banner banner banner banner

Країна продовжує жити в умовах політичної та конституційної кризи

Країна продовжує жити в умовах політичної та конституційної кризи
112.ua

Василь Німченко

Народний депутат України

За останні п'ять років цієї постмайданної влади політична культура через юридичну безграмотність і цілеспрямований правовий нігілізм так званої еліти знизилася до рівня країн з тоталітарним відкритим режимом, де популізм цілком прийнятний. І хоча ази державності прописані в Конституції (зокрема те, що за формою правління Україна – парламентсько-президентська республіка), реальна ситуація в країні свідчить про порушення норм Основного Закону. Так, тривають спроби закріпити у суспільній свідомості сприйняття інституту президентської влади як найбільш значимого, і повністю нівелювати при цьому значення влади виконавчої і законодавчої.

При Порошенку ми не раз спостерігали, як глава держави здійснював не властиві йому функції, зокрема брав на себе повноваження органу виконавчої влади із забезпечення суверенітету та економічної безпеки країни. У результаті діяльність виконавчих органів координувалася на розсуд президента. Достатньо навести один, самий красномовний приклад. Це організація і функціонування АТО під одноосібним керівництвом президента як Верховного головнокомандувача, в те час як КМУ, уповноважений законом контролювати боротьбу з тероризмом, по суті, не діяв. З точки зору політичних процесів зазначені обставини не дозволяють говорити про узурпацію влади, сконцентровану в одних руках, але були створені всі передумови для її узурпації та забезпечення олігархічним структурам доступу до бюджетних фінансових асигнувань та їх використання в корисливих цілях. Главою держави проводилася політика створення, в порушення приписів Конституції України (та і норм Кримінального кодексу), корупційних схем. У військово-промисловому комплексі та оборонному відомстві через Раду національної безпеки і оборони України, і не без прикриття з боку вищих посадових осіб цього органу, була створена і діяла схема відмивання коштів зі вступом в прямий контакт з бізнес-структурами РФ. Потрібно визнати, що таке зловживання владою фактично робить норми Конституції України бездіяльними. А те, що таке зловживання владою і службовими повноваженнями залишається безкарним, вбиває в людях віру в справедливість, в силу закону, покликаного захищати їх права та інтереси. Не кажучи вже про те, що в результаті виконавча влада перестає відчувати відповідальність за доручену сферу управління.

По суті, мова йде про конституційну і політичну кризу в Україні. І вийти з неї можна, лише реалізуючи прагматичну, з реальними механізмами стратегію розвитку країни. Таку, як пропонує "Опозиційна платформа - За життя". Це відновлення миру через переговорний процес і народну дипломатію, повернення громадян з непідконтрольної території в правове поле України, об'єднання всіх виробничо-промислових центрів в один державний механізм, припинення яких би то не було обмежень переміщення громадян всередині країни, а також формування єдиної системи надання адмінпослуг, фінансових потоків, переміщення товарів і послуг. Важливо створити єдиний центр правового супроводу по виробленню економіко-правових і соціальних напрямів, об'єднаних ідеєю відновлення виробничих сил в комплексі з інфраструктурою Донецької і Луганської областей.

Вирішити ці завдання міг би в тому числі і новий президент, але, якщо він буде використовувати ті ж підходи, що і його попередник, надій на поліпшення ситуації, і насамперед на відновлення миру в Україні, мало. А тому "перезавантаження" парламенту ‒ вірний крок на шляху повернення миру в країну.

Президенту є над чим замислитися – напередодні Дня Конституції Конституційний Суд України фактично встановив наявність конституційної кризи в державі, зумовивши його дозвіл через волевиявлення Українського народу. По суті, орган конституційної юрисдикції визнав недієздатність законодавчого органу в парламентсько-президентській республіці, а дії президента, спрямовані на контроль за діяльністю Верховної Ради України, можуть призвести до узурпації влади в країні і руйнування демократичних засад облаштування суспільства.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>