Криза у Греції і перспективи євро: Не все так погано для євровалюти

Приміром, Росія минулого року перевела частину своїх грошових запасів у євро, коли зменшувала частку резервів у доларах США: на кінець 2014 року 46,1% золотовалютних резервів РФ зберігалися в євро

Криза у Греції і перспективи євро: Не все так погано для євровалюти
Фото з відкритих джерел

Приміром, Росія минулого року перевела частину своїх грошових запасів у євро, коли зменшувала частку резервів у доларах США: на кінець 2014 року 46,1% золотовалютних резервів РФ зберігалися в євро

Передрук блогу Леоніда Бершидського на сайті Bloomberg:

Для багатьох спостерігачів, особливо в США і Великобританії, те, що відбувається в Греції, бачиться симптомом більш широкої кризи євро. Багато людей звинувачують спільну валюту в низьких темпах економічного зростання, надмірному тягарі заборгованості і високому рівні безробіття на периферії Європейського Союзу, а по суті – у всьому, що сталося в європейській економіці. Тим не менш євро працює, і більшості людей, які ним користуються, це подобається, в тому числі грекам.

Боргова криза, навіть якщо вона закінчиться виходом Греції з єврозони, цілком може зміцнити, а не послабити єдину валюту. Просто навіть через 15 років після її введення країни і компанії все ще вчаться тому, як правильно її використовувати. А помилки, допущені в перші роки, повинні стати предметом для роздумів, а не приводом для паніки.

Євро зараз настільки багатостраждальний, що американські ЗМІ ставилися з недовірою і насмішкою до рішення Литви вступити в єврозону. У січні в журналі Atlantic вийшла стаття під назвою "Навіщо комусь переходити на євро в 2015 році? ". В ній Адам Чендлер припустив, що балтійська країна стала 19-м членом єврозони, щоб захистити себе від російської агресії. Метт о'брайєн з Washington Post говорив про те ж в статті "Литва офіційно скочила на борт "Титаніка", званого євро". Він попереджав литовців: "Не дайте дверям вдарити вас по голові на цьому шляху".

Пояснення виглядає дещо дивно, враховуючи, що Росія сама в минулому році перевела частину своїх грошових запасів у євро, коли зменшувала частку резервів у доларах США: на кінець 2014 року 46,1% золотовалютних резервів Росії зберігалися в євро, що на 5,2 процентних пунктів більше, ніж рік тому. Це незвично велика частка, адже євро в середньому становить 22,1% валютних резервів у країнах світу. Навіть це значно більше, ніж 15,7% - це частка марки ФРН, французького франка та голландського гульдена, що використовувалися в 1998 році як резервні валюти. Це один з яскравих ознак того, що євро - більше, ніж просто резервна валюта.

Новини за темою

У будь-якому випадку звичайні литовці не зрозуміли жарту про "Титанік". Перш ніж їхня країна прийняла єдину валюту, 57% громадян вирішили, що так буде краще для Литви, а відразу після переходу на євро, у січні минулого року, цей крок вже підтримали 60% литовців. 54% сказали, що користуватися євро буде краще особисто для них самих. А це складно пояснити страхом російської навали. Швидше за все, євро дає литовцям можливість легше подорожувати і замовляти товари онлайн в інших європейських країнах. Більше немає необхідності робити набридливу конвертацію валют.

Звичайно, литовці могли б схвалити євро тому, що вони не мали досвіду роботи з ним. Але ті, хто має з ним справу, в основному, люблять його. Насправді останнє опитування Євробарометра з цього питання, проведене восени минулого року, показало, що в більшості країн зони євро підтримка євро зросла в порівнянні з роком раніше:

BloombergІ тільки в Італії і на Кіпрі кількість прихильників євровалюти знизилася.

Крім фізичних осіб і невеликих компаній, що працюють у сфері туризму та прикордонній торгівлі, з переходом на євро стає легше і великим компаніям - відпадає необхідність хеджувати валютні ризики, євро також знижує процентні ставки по кредитах. Незадовго до переходу на єдину валюту Литва випустила свої перші номіновані в євро облігації під найнижчу процентну ставку в історії країни - 2,1%. Очікувані витрати за позиками знижуються помітно як для уряду, так і для бізнесу. Так, наприклад, було в Латвії, коли вона перейшла на євро в 2014 році. З часом, коли наслідки переходу та валютні ризики сходять на ні, ці витрати стануть ще менші.

Критики стверджують, що потреба периферійних народів у великих запозиченнях являє собою інституціональний недолік, а не перевагу єдиної валюти. У своїй промові на початку цього місяця в Берліні грецький міністр фінансів Янніс Варуфакіс сказав, що позитивне сальдо торгового балансу в таких країнах, як Німеччина і Нідерланди, є "цунамі, що несеться з Франкфурта, Нідерландів, з Парижа - в Афіни, Дублін і Мадрид", і нікого не турбує перспектива девальвації драхми або ліри, адже ми користуємося євро, нас заманили фантазіями про безризиковий ризик". Він продовжував:

- Для підтримки позитивного сальдо торгового балансу країни у валютному союзі в банківській системі повинні накопичуватися борги, рости дефіцит. Так, грецька держава була безвідповідальним позичальником. Але, пані та панове, на кожного безвідповідального позичальника існує безвідповідальний кредитор. Взяти Ірландію або Іспанію і зіставити їх з Грецією. Їхні уряди, на відміну від наших, не були безвідповідальними. Але потім приватні сектори ірландців і іспанців закінчили тим, що брали в борг, хоча держава не брала. Загальна сума боргу на периферії була відображенням профіциту північних країн. Ось чому немає прибутку від думок про моральну сторону заборгованості. Ми створили асиметричний монетарний союз з правилами, які гарантували покоління безнадійних боргів.

Новини за темою

Справедливе зауваження Варуфакіса про безвідповідальність кредиторів, таких як німецькі банки, які недооцінили ризики фінансування урядів і компаній в інших країнах зони євро. Відсутність валютного ризику, мабуть, спонукало їх кинути застереження на вітер. Вони врахували кілька суворих уроків, однак, зайнявшись "стрижкою" грецьких, кіпрських, ірландських і іспанських активів, навряд чи вони так навчаться працювати по-іншому.

Боргова криза була викликана не збоєм в архітектурі єврозони, а провалом ризик-менеджменту у фінансових інститутах - того ж роду збоєм, який послужив причиною американської іпотечної кризи.

Хоча для деяких країн може бути легше підтримувати видимість економічного зростання і, можливо, зниження рівня безробіття шляхом девальвації своєї валюти. Часто країни обирають такий шлях замість хоча б спробувати бути фінансово відповідальним. Фінляндія зараз у великій біді через падіння целюлозно-паперової промисловості і невтішні показники технологічної галузі. Nokia втратила своє світове лідерство у виробництві мобільних телефонів. Однак Гельсінкі не хочуть повернення марки, хоча девальвація могла б допомогти. У своїй програмі новий уряд говорить:

- Основним засобом для подолання фінансових проблем країни є національні заходи по зміцненню економіки і стабілізації державних фінансів. Якщо цих коштів буде недостатньо, вторинними засобами є реалізація інвестором правил відповідальності.

Новини за темою

Якщо всі країни в єврозоні приймуть цю думку, а більшість урядів, як видається, згодні з нею - євро не підведе. Хоча деякі "безвідповідальні кредитори" можуть у певному сенсі вплинути. Це буде проблемою для них, але не для більшості європейців, для яких переваги єдиної валюти переважують витрати, і не для центральних банків, які потребують євро як противагу дуже могутньому долару.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>