Кумівство вбиває: Чому Україна за час незалежності так нічого і не побудувала

Український варіант мафіозних кланів – це так зване "кумівство", яке поширюється у вигляді горизонтальних і вертикальних суспільно-політичних зв'язків. Знищити це явище буде неможливо лише шляхом точкових зачисток, потрібна системна робота як у Грузії чи Італії. Проте кандидатів на посаду Джованні Фальконе у нас поки не спостерігається. Єдине, що тішить, так це те, що "діди" постаралися на славу і колишнього економічного потенціалу вистачить на пару-трійку найближчих виборів

Кумівство вбиває: Чому Україна за час незалежності так нічого і не побудувала
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Український варіант мафіозних кланів – це так зване "кумівство", яке поширюється у вигляді горизонтальних і вертикальних суспільно-політичних зв'язків. Знищити це явище буде неможливо лише шляхом точкових зачисток, потрібна системна робота як у Грузії чи Італії. Проте кандидатів на посаду Джованні Фальконе у нас поки не спостерігається. Єдине, що тішить, так це те, що "діди" постаралися на славу і колишнього економічного потенціалу вистачить на пару-трійку найближчих виборів

Щоб на клітинному рівні усвідомити всю глибину деградації української економіки за останні роки, досить просто подумки відняти з усього наявного економічного потенціалу основні об'єкти інфраструктури, які дісталися нам після розвалу Союзу – в першу чергу, залізні дороги, атомну енергетику, гідротехнічні об'єкти на Дніпрі. На виході отримали б країну з інфраструктурного розвитку порівнянну з економічними тиграми "південніше Чада". Довелося б купувати не тільки газ, кам'яне вугілля, нафтопродукти, але і електрику. Ну або включати лампочку в одному туалеті на весь під'їзд. Те, що наша економіка ще так сяк працює – це не заслуга теперішніх олігархів і чиновників, а звичайна "недоробка" колишніх поколінь українців (багато всього побудували). Без всього цього навіть першість аграрної держави нам би не загрожувала – просто не було б на чому вивозити зібраний врожай, хіба що на волах. Як же так вийшло, що економіка, яка в кращі роки незалежності генерувала до 180 млрд дол. (і це тільки в легальному секторі), не змогла залишити після себе щось матеріальне, крім кількох об'єктів, таких як Дністровська ГАЕС, добудову двох атомних блоків та пари мостів? Економіка України, перефразовуючи відомого російського історика Льва Гумільова, перетворилася в "економіку-химеру", як колись в країну-химеру перетворився Хозарський каганат, який не залишив після себе й сліду.

Основна причина тієї пухлини, яка пожирає країну зсередини – це рентна модель економіки, коли основний фінансовий потік в країні збирається з допомогою кількох інфраструктурних ланцюжків збору (газ, електроенергія, пальне, адміністративні послуги), концентрується в точці накопичення і розподіляється між кількома родинами. Виходить щось на зразок середньовічного збору данини київськими князями під назвою "полюддя". Коли економіка зростає, частина "зерен" перепадає мешканцям підвалу комори, тобто простому люду. Ну, а якщо економіка скорочується внаслідок кризи, то всі зерна йдуть наверх, адже криза не повиненна впливати на розмір "панського оброку". До речі, горезвісна реформа з децентралізації не що інше як спосіб створення кормових баз для місцевих феодалів-намісників, адже все одно голови місцевих державних адміністрацій призначаються з центру, а їм теж потрібно десь годуватися. Як написав колись відомий економіст і нобелівський лауреат Джозеф Стігліц: "Нерівність зовсім не фатальна неминучість, а результат політичних рішень". Той же Стігліц ввів поняття нерівності в суспільстві та впливу на нього так званих екстерналій.

Новини за темою

Під ними економіст мав на увазі вплив транзакцій на третіх осіб, не опосередкований ринком. Причина екстерналій – зовнішні ефекти, які спотворюють існуючий ринковий механізм. Наприклад, візьмемо США, де дія екстерналій суттєво обмежена. Якби там комусь заманулося різко, в два-три рази підняти комунальні тарифи, ці дії неминуче привели б до включення механізму ринкової конкуренції, а ініціатор такого безумства вилетів би у трубу. В Україні ж, де ринок не амортизує вплив транзакцій на третіх осіб, екстерналії буквально пронизують всю економічну систему. І у нас у випадку підвищення комунальних тарифів в трубу вилітають десятки мільярдів гривень з кишень простих українців, а також колосальні бюджетні ресурси. При таких умовах завтра можна виписати рахунок за тепло хоч на десять тисяч і споживач нічого не зможе зробити. Цю ситуацію можна позначити терміном "фіаско ринку". До речі, у екстерналій є й інші ознаки: рішення в системі приймає обмежене коло учасників, але їх наслідки впливають на життя більшості; тільки вузьке коло осіб має реальну інформацію; більшість учасників не можуть застрахувати свої основні ризики. А тепер згадаємо про той шабаш з курсом гривні, який відбувався в 2014-2016 роках, і ми зрозуміємо, що перед нами чергова екстерналія, адже якщо розхитати курс національної валюти до 100 гривень за долар, то все одно знайдуться божевільні покупці і "обізнані" продавці, які на цьому зароблять. Але тільки серед щасливчиків не виявиться "хлопців з народу", адже інформація про майбутній обвал курсу буде доступна лише дуже обмеженому колу осіб, які володіють до того ж всім необхідним ресурсом та інструментарієм для спекуляцій.

Помилково думати, що рентна модель економіки – це результат лише постійного кровозмішення місцевих еліт з відповідним виродженням. Ця модель "виповзла" з ментальних щілин мільйонів простих жителів, які цілком виправдовували існування даної системи, виявляючи лише жаль, що не вони знаходяться на вершині владної піраміди. Це як "джигіт" з відомого фільму "Свій серед чужих, чужий серед своїх", який говорив, що якщо розбагатіє, то ніколи не буде кривдити бідних, на що комісар відповів йому: "Будеш, це, брат, діалектика".

Приклади такого ментального зрощування "верхів і низів" відомі і в інших країнах. Це і сумно відома італійська мафія з їх "хрещеними батьками", і "злодії в законі" з Грузії. Глава медельїнського картелю Пабло Ескобар в свій час теж не проти був зробити політичну кар'єру і користувався любов'ю у тисяч простих колумбійців. А що: будує школи, видає бідним гуманітарну допомогу. Нічого не нагадує? Аналогії з новітньою українською історією не напрошуються?

Як показує практика, подібний "блок" неможливо розплутати точковими діями. Саме з цієї причини всі спроби боротьби зі "злодіями в законі" в Грузії були безуспішними, поки не був прийнятий спеціальний закон, згідно з яким сам факт належності до злочинної групи був кримінально караним злочином (навіть якщо фігурант нікого не вбив і не пограбував).

Про це ж говорив і відомий італійський прокурор Джованні Фальконе, який стверджував, що члени колективних злочинних груп повинні відповідати не тільки за вчинення індивідуальних злочинів, але й за саму приналежність до злочинного співтовариства. Фальконе був підірваний разом з дружиною і трьома охоронцями в 1992 році, а ще через два місяці загинув і його друг Паоло Борселліно. Саме тоді італійці повірили, що їх прокурори дійсно борються з мафією, а спричинені цими вбивствами суспільний резонанс дозволив звести вплив мафії в Італії до соціально безпечного рівня. Стосовно України – прокурорам не вірять, тому що якщо у них щось і вибухає, так це лише салют на сімейних святах в "маєтках", на які з'їжджається весь цвіт українського "спрута".

Згідно спеціальної "мафіозної статті" кримінального кодексу Італії, до мафії як організації відноситься співтовариство, в якому його члени "вдаються до залякування інших осіб, щоб досягти кругової поруки з метою вчинення злочину і володіння посадами, що дають можливість керування економічною діяльністю, розподілу концесій, видачі дозволів, укладання договорів підряду і комунального обслуговування, а також для отримання незаконної вигоди і привілеїв".

Основа діяльності мафії – це кругова порука і взаємне приховування, так звана "омерта". Ця модель, до речі, функціонує і у владних колах нашої країни, чим і пояснюється той факт, що ніхто зі "злочинного режиму" так і не був притягнутий до відповідальності за свої злочини.

Новини за темою

Український варіант мафіозних кланів – це так зване "кумівство", яке поширюється у вигляді горизонтальних і вертикальних суспільно-політичних зв'язків. Якщо в Італії для прийняття в мафіозний клан потрібно було отримати благословення "хрещеного батька", то в Україні – ця ініціація відбувалася в результаті "кумівства". До релігії це має таке ж відношення, як морська свинка до моря і свиней.

Саме тому знищити це явище буде неможливо лише шляхом точкових зачисток, потрібна системна робота як у Грузії чи Італії. З іншого боку, наявність таких зв'язків вельми полегшує роботу правоохоронним органам майбутнього, адже члени "кумівської мережі" внаслідок безкарності втратили захисні рефлекси і вже не приховують свою "мережу". Так що, в разі "розкрутки" міністра-хабарника, достатньо буде розкрити лише його "кумівські" зв'язки і 90% злочинної групи буде ідентифіковано. У свій час журналісти намагалися створити сітку кумівських зв'язків в Україні і виходив досить цікавий пазл.

Правоохоронці майбутнього, якщо вони коли-небудь з'являться в нашій країні, неминуче прийдуть до необхідності боротьби з корупцією в Україні не за індивідуальною, а колективною ознакою. "Кумівство" в даному випадку умовне позначення, може хтось запропонує термін "члени ордена футбольної ложі", теж вельми показовий "фільтр".

Коли це станеться, сказати складно. Кандидатів на посаду Джованні Фальконе у нас поки що не спостерігається, зате стоїть постійна черга на посаду "пшонки". Єдине, що тішить, так це те, що "діди" постаралися на славу і колишнього економічного потенціалу вистачить на пару-трійку найближчих виборів.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>