Корупція в Україні – головний виклик для Зеленського

Корупція в Україні – головний виклик для Зеленського
З відкритих джерел

Оригінал на сайті The National Interest

Микола Петро (професор політології з Університету Род-Айленду, – прим. ред.) вказує на зростання "п'ятої колони", — так колишній президент Петро Порошенко називав окремих осіб в Україні, які прагнуть до поліпшення відносин з Росією, — як на основний фактор впевненої перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах в Україні в 2019 році.

Микола Петро стурбований у першу чергу питанням про те, чи зможе Зеленський "уникнути пастки націоналізму, який уже відштовхнув принаймні половину країни", і він стверджує, що "істинне джерело народної підтримки Зеленського — це прагнення до нормалізації відносин з Росією".

І хоча стурбованість Петро впливом націоналізму на Зеленського під час його президентського строку є обґрунтованою, більш правдоподібною причиною такої широкої підтримки Зеленського з боку простих українців є відчуття, що він та людина, яка може вирішити внутрішні економічні та політичні проблеми України, пов'язані з корупцією, неефективністю системи і засиллям олігархів.

Багато українців, з якими я говорив у Києві, Львові, Вінниці, Житомирі та Одесі, обурені втручанням Росії у конфлікт на сході України, але при цьому досі переконані, що "російський народ" і "український народ" тісно пов'язані спільною історією і культурою.

Хоча є безліч різних концепцій щодо історії слов'ян, радянська спадщина в Україні породила ті системні проблеми, що і в Росії та інших колишніх радянських республіках. Український народ налаштований проти російського уряду, а не проти народу, який часто постає, швидше, жертвою режиму диктатури, ніж його підсобником.

Новини за темою

Другим важливим фактором, що вплинув на перемогу Зеленського, є не конфлікт на сході, а невдоволення широко поширеною корупцією, що стала вже звичною, і неефективністю української політичної системи. Порошенка обрали за його обіцянки припинити конфлікт, але конфлікт так і є в колишньому стані.

Крім того, не відбулося жодних поліпшень щодо очевидних економічних проблем у вільній від конфлікту зоні України. Наприклад, з громадян стягується 18-відсотковий прибутковий податок, і вони змушені платити 20% з продажу, тоді як з організацій стягують 18-відсоткову ставку корпоративного податку.

У 2018 році український уряд отримав 540 млрд в українській валюті у вигляді податкових надходжень, і тим не менше витрати на поліпшення інфраструктури, освіти, охорони здоров'я й інших сфер, що приносять користь суспільству, не підвищили рівня життя в бажаному ступені.

Незважаючи на те, що з'явилася нова правоохоронна організація, орієнтована на боротьбу з корупцією в державних структурах — Національне антикорупційне бюро України, — багато людей, які працюють у нижніх ешелонах влади, як і раніше, спостерігають корупційну практику на аналогічних, якщо не на більш високих рівнях, ніж у попередньому десятилітті.

Це пов'язане із системними порушеннями, від яких страждає вся українська соціально-економічна і політична структура.

Ці порушення змушують людей, у яких немає жодного бажання мати справу з корупцією, під тиском брати участь у корупційних схемах. Вони змушують досвідчених людей, які вселяють довіру, прагнути до позицій, що забезпечують максимальний дохід, незалежно від легітимності цього доходу. Крім того, вони дають змогу корупції адаптуватися і розвиватися, незважаючи на розсудливі реформи.

Той, хто хоча б побіжно знайомий із тим, що таке організована злочинність, знає, що один з найбільш поширених "обрядів посвячення" в більшості злочинних угруповань — серйозний злочин, який скоюють під контролем і за замовленням ватажків організації.

Так, посвячений не тільки демонструє свою вірність банді, а й надає ватажкові банди зброю, яку той зможе використовувати проти цієї людини, якщо коли-небудь виникнуть сумніви в її вірності. На жаль, в Україні ця практика значною мірою поширена в самому уряді.

Персонал, який працює на низових позиціях державних організацій, "перевіряють" менеджери, які дають підлеглим доручення щонайменше сумнівної законності. Сюди може входити прохання підписати документ, в якому завідомо містяться помилки або неточності, щоб підтримати проект, який політики просувають зверху.

Один із прикладів такої ситуації – випадок зі скляним мостом, який було побудовано в історичному місці, у міському парку.

Коли будівництво мосту добігло кінця, мер і різні політичні діячі прийшли на його урочисте відкриття та просторікували про його пишність, однак потім, через кілька тижнів, структурна цілісність мосту була поставлена під сумнів, і деякі його частини довелося закрити з міркувань безпеки через "відомий недолік" у конструкції.

Керівники фірми-підрядника потім заявили, що вони "очікували подібних технічних труднощів", тоді як єдині люди, які позбулися роботи або репутації, — це працівники низького рівня, котрі були змушені підписати проект, незважаючи на його недоліки.

Щоб просунутися вгору сходами будь-якої державної організації в Україні, потрібно перейти мінне поле, яке пов'язане з незаконною діяльністю, або стояти на своєму і ніколи не отримати службового підвищення.

Одна з найбільш нагальних потреб молодого покоління українців — стабільна зайнятість, однак наявна система, яка впливає як на приватні, так і на державні фірми, унеможливлює таку довгострокову стабільність.

Замість цього люди змушені кілька разів змінювати позиції по горизонталі, поки нарешті не досягнуть просування по службі, а часто   поки не знайдуть іншої роботи. Старше покоління потихеньку відкладає свої пенсії (які здебільшого ледь дотягують до 100 доларів на місяць) і шукає можливості якось заробити, наприклад, торгуючи на вулиці.

Таким чином, ідея "лібертаріанства" в Україні часто продається і молодим, і літнім людям як здатність крутитися і виживати будь-якими способами — незалежно від їхньої законності. Якщо ви можете забезпечити себе і свою сім'ю за допомогою незаконних механізмів та уникнути покарання, "прапор вам у руки!"

Але це справедливо і щодо органів держбезпеки, які повинні контролювати і припиняти незаконну діяльність, тоді як буває достатньо простого хабара, щоб відновити її після невеликої перерви, взятої для відведення очей.

Корупція, шахрайство і хабарництво збереглися на території пострадянської України під прапором лібертаріанства, закріплюючи подібну практику. Викликає занепокоєння і те, що Зеленський, звертаючись до українського народу, використовує термін "лібертаріанство", а отже, така практика збережеться, незважаючи на закручування гайок на початку.

Спадщина радянської України є досі основним чинником формування ідентичності — або її відсутності — українців робочого класу, які роз'єднані в силу конкурентних інтересів олігархів. Спостерігаючи за президентськими виборами і виборами до Ради в 2019 році, я зробив висновок, що основна тактика політичних партій, по суті, полягала в купівлі голосів старшого покоління, особливо на периферії країни, шляхом задоволення базових потреб пенсіонерів.

Інша тактика, якою користувалися ці партії, — безкоштовні квитки на концерти молодим виборцям. Гонитва за угодами захлеснула країну з моменту введення капіталістичної економіки, тому тактика "прибуткової справи" стала вигідним способом заручитися підтримкою виборців.

Незважаючи на політичні реформи, спрямовані на легітимізацію виборчого процесу, ці незаконні механізми зберігалися і перебудовувалися в пошуках лазівок або слабких місць у новому законодавстві. Серед тих, хто бере участь у розкраданні державних коштів, переважає думка, що, оскільки ці гроші нікому не належать, їх не можна вкрасти.

Новини за темою

Такі уявлення збереглися з низки причин, а один з головних факторів — можливість валити все з хворої голови на здорову в системі з роздутим бюрократичним апаратом і нечіткими уявленнями про відповідальність.

Є надія, що нова адміністрація "доб'ється свого" та зможе підвищити ефективність використання податкових коштів. Зеленський відкрито критикує неефективних менеджерів і почав погрожувати люстрацією, яка представляє процес очищення.

Тим не менше, схоже, що таких заходів буде недостатньо для вирішення проблем, властивих політичним й економічним структурам України, якщо радикальні реформи повністю не змінять бюрократичного апарату держави.

Для цього необхідно ліквідувати або об'єднати надлишкові установи, прояснити відповідні завдання, які вони повинні виконувати, і залучити ці установи до відповідальності за виконання цих завдань. Це буде міцний горішок для нової адміністрації та, ймовірно, змусить Зеленського співпрацювати з політичними діячами старої гвардії.

Націоналістичний елемент в Україні прагне виділити чітку ідентичність у країні, де постійно з'являються і розвиваються безліч різних ідентичностей. Однак ті, хто візьме владу в Україні у свої руки, буде змушений зіткнутися з нестабільною геополітичною обстановкою, в якій зв'язки із Заходом дають найбільш вигідні можливості.

Буде не так-то просто переконати населення сходу країни в тому, що ці зв'язки не виллються для них в ізоляцію або дискримінацію. Ще одне завдання — переконати націоналістичний елемент у тому, що мешканці східних регіонів їм не вороги.

Але все ж найбільш складним завданням для України найближче десятиліття стане боротьба з корупцією. Корупція вже заплямувала репутацію кожної людини, яка може прийти до влади, тож навряд чи хоч якась українська адміністрація може реально прагнути до серйозних змін.

Явка на президентських виборах просто вразила — мабуть, через відчуття, що в політичного аутсайдера з'явився реальний шанс. Однак через кілька тижнів після вступу президента на посаду його зв'язки з олігархами та корупція, яка нікуди не поділася, злегка притупили надію на те, що цього разу все буде інакше.

Нова адміністрація ще не вдалася до люстрації, необхідної для того, щоб очистити уряд від осіб, пов'язаних з незаконною діяльністю, однак такий сценарій ще може здійснитися, якщо партія Зеленського "Слуга народу" отримає контрольний пакет у Раді.

На жаль, найбільш ймовірно, що корупційні схеми будуть, як і раніше, привабливими, і, швидше за все, з часом "політичні аутсайдери" скотяться в ту саму корупційну практику, що і їхні попередники.

Ілай Кол

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>