banner banner banner banner banner

Ліки від коронавірусу - давно відомий препарат?

Ліки від коронавірусу - давно відомий препарат?
Фото з відкритих джерел

Le Monde

Французьке видання

Оригінал на сайті Le Monde

Чудодійний засіб чи ілюзія? Суперечки навколо застосування гідроксихлорохіну (є похідним хлорохіну, який використовують проти малярії ) для лікування від коронавірусу викликають велику плутанину за останні дні. Зокрема, це стосується статті, яку поширено соцмережами, про пацієнта із Ам'єна, який вилікувався з допомогою гідроксихлорохіну. Згодом з'ясувалося, що в нього не було Covid-19.

Новини за темою

Навколо препарату точаться суперечки. Частина громадськості захоплено слухає інфекціоніста Дідьє Рауля, який активно просуває цю терапію у Франції. При цьому багато оглядачів і фахівців відзначають недостатньо жорстку методологію і називають заяви Рауля передчасними або навіть помилковими.

На цьому етапі Вища рада з охорони здоров'я не рекомендує використовувати хлорохін і гідроксихлорохін у боротьбі з коронавірусом за винятком тяжких випадків у лікарнях. Але що нам насправді відомо про ці суперечки? І що таке хлорохін? Чи можна вже зараз зробити висновок про його ефективність або неефективність у боротьбі з пандемією коронавірусу?

Що таке хлорохін? І гідроксихлорохін?

Хлорохін — це речовина, яка входить до препаратів для запобігання і лікування малярії, як-от Nivaquine компанії Sanofi. Він використовується протягом 70 років і більше не прописується окремо від інших препаратів, оскільки його вважають неефективним у деяких регіонах світу. Зокрема, це стосується Гвіани, де його не застосовують з 1995 року через опірність паразитів. У хлорохіну зараз дуже обмежене терапевтичне застосування, і його випускають все менше і менше. Його похідний препарат гідроксихлорохін застосовується в разі низки аутоімунних захворювань на зразок ревматоїдного артриту або вовчака.

Йдеться про два різні препарати зі схожою формулою. Під час клінічних випробувань перевага віддається другому, оскільки він може викликати менше важких побічних ефектів. Плутанину посилює той факт, що ЗМІ нерідко використовують термін "хлорохін", коли йдеться про гідроксихлорохін.

Висновки Дідьє Рауля після досліджень хлорохіну і гідроксихлорохіну?

Хоча професор Дідьє Рауль не єдиний і навіть не перший фахівець, який звернув увагу на хлорохін і гідроксихлорохін у рамках поточної епідемії, він зіграв вирішальну роль у залученні уваги ЗМІ. Цей експерт з тропічних інфекційних захворювань з Марселя заявив 25 лютого про можливу ефективність хлорохіну проти коронавірусу. І навіть сказав, що бачить у ньому "кінець гри" для епідемії. Фахівець заявив, що за 30 років прописував цей препарат понад 4 000 раз для лікування інфекційних захворювань і вже 13 років відстоює його противірусні якості.

Дідьє Рауль ґрунтувався на результатах китайського дослідження про вплив хлорохіну на Covid-19 (опубліковано 19 лютого), які виявилися позитивними в лабораторних умовах (тобто про спостереження серед пацієнтів не йшлося). 17 лютого китайська влада заявила про консенсус щодо включення хлорохіну в національний терапевтичний арсенал проти епідемії.

У публікації, яка вийшла 16 березня, професор Рауль заявив, що хлорохін може бути терапевтичним рішенням проти Covid-19: "Зараз важко знайти препарат, чия надійність була б так підтверджена, як у хлорохіну. Окрім того, його вартість вкрай мала. (…) Якщо клінічні дані підтвердять біологічні результати, хвороба, яка викликається новим коронавірусом, скоро стане однією з найпростіших у лікуванні і запобіганні серед всіх респіраторних інфекційних захворювань".

Для підтвердження своєї теорії професор Рауль запустив у березні клінічні випробування з участю 24 пацієнтів, які заразилися коронавірусом. Про попередні результати він повідомив у викладеному в мережу відео 16 березня. За його словами, вірус зник у трьох чвертях пацієнтів після шести днів прийому Plaquenil (препарат на основі гідроксихлорохіну) та антибіотиків.

З відкритих джерел

Слабкі сторони дослідження професора Рауля

Багато хто критикує методологічні прогалини в клінічному дослідженні професора Рауля: дуже маленька кількість пацієнтів (деякі навіть відмовилися продовжувати), відсутність другої групи пацієнтів, які не отримували такого лікування, відмова від публікації вихідних даних для ознайомлення з ними інших фахівців.

Заступник директора Інституту епідеміології й охорони здоров'я Домінік Костальйола пише, що дослідження було "проведено, описано і проаналізовано недостатньо пунктуально, з неточностями і неясностями. Йдеться про випробування з високим ризиком необ'єктивності за міжнародними стандартами. В таких умовах неможливо витлумачити описаний ефект як результат лікування гідроксихлорохіном".

Новини за темою

У цілому до обережного відношення до цієї речовини закликають фахівці, зокрема вірусолог Франк Турі і Ксав'є де Ламбальрі, директор відділення вірусних патологій медичного факультету Університету Екс-Марсель. Вони нагадують, що китайські лабораторні дослідження ефективності хлорохіну дуже непрозорі і що до цієї миті це не отримало ніяких підтверджень.

Хоча хлорохін продемонстрував певну ефективність проти багатьох вірусів у лабораторних умовах, жодне клінічне випробування його гострої протидії або хронічної вірусної інфекції не увінчалося успіхом, нагадав Ксав'є де Ламбальрі в "Монде" 17 березня.

Чи будуть проводитися експерименти з гідроксихлорохіном у Франції?

Попри стримане ставлення частини наукової спільноти заява професора Рауля спричинила активну інформаційну кампанію. Багато діячів, від мера Ніцци Крістіан Естрозі до президента США Дональда Трампа, назвали його роботу головним напрямком боротьби з пандемією.

17 березня французький уряд заявив про намір розширити випробування. "Нові клінічні випробування буде проведено незалежною командою від професора Рауля, який проводить випробування в Марселі і вимагає їхнього розширення", - зазначила прес-секретар уряду Сибет Ндіає.

Вища наукова рада не рекомендує на цьому етапі використовувати гідроксихлорохін в лікуванні Covid-19 за винятком тяжких випадків у лікарні за колегіальним рішенням лікарів і під пильним медичним наглядом. Міністр охорони здоров'я Олів'є Веран і прем'єр-міністр Едуар Філіп підтримали 23 березня цю позицію, виключивши застосування гідроксихлорохіну в лікуванні коронавірусу до появи точних даних. При цьому вони виступили за клінічні випробування.

Чи існують інші дослідження ефективності гідроксихлорохіну?

У поточній екстреній санітарній ситуації низка лабораторій та інститутів звернула увагу на гідроксихлорохін. Клінічні випробування було запущено в Південній Кореї, Таїланді і Великій Британії. У Франції після публікації результатів дослідження професора Рауля гідроксихлорохін використовується за тим же протоколом з 13 березня в паризькій лікарні Петі-Сальпетьєр у лікуванні півсотні пацієнтів. Більш масштабні випробування мають намір провести в Ліллі.

22 березня Національний інститут охорони здоров'я та медичних досліджень повідомив, що гідроксихлорохін стане частиною одного з чотирьох експериментальних лікувань, які буде розглянуто в рамках європейських клінічних випробувань. Дослідження мають залучити щонайменше 800 французьких пацієнтів з важкими формами коронавірусної інфекції.

Нарешті, 9 і 18 березня вийшли два нові китайські дослідження, які підтвердили ефективність гідроксихлорохіну в лабораторних умовах і де розмірковується про його можливу дію при гострому запаленні у важких випадках захворювання.

Чи існують небажані побічні ефекти прийому хлорохіну і гідроксихлорохіну?

Хлорохін вважається відносно легкою речовиною в боротьбі з малярією, особливо при нетривалому лікуванні. Але в нього є небажані побічні ефекти, як і в будь-якого медикаменту. Найчастіше йдеться про нудоту, свербіж і блювоту. Шлунковий біль можна зменшити шляхом прийому ліків під час їжі.

Новини за темою

Також є протипоказання, як-от псоріаз або паралельний прийом інших лікарських засобів. Передозування своєю чергою може спричинити потенційно смертельні серцево-судинні порушення.

Таким чином, хлорохін не можна назвати безпечним препаратом, який можна приймати без вказівки лікаря для лікування коронавірусу. Медики говорять про небезпеку самолікування після того, як один житель Арізони загинув після прийому фосфату хлорохіну, який застосовується для чищення скла акваріума.

Гідроксихлорохін своєю чергою теж часто викликає побічні ефекти, як-от часткова втрата гостроти зору, головні болі і порушення травлення, як зазначено в державній базі медикаментозних засобів. Рідше може виникнути фульмінантний гепатит, відшарування шкіри або серцева недостатність, здатна призвести до летального результату.

Вільний продаж хлорохіну було заборонено у Франції в січні 2020 року?

У соцмережах з'явилися звинувачення на адресу колишнього міністра охорони здоров'я Аньєз Бузін, яка заборонила вільний продаж гідроксихлорохіну на початку року. Хоча вона "знала про майбутню появу коронавірусу". 13 лютого в "Журнал офісьєль" дійсно було оприлюднено постанову про зміну списку небезпечних для здоров'я речовин. Гідроксихлорохін тепер зазначено в списку II.

Після постанови гідроксихлорохін (він продається під маркою Plaquenil) дійсно зник з вільного доступу. Тепер для його купівлі потрібен рецепт лікаря. Втім новий список, який набув чинності в січні, було затверджено до появи коронавірусу всупереч заявам низки конспірологічних публікацій.

Пропозиція про включення гідроксихлорохіну до списку отруйних речовин надійшла в Національне агентство санітарної безпеки в жовтні 2019 року, тобто за два місяці до появи нового коронавірусу в Китаї. Агентство схвалило пропозицію 12 листопада.

У США збираються лікувати хворих гідроксихлорохіном?

На прес-конференції 19 березня президент Дональд Трамп висловив захоплення щодо перспективи лікування гідроксихлорохіном. "Думаю, це може змінити ситуацію. Чи ні. Але після того, що я бачив, це може змінити ситуацію, - заявив він. — Ми зможемо зробити ці ліки доступними практично негайно".

Новини за темою

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів відразу ж спростувало слова президента. Його голова Стівен Ган підкреслив, що лікування хлорохіном поки ще не було офіційно схвалено і що ще треба провести масштабні клінічні випробування.

16 лютого Дідьє Рауль випустив у мережі відео, в якому розповів про поточний стан досліджень і висловив надію на те, що у нього вийде створити ліки на основі хлорохіну.

Відео було названо "Коронавірус - кінець гри". Ми вважаємо назву оманливою і вказали на це "Фейсбуку", з яким у нас партнерські відносини в сфері боротьби з неправдивою інформацією. Ми ніколи не говорили "фейки", як зараз стверджує Дідьє Рауль.

Випущена нами стаття стосувалася досліджень Дідьє Рауля (він говорив про "легкість лікування" коронавірусної інфекції) і закликала читачів з "обережністю" ставитися до його заяв. Наша оцінка не призвела до заборони відео Дідьє Рауля, але стала підставою для попередження користувачів "Фейсбуку" перед переглядом.

Професор Рауль обурився нашою скаргою на відео (у зв'язку з його назвою) через прес-секретаря його інституту. Втім той визнав проблематичність назви та замінив її іншою, більш поміркованою. Після виправлення ми відкликали наше попередження.

При цьому варто відзначити, що в січні і лютому цього року Дідьє Рауль зневажливо відгукувався про масштаби епідемії. "Цей вірус не такий вже небезпечний", - заявив він на початку лютого виданню "Журнал дю діманш".

Вільям Одюро, Адріан Сенека, Асма Маад

Переклад ІноЗМІ.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>