Кіберполіція: Чим займаються українські віртуальні копи

Нічого дивного в тому, що злочинність пішла услід за нами у віртуальний простір, немає. Але за кожним злочином має неминуче настати покарання

Кіберполіція: Чим займаються українські віртуальні копи
Фото з відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

Нічого дивного в тому, що злочинність пішла услід за нами у віртуальний простір, немає. Але за кожним злочином має неминуче настати покарання

В Україні Департамент кіберполіції було створено в жовтні 2015 року, але фактично фахівці працювали над розкриттям злочинів, скоєних у мережі, з 2014 року. Діяльність департаменту високо цінують, зокрема в МВС. “Окремо згадаю про Департамент кіберполіції. Я не очікував, що вона покаже себе так добре за такий короткий час. Команда, яку очолює Сергій Демедюк, отримала високу оцінку з боку наших міжнародних партнерів, експертів у сфері боротьби з кіберзлочинністю", - розповів в інтерв'ю 112.ua радник міністра МВС Зорян Шкіряк.

Ми вирішили розібратися, з чим і як б'ються на просторах інтернету кіберполіцейські України. На наш превеликий жаль, у глави департаменту Сергія Демедюка не знайшлося часу на бесіду, і співробітники департаменту люб'язно надали відповіді у друкованому вигляді. Суха канцелярська мова офіційної відповіді на запит ніколи не замінить живого спілкування, але ми постаралися зробити з відповіді кіберкопів максимально цікавий текст.

Кіберзлочин – це злочин, вчинений у віртуальному просторі. Тобто в інформаційному просторі, створеному за допомогою комп'ютерів, де містяться особисті дані користувачів. До кіберзлочину можна віднести зламану сторінку в соцмережі або зламаний телефон, вкрадені паролі від банківських карт або втручання в роботу системи банків, несанкціонований доступ до комп'ютерів СБУ або ФБР. При цьому цілі таких злочинів можуть бути найрізноманітнішими: вкрасти гроші з тієї ж банківської карти або, зламавши телефон голлівудської зірки, викласти її інтимні селфі в інтернет, викрасти стратегічні документи або обвалити фондовий ринок.

Новини за темою

Нічого дивного в тому, що злочинність пішла услід за нами у віртуальний простір, немає. Але за кожним злочином має неминуче відбутися покарання. І як відповідь на цей виклик не так давно в українській поліції було створено Департамент кіберполіції.

Серед завдань департаменту – "організація ефективної протидії проявам кіберзлочинності та забезпечення дієвого впливу на оперативну обстановку, а саме: запобігання, виявлення, припинення і розкриття кримінальних правопорушень, механізм підготовки, вчинення або приховування яких передбачає використання комп'ютерів, телекомунікаційних систем, комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку, а також інших кримінальних правопорушень, вчинених з їх використанням", - розповідають у департаменті.

Про кіберполіцію та її працівників

Від Держспецзв'язку кіберполіція відрізняється тим, що розслідує злочини, які вчиняють у сфері використання платіжних систем, електронної комерції та господарської діяльності, інтелектуальної власності та інформаційної безпеки, тоді як Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації забезпечує формування політики у сфері захисту державних інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, криптографічного та технічного захисту інформації.

На сьогодні в кіберполіції працюють 329 осіб, або 80% штатної чисельності.

Крім того, на службі департаменту є "білі" хакери. Вони працюють в управліннях технологій та програмування, які входять до складу департаменту. Всього таких управлінь чотири: у західному, південному, східному та центральному регіоні.

"Білі", або "етичні" хакери, як правило, шукають уразливості в комп'ютерних системах, зламуючи їх не з метою вкрасти або здійснити фальсифікацію даних, а для того, щоб усунути уразливість.

Новини за темою

У Нацполіції "білі" хакери проводять поглиблений огляд та/або вивчення вилучених цифрових доказів з метою їх виявлення або фіксації. "Насамперед йдеться про відновлення видаленої інформації та її аналіз. Проведення розвідки на підставі відкритих джерел" - OSINT. Використання OSINT дозволило встановити повні дані та місцеперебування злочинців резонансних кримінальних проваджень. Проведення аналізу цифрових даних великих обсягів (Big Data) за кримінальними провадженнями з метою встановлення взаємозв'язків між ними", - розповідають у кіберполіції.

"У цих працівників достатній рівень знань для здійснення зворотного проектування (reverse engineering) шкідливих програм. Мається на увазі проведення дослідження з метою розуміння принципів роботи (у цьому випадку - вірусу). На практиці використання цього методу дозволило своєчасно визначити шляхи поширення і сліди, які вказували на зараження вірусом Petya. Іншим прикладом можна назвати встановлення вихідної точки (сервера управління) бот-мережі, яка повністю контролювала персональні комп'ютери, розташовані не тільки в Україні, але й у 6 країнах світу", - з гордістю кажуть у департаменті.

Співробітники Департаменту кіберполіції цілодобово підтримують зв'язок з колегами по всьому світу, забезпечуючи процес негайного обміну виявленими слідами злочинної діяльності за результатами реагування на кібератаки і кіберінциденти для оперативного аналізу з подальшим узагальненням отриманих результатів і використання їх для розслідування і протидії кіберзагрозам.

З чим і як борються українські кіберкопи

Найбільшим "болем" для української кіберполіції на сьогодні залишається кібершахрайство. "Велика частина кримінальних правопорушень у платіжній сфері відбувається під час розрахунково-кредитних операцій. Одним із найпоширеніших видів шахрайства з платіжними картами як на території України, так і в усьому світі, є шахрайство, вчинене за допомогою спеціальних пристроїв, таких як скімер", - кажуть у кіберполіції.

Скіммінг – крадіжка даних карти за допомогою спеціального пристрою "скімера". Цей вид шахрайства передбачає копіювання зловмисниками всієї інформації з магнітної стрічки картки, при цьому ПІН-код шахраї отримують за допомогою міні-камер або накладок на клавіатуру.

Не менш поширеним в Україні є фішинг – вид шахрайства, метою якого є виманювання у довірливих або неуважних користувачів інтернету реквізитів банківських карт.

"Варто зазначити, що злочини, пов'язані з використанням банкоматів, виявляють співробітники департаменту шляхом ініціативного пошуку, але більшість злочинів, пов'язаних саме з платіжними картами, документують у рамках перевірки звернень від фінансових установ та потерпілих від злочинної діяльності шахраїв".

Також співробітники департаменту щодня моніторять інтернет на предмет продажу заборонених у відкритому користуванні препаратів і предметів: наркотиків, психотропів, прекурсорів, вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухівки.

"Постійно ведеться робота з виявлення злочинів, пов'язаних з торгівлею забороненими предметами і препаратами, а саме: постійно вивчають оголошення, облікові записи та іншу ідентифікаційну інформацію користувачів соцмереж, тематичних блогів, форумів, інформаційних ресурсів, поштових серверів, торговельних майданчиків "Даркнет" тощо", - кажуть у Департаменті кіберзлочинності.

Поряд з тим постійно проводиться аналіз соцмереж, де на сторінках підштовхують неповнолітніх до самогубства і тілесних пошкоджень. Протягом 2017 року було виявлено 945 так званих груп смерті, з яких 760 було заблоковано. Кількість облікових записів, які вдалося ідентифікувати як зареєстровані з території України, становить 58 тис. 848.

За результатами аналізу отриманої в ході моніторингу інформації готуються довідково-інформаційні матеріали, які скеровують для подальшої перевірки і реагування до інших підрозділів Нацполіції (департамент карного розшуку, департамент превентивної діяльності, департамент протидії наркозлочинності).

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>