Реальний сектор

Новий рік – сімейне свято, а китайський Новий рік – особливо. До того як Ухань і ще кілька міст закрили на карантин, очікувалося, що загальна кількість поїздок країною в новорічний період з 10 січня до 18 лютого становитиме приблизно 3 млрд. Минулого тижня китайські ЗМІ з посиланням на Міністерство транспорту КНР повідомляли, що кількість поїздок всередині країни з 10 до 30 січня знизилася на 16,5% у порівнянні з 2019 роком (після очищення від календарного ефекту), причому падіння безпосередньо в новорічні канікули у деякі дні сягало 84% у порівнянні з минулим роком.

Отже, серйозне падіння в секторі послуг вже точно є, а на нього доводиться понад половина китайського ВВП (за попередніми даними, 53,9% до 2019 року).

Пасажирські перевезення, роздрібна торгівля, ресторанний і готельний бізнес зазнали помітних втрат через спалах коронавірусу. Щоб змалювати масштаби втрат, досить сказати, що перенести довелося сім запланованих на канікули кінопрем'єр, які, за прогнозами, мали принести прокатникам понад 1 млрд юанів (близько 145 млн дол.) тільки в перші дні прокату.

За новорічні канікули 2019 року, за оцінками Міністерства комерції КНР, виторг від роздрібних продажів і громадського харчування становив майже 150 млрд дол., а виторг туристичного сектора, за даними Міністерства культури і туризму, – понад 70 млрд дол. Тож у цьому році втрати сектора послуг від коронавірусу будуть обчислюватися мільярдами доларів.

Водночас удар по промисловості поки незначний – епідемія почалася безпосередньо перед канікулами. А от далі можна очікувати різке уповільнення темпів зростання і в промисловості. У четвертому кварталі 2019 року промвиробництво в Китаї зросло на 5,9% (у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року), інвестиції – на 5,3%, цифри першого півріччя 2020 року явно будуть нижчі.

За оцінками Bloomberg, негативний ефект на ВВП Китаю доведеться переважно на перший квартал, а до другого півріччя темпи росту стабілізуються. Згідно з базовим сценарієм, епідемія коронавірусу призведе до уповільнення зростання на 0,2 процентного пункту від початкового прогнозу на 2020 рік, тобто до 5,7%. У негативному сценарії, який передбачає триваліший  строк епідемії, зростання сповільниться до 5,6%. У першому кварталі зростання ВВП може становити менш як 5%, однак надалі прискориться і повернеться до рівня 5,5–6%.

МВФ всього два тижні тому підвищив прогноз зростання китайського ВВП на 0,2 процентного пункту – до 6,0%, через підписання угоди про першу фазу торговельної угоди між США і КНР, тому поки утримується від конкретних економічних оцінок втрат Китаю. Так чи інакше, уповільнення зростання ВВП на 0,2 пункту у випадку Китаю – це втрата близько 25 млрд дол. Сума велика, але в китайських масштабах вже точно не викликає паніки.

Новини за темою

Влада Китаю вже готова підтримати економіку пакетом стимулювальних заходів, зокрема дешевими кредитами. Це означає, що закредитованість китайської економіки знову буде зростати, підвищуючи ризики для стабільності банківського сектора. У 2018 році політика щодо зниження боргового тягаря дала короткостроковий успіх, але минулого року борг знову значно зріс.

За даними Банку міжнародних розрахунків, за перше півріччя 2019 року загальний борг китайського нефінансового сектора збільшився з 254,6% ВВП до 261,5%. Минулого року Китай активно надавав кредити, щоб пом'якшити негативний ефект від торговельної війни зі США. Початок цього року, схоже, теж стає непридатним часом для реформування економіки.

Попри офіційне закінчення канікул, Китай продовжує обмежувати внутрішню міграцію. У всіх освітніх закладах канікули продовжені на невизначений термін, у багатьох компаніях термін виходу на роботу посунуть мінімум на тиждень. Однак навіть у базовому сценарії швидкі темпи поширення хвороби збережуться найближчим часом, оскільки люди все ж змушені залишати домівки, де вони ховалися від коронавірусу під час новорічних канікул.

У такій ситуації логічно припустити, що між небезпекою розповсюдження вірусу і великими фінансовими витратами Компартія Китаю вибере друге. Ймовірно, найближчими тижнями влада оголосить про виділення значних субсидій бізнесу – як малому, так і великому, що призведе до розширення дефіциту бюджету.

Економіст Чжан Мін з Академії суспільних наук КНР вважає, що дефіцит бюджету за підсумками 2020 року може перевищити 3% ВВП. Але існують і альтернативні оцінки бюджетного дефіциту Китаю, зокрема, МВФ оцінює "доповнений" дефіцит (augmented net lending/borrowing) у 10%. Сюди включені видатки місцевих урядів на інфраструктурні проекти, хоча юридично вони фінансуються місцевими державними фінансовими компаніями (Local Government Funding Vehicle). Їхні облігації купує Банк розвитку Китаю, отже, компанії накопичують борги (банки розвитку видають, по суті, безповоротні кредити), а їхні витрати не відбиваються на балансі місцевих урядів.

Ринки

Китайські ринки очікувано відкрилися обвалом. Юань ослаб на 1,5% до останнього передноворічного торговельного дня, фондові індекси впали більш ніж на 8%, по суті, повторивши рух індексу Гонконзької біржі минулого тижня.

Завдяки діям регуляторів падіння вдалося швидко припинити. Народний банк Китаю заявив, що вливає додаткові 174 млрд дол. на ринки, і знизив ставки за операціями тижневого та двотижневого зворотного РЕПО на 0,1 пункту. Подальша динаміка фондових індексів буде багато в чому залежати від новин, що стосуються швидкості поширення коронавірусу і темпів лікування хворих.

Зниження курсу юаня на 1,5% послабило курс і офшорного юаня, який торгується на біржі Гонконгу. Таке невелике зниження в нинішній ситуації швидше можна назвати стабільністю, яку забезпечила відсутність панічних настроїв на ринках, а також можливі валютні інтервенції Народного банку Китаю.

Важливе питання, як на потенційне подальше ослаблення юаня буде реагувати Народний банк Китаю. У 2015–2016 роках він вже показав, як важлива для нього стабільність китайської валюти. З липня 2015 і до кінця 2016 року він витратив 683 млрд дол., щоб не допустити обвалу юаня, причому в деякі місяці обсяг витрат перевищував 90 млрд дол. і навіть 100 млрд дол. На курс юаня тоді тиснули пузир на фондовому ринку, що луснув (червень 2015-го), і несподівана лібералізація валютного ринку (серпень 2015-го).

У Китаї діє режим керованого плаваючого валютного курсу – ринкові фактори тут мають вплив, але відхилення від встановленого курсу не повинні перевищувати 3%, а регулятор може здійснювати валютні інтервенції. У таких умовах вихід Народного банку Китаю на ринок для підтримки стабільності курсу - цілком виправданий крок.

Навіть більше, з поточним обсягом валютних резервів (трохи понад 3,1 трлн дол. на кінець 2019 року) Народний банк може досить довго стримувати обвал юаня. А втім, сама відмітка 7 юанів за долар вже давно не є психологічно важливою – з початку серпня до кінця грудня 2019 року ринковий курс перевищував цю цифру.

Щоправда, масштабні інтервенції можуть ускладнити подальші перемовини зі США зі щойно підписаної торговельної угоди. До того ж після того, як 13 січня американський Мінфін у піврічній доповіді Конгресу заявив, що Китай більше не є валютним маніпулятором. Але, враховуючи схильність китайського ринку до панічних настроїв, у разі різкого ослаблення курсу вихід Народного банку Китаю на ринок дуже вірогідний.

Світова економіка

Побоювання щодо того, що буде з економікою охопленого епідемією Китаю, вплинули й на світові ринки. Індекси S&P 500 і Dow Jones з 23 до 31 січня просіли на 3%. Ціна нафти WTI з 21 до 31 січня впала на 11,7% (з 58,37 дол. до 51,56 дол.), а з піку 6 січня – на 18,5%. Ціни на мідь впали на 12% з їхнього піку в середині місяця.

Найімовірніше, нестабільність на фондових і особливо сировинних ринках зберігатиметься в найближчі кілька місяців. Розробка вакцини й необхідні дослідження, навіть за найоптимістичніших прогнозів, вимагають не менше трьох місяців, тому очікувати швидкого спаду епідемії коронавірусу не доводиться.

Заборона на організований закордонний туризм у Китаї і обмеження в інших країнах, що запроваджуються на в'їзд людей, які відвідували Китай, дуже зашкодять світовому туризму. За даними Всесвітньої туристської організації при ООН, Китай – світовий лідер з туристичних витрат. На його частку припадає п'ята частина світових витрат на туризм, у 2018 році вони досягли 277 млрд дол.

Найбільші світові авіаційні компанії (American Airlines, British Airways та інші) скасовують всі рейси з Китаю і до Китаю. Тривалість цих обмежень залежить від перебігу епідемії, але можна з упевненістю говорити про серйозний спад у всіх пов'язаних із туризмом секторах у 2020 році, оскільки епідемія припала на період новорічних канікул.

Багато закордонних компаній тимчасово закривають офіси в Китаї, яскравий приклад – Apple, яка працевлаштовує 10 тисяч працівників у Китаї. У багатьох містах, особливо в провінції Хубей, закриті магазини, кафе і ресторани великих світових компаній (Levy’s, H&M, Starbucks, McDonald’s тощо). Через припинення багатьох виробництв у Китаї під загрозою перебувають глобальні ланцюжки постачання – складові, електроніка та багато іншого.

Для Росії поки найпомітнішим наслідком епідемії коронавірусу стало падіння нафтових цін, ослаблення рубля (на 2,6% з 24 січня), а також зниження припливу китайських туристів. У східних регіонах Росії може відбутися зростання цін на фрукти та овочі – про це вже повідомляють місцеві ЗМІ. У разі затяжної епідемії із серйозними проблемами зіткнуться найбільші російські компанії – насамперед енергетичного, металургійного і лісопромислового сектору.

Російські компанії поки не поспішають оцінювати можливі втрати. За даними Митної служби Китаю, у 2019 році постачання мінеральних продуктів, лісопродукції і металів сягали 86% російського експорту до Китаю (52 млрд дол., близько 14% всього експорту). У 2019 році експорт вперше з 2009 року негативно вплинув на зростання ВВП Росії (2,5% у 2018 році, 1,3% - у 2019-му), помітне падіння постачання до Китаю може погіршити ситуацію.

Головна проблема для китайських і світових виробників, а отже, і для ринків полягає в невизначеності. Хоча Всесвітня організація охорони здоров'я надала епідемії коронавірусу статус міжнародної надзвичайної ситуації, прогнози щодо уповільнення китайської економіки поки вельми стримані. Наразі момент причин очікувати серйозної кризи, до того ж світового масштабу, немає.

Василь Носов

Інші матеріали Московського центру Карнегі:

Сі та коронавірус. Чим обернеться епідемія для керівництва Китаю

Криптоюань замість доларів. Як Китай будує міжнародну фінансову систему майбутнього

Від Дена до мосту в Гонконг. Як відкат став двигуном китайської економіки

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].