Кремль, можливо, шукає вихід з донбаського болота

Миротворчі сили ООН можуть внести серйозний вклад у припинення українсько-російського конфлікту на Донбасі — якщо у них буде відповідний мандат

Кремль, можливо, шукає вихід з донбаського болота
Фото з відкритих джерел

Стівен Пайфер

Дипломат

Миротворчі сили ООН можуть внести серйозний вклад у припинення українсько-російського конфлікту на Донбасі — якщо у них буде відповідний мандат

Оригінал на сайті The National Interest

Російський президент Володимир Путін потрапив у заголовки газет минулого тижня, коли запропонував використовувати миротворчі сили ООН у регіоні Донбасу на сході України. Його пропозиція, ймовірно, не було щирим, проте Україна і її друзі на Заході повинні її протестувати.

Кремль вже протягом деякого часу підтримує тліючий конфлікт на Донбасі, який використовується для тиску на уряд у Києві і для підриву його позицій. На "шкільне" перемир'я, розроблене в кінці серпня, чекає доля десятка попередніх угод. Сторони продовжують вести вогонь на лінії зіткнення, що відокремлює українські сили від російських і контрольованих Росією "сепаратистських" сил.

Новини за темою

Однак, виступаючи 5 вересня на прес-конференції, Путін заявив, що розміщення миротворців ООН може допомогти у вирішенні цієї ситуації. Він також повідомив, що відповідні інструкції буде спрямовано до російської місії при ООН. Багато спостерігачів скептично поставилися до цієї пропозиції, що цілком виправдано. По-перше, російський президент як умову розміщення миротворців ООН назвав розведення сил, а також відведення важких озброєнь в Донбасі.

Угода Мінськ-II, укладена в лютому 2015 року, закликає саме до цього, однак її положення продовжують залишатися невиконаними вже протягом понад двох з половиною років. Крім того, він запропонував, щоб мандат на розміщення миротворців діяв лише протягом шести місяців, а це нереально короткий термін для конфлікту, який триває вже четвертий рік. Крім того, ці сили будуть лише захищати спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).

По-друге, російська місія при ООН не повідомила жодних деталей щодо ідеї Путіна і не представила жодної резолюції в Раді безпеки ООН, яка і повинна ухвалити рішення про направлення миротворчого контингенту. У Москві офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков також не повідомив жодних деталей. Замість цього він сказав, що Києву слід обговорити це питання з лідерами так званих "Донецької та Луганської народних республік", і таким чином він повторив фіктивну історію — сьогодні в неї вірять лише найвідданіші глядачі телеканалу RT — про те, що Росія не є частиною цього конфлікту.

Новини за темою

По-третє, згідно з пропозицією Путіна, миротворчі сили повинні бути розміщені лише уздовж лінії зіткнення в Донбасі і більше ніде (11 вересня Путін, як повідомляється, модифікував свою ідею і в бесіді з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель сказав про те, що ці сили можуть діяти на всій території Донбасу — але тільки для супроводу спостерігачів ОБСЄ).

У зв'язку з цими додатками виникає питання: чи є ідея Путіна істинною пропозицією, спрямованою на досягнення прогресу у врегулюванні, чи це просто порожня фраза, сказана на прес-конференції?

Новини за темою

Незважаючи на наявні сумніви з приводу пропозиції російського президента, німецькі й американські офіційні особи обережно вітали її. Це було зроблено правильно. Замість того, щоб відразу відхилити пропозицію російського президента, Україна, Німеччина і друзі Києва в Раді безпеки вирішили випробувати серйозність намірів Москви.

Цю пропозицію має бути змінено. Миротворчі сили ООН здатні внести серйозний вклад у закінчення українсько-російського конфлікту на Донбасі — якщо у них буде відповідний мандат.

Такий мандат повинен дозволити миротворчим силам розміститися не тільки на лінії зіткнення, але і на всій території окупованого Донбасу, включаючи українсько-російський кордон. Цей мандат не повинен мати настільки нерозумно короткий термін. І він повинен бути достатнім чином солідним для того, щоб миротворчі сили були здатні затвердити і підтримувати владу в цьому регіоні; тоді як повторення сумного досвіду Сил організації ООН з охорони (UNPROFOR) в Боснії на початку 1990-х років жодної користі не принесе.

Чинний на всій території Донбасу мандат ООН може забезпечити припинення вогню і відведення важких озброєнь, що передбачено угодою Мінськ-II. Він може також забезпечити безпеку українсько-російського кордону і зупинити потік зброї та бойовиків із Росії на Донбас. Він забезпечить безпеку співробітників ОБСЄ, до завдань яких входить спостереження за виконанням положень угоди Мінськ-II (але це має бути лише одним з покладених на миротворчі сили завдань). Крім того, це може створити відповідні умови для надання гуманітарної допомоги.

Все це буде зроблено в інтересах населення Донбасу, в інтересах України і Росії, за умови, що Москва хоче врегулювати цей конфлікт.

Новини за темою

Деякі спостерігачі вважають, що Кремль, можливо, шукає вихід з донбаського болота. Мене можна віднести до табору скептиків, але я буду радий, якщо опинюся неправий щодо цього.

Є сенс протестувати щирість Москви. Якщо російські дипломати в ООН погодяться обговорювати серйозний і солідний миротворчий мандат, який, зокрема, дозволить цим силам діяти по всій території Донбасу, то це підвищить шанси на встановлення миру на сході України.

Якщо ж російські дипломати в Нью-Йорку, навпаки, не будуть готові обговорювати мандат, то це підтвердить сумніви багатьох людей — пропозиція Путіна є несерйозною.

Київ мало що може втратити. Українські дипломати повинні координувати свої дії з американськими, британськими, французькими та шведськими колегами в Раді безпеки з питання про те, як найкращим чином перетворити пропозицію Путіна на мандат миротворчих сил, який сприятиме встановленню миру.

Стівен Пайфер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>