Майбутнє Євросоюзу під питанням: Результати виборів до Європарламенту

Майбутнє Євросоюзу під питанням: Результати виборів до Європарламенту
З відкритих джерел

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times

Популісти, які прагнуть послабити повноваження Євросоюзу, збільшили кількість своїх місць у Європарламенті після загальноєвропейських виборів, що тривали чотири дні. Однак це не стало тим всесвітнім потопом, якого боялися прихильники звичного нам образу Євросоюзу.

Коли закінчиться підрахунок голосів, популісти, найімовірніше, отримають близько 25 відсотків із 751 місця в Європарламенті. Це більше тих 20 відсотків, які вони отримали п'ять років тому. Такі цифри в неділю було представлено Європейським Союзом.

Явка цього разу була вищою, ніж зазвичай, і це свідчить про те, що прихильники ЄС теж підвищили свою мотивацію.

Загалом результати показали, що боротьба за майбутнє ЄС щодо того, потрібно більше або менше інтеграції між європейськими країнами, буде тільки посилюватися.

Одержавши більше голосів у парламенті, популісти і націоналісти будуть наполегливіше й активніше проявляти себе при вирішенні таких питань, як-от імміграція і бюджет. А ще вони, напевно, спробують зупинити плани проєвропейських політиків, наполягаючи на передачі додаткових повноважень державам, а не європейській бюрократії, яку ці люди вважають зарозумілою і такою, що виражає інтереси еліт.

Утім, сили, які виступають проти ЄС, як і раніше, розрізнені та неоднорідні, і їм буде важко знайти серйозну владу.

Новини за темою

Найбільш серйозні наслідки відчують саме ті країни, де вкрай праві і популістські лідери найбільш затребувані, а саме у Франції та в Італії. Там вони можуть ще більше порушити традиційну партійну систему і націлитися на нові владні повноваження. Ці сили протягом довгих місяців рекламували вибори до Європарламенту, вважаючи їх перевіркою на власну популярність.

"Електорат прагне до змін, а тому він досить нестійкий у своїх симпатіях, вважаючи за краще підтримувати нових бунтарів, а не усталені партії, що знаходилися при владі протягом десятиліть, — сказав Марк Леонард, який працює директором Європейської ради з міжнародних відносин (European Council on Foreign Relations). - Страх перед захопленням Європарламенту вкрай правими згуртував проєвропейські сили, і це призвело до величезної явки та до підтримки зелених і ліберальних партій по всій Європі".

У неділю результати дуже швидко викликали широкий громадський резонанс від Рима до Парижа.

У Франції підсумки недільного голосування обіцяють непрості часи президенту Еммануелю Макрону, який позиціонує себе як прихильник євроінтеграції та борець з тими, хто намагається її послабити. Опитування на виході з виборчих дільниць показали, що його кандидати у Європарламент програли партії "Національне об'єднання" пані Марін Ле Пен, яка різко критикує ЄС.

Перемогу її партія здобула з незначною перевагою, але цього досить, щоб завдати символічний удар президенту. Ле Пен назвала результати виборів "перемогою в інтересах Франції і народу".

Вибраний Макроном прем'єр-міністр Едуар Філіпп визнав поразку і сказав, що він сприйняв результат виборів "зі смиренням". За його словами, "політичні керівники повинні почути сигнал" і "почати діяти".

За прогнозами, явка в Франції повинна була перевищити 50 відсотків, що істотно вище 42 відсотків, показаних п'ять років тому.

Те ж саме можна сказати про Євросоюз загалом, де відбулося перше за 40 років збільшення показників явки, яка стала найвищою з 1994 року.

У Німеччині, де явка теж була високою, хороші результати показали "зелені", що стали головною партією лівих сил, а Соціал-демократична партія виступила дуже слабо, і з цієї причини вона може вийти зі складу коаліції.

Найбільша партія в Німеччині - ХДС - теж послабила свої позиції, а вкрай праві популісти в особі "Альтернативи для Німеччини" отримали близько 11 відсотків. Це менш вражаючий результат для АдН, ніж на загальнонаціональних виборах 2017 році, коли АдН набрала 12,6 відсотка.

Таким чином, у Європейському парламенті, де партії "мейнстриму" послабили свої позиції і де посилився розкол, правоцентристи і лівоцентристи вперше за 40 років не будуть контролювати більшість. І ті, й інші послабили своє становище в парламенті, а ліберали, "зелені" та популісти посилили свої позиції.

Схоже, що проєвропейські партії "мейнстриму" отримали близько двох третин мандатів, але правоцентристам і лівоцентристам за допомогою партії Макрона доведеться співпрацювати в складі коаліції з лібералами, щоб сформувати стійку більшість. А "зелені", які показали хороші результати по всій Європі, отримають більше ваги і впливу.

Лідери двох найбільших традиційних партій у Європарламенті заявили, що не будуть співпрацювати з вкрай правими, а також закликали до співпраці між проєвропейськими партіями.

Лідер правоцентристської Європейської народної партії Манфред Вебер у неділю ввечері заявив: "Тепер тим, хто виступає за сильний Європейський Союз, доведеться об'єднатися". За словами Вебера, його фракція не буде співпрацювати з жодною з тих партій, які не вірять у майбутнє Євросоюзу.

Центристів результати трохи втішили.

"Вкотре присоромивши провісників апокаліпсису, Європа досить непогано рухається вперед", — сказав головний економіст німецького банку "Беренберг" Хольгер Шмідінг. "Успіхи на попередніх виборах з боку популістських партій на національному рівні мобілізували так званий „мейнстрим" - основний напрямок європейської політики.

Брекзіт, Трамп, Китай і Росія також були сприйняті як виклики і спровокували певну протидію проєвропейському мейнстриму", - сказав він. Шмідінг назвав це складовою частиною "загалом корисних і здорових дебатів про майбутнє європейської інтеграції".

Директор Європейської ради з міжнародних відносин Марк Леонард заявив, що, всупереч прогнозам, зрушення в бік вкрай правих або антиєвропейських партій у масштабах усього континенту не сталося.

Однак скорочення кількості голосів, відданих, як він висловився, за "партії статус-кво", є "застереженням про те, що нічого як перш вже не буде". "Склад нового парламенту буде на користь проєвропейців, але не означає, що у них є мандат "робити те ж саме, що і раніше".

Цього року вибори в Європарламент викликали набагато більше зацікавлення, ніж будь-яке голосування в ЄС за останні 10 років. Оглядачі побачили в них можливість виміряти популярність різних партій євроскептиків, які виступають проти імміграції, еліти і ЄС.

Для окремих країн-членів Євросоюзу результати голосування стали оцінкою, виставленою партіям влади, насамперед у великих державах, як-от Франція, Німеччина, Італія і Польща.

У Бельгії, де також відбулися національні і регіональні вибори, велику перемогу на півночі Фландрії здобула партія "Фламандський інтерес", яка є вкрай правою, антиіммігрантською і сепаратистською. Вона посяде друге місце у фламандському парламенті, відставши лише від "Нового фламандського альянсу", який теж є націоналістичною партією. "Зелені" та соціалісти показали хороші результати в Брюсселі та у франкомовній Валлонії.

Після серйозної поразки консерваторів у Греції прем'єр-міністр Алексіс Ціпрас з лівої популістської партії "Сіріза" закликав провести дострокові вибори, які можуть відбутися не в жовтні, а в червні. Багато хто вважає, що він хоче послабити очікувану поразку своєї партії від "Нової демократії", яка за прогнозами буде контролювати уряд.

Новини за темою

Голосування в Німеччини розцінюють як вердикт лівоцентристським соціал-демократам, украй правій "Альтернативі для Німеччини" та новому лідеру ХДС Аннегрет Крамп-Карренбавер, яка сподівається змінити на посаді канцлера Ангелу Меркель.

За Італією спостерігали з тією метою, щоб зрозуміти, як заступник прем'єра, відчайдушний популіст Маттео Сальвіні з "Північної ліги" виступить проти партнерів по коаліції з "Руху п'яти зірок". Очевидно, на кону була доля всієї коаліції. Сальвіні залишається головним супротивником імміграції в Європі з числа вкрай правих.

Антиіммігрантська і популістська "Північна ліга" Сальвіні прийшла першою, набравши, за даними екзит-полів, близько 30 відсотків, що вважається мінімумом для досягнення успіху. Він хотів домогтися більшого. Але всього п'ять років тому ліга набрала лише 6,2 відсотка голосів. Її партнер по коаліції ліво-популістський "Рух п'яти зірок" посів третє місце, поступившись соціалістам із Демократичної партії.

Сальвіні назвав ці вибори референдумом у Європі і покращив свої позиції. Тепер він може претендувати на роль лідера євроантагоністичних і націоналістичних сил усередині Європейського Союзу.

Різні популісти намагатимуться голосувати єдиним блоком, але вони навряд чи зможуть сформувати фракцію, оскільки між ними існують гострі розбіжності щодо таких питань, як-от Росія, регіональна допомога і розподіл мігрантів за країнами ЄС.

Єдине, з чим згодні популісти, це з необхідністю підриву системи. І через них, напевно, буде важче досягати консенсусу щодо європейського бюджету і законодавства. Новий склад Європейського парламенту буде просто набагато хаотичніший, і керувати ним стане складніше.

Британія — це особливий випадок, оскільки вона планує покинути ЄС. Там вибори більшою мірою розглядали не як континентальне питання, а як вердикт двох основних партій країни - правлячих консерваторів та опозиційних лейбористів.

Схоже, що результати стануть катастрофою для обох головних партій, оскільки нова "Партія Брекзіту" Найджела Фараджа, напевно, здобуде переконливу перемогу. І наслідки цього більше позначаться не на європейській політиці, а на внутрішньополітичних справах Британії.

Традиційно явка на вибори до Європарламенту низька, і виборці використовують це голосування, яке відбувається раз на п'ять років, як спосіб виразити протест своїм національним урядам. Більшість голосує за національні питання, за партії своєї країни, які в складі Європарламенту формують політичні фракції.

Стівен Ерлангер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>