banner banner banner banner banner

Ліквідація ДАБІ: Реформа чи замість одного корупціонера – троє?

Ліквідація ДАБІ: Реформа чи замість одного корупціонера – троє?
112.ua

Никита Синіцин

Журналіст

П'ятниця, 13-те, виправдало свою похмуру славу, ставши в устах вищих осіб держави початком кінця для Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) України, одного з найбільш одіозних органів держрегулювання. Однак пропонована владою концепція реформування ДАБІ викликає поки неоднозначну реакцію.

5-20 доларів за квадрат: "корупційний монстр" ДАБІ

Фактично монопольна діяльність ДАБІ – видача всіх дозволів і погоджень на зведення будівельних об'єктів в країні - давно викликала невдоволення з боку бізнесу та учасників ринку. Переважна більшість учасників ринку зазначала щодо необхідності давати хабарі для просування своїх паперів в інстанції.

Новини за темою

Так, Український клуб нерухомості (URE Club) – асоціація експертів і практиків ринку – у своєму дослідженні корупції в галузі зазначив, що ДАБІ є лідером на "ринку корупційних послуг" у будівельній галузі. 80% опитаних назвали інспекцію найбільш корумпованим органом у будівельній галузі. При цьому 92% опитаних, які зізналися у даванні хабарів, зазначили, що передавали для просування своїх інтересів грошові кошти, а 8% розплачувалися за "корупційні послуги" житлом

Визнавали проблеми і в правоохоронних органах. Так, ще у 2018 році тодішній генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що в Одесі при будівництві 1 кв. м житла у вигляді хабарів забудовники віддавали 20 дол., хоча в часи Януковича ця сума становила лише 5 дол.

Зміну влади було сприйнято учасниками будівельного ринку з надією, тим паче що одним із перших доручень президента Володимира Зеленського до Кабміну Олексія Гончарука став указ ліквідовувати масштабні корупційні схеми в Держгеокадастрі, Держгеонадрах, Держекоінспекції, Укртрансбезпеці, Укравтодорі та ДАБІ. На зміни глава держави відвів термін до 1 січня 2020 року.

Новим в. о. голови ДАБІ став директор департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Олександр Строкач, який мав неоднозначну репутацію. Міністром розвитку громад і територій України, у веденні якого є ДАБІ, в серпні 2019 року стала Альона Бабак. Міністру довелося вислухати чимало нарікань на свою роботу, насамперед через незмінну ситуацію в ДАБІ, і врешті-решт у січні Бабак подала у відставку.

Втім, у лютому Кабмін все-таки розробив два проекти постанов про ліквідацію ДАБІ і створення на його основі двох органів держрегулювання будівництва: Державної інспекції містобудування та Державної сервісної служби містобудування. Однак далі заяви про наміри у Кабміні Гончарука піти не встигли.  

Тим часом експерти й політики сперечаються про обсяг "ринку корупційних послуг" у ДАБІ. За даними Українського клубу нерухомості, це близько 0,5 млрд дол., а дійсний член Української академії архітектури Віктор Гліба підвищує цю суму до 2 млрд дол. У лютому народний депутат України від партії "Слуга народу", заступник голови комітету ВР з питань містобудування Олена Шуляк в інтерв'ю виданню "Ліга.Нет" оцінювала корупцію в ДАБІ в суму близько 10 млрд грн.

Реформа від президента: замість одного органу контролю – три

13 березня під час виїзного засідання Кабінету міністрів України, на якому був присутній президент Володимир Зеленський, було заявлено про майбутню реформу в галузі містобудування.

З відкритих джерел

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав ДАБІ "корупційною структурою", яка увібрала в себе занадто багато функцій і вимагає реформування. Останнє ж уряд вирішив провести як створення замість одного єдиного органа трьох окремих структур, які візьмуть на себе функції ДАБІ.

"Ми створюємо три органи: Державну сервісну службу містобудування, яка виконуватиме реєстраційні функції в галузі будівництва; Державне агентство техрегулювання, яке стане локомотивом реформи технічного регулювання щодо периметральної системи, ДБН, єврокодів; Державну інспекцію містобудування, яка здійснюватиме функцію нагляду та контролю в будівництві", - сказав під час засідання прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Ухвалене урядом рішення повністю підтримав президент Володимир Зеленський, пообіцявши, що отримання держпослуг у галузі будівництва відтепер буде прозорим, зручним і з мінімальним впливом чиновників на ухвалення рішень.

Віце-прем'єр-міністр-міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров зазначив, що однією з умов реформи стане максимальна автоматизація процесів держрегулювання в будівництві. Це досягатиметься за допомогою Єдиної державної електронної системи у галузі будівництва, насамперед Реєстру будівельної діяльності для створення, збирання, накопичення, опрацювання та обліку інформації про об'єкти та учасників будівництва і зв'язків між ними. 

Віце-прем'єр-міністр і міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов, до відомства якого перейде координація діяльності Державного агентства з питань технічного регулювання в містобудуванні та Державна інспекція містобудування, наголосив на важливості внесень змін до законодавства. 

Реформа ДАБІ: як це працюватиме

Крім рішення про ліквідацію ДАБІ, Кабмін розробив і представив презентацію реформування галузі будівництва, в загальних рисах вказавши що і в який спосіб планується реформувати.

Насамперед реформування галузі триватиме весь 2020 рік:

- у березні - травні триватиме так званий перехідний період, під час якого буде запроваджено мораторій на інспекційний державний контроль;

- у червні планується створення Державної інспекції містобудування та запуск нового електронного реєстру будівельної діяльності;

- у вересні почне роботу Державне агентство з питань технічного регулювання в містобудуванні;

- від січня 2021 буде запроваджено обов'язкове страхування ризиків у будівництві: атестованих і сертифікованих осіб, замовника перед третіми особами за збитки, завдані будівництвом, підрядника – за життя і здоров'я працівників та роботу небезпечних механізмів.

Також у презентації вказано, як повинні діяти механізми надання окремих документів забудовникам.

Наприклад, для отримання права на початок робіт для нового будівництва потрібно подати мінімальний перелік документів. Останній після перевірки в Центрі надання адмінпослуг потрапляє до Державної сервісної служби містобудування. В останній здійснюється перевірка виконання містобудівних умов (так званих "блакитних", "червоних" та інших ліній) і після позитивної експертизи робиться запис у реєстрі.

Сертифікат про прийняття об'єкта в експлуатацію планується видавати за такою схемою: акт готовності із заявою подається до Державної сервісної служби містобудування. Остання проводить огляд, перевірку повноти складу виконавчої документації, фото- і відеофіксацію. Після позитивного рішення чиновників забудовник отримує сертифікат.

Також обіцяють спростити будівництво об'єктів, які кваліфіковано класом небезпеки СС1, тобто безпечні. У цьому випадку такі заявки опрацьовуватиме електронна система. Ручне опрацювання й автоматичні перевірки обіцяють для об'єктів більш високого класу небезпеки - СС2 і СС3.

З відкритих джерел

Поряд з тим презентація КМУ обіцяє:

1) розподіл та посилення відповідальності між учасниками будівельного процесу – замовниками будівництва, місцевими органами містобудування та архітектури, постачальниками послуг, проектними та експертними організаціями, атестованими і сертифікованими особами, виконавцями будівельних робіт, державним наглядом і контролем;

2) достатня кількість етапів контролю – містобудівні умови й обмеження, експертиза, авторський та технічний нагляди, нагляд виконроба, страхування і нарешті Державної інспекції містобудування.

Знайдеться місце в системі контролю і Міністерству розвитку регіонів, яке повинно буде зайнятися сертифікацією виконробів на предмет відповідності їх професійних якостей. Таким чином, автори реформ планують замінити ліцензування, яке здійснює нині ДАБІ. Втім, сертифікацію виконробів в Україні тією чи іншою мірою планують запровадити ще з 2011 року.

Від скепсису до надії: думка експертів про реформу

Думки експертів та учасників ринку щодо пропозицій Кабміну розділилися від радості до побоювань на предмет падіння будівельного ринку.

Керівники будівельних компаній переважно підтримують варіант реформи, запропонований Кабміном Дениса Шмигаля.

Так, керівник промислово-будівельної групи "Ковальська" Сергій Пилипенко назвав 13 березня "приводом для радості" через рішення Кабміну ліквідувати ДАБІ, заявивши, що його компанія підтримує реформи. 

Скріншот

Президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе, який також загалом підтримав реформування галузі державно-архітектурного контролю і нагляду, окреслив ряд проблемних місць.

"Однак є деякі сумніви, адже замість одного корупційного дракона ми можемо отримати трьох! Чи знову структури працюватимуть для галузі чи ні - відповідь у деталях. Такі "доленосні" рішення має бути ухвалено із залученням думок справжніх професіоналів", - написав він на своїй сторінці у Facebook. 

Скріншот

Водночас бізнесмен зазначив, що важливо запровадити такі зміни, як здійснення страховими компаніями контролю над якістю будівництва і децентралізація ДАБІ та інститутів, які прийдуть їй на зміну.

Експерт з питань містобудування, екс-заступник головного архітектора Києва Віктор Гліба висловився різко проти пропозицій Кабміну і не поділяє надій бізнесу на страховиків як кращих контролерів якості будівництва.

Як висловився експерт в ефірі телеканалу "Перший діловий", страховий бізнес просто не готовий здійснювати такий контроль, оскільки, з одного боку, не має достатньо фінансових коштів для здійснення такого контролю, а по-друге, фахівців, здатних контролювати якість будівництва.

"Ніхто в ДАБІ не перевіряє державних будівельних норм, переданих до комерційної організації під назвою "експертиза". Комерційний експерт напише вам висновок, що ваш об'єкт відповідає всім нинішнім нормам", - наводить негативний приклад такої "комерціалізації" контролю в будівельній галузі Гліба.

Поряд з тим експерт підтримує ідею ліквідації ДАБІ як головного розплідника корупції в будівництві, який приносить корупціонерам до 500 млн дол. щорічно, вважаючи правильною створення схеми поділу на структури, що видають дозволи, і структуру контролю. Щоправда, при цьому говорить про мінуси "людського фактора" та електронного реєстру, за якого будівництво об'єктів підвищеної небезпеки реєструватиметься як безпечне за допомогою електронної системи, а співробітники, зобов'язані контролювати це фізично, просто "закриватимуть очі" за хабар.

Загалом, як резюмує експерт, проблема держрегулювання в країні є набагато глибшою і містить у собі некомпетентність, особисту зацікавленість чиновників у продовженні ситуації, відсутності політичної волі у керівництва країни і багато іншого.

Що стосується будівельного ринку, то йому Віктор Гліба передрікає падіння у 2020 році. Щоправда, не внаслідок реформування галузі системи містобудування, а зростання курсу долара і зниження купівельної спроможності українців. 

Микита Сініцин

 

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>