banner banner banner banner

Кромвель, бджоли і чотири Оскари: 5 найкращих перекладів грудня

Рівень зарубіжних перекладів сьогодні помітно зростає, причому беруться перекладати як сучасні бестселери, так і стару добру класику. Бажання по-новому глянути на золоту спадщину світової літератури – не останнє з тих, що рухають перекладачів, які часом не поступаються у своїй майстерності старій школі

Кромвель, бджоли і чотири Оскари: 5 найкращих перекладів грудня
Фото з відкритих джерел

Ігор Бондар-Терещенко

поет, драматург, арт-критик

Рівень зарубіжних перекладів сьогодні помітно зростає, причому беруться перекладати як сучасні бестселери, так і стару добру класику. Бажання по-новому глянути на золоту спадщину світової літератури – не останнє з тих, що рухають перекладачів, які часом не поступаються у своїй майстерності старій школі

Гіларі Мантел. Вулфголл. – Х.: Фабула, 2017

Фото з відкритих джерел

Цей розкішний історичний роман присвячений життю і долі Томаса Кромвеля, англійського політичного генія XVI століття. Причому історія його становлення як лідера нації починається буквально з моменту "занепаду" в колі скандальної сім'ї, батька-деспота, який убив матір, і "приниженого та ображеного" оточення. "- Давайте перевіримо, чи правильно я зрозумів, - уточнюють в романі. - Учора він приходить додому в подертому одязі, з розбитими кулаками, і старий запитує: ти що, бився? Чекає добу, потім б'є його пляшкою. Потім збиває з ніг, тусає по всьому двору, колотить дошкою, що трапилася під руку…" Після цього нашому герою радять йти або в армію, або на флот, але війни, як на зло, ніде в той час не трапляється, і йому доводиться її "організувати". В результаті громадянської війни, ставши відомим полководцем, що реорганізував військо, Томас Кромвель поклав край домаганням англійського монарха на абсолютну владу. Епічне полотно, створене автором роману, наочно показує, як глибока психологічна травма, юнацька боротьба з тираном-батьком, "яка збіглася" з історичним моментом зрілого життя, коли країна була на межі катастрофи, привела до грандіозних подій. Підкупи, загрози, лестощі та жорстокість - ось засоби впливу, завдяки яким герой роману домігся виконання своєї величної мети.

Новини за темою

Ернст Юнґер. Скляні бджоли. – К.: Видавництво Жупанського, 2017

Фото з відкритих джерел

Повірити, що колишній прихильник націонал-соціалізму напише незвичайний, утопічний, тобто цілком фантастичний роман, доволі важко. Утім, саме зі "Скляними бджолами" Ернст Юнґер увійшов до скарбниці сучасної літератури творами, які вподобали і мілітаристи, і пацифісти. Загалом видатний німецький письменник і мислитель, якому випала нелегка доля пережити епохальні злами в Європі ХХ сторіччя, згодом знайшов сили для переформування свого досвіду в інші, більш філософські книжки. Разом зі "Скляними бджолами" (а також попереднім "Геліополем") вони виникли в руслі повоєнних антиутопій, в яких стверджувалося, що за комфорт людині доведеться платити втратою душі і серця. Що ж до "фантастичного" майбутнього, то воно обіцяє все менше шансів на сприятливе вирішення конфлікту між владою і людиною, порядком і особистою свободою. Тож тема стрімкого технологічного прогресу та заміни живого інтелекту штучною імітацією лише на перший погляд фантастична, натомість в глибині роману - розважання Юнґера про стрімкий поступ людства і занадто швидку зміну основ життя, яке дарує не спокій, а ще більшу тривогу.

Новини за темою

Сильвія Назар. Блискучий розум. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017

Фото з відкритих джерел

Міжнародний бестселер, перекладений 30 мовами, номінований на Пулітцерівську премію, екранізація якого з Расселом Кроу в головній ролі отримала премію "Оскар" у чотирьох номінаціях - це всього лише ще одна життєва історія, але яка! Насправді тріумф інтелектуальної біографії - блискуче розказана історія про геніального математика і лауреата Нобелівської премії Джона Неша - став можливий завдяки тривалим пошукам і складній роботі автора з архівними матеріалами. Сотні інтерв'ю, листи, документи - і ось перед нами дивовижна розповідь про вченого, який зробив революцію у вивченні теорії ігор. Молодий американський геній, вродливий, зарозумілий і дуже ексцентричний, з'явився на математичної арені в 1948 році, проявивши себе в подальшому як видатний математик другої половини ХХ століття. Його цікавило безліч речей: стратегічні ігри, економічна конкуренція, архітектура комп'ютерів, форма Всесвіту, геометрія уявних просторів, таємниці простих чисел. Але книга не тільки про це, вона ще й про особисті проблеми, важку хворобу і стійкість вченого, який ніколи не забував про ближніх. "Фаґі зіткнулася з Джоном у метрополітені. Неш поводився дуже ухильно, непевно, сором'язливо. Він дивно усміхався, відтягаючи кутики рота. Вона спитала, куди він прямує. Той відповів: "Додому в Роанок, щоб якийсь час побути з матір'ю". Таким чином перед нами цікава, зворушлива, трагічна історія життя, яка нікого не залишить байдужим і яка вже встигла змінити тисячі читачів у всьому світі.

Новини за темою

Важді Муавад. Пожежі. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2017

Фото з відкритих джерел

…Нелюдське поводження матері з двома дітьми, яким вона залишила заповіт, насправді має свої трагічні корені. Щоб вижити, покохати, народити дітей і залишитися людиною, героїні треба було пережити воєнні та тюремні жахіття, бути учасницею руху спротиву на батьківщині, зрештою, просто, точніше зовсім непросто… померти для інших. Отже, п'ять років мовчання, дивний заповіт, жакет з номером "72" на спині одному сину, червоний зошит – другому, передсмертне бажання, щоб поховали голою і вилили в могилу три відра води. "Дістала! Вона й звідти дістала! Хвойда! Лайно собаче! Суча донька! Стара шльондра! Ганьба! Вона нас і звідти дістала!" - горлає у розпачі синок-боксер. Дочка-математик, дізнавшись, що, крім зошита, їй належить ще й віддати листа батькові, якого вона в очі не бачила, каже, що це як визнати невірним рівняння "1 + 1 = 4". Воно й не дивно, коли дізнаєшся про мати-співочу бранку, яка заглушала своїм співом катування жінок у камерах. "Ви знаєте правду про той свій гнів до мене, коли підвішували мене за ноги, коли поливали водою з електричним струмом, коли цвяхи під нігті, коли наводили на мене заряджений холостими пістолет". Загалом цю п'єсу-розслідування можна порівняти з античною трагедією, зокрема до "Царя Едипа" Софокла, адже так само вона починається зі смерті матері, далі діти шукають батька ще й брата, щоб врешті-решт виявити, що це одна й та сама особа. Тож не дивно, що автор, ліванець, який внаслідок громадянської війни опинився в дитинстві у Франції, а потім у Канаді, наголошує на її актуальності не через патріотизм, рух опору чи пошуки батьківщини. "Насправді "Пожежі" - це не п'єса про війну, - каже він. - Це п'єса про невиконані обіцянки, про відчайдушні спроби знайти розраду, про те, як залишатись людиною в нелюдському оточенні".

Новини за темою

Джанет Волз. Срібна зірка. – Л.: Кальварія, 2017

Фото з відкритих джерел

Життя двох дівчаток у цьому романі цілком можна назвати таким, що минає в умовах брехні, підступів та злоби у світі дорослих, якби це не почалося з їхньої власної родини. Мати покинула дітей у пошуку в Нью-Йорку кращої долі, тож тікати від опікунської ради їм довелося майже на край світу, до провінційного американського містечка, де мешкав їхній дивакуватий дядько-геолог. Крім нього, у цьому класичному кублі традиційного "порядного суспільства" водяться збоченці, підлі сусіди, злобні школярі та дуже мало порядного люду. Злочин, з яким довелося мати справу одній з дівчат у спілкуванні з босом, не розкрився навіть у підкупленому суді, тож, здавалося, нічого людського довкола немає. "- Вердикт: невинний за всіма обвинуваченнями, - проголосив суддя. - Ні! - викрикнула мама, а тітка Ел ахнула. Суддя вдарив молотком. - Суд відхиляє обвинувачення. Меддокс поплескав Ліленда Хайеса по спині й потиснув руки присяжним. Ліз і я сиділи в тиші. Я була цілковито спустошена, неначе світ перевернувся догори дном і відтепер ми живемо у світі, де винний - невинний, а невинний - винний. Я не знала, що робити. Як себе поводити у такому світі?" Утім, недаремно дія відбувається на колишньому Дикому Заході, де чоловіки ще й досі, буває, розуміють лише мову пана Кольта, а нагорода батька – та сама Срібна зірка – на все життя залишається для дівчат дороговказом на шляху до "американського дорослішання".

Ігор Бондар-Терещенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>