хоча б не зраджувати Україну і працювати на неї. Тому в умовах, коли фактично 90% СБУ в Криму, в першу чергу в кожному регіоні є свій підрозділ Антитерористичного центру, там незрозуміло було, кого призначати, тому що така ситуація була не тільки в СБУ. Там 90% зрадників, а в міліції зрадили понад 99% працівників. Тобто менше 1% було в міліції тих, хто залишився вірними Україні, не зрадив і не перейшов на бік окупантів. Дуже небезпечною була ситуація і в ЗСУ: 71% зрадників — це той показник, який ми мали в АР Крим.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>