banner banner banner

Китайський коронавірус: Наслідки для української економіки

Китайський коронавірус: Наслідки для української економіки
З відкритих джерел

Богдан Данилишин

Екс-міністр економіки України

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина у Facebook

Нинішній розвиток ситуації з вірусом ще раз засвідчує: світові економічні виклики не тільки ніхто не скасовував, а ще й причин ускладнення ситуації в міжнародній економіці набагато більше, ніж нам може здаватися. Тому влада України зобов'язана найсерйознішим чином потурбуватися про питання захисту національних економічних інтересів та підвищення конкурентоспроможності економіки.

Нас в Україні ця ситуація повинна хвилювати в аспекті впливу на ринки, що розвиваються. Останнього тижня січня інвестфонди, що працюють на emerging markets, вивели з них 4 млрд доларів. Розвиток ситуації з вірусом, побоювання наслідків його подальшого поширення припускають, що темпи виходу міжнародних інвесторів з ризикованих активів можуть прискоритися.

З урахуванням масштабів економіки КНР та її залученості в міжнародні виробничі та фінансові ланцюжки ті потрясіння, до яких веде коронавірус, можуть призвести не тільки до зниження темпів зростання світової економіки, а й до подальшого закриття позицій інвесторів на ринках країн, що розвиваються. Якою буде поведінка іноземних інвесторів в українських ОВДП у зв'язку з цим? Не певен, що приріст їхніх вкладень триватиме.

Китай - ключовий торговий партнер нашої країни. Приблизно третина нашого експорту до КНР - залізорудна сировина. Друге і третє місце посідають зернові (близько чверті обсягу українського експорту до КНР) і соняшникова олія (п'ята частина).

Щодо залізорудної сировини ситуація, мабуть, є більш складною для України. Китай виробляє і споживає 50-60% світового обсягу чорних і кольорових металів. У тих китайських провінціях, в яких поширена епідемія, розташовано близько 60% потужності сталеплавильних виробництв країни. Серйозного скорочення попиту на залізорудну сировину, мабуть, не уникнути. Ринки вже відреагували: ціна залізної руди впала на 10%. А індекс цін на промислові метали від Moody's Analytics знизився на 7,1%.

Новини за темою

Тому, якщо ситуація з поширенням коронавірусу різко не покращиться, українським виробникам залізорудної сировини доведеться туго - як унаслідок зниження обсягу експорту їхньої продукції до КНР, так і через падіння ціни сировини на світових ринках. Ситуація може погіршитися і для наших виробників металопродукції: якщо карантинні заходи в КНР будуть діяти скільки-небудь тривалий час, то в Піднебесній впадуть темпи будівництва.

Тоді китайські виробники металопродукції, яку використовують у будівництві, ще й почнуть експортувати свою надлишкову продукцію на зовнішні ринки. Це підвищить конкуренцію на світових ринках, витісняючи українських виробників "арматури", "швелера" і "куточка", а також знизить ціни на цю і без того низькомаржинальну продукцію.

Логічною реакцією на загострення ситуації у світовій економіці може стати відплив капіталів з ринків, що розвиваються.

Але вже складаються передумови для погіршення кон'юнктури тих сировинних товарів, які становлять більшу частину українського експорту. Навряд чи виправдаються надії на зростання ціни металопродукції та залізорудної сировини, у тому числі тому, що на тлі ситуації з вірусом не варто чекати високих темпів у будівельній індустрії КНР (вона споживає нашу продукцію).

Якщо вартість пшениці поки в цілому є стабільною, то ціна кукурудзи (одна з основних експортних позицій України) помітно знижується, причому темпи падіння можуть прискоритися через наближення збирання врожаю в Аргентині та Бразилії. Добре, що наші трейдери вже вивезли 4 млн т ячменю, практично повністю вичерпавши експортний потенціал. Отже, ймовірне зниження цін їх майже не торкнеться.

Олійні культури (ще одна найважливіша складова українського агроекспорту) теж у зоні ризику. США і Китай підписали торговельну угоду, відповідно до якої КНР зобов'язалася закупити великі обсяги американських соняшника, сої, ріпака. Але коронавірус може стати причиною відмови Китаю від виконання цього зобов'язання, нав'язаного Штатами.

У цьому разі пропозиція цих продуктів на світових ринках зросте, що призведе до зниження ціни насіння соняшника і соняшникової олії. Це вдарить по українських експортерах.

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>