banner banner banner banner banner

Leaks по-українськи, хайпи, фейки і багато інших модних іноземних слів

Leaks по-українськи, хайпи, фейки і багато інших модних іноземних слів
Открытый источник

"Гордон"

Українське видання

Оригінал публікації на сайті "Гордон"

останнім часом почастішали випадки витоку електронних листувань наших чиновників і бізнесменів в мережу. Страждають від цього всі, від мала до велика. Чого варто тільки злом електронної пошти президента України або самий відомий і скандальний leaks за останні кілька років – уплывшие в мережу електронні пошти функціонерів Федерації футболу України.

Подібні випадки найчастіше викликають дуже багато дискусій щодо справжності таких витоків серед користувачів мережі, і звичайно ж, моментально йдуть спростування з боку чиновників, які в 100% випадків зводяться до того, що це все фейк і не має нічого спільного з дійсністю.

Коли чиновник, кричущий про бавовні, в очах громадськості стає тим самим хлопчиком, який занадто часто кричав "вовки", в бій пускають важку артилерію – інформацію доводиться дискредитувати за допомогою "журналістики для розумних" (лонгридов на #многобукв у форматі розслідувань) і вибивати клин клином (тобто запускати ті самі фейки самостійно).

Так сталося і з просто-таки енциклопедичним хайпи навколо персони президента ФФУ Андрія Павелка. Тут було все – і злому електронних пошт, та інформаційні війни, і фейки… А вишенькою на торті стала стаття на Hyser, яка, до речі, моментально була передрукована такими шанованими виданнями, як "Антикор" і " From-UA і в якій журналісти спробували розібрати на запчастини так званий темник щодо незаконного виведення виділених УЄФА коштів нібито надісланий ним якимсь ботом (не бот нашого президента це зробив, хм?).

Я теж хочу відкусити шматочок хайпи і спробую покопатися в дбайливо підготовленому Hyser матеріалі, який повинен був стати жирною крапкою в історії з электронками, але став?

Доменні імена і IP-адреси

Журналісти в першу чергу вирішили поглибиться в нестикування "темника", я ж повернуся до них трохи пізніше і почну свій розбір з перевірки автентичності електронних пошт учасників "Марлезонського балету" з допомогою IP-адрес і їх прив'язки до доменних імен.

Я не полінувалася і знайшла той самий leaks, з якого все почалося, – на сайті Anonymous були викладені архіви електронних пошт функціонерів ФФУ.

Для перегляду IP відправника електронного листа необхідно відкрити його вихідні дані і з них витягти IP-шник.

Далі з допомогою магії Google і всім відомого сайту 2ip.ru/whois/ перевіряємо, кому належить ІР-адреса (на якому хості зареєстрована пошта, місто і назва провайдеру відправника).

Така нехитра перевірка дозволяє нам встановити, що, наприклад, електронну адресу [email protected] (генеральний секретар ФФУ Запісоцький Юрій Григорович) належить поштового сервера ФФУ, а листи від Левенко Ольги Олександрівни ([email protected]) – про чудо – відправлені з сервера Moris Group. 

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

"Це все фейк, але мене зламали"

найпростіше і найцікавіше, що може бути в подібній ситуації, – це підловити самого чиновника на нестикування в його офіційних заявах.

Так, Андрій Павелко під час однієї з прес-конференцій на запитання журналістів щодо витоку електронних листування функціонерів ФФУ в мережу заявив: "Це все фейки і інформаційна атака! Дуже дорога інформаційна атака, яка коштує близько 1 млн доларів США".

Однак відразу за цією заявою він повідомив журналістам, що "ми вже звернулися в киберполицию за фактом злому електронних пошт і особистих сторінок співробітників ФФУ".

Таким чином, пан Павелко сам підтвердив факт, що електронні пошти його колег були зламані. 

Як це свідчить про правдивість даних, опублікованих в мережі? Все дуже просто:

при зломі електронної пошти ви найчастіше, якщо працюють професіонали, можете навіть не знати про це; відповідно, логічно припустити, що постраждалі від злому пошти функціонери ФФУ могли здогадатися про те, що пошта зламана, виключно упізнавши електронну переписку, яка була опублікована в мережі; у мережі були опубліковані гігабайти даних з электронок функціонерів ФФУ, на фальсифікацію яких у зловмисників б пішло більше п'яти років копіткої роботи і талант Ванги в предсказывании майбутнього (особисто мені тільки перегляд цієї інформації коштував не одну безсонну ніч); якщо зловмисники підробляли листування, навіщо їм знадобилося витрачати додаткові сили і зламувати електронні поштові скриньки?

до Речі, пам'ятаєте гучну фотографію прийомної дочки Павелко з кубком Ліги чемпіонів УЄФА? Тоді президент ФФУ також заявляв, що це все фейк.

щось цікаве? Ні, знову офшори…

А тепер, коли ми встановили приналежність електронних пошт, саме час повернутися до їх суті.

Hyser, які не полінувалися зв'язуватися з офшорними компаніями та вести довгу бесіду з ботом, чому-то полінувалися подивитися ті самі leaks, знайти там відповідні листування і проаналізувати документи (ну хоча б побіжно) перед тим, як публікувати матеріал, а я ось не полінувалася, знайшла і проаналізувала. І що можу сказати – там просто клондайк для правоохоронних органів, контролюючих інстанцій і міжнародних організацій! У Еркюля Пуаро від таких доказів нервово б задергались вуса, тому що те, що ми бачимо зараз у мережі, – тільки вершина айсберга. 

Тут тобі і пряме підтвердження отримання кредитних коштів від УЄФА, і навмисне завищення вартості обладнання, що закуповується на завод "ФФУ Продакшн", і схеми виведення коштів через офшорну компанію, і ще багато чого смачного.

Але про все по порядку.

Президент ФФУ Андрій Павелко неодноразово на прес-конференціях у відповідь на запитання: "звідки гроші? Не з бюджету бува?" – впевнено говорив, що завод побудований виключно на кошти УЄФА.

І справді, в листуванні ми бачимо, що, як мовиться, не програмою "Хет-трик" єдиної живе ФФУ – на закупівлю обладнання для заводу з виробництва штучного покриття для футбольних полів вони отримують кредит від УЄФА в сумі 4 млн. євро.

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

"Дорогий Юрію,

Я говорив з Девідом Гилом, і в цілому він підтримує ваш запит.

чи Можете ви підтвердити зворотним листом, що ви приймаєте нижченаведені умови з цього короткострокового позики:

А) Максимальна сума, можлива до видачі Футбольної федерації України в рамках внутрішньої структури попереднього фінансування УЄФА, становить 4 млн євро.

Б) Річна ставка 2% буде списуватися з поточного рахунку в УЄФА починаючи з дати платежу. Відсотки повинні бути представлені на 30 червня 2017 року і на 15 листопада 2017 року.

В) Амортизація за цим кредитом буде автоматично повністю зроблена УЄФА, тобто шляхом відстрочки звичайних платежів УЄФА асоціаціям європейських кваліфікаторов 15 листопада 2017 року.

Г) Звертаємо увагу на те, що УЄФА не зобов'язаний надавати додаткове виключне фінансування вашої організації.

Джозеф Коллер, фінансовий директор УЄФА"

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

"Дорогою Джозеф,

Дякуємо за ваш e-mail.

Я підтверджую, що всі умови, зазначені у вашому листі, прийнятні для нас.

Дуже прошу вас проінформувати мене, коли буде прийнятий до виплати обговорюваний платіж.

Заздалегідь вдячний!

З найкращими побажаннями, Юрій"

І ось тут починається саме головне – гроші отримали і треба їх максимально ефективно використовувати. В ментальності наших чиновників часто "ефективно використовувати" прирівнюється до "покласти побільше собі в кишеню".

Тут у ФФУ вирішили не морочитися і пішли за старою перевіреною схемою "постачальник-офшор-покупець", і само собою, "де-то під час шляху собачка могла підрости" – вартість закупівлі обладнання для заводу у офшору вийшла на більш ніж $700 000 більше (офшор закуповує в ЕСО Green обладнання за $2 999 500, а от продає його ж ФФУ вже за $3 791 400).

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

А ось і той самий юрист Ольга, яка, на думку Hyser, не працює в Moris Group (до речі, в кеші сайту компанії вона залишилася), надсилає підписаний з боку ФФУ скан договору для підписання його офшоркою, на яку виводилися гроші.

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот: anonopsofficial.blogspot.com

І той самий договір, в якому ФФУ накинула ні багато ні мало $791 900.

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

Скріншот: anonopsofficial.blogspot.com

"Дорогий Юрію,

будь ласка, подивіться в додатках останнє речення за контрактом.

Дайте мені знати, якщо виникнуть які-небудь питання.

З найкращими побажаннями Магнето Маркус

Виконавчий директор ECO Green"

Скріншот anonopsofficial.blogspot.com

"Справжнім Компанія погоджується продати, а Покупець погоджується придбати обладнання, зазначене в Додатку А, за вартістю два мільйони дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот доларів США (2 999 500) ("Ціна покупки"), яка повинна бути виплачена в порядку, визначеному в цьому договорі".

Коротше, все настільки банально, що хочеться позіхнути від такого безідейного підходу до питання крадіжки.

І тут прямо навіть прикро стає, що всю цю схему розробляла і реалізовувала, на хвилиночку, не студентка юрфаку, а іменита компанія Moris Group (так-так, Hyser, якщо ви зайдете в кеш сайту компанії, ви знайдете там ту саму юриста Ольгу, і, до речі, керуючий директор ЕСО Green Магенто Маркус, вважаю, має повне право на вас образитися за те, що ви назвали його вигаданим). Чому прикро? Це все мій юридичний бекграунд в мені говорить – адже без вогника і фантазії все зробили, нудно.

А чи був хлопчик?

Головне правило багатьох інформаційних війн: не можеш спростувати інформацію фактами – бей креативом!

Так вчинили і PR-щики президента ФФУ Андрія Павелка. І треба віддати їм належне – людина, яка "просто повз проходив" (а таких у нас більшість), дійсно подібний креатив їсть і навіть просить добавки.

Далі висловлю своє чисто суб'єктивна думка, а думаючий читач зробить свої висновки.

Після того, як в мережі почали спливати документи та електронне листування функціонерів ФФУ, а заяви Андрія Павелка на прес-конференціях вже ніхто особливо не сприймав всерйоз (будемо чесні, імідж у президента ФФУ не дуже), в мережі несподівано з'явився якийсь бот-самаритянин, який почав розсилати журналістам та блогерам нібито документи, пов'язані з діяльністю Павелко&Co з проханням розмістити негатив про нього за певну грошову подяку.

Так, протягом декількох днів цей бот навідався в гості до Майкла Щуру, Катерині Золотарьової і ще половині вітчизняного Facebook-простору з проханням написати негативний пост про Павелко.

Задумка, як я вже говорила, хороша, адже люди для цього вибиралися не випадкові, і їх реакція на подібні пропозиції була досить передбачувана. Наприклад, Майкл Щур написав пост і виклав скріни листування з ботом, висміявши спробу замовити у нього "джинсу", і тим самим зробив саме те, на що розраховували автори цієї ідеї – через треті руки показати, що проти Павелко ведеться замовна інформаційна війна, щоб знецінити всю блукаючих по інтернету інформацію.

до Речі, заради справедливості, Майкл Щур і більшість його читачів цю "многоходовочку" розкусили, і в коментарях багато відзначали, що ця провокація – явна спроба відбілити імідж президента ФФУ.

А ось Ярославі Кобе дісталися фейкові документи, які вона виклала у себе на сторінці, але навіть неозброєним оком видно, що виписки за карткою "Приватбанку", які вона опублікувала, – просто невмілий фотошоп (до речі, у всіх діях PR-команди Павелко видно ніжна любов до корявому фотошопу – згадаймо хоча б банери з Суркісом у Москві). Це робилося для того, щоб фотошоп відразу ж був помічений і викритий, а таке викриття, в свою чергу, моментально поставило під сумнів справжність всіх уже опублікованих документів і тих документів, які будуть публікуватися після цього.

Коба, до речі, теж розуміла всю фотошопность цих фотографій і, мабуть, задумала свою багатоходівку, але про це краще запитати її саму.

І ось нарешті листування з черговим ботом публікує у себе Hyser. Тут ситуація трохи інша, адже як я вже писала вище, в цей раз виданню "підкинули" документи реальні. Навіщо це зробили ті, хто документи підкинув? Все просто – скомпрометувати інформацію, щоб у подальшому її публікація була вже безглуздою. Навіщо і чому це зробили Hyser і перепечатавшие його слово в слово інтернет-ЗМІ? Не буду тут писати свою думку, бо впевнена, що кожен зробить свій висновок, т. к. він досить простий.

Підсумовуючи все написане, хочеться відзначити, що особисто я запасаюся попкорном, щоб з інтересом і надією на яскравий креатив обох сторін спостерігати за розвитком подій і реакцією правоохоронних органів на все це. Чому я впевнена, що це не кінець? Все просто – я бачила той обсяг даних, який був викинутий в мережу, тому-то і розумію, що це тільки початок.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>