banner banner banner

Кращі армії світу: ТОП-5 військових флотів

За останні кілька десятиліть роль військово-морських сил у всьому світі розширилася, включивши в себе нові завдання і необхідність відповідати на виклики. Військово-морські сили сьогодні відповідають за стратегічне ядерне стримування, за захист від балістичних ракет, за операції в космосі, за гуманітарну допомогу, а також за проведення операцій з порятунку під час стихійних лих. Приймаючи до уваги все перераховане, ми пропонуємо список найбільш потужних військово-морських сил у світі

Кращі армії світу: ТОП-5 військових флотів
Фото з відкритих джерел

За останні кілька десятиліть роль військово-морських сил у всьому світі розширилася, включивши в себе нові завдання і необхідність відповідати на виклики. Військово-морські сили сьогодні відповідають за стратегічне ядерне стримування, за захист від балістичних ракет, за операції в космосі, за гуманітарну допомогу, а також за проведення операцій з порятунку під час стихійних лих. Приймаючи до уваги все перераховане, ми пропонуємо список найбільш потужних військово-морських сил у світі

Оригінал на сайті The National Interest

Подорож на літаку на великій швидкості, сучасний морський транспорт, а також все більш і більш швидкі транзитні перевезення сушею завдяки швидкісним залізничним магістралям і автодорогам, що розташовані майже у всіх частинах земної кулі, — все це означає, що сьогодні в пункти А, Б і В можна дістатися швидше, ніж раніше.

Наявність сучасних телекомунікацій означає, що ми маємо можливість спілкуватися з будь-якою людиною майже у всіх частинах світу і робити це в реальному часі і в будь-який момент. Якщо ми з'єднаємо ці технологічні дива з такими вражаючими досягненнями, як сучасні комп'ютери, космічні технології і багатьма іншими, то це означає, що людство, насправді, вступило в золотий вік технологічних чудес з революційними наслідками.

Однак поширення сучасних технологій в глобальному масштабі означає, що удосконалюються також інструменти для нападу і руйнування один одного і що вони швидко поширюються.

Нації у всьому світі створюють вражаючі зразки військової техніки, багато з яких спрямовані на стримування Сполучених Штатів або на заперечення їх права використовувати глобальні загальні простору (global commons) для доступу та транспортування особового складу для надання допомоги нашим союзниками, або вхід в зону конфлікту. Такого роду території отримали назви зон обмеження і блокування доступу (A2/AD), і такі країни як Китай, Росія, Іран та інші розробляють заходи, які не дадуть можливості Вашингтону легко провести проти них військову операцію за типом першої війни в Перській затоці. Усвідомлюючи цей виклик, Пентагон розробив такі оперативні концепції як повітряно-морський бій (тепер вона називається Об'єднана концепція доступу на глобальні території і маневру (JAM-GC), а також більш широкі підходи, як Третя асиметрична компенсація (Third Offset) для збереження можливості домінування на полі бою.

Новини за темою

З урахуванням сказаного виникає питання — а які нації сьогодні володіють кращими військово-морськими силами, кращими сухопутними і військово-повітряними силами? Хто може кинути виклик Сполученим Штатам в умовах кінетичного конфлікту? Постійний автор журналу National Interest Кайл Мізокамі, об'єднавши для зручності читачів дещо раніше написаних статей, звертається безпосередньо до цього питання і пропонує деякі цікаві ідеї. Давайте почнемо дискусію.

Загальновідома істина, що дійшла до нас із давніх часів, полягає в наступному: країна з береговою лінією повинна мати свій військово-морський флот. Як маленькі, так і великі військово-морські флоти в усьому світі мають однакову основну задачу — проектувати військову міць у сусідні води та за їхні межі.

У мирний час роль військово-морських сил залишається приблизно однаковою на протязі тисячоліть. Військові кораблі захищають батьківщину, забезпечують відкритість морських шляхів і ліній комунікації, демонструють прапор і стримують супротивників. У воєнний час військово-морські сили проектують морську міць для того, щоб позбавити ворога можливості зробити те ж саме. Це досягається за рахунок нападу на військово-морські сили противника, за рахунок висадки десанту, а також за допомогою встановлення контролю над стратегічними акваторіями і ділянками суші. В останні кілька десятиліть роль військово-морських сил у всьому світі розширилася, включивши в себе нові завдання і необхідність відповідати на виклики. Військово-морські сили сьогодні відповідають за стратегічне ядерне стримування, за захист від балістичних ракет, за операції в космосі, за гуманітарну допомогу, а також за проведення операцій з порятунку під час стихійних лих. Приймаючи до уваги все перераховане, ми пропонуємо список найбільш потужних військово-морських сил у світі.

Сполучені Штати

Перше місце в цьому списку не викликає ніякого подиву — його займають Сполучені Штати. За кількістю кораблів військово-морський флот США набагато перевершує військово-морські сили інших країн. Крім того, він виконує найбільшу кількість завдань, а також має найбільшу зону відповідальності.

Жоден інший військово-морський флот не має такого глобального охоплення, як військово-морські сили США, які регулярно діють в Тихому, Атлантичному та Індійському океанах, а також у Середземному морі, Перській затоці та біля берегів Африканського Рогу. Крім цього, військово-морський флот США має кораблі передового базування в Японії, Європі і в Перській затоці.

До складу військово-морських сил США входять 288 бойових кораблів, і зазвичай третина з них перебуває в бойовому поході. Військово-морський флот має у своєму розпорядженні 10 авіаносців, дев'ять десантних вертольотоносців, 22 крейсери, 62 есмінці, 17 фрегатів і 72 підводних човни. Крім того, у розпорядженні військово-морських сил США є 3700 літаків, що робить його найбільшою військово-повітряною силою у світі. До його складу входять 323 тисячі військовослужбовців, а також 109 тисяч цивільних співробітників, що робить його найбільшим флотом з точки зору особового складу.

Військово-морський флот США відрізняє, насамперед, наявність у його складі 10 авіаносців — це більше, ніж у всіх інших країн разом узятих. І вони перевершують усі інші кораблі не тільки за кількістю, але і за своїм розміром — один авіаносець класу Nimitz може мати на своєму борту вдвічі більше літаків (72), ніж наступний за розміром найбільший іноземний авіаносець. На відміну від інших країн, в авіаційному крилі американського авіаносця основне місце, як правило, займають винищувачі, а звичайне авіаційне крило американського авіаносця являє собою збалансований набір літаків, здатних забезпечити перевагу в повітрі, наносити удари по цілях, проводити розвідку, вести боротьбу з підводними човнами, а також виконувати гуманітарні операції з надання допомоги, у тому числі в разі стихійних лих.

Фото з відкритих джерел

До складу військово-морського флоту США входить 31 десантний корабель, що робить його найбільшим амфібійним флотом у світі, здатним перевозити солдатів і висаджувати їх на ворожий берег. 9 універсальних десантних вертольотоносців класу Tarawa і Wasp здатні перевозити вертольоти, що використовуються для перекидання військ, а також можуть виступати в ролі невеликих авіаносців і мати на своєму борту винищувачі вертикального зльоту і посадки AV-8B Harrier, а незабаром вони отримають ще і винищувачі-бомбардувальники F-35B.

До складу військово-морського флоту США входять 54 атомних ударних підводних човни різного класу — Los Angeles, Seawolf та Virginia. Крім того, військово-морські сили США несуть відповідальність за стратегічне ядерне стримування на море, і 14 підводних човнів класу Ohio мають на своєму борту в цілому 336 ядерних ракет типу Trident. У розпорядженні військово-морського флоту США є також підводні човни класу Ohio без ядерних ракет — вони були переоснащені і тепер здатні нести на своєму борту 154 ракети Tomahawk для ураження наземних цілей.

Новини за темою

Військово-морські сили США виконують ще й додаткову роль, пов'язану з захистом від балістичних ракет, проведенням операцій в космосі, а також з виконанням гуманітарних місій і операцій з надання допомоги у випадку стихійних лих. На 29 жовтня 2013 року 29 крейсерів і есмінців були здатні перехоплювати балістичні ракети, а деякі з них перебували на передових позиціях у Європі та Японії. Крім того, військово-морський флот США також здійснює контроль за космічним простором, надаючи тим самим підтримку американським збройним силам в цілому, а також веде спостереження за супутниками потенційних супротивників. І, нарешті, слід сказати, що існуючі американські авіаносці і вертольотоносці, а також плавучі госпіталі USNS Mercy і USNS Comfort, що входять до складу спеціальної групи для участі в операціях з надання допомоги при стихійних лихах, і в останні роки вони розміщувалися в Індонезії, Гаїті, Японії і на Філіппінах.

Китай

Військово-морські сили Народно-визвольної армії Китаю пройшли великий шлях за останні 25 років. Значне зростання китайської економіки, що дозволили в десять разів збільшити витрати на оборону в порівнянні з 1989 роком, дозволяє здійснювати фінансування сучасного військово-морського флоту. З угруповання, що діяло тільки в прибережних водах і складалося зі старих есмінців і швидкохідних катерів, військово-морські сили Народно-визвольної армії Китаю перетворилися у справжній океанський флот.

Військово-морський флот Народно-визвольної армії Китаю в даний час має в своєму розпорядженні один авіаносець, три десантно-транспортних кораблі, 25 есмінців, 42 фрегати, вісім ударних атомних підводних човнів і приблизно 50 ударних підводних човнів із звичайним озброєнням. У китайському військово-морському флоті нараховується 133 тисячі військовослужбовців, і в нього також входить корпус морської піхоти, що складається з двох бригад по 6 тисяч морських піхотинців у кожній.

Військово-повітряні сили військово-морського флоту Китаю надають фіксовану кількість літаків і вертольотів для нового китайського авіаносця, вертольоти для надводних кораблів, розташовані на березі ударні літаки, а також літальні апарати, що використовуються для здійснення контролю. У розпорядженні військово-повітряного підрозділу Народно-визвольної армії Китаю - 650 літаків, у тому числі палубні винищувачі J-15, багатоцільові винищувачі J-10, літаки морської розвідки Y-8, а також протичовнові літаки Z-9.

Фото з відкритих джерел

Перший китайський авіаносець "Ляонін" заслуговує особливої уваги. Він був включений до складу китайського військово-морського флоту в 2012 році. Спочатку цей корабель був побудований для радянського військово-морського флоту, але після закінчення холодної війни недобудований корпус цього корабля залишився на одній з українських верфей. Його було придбано підставною компанією китайських військово-морських сил і відбуксирувано в Китай, де протягом майже десяти років добудовувався і оснащувався. Передбачається, що "Ляонін" буде використовуватися для тренування особового складу відповідно до того як Китай буде звикати до проведення операцій за участю авіаносців.

Військово-морський флот Народно-визвольної армії Китаю активно займається модернізацією своїх десантних кораблів, і до його складу вже увійшли три транспортних кораблі "Проекту 071". Кожен з них може розмістити на своєму борту від 500 до 800 китайських морських піхотинців, а також від 15 до 18 транспортних одиниць, і, крім того, він здатний висаджувати солдатів на берег за допомогою створених за зразком американських десантних катерів на повітряній подушці, а також за допомогою транспортних вертольотів середнього класу Z-8. Китай, за наявними даними, планує побудувати ударні десантні кораблі з повнорозмірною злітною палубою за типом американських кораблів класу Wasp. Всього, як кажуть, планується побудувати шість кораблів "Проекту 071" і шість нових десантних вертольотоносців.

Новини за темою

Китайські підводні човни являють собою досить змішану картину — всього у Пекіна 60 підводних човнів різної якості. Основу його підводного флоту складають три атомні підводні човни класу Shang, дев'ять підводних човнів класу Yuan, 14 підводних човнів класу Song і десять модернізованих російських підводних кораблів класу "Кіло".

Флот китайських підводних ракетоносців складається з трьох підводних човнів класу Jin, а ще чотири (або п'ять) в даний час будуються. Передбачається, що Південно-Китайське море, в кінцевому підсумку, буде використовуватися як плацдарм для китайського арсеналу ядерного стримування.

Військово-морські сили Народно-визвольної армії Китаю продовжують збільшуватися і підвищувати свої бойові можливості. Заплановано будівництво принаймні ще двох авіаносців, і, в підсумку, Китай може довести їхню кількість до п'яти. Крім операцій з використанням авіаносців, військово-морський флот Китаю удосконалює свої навички за рахунок участі у масштабних міжнародних операціях з боротьби з піратством в районі Африканського Рогу. Китай направив туди 17 своїх тактичних груп, він виробляє ротацію кораблів і команд для отримання досвіду проведення операцій на великому віддаленні від країни.

Росія

На третьому місці в нашому списку - Росія. Хоча традиційно Росія є сухопутною військовою державою, після закінчення холодної війни вона успадкувала значну частину радянського військово-морського флоту. Цей старіючий флот є основою нинішніх російських військово-морських сил, і при цьому повільними темпами з'являються нові кораблі, а також проводиться модернізація старих. Російський військово-морський флот показав корисність демонстрації прапора та підтримання військової могутності Росії в глобальному масштабі.

Російський військово-морський флот складається з 79 кораблів класу фрегатів і вище, включаючи один авіаносець, п'ять крейсерів, 13 есмінців і 52 підводних човни. За винятком невеликої кількості ударних підводних човнів, в тому числі оснащених крилатими ракетами, майже всі російські військові кораблі були побудовані під час холодної війни. Протягом десятиліть російський військово-морський флот не отримував достатньої кількості фінансування, і тому він стикається з серйозними проблемами боєготовності. Такі великі російські кораблі, як авіаносець "Адмірал Кузнєцов" і також флагман Тихоокеанського флоту "Варяг", часто з'являються в супроводі буксирів під час тривалих плавань.

Немає інформації про те, яка кількість застарілих кораблів насправді готові до виходу в море і наскільки ефективними вони є. Росія одержала більшу частину транспортних кораблів Радянського Союзу. Цей флот, що складається з дюжини десантних кораблів класу "Тапір" (Alligator) і кораблів "Проекту 775" (Ropucha), був створений ще в 1960-ті роки, і він є застарілим за сучасними стандартами. Спроба придбати у Франції двох вертольотоносців класу "Містраль" була спрямована на те, щоб заповнити існуючий пробіл, однак ця угода зірвалася через російську інтервенцію в Криму.

Фото з відкритих джерел

Основу російської військово-морської могутності, як це було і в часи Радянського Союзу, становить підводний флот. Теоретично, Росія має у своєму розпорядженні 15 ударних атомних підводних човнів, шість підводних човнів, оснащених крилатими ракетами, а також дев'ять човнів з балістичними ракетами на борту.

Хоча деякі з підводних ракетоносців пройшли модернізацію, майже всі російські підводні човни являють собою спадщину часів холодної війни, а ступінь їх боєготовності залишається невідомою. Дев'ять російських підводних човнів з балістичними ракетами на борту являють собою важливий російський потенціал відповідного ядерного удару, і вони, судячи з усього, перебувають у найвищій мірі готовності порівняно з іншими кораблями російського військово-морського флоту.

Новини за темою

У Росії великі плани щодо свого військово-морського флоту, однак більша їх частина продовжує залишатися на рівні планів. Росія планує отримати принаймні ще один авіаносець, а також есмінці нового ще не названого класу з керованими ракетами на борту, а також оснащені балістичними ракетами підводні човни класу "Борей II", ударні атомні підводні човни класу "Ясен II", а також модернізовані ударні підводні кораблі класу "Кіло" і "Лада", оснащені звичайною зброєю. Хоча підводні човни в процесі будівництва, питання про фінансування авіаносця і есмінців поки не вирішене, існують поки лише проекти.

Сполучене Королівство

У цьому списку Королівські військово-морські сили представлені в період значного скорочення своєї бойової потужності за всю історію. Як і більша частина британських збройних сил, Королівський військово-морський флот пройшов через період послідовних хвиль скорочення бойової техніки і персоналу. Нещодавнє списання двох авіаносців класу Invincible, а також виведення винищувачів Harrier зі складу морської авіації значно скоротили можливості Королівського військово-морського флоту. Ядерний потенціал, а також плани з будівництва в майбутньому авіаносців забезпечили Сполученому Королівству четверте місце в цьому списку.

Королівські військово-морські сили є найбільш нечисленними в цьому списку — лише 33400 осіб у його складі перебувають на дійсній військовій службі і 2600 осіб — в резерві. У розпорядженні британських військово-морських сил в даний час три великих десантних вертольотоносці, 19 фрегатів і есмінців, сім ударних атомних підводних човнів і чотири атомних підводних кораблі, оснащені балістичними ракетами. Повітряне крило Королівського військово-морського флоту складається з 149 літальних апаратів — в основному з вертольотів.

Основу британського військово-морського флоту складають шість есмінців "Проекту 45" з керованими ракетами на борту. Кожен есмінець класу Daring оснащений сучасною РЛС супроводу повітряних цілей SAMPSON, аналогічною радару SPY-1D системи Aegis американських військово-морських сил. Оснащені, крім того, 48 ракетами класу "поверхня-повітря" типу Aster, ці есмінці здатні справлятися з широким спектром повітряних загроз, у тому числі з балістичними ракетами.

Фото з відкритих джерел

Підводний флот Королівських військово-морських сил останнім часом скоротився і має у своєму складі менше дюжини підводних човнів. Сім ударних атомних підводних човнів в даний час модернізуються за рахунок включення підводних ракетоносців класу HMS Astute. Підводні човни класу Astute, а також підводні кораблі мають на своєму борту торпеди Spearfish і крилаті ракети Tomahawk, і вони вважаються найбільш передовими в своєму класі. Чотири підводні човни класу Vanguard, оснащені балістичними ракетами, складають основу ядерного стримування Сполученого Королівства. Водотоннажність підводних човнів цього класу становить 15,9 тонн в підводному стані, і вони оснащені 16 балістичними ракетами великого радіусу дії Trident D II. Королівський військово-морський флот найближчим часом зробить якісний стрибок після прийняття на озброєння двох нових авіаносців — HMS Queen Elizabeth і HMS Prince of Wales. При повному навантаженні їхня водотоннажність буде становити 70 тисяч тонн, і це будуть найбільші кораблі, які коли-небудь плавали під прапором Королівських військово-морських сил. На кожному з них будуть розміщені 36 винищувачів-бомбардувальників F-35B, а також деяка кількість вертольотів.

Японія

П'ятий військово-морський флот в цьому списку є незвичним, тому що формально він таким насправді не є. Морські сили самооборони Японії не є військовою силою, їхній персонал — це цивільні службовці, а не моряки. Перебуваючи під значним контролем, Японія, тим не менш, створила одні з найбільш сучасних і професійно укомплектованих військово-морських сил у світі.

Морські сили самооборони Японії мають в своєму складі 114 кораблів і 45 800 людей особового складу. Їх основу складає великий флот есмінців, в завдання яких входить забезпечення безпеки морських шляхів в Японію і з Японії, а також запобігання їх перекриттю, як це було під час Другої світової війни. Японія має 46 есмінців — це більше, ніж у Британії і Франції разом узятих, — а останні роки її флот був розширений і підготовлений для виконання нових завдань. З середини 2000-х років есмінці, оснащені системою Aegis повинні забезпечити захист від балістичних ракет Північної Кореї.

Новини за темою

Ще зовсім недавно Японія побудувала три так званих вертольотоносних есмінці (helicopter destroyers), і кожен з них більший за середнього есмінця, тоді як зовні (і за внутрішнім оснащенням) вони дуже нагадують авіаносці. І дійсно, цвертольотоносні есмінці є справжніми авіаносцями, хоча і не називаються такими. Вони розраховані на розміщення на своєму борту вертольотів і, можливо, в майбутньому — винищувачів-бомбардувальників F-35B.

Фото з відкритих джерел

Японія володіє скромними, але зростаючими можливостями в області транспортних кораблів. У її розпорядженні три десантних кораблі водотоннажністю 9 тисяч тонн, які здатні висадити на берег 300 солдатів, а також дюжину одиниць військової техніки за допомогою вертольотів або катерів на повітряній подушці.

Вертольотоносні есмінці здатні прийняти на борт до батальйону морської піхоти зі складу нової бригади морської піхоти, яка повинна бути розташована в Нагасакі. Крім цього, вони здатні прийняти на борт вертольоти для їх перекидання, а також штурмові вертольоти Apache для здійснення власної підтримки.

Японський підводний флот — і це стосується кожного підводного корабля — є найкращим у світі. До складу Морських сил самооборони Японії входять 16 підводних човнів нового класу Soryu. Вони оснащені найсучаснішими повітрянезалежними системами і тому володіють здатністю залишатися в зануреному стані довше, ніж звичайні підводні човни. Японський підводний флот молодий, і підводні човни там списуються, в середньому, у віці 19 або 20 років. Японія нещодавно оголосила про те, що її флот буде збільшено до 22 підводних човнів у відповідь на зростаючу міць військово-морських сил Китайської Народної Республіки.

Кайл Мізокамі

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>