Кремль змінює пріоритети: Прогноз Stratfor по Росії на 2018 рік

У 2018 році в зовнішній політиці Росії — стрижня Євразії — відбуваються зміни. Роки погіршення зв'язків зі США і Європою підштовхнули Москву до перегляду її пріоритетів та стратегії

Кремль змінює пріоритети: Прогноз Stratfor по Росії на 2018 рік
Ведомости

Stratfor

розвідувально-аналітична компанія

У 2018 році в зовнішній політиці Росії — стрижня Євразії — відбуваються зміни. Роки погіршення зв'язків зі США і Європою підштовхнули Москву до перегляду її пріоритетів та стратегії

Оригінал на сайті Stratfor

В рамках цих змін у 2018 році Росія зосередить увагу на Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Мірою того як Північна Корея підходить дедалі ближче до володіння інструментом надійного ядерного стримування, Росія буде продовжувати надавати закулісну підтримку північнокорейському урядові, постачаючи йому паливо і підтримуючи торгові зв'язки з цією ізольованою державою. У неї не буде можливості виступити в якості перешкоди або миротворця в конфлікт з Пхеньяном, що назріває, бо північнокорейська адміністрація буде просуватися далі у своїх розробках ядерного стримування незалежно від економічної та матеріально-технічної підтримки Москви. Крім того, заклопотаність щодо режиму-ізгоя, що зростає за кордоном, змусить Росію послабити свою підтримку Північної Кореї. Тим не менше, Росія буде прагнути зберегти свій вплив у цій країні та спробує використовувати його як важель у переговорах зі США, а також з Японією і Південною Кореєю. Вона також буде шукати можливості використовувати розбіжності між членами тристороннього альянсу США з Японією і Південною Кореєю. І при цьому Москва буде у всьому погоджуватися з Пекіном в тому, що стосується північнокорейської проблеми, виступаючи за політику стримування і невійськові відповідні кроки.

Китай матиме важливу роль у зовнішній і внутрішній політиці Росії в 2018 році. Будучи найбільшим торговельним партнером Росії, Китай допоміг їй послабити економічну залежність від Заходу. Москва має намір дотримуватися цієї тенденції найближчими роками, забезпечивши по всій країні китайські інвестиції в енергетику, транспорт та сільське господарство. Крім того, Пекін буде допомагати Москві в її намаганнях зміцнити свої фінансові системи і кіберможливості. Обидві держави також будуть зміцнювати зв'язки у галузі оборони, проводячи спільні військові навчання і здійснюючи спільні проекти. Їхні відносини також будуть поширюватися на спільні ініціативи на інших територіях. У Центральній Азії, наприклад, Росія і Китай домовилися про своєрідний поділ праці: Китай зосереджений на економічних питаннях у регіоні, а Росія концентрується на питаннях безпеки. Посилення співпраці дозволить обом країнам захистити себе від тиску США і кинути виклик стратегічним позиціям Вашингтона щодо різних сценаріїв по всьому світу.

Новини за темою

Крім Азіатсько-Тихоокеанського регіону, чільне місце у зовнішній політиці Росії в наступному році посяде Близький Схід. Після того, як коаліційні сили здобули майже повну перемогу над "Ісламською державою" в Іраку і Сирії, в регіоні змінюється співвідношення сил. Москва має намір використовувати вплив, отриманий завдяки її участі в сирійській громадянській війні, щоб спробувати вплинути на інші іноземні держави, які мають свої інтереси в регіоні, і домогтися переваги сил на свою користь. Росія поставила перед собою чотири цілі в цьому починанні: отримати важелі впливу у своїх переговорах із Заходом, стримати загрозу ісламського екстремізму і протистояти їй, повернути відносини з регіональними державами на свою користь і розширити доступ до енергетичних, збройових і сільськогосподарських ринків у регіоні. Коли в гру вступить весь регіон, Москва буде розбудовувати партнерські стосунки з деякими країнами Ближнього Сходу і Північної Африки, прагнучи підірвати позиції США. Так, наприклад, Росія буде працювати над відновленням своєї військової присутності в регіоні, орендуючи авіабазу в Єгипті та нарощуючи продаж зброї Лівії.

Іран буде грати дуже важливу роль в діях Росії на Близькому Сході протягом 2018 року. Відтоді, як адміністрація президента США відмовилася від Спільного всеосяжного плану дій (операції із зупинення розроблення ядерної зброї в Ірані), майбутнє угоди опинилося під питанням, а над Тегераном знову нависла загроза відновлення економічних санкцій. Москва скористається напруженням між США і Іраном, що зростає, щоб зміцнити свої відносини з Тегераном, будуючи їх на міцному фундаменті, який вона створила завдяки співпраці з Іраном в Сирії. Як і в своєму партнерстві з Китаєм, що набирає обертів, у своїх зв'язках з Іраном Росія бачить можливість протистояти стратегічній позиції США. Але їхній союз, як і союз між Москвою і Пекіном, також має чіткі межі, враховуючи різні інтереси Росії та Ірану на Кавказі та в Центральній Азії.

Росія матиме справу з аналогічними перешкодами у прагненні зміцнити свої відносини з Туреччиною і з Саудівською Аравією в 2018 році. У той час як Москва намагається втілити спільні інтереси з Анкарою — і використовувати їхнє поглиблення зв'язку для розширення розбіжностей Туреччини з НАТО і з Європейським союзом, — обидві сторони будуть постійно зударятися. Туреччина, наприклад, буде заперечувати проти контакту Росії з курдами і готовності Москви співпрацювати з суперниками Анкари в регіоні. Зростаюча ворожість між Саудівською Аравією та Іраном також перешкоджатиме вступу Росії до союзу з королівством.

Відгомін холодної війни

Незважаючи на те, що Росія приділятиме більше уваги Азіатсько-Тихоокеанському регіону і Близькому Сходу в майбутньому році, відносини Москви із Заходом не втратять своєї важливості. Напруженість у відносинах між Росією і США в 2018 році може зрости. Вашингтон повідомляв про те, що може посилити свій тиск на Росію в майбутньому році з допомогою цілого спектра різних засобів, включаючи посилення режиму санкцій та продаж смертоносної зброї Україні. У той же час США нарощують свою протиракетну оборону в Європі й Азії. Ця кампанія спричинить утруднення для двосторонніх договорів з Росією в області озброєння, перегляд яких ще більш ускладниться, оскільки Вашингтон пригрозив Москві каральними заходами за передбачуване порушення договору про ліквідацію ракет малої і середньої дальності (РСМД).

Москва, діставши досвід виживання за нинішніх санкцій, націлена уникнути розширення обмежень з боку Вашингтона в 2018 році. Розраховуючи на це, Росія буде робити упор на галузі, в яких вона хоче або співпрацювати зі Сполученими Штатами, або досягти з ними певних домовленостей. Це, наприклад, стосується процесу перемир'я в Сирії, переговорів з Північною Кореєю і конфлікту в Україні. Тим часом Москва може підготуватися до подальшого погіршення відносин з Вашингтоном, бо вона зміцнює зв'язки в Азії і на Близькому Сході, а також нарощує військові сили на своїх кордонах, наприклад, розміщуючи ракетні комплекси "Іскандер" в своєму місті-анклаві Калінінграді.

Новини за темою

Посилюючи хвилювання Росії, пов'язані з санкціями, Європейський Союз проведе в 2018 році голосування про продовження каральних заходів щодо Москви. Європейський блок, однак, утримається від цього, якщо США накладуть на Москву нові санкції за політичне втручання. При цьому 2018 рік надасть Росії безліч можливостей для втручання в справи Європи. Доки Італія готується до проведення парламентських виборів, Кремль буде використовувати свою випробувану і вірну зброю гібридної війни — дезінформацію, пропаганду і кібератаки, розраховуючи на формування доброзичливого щодо неї уряду в Римі. Адміністрація, очолювана рухом "П'яти зірок", могла б, можливо, порушити перебіг анонімного голосування, покликаного продовжити санкції ЄС проти Росії в майбутньому. Вплинути на результат виборів буде непросто, як у Москві вже зрозуміли під час недавніх виборів у Франції і в Німеччині. Навіть знаючи це, Росія продовжить свої спроби посіяти розбрат серед членів європейського блоку і їхнього електорату, навіть якщо вона не зможе досягти своїх цілей в ході італійських виборів.

Внутрішня боротьба в Росії

У 2018 році Росія наразиться на низку внутрішніх проблем. Одним із головних труднощів Росії буде погіршення економічної та фінансової ситуації. Після офіційного виходу з рецесії в 2017 році країна занурюється в тривалий період стагнації. Банки лопаються майже в рекордні терміни, регіональна влада не справляється зі своїми боргами, банкрутує все більше підприємств, а державним фірмам потрібна підтримка. Ці проблеми стануть джерелом витрат для Кремля, спустошать його суверенні фонди і змусять уряд взяти за кордоном кредити на суму не менше 18 мільярдів доларів. Пошук фінансування може ще більше ускладнитися, якщо Сполучені Штати накладуть на Росію санкції, щоб не дозволити західним ринкам кредитувати Росію. Економічні зв'язки Москви в Азії і на Близькому Сході, що міцніють, створять деякі альтернативні опції для неї. У будь-якому випадку фінансові труднощі Росії дуже великі. Кремлю доведеться допустити крах деяких бізнесів, банків — може, навіть деяких регіональних властей, щоб впоратися з наслідками і уникнути дестабілізації політичної системи напередодні президентських і регіональних виборів у 2018 році.

Економічні труднощі Росії

Незважаючи на вихід російської економіки з рецесії, країна занурилася в тривалий період стагнації. Більш того, багато людей та організації по всій Росії досі переживають глибоку кризу, що призведе до збільшення кількості протестів і невдоволення Кремлем мірою наближення виборів 2018 року.

— 13,8% росіян живуть за межею бідності.

— Середня зарплата в Росії становить 450 доларів США.

— 25% росіян мають справу зі зниженням заробітної плати.

— 50% зарплати росіяни витрачають на харчування.

— У Росії з 2014 року закрився кожен третій банк.

— 10 з 85 регіонів є економічно стабільними.

— Рівень банкрутства 2017 року зрівнявся з рівнем банкрутства в 1998 році.

Вибори, призначені на березень і вересень 2018 року відповідно, стануть випробуванням як для Володимира Путіна, так і для його противників. Незважаючи на галас в західних ЗМІ, у Путіна немає серйозного конкурента, здатного обійняти його посаду. Його опоненти - це цілий спектр ідеологій і постатей, і влада буде хапатися за їхні розбіжності, щоб зберегти розкол всередині опозиції. Однак правляча партія "Єдина Росія" розуміє, що зростаюча хвиля протестних рухів — особливо серед російської молоді — потребує розробки нової стратегії. Для цього Кремль проводить нову агітаційну кампанію, що закликає молодь голосувати і покликана підбадьорити електорат. При вельми ймовірній перемозі Путіна і збереженні ним свого посту на ще один термін його адміністрація використовує цю перемогу для того, щоб відновити віру в його легітимність. Різні опозиційні групи у відповідь будуть влаштовувати протести по всій Росії напередодні виборів і, можливо, навіть масові демонстрації під час підготовки до переобрання Путіна.

Новини за темою

Неспокійна обстановка буде не єдиною проблемою, з якою зіткнеться Путін під час свого наступного терміну. У 2018 році посиляться внутрішні тертя в Кремлі. У той час як впливові еліти, наприклад, чеченський лідер Рамзан Кадиров і нафтовий магнат Ігор Сєчін, відходять від Путіна, щоб діяти у власних інтересах, президент консолідує коаліцію зі своїх найбільш дієвих радників, які будуть захищати його і допомагати йому здійснювати свою політику. Путін не буде вдаватися до жорстких заходів проти перебіжчиків, але може почати перестановки в своїй адміністрації, спрямовані на обмеження їхньої влади. В результаті ми побачимо як ніколи до того централізовану й авторитарну президентську владу і політичну систему, розхитувану дедалі сильніше.

Порівняно з президентськими виборами регіональні обіцяють стати тяжчим випробуванням для партії "Єдина Росія". Групи ліберальної опозиції просунулися на регіональних виборах цього року. Щоб уповільнити їхнє просування на виборах 2018 року, Кремль продовжить використовувати розкол в цих колах. Москва може також прийняти жорсткі заходи, щоб погасити хвилю протестів по всій країні, допускаючи при цьому проведення деяких акцій, щоб знизити градус нагнітання в Росії політичного тиску.

Боротьба за сусідні з Росією території

Біля самих кордонів Росії новий рік принесе свою частку активних дій і нестабільності. Україна, наприклад, проведе 2018 рік готуючись до виборів президента і парламенту, призначених на 2019 рік. Це будуть перші вибори з часів позачергових, що послідували за протестами на Майдані в 2014 році. Напередодні виборів 2019 року цілком ймовірні протести і радикальні перестановки в уряді. Можливо також дострокове проведення парламентських виборів. Однак Україна не буде відхилятися від прозахідного зовнішньополітичного курсу, переживши черговий рік воєнних дій, що тривають на сході країни. Незважаючи на те, що США і Росія продовжать вести переговори у зв'язку з конфліктом на Донбасі, — і можуть навіть досягти певного прогресу щодо присутності миротворців ООН в регіоні — в 2018 році можна буде говорити про більш масштабні резолюції. В результаті Україна продовжить отримувати політичну, економічну підтримку і допомогу в галузі оборони від Сполучених Штатів і їхніх західних союзників, намагаючись при цьому слідувати у напрямку економічної, енергетичної та військової інтеграції з Польщею та країнами Прибалтики. Тим часом Росія буде проводити свою гібридну військову кампанію, що включає кібератаки і вбивства, проти України та її прихильників.

Новини за темою

Вибори в Молдавії, розташованій на північному заході від України, можуть втягнути цю країну в політичний кругообіг в 2018 році. Якщо листопадові вибори пройдуть на користь президента Ігоря Додона і не на користь коаліції, що вже давно перебуває при владі, Молдова може знову відновити свої спроби інтеграції з Європейським Союзом, що розходяться з інтересами проєвропейських груп. У той же час вона може почати тіснішу співпрацю з Росією в економічних питаннях, у сфері безпеки. Можливі масштабні протести напередодні й після виборів.

У 2018 році розпочнеться насичений виборами період і на Кавказі. У Вірменії, Азербайджані та Грузії в 2018 році відбудуться президентські вибори. Результат виборів у найбільших кавказьких державах визначить насамперед зовнішню політику в регіоні. Так, наприклад, Азербайджан і Грузія продовжать свої спроби зближення з Туреччиною у сфері енергетики та оборони, а Вірменія буде зміцнювати своє військове партнерство з Росією та економічні зв'язки з Іраном. У той же час Тегеран і Анкара будуть намагатися не займати стратегічних позицій Москви на Кавказі. Росія залишиться головним арбітром в Нагірно-Карабаському конфлікті між Вірменією та Азербайджаном, намагаючись запобігти його ескалації і поставляючи при цьому обом сторонам зброю.

Нестабільна обстановка в Центральній Азії

Для центральноазіатських держав, як і для багатьох колишніх братніх радянських республік, 2018 рік стане перехідним в політиці. У 2018 році Казахстан, ймовірно, піде за прикладом Узбекистану і Киргизії, де у 2017 році відбулася, по суті, м'яка передача влади. Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв продовжить здійснювати свої плани щодо пошуку наступника, керуючи країною з часів розпаду Радянського Союзу. Замість того, щоб ризикувати дестабілізацією Казахстану через несподіваний відход у відставку, Назарбаєв поступово передасть владу парламенту і ключовим фігурам політичної еліти, спостерігаючи при цьому з-за лаштунків за діями в країні.

Але навіть якщо перехідний період настане без зайвих проблем, Казахстан та інші центральноазіатські держави матимуть справу з численними погрозами їхній стабільності в 2018 році. Низькі ціни на нафту створять соціально-економічний тиск в регіоні, що спричинить протести. Узбекистан спробує полегшити цей тягар, провівши економічні реформи, покликані залучити в державу іноземні інвестиції. Він також спробує поліпшити відносини з сусідніми Киргизстаном і Таджикистаном у прагненні розв'язати прикордонні суперечки, пов'язані з розподілом ресурсів.

Новини за темою

Більш важким завданням буде боротьба зі зростаючою загрозою військових дій, враховуючи стурбованість у зв'язку з безпекою в регіоні та його близьке розташування до Афганістану і Сирії. Влада по всьому регіону прагнутиме вдаватися до жорстких заходів і створювати більш централізовану структуру, щоб знизити ризик щодо власної безпеки. До того ж дві найбільш впливові закордонні держави, Росія і Китай, активізують свої сили з гарантування безпеки в Центральній Азії в 2018 році. Москва зосередиться на розширенні своєї військової присутності в регіоні, а Пекін матиме активнішу роль в боротьбі з тероризмом.

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>