banner banner banner

Кризу демократії провокує не стільки Росія, скільки інформаційна революція

Кризу демократії провокує не стільки Росія, скільки інформаційна революція
kyiveuromarathon

The Wall Street Journal

Американська ділова газета

Оригінал сайт The Wall Street Journal

Турецький авторитарний лідер Реджеп Ердоган накидається на "відсоткове лобі", звинувачуючи його в економічній кризі у себе в країні, диктатура Нікарагуа мобілізується проти власного народу, а соціалістична утопія Венесуели все глибше занурюється в хаос. Дивно, що на тлі всього цього ми дуже часто чуємо, що визначальним політичним сценарієм нашого часу є "криза демократії". І коли через постійні економічні невдачі Володимир Путін змушений йти на вкрай непопулярний захід у вигляді пенсійної реформи, ще більше дивує те, як багато людей пояснюють цю уявну кризу підступністю і могутністю Росії.

Слід визнати наявність ознак того, що політичні системи, засновані на принципах згоди, дають збої і працюють не зовсім так, як повинні. Зокрема йдеться про зростання екстремізму та антисемітизму в британській Лейбористській партії. Про розвал основ політичної системи в Бразилії, яка загрузла в скандалах. Про твердий намір Віктора Орбана створити в Угорщині "неліберальну демократію", а також про деструктивні кроки адміністрації Трампа, які викликають поляризацію в суспільстві. Якщо говорити в більш широкому плані, за даними Freedom House, за час з 2006 року ситуація з громадянськими та політичними свободами погіршилася у 113 країнах і покращилася лише в 62 країнах.

Але невдачі і провали в авторитарних державах часто набагато серйозніші, ніж проблеми, що хвилюють професійних панікерів і крикливиць ліберального Заходу. В демократичному світі немає криз, які можна порівняти з економічною кризою в Ірані, жахливими умовами в Сирії або потрясіннями і плутаниною в демократичній Республіці Конго, де роботі з ліквідації епідемії Еболи перешкоджають збройні повстанські угруповання.

Новини за темою

Навіть Китай, який часто називають зразком нового авторитаризму, не витримує головних випробувань на ефективність управління. Китайські цензори видаляють в інтернеті зображення Вінні-Пуха — деякі кажуть, що цей ведмідь "з дуже низьким коефіцієнтом розумових здібностей" має небезпечну і провокаційну схожість із Сі Цзіньпіном. Але в тому, що стосується більш важливих питань, влада, судячи з усього, паралізована.

Китайські лідери знають, що їхня країна потерпає від масштабного надмірного інвестування у сфери будівництва і виробництва, що її ринок нерухомості — це бульбашка, на тлі якої тюльпанова лихоманка в Голландії здається помірною, що і звичайний борг, і борг у тіньову банківську систему занадто великі та ростуть дуже швидко. Але, незважаючи на те, що Компартія централізує владу і пригнічує інакомислення, в питаннях, що стосуються витратної і важкої роботи з переведення економічного розвитку Китаю на стійкі рейки, вона коливається. Китайська влада намагається вирішити деякі з цих проблем, але часто відступає, коли з'являються негативні наслідки реформ, і впливові кола починають чинити опір.

Авторитарні лідери без повноважень у сфері реструктуризації економіки — це не те, до чого повинен був привести китайський комунізм. Ні Китай, ні інші великі диктаторські режими не пропонують модель, здатну змінити світ так, як це робить протягом двох останніх століть ліберальна демократія. Ісламістська демократія Ердогана є фікцією; боліваріанський соціалізм Уго Чавеса призводить лише до голоду і насильства. Саудити вживають термінових заходів з реформування своєї монархії, що існує на нафтодолари, поки не стався її крах, а Куба пожинає плоди свого соціалістичного проекту, який зазнав історичної руйнації. XXI століття — це епоха багатьох подій, але тільки не "весни автократів".

Новини за темою

Ті, кого найбільше турбує демократія, як правило, основну увагу звертають на роль авторитарних держав, особливо Росії, в дестабілізації слабких демократій. Росія явно прагне просувати свій злодійський порядок денний, використовуючи сумнівні засоби. І те, що їй вдалося викликати таку тривогу серед західних еліт, свідчить про те, що її старання були не зовсім марними. Але знищити демократію за кордоном Путін не здатний — так само, як не здатний відродити застійну економіку Росії.

У світі діє сила нескінченно більш могутня, ніж російські хакери, — хвиля творчого руйнування, відома як інформаційна революція. Від Аляски до Азербайджану, від Пхеньяна до Перу інтернет руйнує громадську та ділову ієрархію, автоматизація перетворює економічне життя, а соціальні мережі змінюють спосіб виробництва і розповсюдження новин. І оскільки в світовій історії в режимі реального часу розгортається одна з найбільш неконтрольованих подій, що загрожує важливими наслідками, в серйозному становищі перебувають і демократії, і диктаторські режими, переживаючи спад.

Глобальні потрясіння відбуваються в невідповідний час з точки зору просування демократії. Наприкінці XX століття з'явилася велика кількість нових демократичних країн. Багато з них все ще досить нестабільні. Країни з глибоко вкоріненими демократичними інститутами та цінностями, найімовірніше, подолають труднощі — подібно до того, як британська й американська демократії пережили Велику депресію. В гіршому становищі, можливо, опиняться країни зі слабкими інститутами і бурхливою історією, оскільки вони піддаються тиску з боку нових сил.

Насправді питання полягає не в тому, чи зможе Росія своїми секретними операціями підірвати демократію у всьому світі. Мова про те, чи зможуть демократичні суспільства використовувати в своїх інтересах енергію, що вивільняється під час інформаційної революції, не зазнавши її руйнівному впливу. Було би серйозною помилкою не звертати увагу на злісні наміри і дії Путіна. Але ще гірше було би зациклюватися на Росії, ігноруючи при цьому більш серйозну загрозу.

Волтер Мід

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>