banner banner banner

Коронавірус атакує: Чи загрожує світу пандемія

Коронавірус атакує: Чи загрожує світу пандемія
З відкритих джерел

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times

Поки новий коронавірус продовжує поширюватися Китаєм, вже з'явилися перші дослідження, які можуть намалювати більш чітку картину того, як веде себе цей патогенний мікроорганізм, а також тих ключових факторів, від яких залежить, чи можна стримати його поширення.

Хоча цей вірус є серйозною загрозою для здоров'я людини, ризики для більшості людей, які живуть за межами Китаю, залишаються дуже низькими, і для них сезонний спалах грипу представляє більш актуальну загрозу. Щоб уникнути вірусних інфекцій, експерти радять часто мити руки і не ходити на роботу і в школу, якщо ви захворіли.

Більшості здорових людей не потрібні спеціальні маски, і, якщо люди почнуть скуповувати їх у великих кількостях, масок може не вистачити медпрацівникам, яким вони потрібні.

1. Наскільки заразний уханьский коронавірус?

Очевидно, він є помірно заразним - приблизно на тому ж рівні, що і SARS (важкий гострий респіраторний синдром, ТОРС).

Масштаби спалаху залежать від того, наскільки швидко і наскільки легко вірус передається від людини до людини. Хоча дослідження тільки почалися, вчені вже підрахували, що кожна людина, яка заразилася на уханьским коронавірусом, може заразити ним 1,5-3,5 людини в відсутності ефективних заходів стримування поширення цього захворювання. 

Тобто цей коронавірус є таким же небезпечним, як SARS - інший коронавірус, який поширився в Китаї у 2003 році і який вдалося стримати після того, як їм заразилися 8098 людини і 774 людини померли. Збудники інфекцій дихальних шляхів, подібні цим двом коронавірусам, можуть поширюватися повітрям в крихітних крапельках рідини, які з'являються, коли хвора людина дихає, розмовляє, кашляє або чхає.

Пролетівши кілька футів ці крапельки падають на землю. В результаті цей вірус важче підхопити, ніж збудників інших інфекційних захворювань, таких як кір, вітряна віспа та туберкульоз, які можуть долати по повітрю відстані в сотні футів. Однак цей коронавірус легше підхопити, ніж, приміром, ВІЛ або гепатит, які передаються тільки через безпосередній контакт з фізіологічними рідинами інфікованої людини.

Новини за темою

Якщо кожна людина, яка заразилася уханьским коронавірусом, заразить ще двох або трьох людей, цього буде достатньо для того, щоб зберегти або навіть прискорити поширення цього вірусу, якщо не буде вжито заходів щодо його стримування.

Ось як це працює. Якщо кожна людина, яка заразилася уханьским коронавірусом, здатна передати його 2,6 іншим людям, то група з п'яти хворих може заразити 368 осіб всього за п'ять циклів передачі цієї інфекції.

Можна порівняти уханьский коронавірус з менш небезпечним вірусом, таким як сезонний грип. Люди, хворі на грип, зазвичай передають його - в середньому   1,3 іншим людям. На перший погляд, різниця незначна, однак за п'ять циклів передачі цієї інфекції п'ять осіб, хворих на грип, можуть заразити всього 45 осіб. 

Тим не менш, показники швидкості поширення тієї чи іншої інфекції не варто розглядати як остаточні і незмінні. Вони можуть бути зменшені за допомогою ефективних санітарних заходів, таких як ізоляція хворих і відстеження стану здоров'я тих, з ким вони контактували. Коли в 2003 році глобальні служби охорони здоров'я почали систематично виявляти і ізолювати людей, хворих на SARS, їм вдалося знизити середні показники передачі інфекції до рівня, який дозволив говорити про те, що спалах захворювання вдалося купірувати.

Органи охорони здоров'я по всьому світу докладають величезних зусиль для того, щоб знову домогтися таких же результатів.

Поки кількість випадків захворювання уханьским коронавірусів за межами Китаю мала. Однак за останні кілька днів в кількох країнах - в тому числі в США — все ж були зафіксовані випадки захворювання у людей, які не були в Китаї. А темпи поширення коронавіруса в Китаї продовжують рости і вже перевищили темпи поширення SARS у 2003 році. 

2. Наскільки цей коронавірус смертельний?

Поки неможливо сказати точно. Однак відсоток смертності, ймовірно, не перевищує 3% — це набагато менше, ніж у SARS.

Це один з найважливіших факторів, що дозволяють оцінити, наскільки небезпечним є спалах інфекції.

Оцінювати смертельность нового вірусу дуже важко. Зазвичай в самому початку виявляються найбільш важкі випадки захворювання, що може значною мірою вплинути на наші оцінки того, наскільки велика ймовірність смерті серед пацієнтів з цим вірусом.

Приблизно третина з тих перших 40 хворих у Ухані, про яких нам повідомили, одержували лікування в відділеннях інтенсивної терапії, оскільки у них були такі симптоми, як дуже висока температура, сильний кашель, утруднене дихання і пневмонія.

Однак люди, у яких симптоми цього захворювання були не настільки вираженими, могли взагалі не звернутися до лікарів. Тобто випадків захворювання цим коронавірусом може бути більше - просто ми про них не знаємо, - тому показник смертності може виявитися нижчим, ніж ми вважали спочатку.

Тим часом кількість смертей від цього вірусу, про які ми вже знаємо, може виявитися нижчою реальних цифр. У китайських містах, які опинилися в епіцентрі спалаху, не вистачає тест-систем та лікарняних ліжок, і багатьом людям взагалі не вдається потрапити на прийом до лікаря.

"Все ще зберігається багато неясних моментів відносно того, що це за вірус і що він робить", — сказав доктор Еллісон Макгір, лікар-інфекціоніст в лікарні Mount Sinai в Торонто, який був одним з провідних фахівців, які боролися з спалахом SARS у Канаді.

За попередніми даними, показники смертності у уханьского коронавіруса істотно нижчі, ніж в іншого коронавіруса, Близькосхідного респіраторного синдрому, MERS, який вбиває одного з трьох людей, які заразилися, або SARS, який вбиває одного з 10. Ці віруси прикріплюються до білків на поверхні клітин легенів, але MERS і SARS, по всій видимості, роблять більш згубний вплив на тканини легенів.

До 31 січня, за наявними даними, на 40 хворих з підтвердженим уханьским коронавірусом було зафіксовано менше одного смертельного випадку. Багато з тих, хто помер, були літніми людьми з серйозними проблемами зі здоров'ям.

Але, по словами доктора Макгіра, віруси можуть виявитися дуже небезпечними, навіть якщо показники смертності низькі. Приміром, хоча вважається, що показники смертності від грипу залишаються менше одного випадку на 1000 хворих, щорічно в Сполучених Штатах з таким діагнозом в лікарні потрапляють приблизно 200 тисяч осіб, і приблизно 350 осіб вмирають.

3. Скільки часу проходить перед появою симптомів?

Певно, від 2 до 14 днів, що дозволяє хворобі довгий час протікати непомітно.

Час, який проходить з моменту зараження до появи перших симптомів, має величезне значення для профілактики і контролю. Знаючи, яка тривалість інкубаційного періоду, працівники установ охорони здоров'я можуть надсилати в карантин або вести спостереження за тими людьми, які могли контактувати з вірусом. Але, якщо інкубаційний період занадто довгий або занадто короткий, прийняти ці заходи може бути важко.

У деяких хвороб, таких як грип, короткий інкубаційний період, що становить два-три дні. Люди можуть почати поширювати заразні вірусні частинки ще до того, як у них з'явилися перші симптоми, внаслідок чого виявити і ізолювати людей з цим вірусом практично неможливо.

Між тим інкубаційний період SARS становить приблизно п'ять днів. Крім того, потрібно ще чотири-п'ять днів, перш ніж хвора людина може почати передавати цей вірус іншим. За словами Макгіра, саме це і допомогло медикам зупинити поширення вірусу SARS та ефективно стримати спалах цього захворювання.

Чиновники в Центрі з контролю і профілактики захворювань вважають, що інкубаційний період уханьского коронавіруса становить 2-14 днів. Проте поки невідомо, чи може хвора людина поширювати цей вірус до появи перших симптомів і чи впливає тяжкість захворювання на те, з якою легкістю хворий поширює частинки вірусу.

"Це турбує мене, тому що ця інфекція, ймовірно, здатна вислизати від виявлення", — сказав доктор Марк Денісон, експерт з інфекційних захворювань у університеті Вандербільда в Нешвіллі. 

4. Куди заражені люди роз'їхалися? 

Уханьский вірус поширився швидко, тому що його спалах припав на транспортний вузол.

Ухань — це місце, де дуже важко стримати спалах захворювання. Там живуть 11 мільйонів осіб — це більше, ніж у Нью-Йорку. В середньому 3,5 тисячі пасажирів щодня здійснюють прямі перельоти з Уханя в міста інших країн. Саме з цих міст почали надходити перші повідомлення про хворих за межами Китаю.

Ухань — це також великий транспортний вузол всередині Китаю, пов'язаний безпосередньо з Пекіном, Шанхаєм і іншими великими містами швидкісними залізницями і внутрішніми авіарейсами. У жовтні і листопаді минулого року близько 2 мільйонів осіб скоїли перельоти з Уханя в інші міста Китаю.

У 2003 році, під час спалаху SARS, у Китаю не було такого якісного транспортного зв'язку з зовнішнім світом і всередині країни. Сьогодні величезна кількість робітників-мігрантів здійснюють поїздки всередині Китаю і за його межі - в Африку, інші частини Азії і Латинську Америку, де Китай активно займається реалізацією своєї ініціативи "Один пояс, один шлях".

Такі активні переміщення китайців створюють високий ризик спалахів уханьского коронавіруса в інших країнах, де системи охорони здоров'я абсолютно не готові до його появи, таких як Зімбабве, де зараз голод і економічна криза.

Сьогодні пасажиропотік на китайських залізницях і в аеропортах виріс приблизно в чотири рази порівняно з 2003 роком, коли був спалах SARS.

Новини за темою

Китайська влада пішла на безпрецедентні заходи і ввела заборону на виїзд, який торкнувся десятків мільйонів людей, які живуть в Ухані і сусідніх з ним містах. Однак, на думку експертів, така заборона на виїзд, ймовірно, була введений занадто пізно і обмежила доступ до продуктів харчування і ліків. Мер Уханя визнав, що близько 5 мільйонів осіб встигли покинути місто до введення цієї заборони.

"Вірус неможливо забити дошками. Нова інфекція буде поширюватися, — сказав Лоуренс Гостін, професор права в Джорджтаунському університеті і директор Центру співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров'я з питань національного та глобального законодавства в галузі охорони здоров'я (World Health Organization Collaborating Center on National and Global Health Law). — Він вийде за кордони. Так відбувається завжди".

5. Наскільки ефективними будуть заходи?

ВООЗ високо оцінила зусилля китайської влади, але критики побоюються, що заборони на виїзд може виявитися недостатньо.

Крім закриття транспортного сполучення китайська влада також закрила ринок Уханя, де продається жива домашня птиця, морепродукти і дикі тварини, які могли стати джерелом коронавіруса. Трохи пізніше вони також призупинили торгівлю дикими тваринами по всій країні. Були закриті школи, на Велику китайську стіну тепер не потрапити, а китайські туристи втратили можливість подорожувати. Чиновники ВООЗ високо оцінили зусилля китайської влади щодо боротьби з коронавірусом.

Проте ці заходи обернулися непередбаченими наслідками. Хворим жителям Уханя доводиться йти пішки або їхати на велосипедах по багато миль, щоб дістатися до найближчих лікарень. Багато хто скаржиться, що в лікарнях їх повертають додому через брак ліжок, персоналу і медикаментів, який посилюється режимом ізоляції.

До недавнього часу дослідники за кордоном були стурбовані тим, що китайська влада не пускала іноземних експертів, які могли б допомогти з виявленням випадків захворювань і запобіганням поширення вірусу. 

У четвер, 30 січня, ВООЗ оголосила спалах коронавіруса надзвичайною ситуацією, визнавши, що цей вірус являє собою небезпеку за межами Китаю.

Працівники охорони здоров'я в США і інших країнах почали перевіряти пасажирів, які прибувають в аеропорти, і ізолювати тих, у кого виявляються симптоми захворювання. Кілька країн - включаючи Казахстан, Росію і В'єтнам   тимчасово обмежили поїздки до Китаю, а також видачу віз. Але критики вважають, що цих заходів недостатньо. 

6. Скільки потрібно часу на створення вакцини?

До створення вакцини ще як мінімум рік. 

Вакцина від коронавіруса може запобігти інфікуванню і зупинити поширення цього вірусу. Але на розробку вакцини потрібен час.

Після спалаху SARS у 2003 році, вченим знадобилося близько 20 місяців для того, щоб підготувати вакцину до проведення випробувань на людях. (Та вакцина так і не знадобилася, тому що поширення SARS вдалося зупинити). До моменту спалаху вірусу Зіка у 2015 році вченим вдалося зменшити строки розробки вакцини до шести місяців.

Тепер вчені сподіваються, що та робота, яка була зроблена згідно з попередніми спалахами вірусних захворювань, допоможе ще більше скоротити терміни створення вакцин. Вчені вже вивчили геном уханьского коронавіруса і виявили ключові білки. Дослідники з Національних інститутів здоров'я Австралії і ще як мінімум три компанії працюють над варіантами вакцини.

"Якщо ми не зіткнемося ні з якими непередбаченими перешкодами, ми зможемо розпочати першу фазу досліджень протягом наступних трьох років", — сказав Ентоні Фауци, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань.

Але він попередив, що можуть знадобитися місяці або навіть роки — після завершення початкових випробувань, - щоб провести повномасштабні випробування і довести, що вакцина безпечна і ефективна. У кращому випадку вакцина стане доступною для широких мас тільки через рік. 

Кнвул Шейч, Дерек Уоткінс, Джин Ву, Міка Грендаль

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>