Королі та школярі: 5 книг про містику

Містичний жанр, в якому написані ці книжки, мішається з магією їхніх сюжетів. Це коли чи то король літератури жахів, а чи нестаріючий Різдвяний Дід мирно співіснують з поетами і школярами. Натомість об'єднує все це захопливе чтиво те, як давно і надійно всі вони або стали бестселерами, або просто сучасною класикою

Королі та школярі: 5 книг про містику
Фото з відкритих джерел

Ігор Бондар-Терещенко

поет, драматург, арт-критик

Містичний жанр, в якому написані ці книжки, мішається з магією їхніх сюжетів. Це коли чи то король літератури жахів, а чи нестаріючий Різдвяний Дід мирно співіснують з поетами і школярами. Натомість об'єднує все це захопливе чтиво те, як давно і надійно всі вони або стали бестселерами, або просто сучасною класикою

Роберт Чемберс. Король у Жовтому. – К.: Видавництво Жупанського, 2018

Фото з відкритих джерел

Це найвідоміша з книжок видатного американського письменника, продовжувача традицій химерної і готичної літератури, започаткованих Едґаром По та Амброузом Бірсом, а видав він їх за життя аж дев'яносто, в один період творчості по книжці за рік! Попри те, що під кінець кар'єри автор "Короля у Жовтому" писав здебільшого історичні романи, саме ця збірка оповідань значною мірою вплинула на всю світову літературу в жанрах містики й жахів, її цінував сам король літератури жахів Лавкрафт, а не так давно за її мотивами був знятий серіал "Справжній детектив". Центральним мотивом збірки є таємнича книжка, прочитавши яку, люди божеволіють і починають робити жахливі речі. Коли французький уряд перехопив перекладені примірники книжки, які щойно прибули до Парижа і Лондона, звісно, закортіло ознайомитись із текстом. Книжка розповсюджувалась, наче інфекційне захворювання: з міста до міста, з материка на материк, там заборонили, тут конфіскували, преса і духівництво засуджували її наперебій, навіть найбільш шалені анархісти від літератури пускали її під цензуру. Проте на тих про́клятих сторінках не було жодних правил, не проголошувалась жодна доктрина чи вчення, не таврувались жодні погляди або вірування. Цю книжку неможливо було засудити за будь-яким з відомих законів. Навпаки, "Король у Жовтому" поставав як неймовірний витвір мистецтва, неймовірний настільки, що жодна людина не могла витримати тієї напруги, яку викликали слова. Здавалося, наче у тих словах ховалась есенція найчистішої у світі отрути. Банальність і невинність першого акту книжки тільки підсилювали могутній невідворотній удар, що настигав читача далі.

Новини за темою

Дж. Р. Р. Толкін. Листи Різдвяного Діда. – Л.: Астролябія, 2017

Фото з відкритих джерел

Для дітей автора цієї збірки Різдвяний Дід був особою цілком реальною. Він не тільки приносив їм подарунки на Різдво, але й надсилав щороку листи з привітаннями та малюнками. У цих листах він описував свій будинок, своїх друзів і ті події, часом кумедні, а часом тривожні, які відбувалися на Північному полюсі. Перший лист прийшов у 1920 році, коли старшому синові автора було три роки; відтоді листи приходили кожного Різдва, понад двадцять років поспіль, аж поки діти виросли. Іноді запорошені снігом конверти з маркою Північного полюса знаходили в будинку на ранок після свята, іноді їх приносив листоноша. Натомість листи, які діти складали у відповідь, немов самі собою зникали з камінної полиці. Спочатку в листах згадувався лише Білий ведмідь, потім з'явилися снігові ельфи, руді гноми, печерні ведмеді та племінники Білого ведмедя, який був радником Різдвяного Діда і головним джерелом неприємностей. Це через нього Різдвяний Дід плутав подарунки, утім, самі історії про це за всі часи знаходили своїх адресатів.

Новини за темою

Карлос Руїс Сафон. В'язень неба. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

Фото з відкритих джерел

Цей таємничий роман, сповнений містики, секретних знаків і карколомних пригод, починається з фатального візиту підозрілого незнайомця до книгарні. Після якого, звісно, звичний хід речей, думок і подій у добропорядному сімействі власника руйнується, оскільки його продавець – не той, за кого себе видає. Загалом це історія у відомого іспанського письменника тягнеться вже віддавна, і Цвинтар забутих книжок – не метафора, а справжній лабіринт, яким рухається дійство протягом цієї трилогії. Сюжетні злочини, фабульні крадіжки, жанрове шахрайство – все, що відбувається з героями, обертається в колі літератури, видавничої справи, редакторських стосунків. "Пакунок, видобутий з надр шафи, лежав на письмовому столі Ісаака. Коли я ледь торкнувся його пальцями, пил, що тонкою плівкою вкривав згорток, здійнявся в повітря хмаринкою порошинок, що замінилися в променях світильника, який тримав Ісаак ліворуч від мене. Праворуч стояв Фермін, що розклав свій кишеньковий ножик і простягнув мені. Ми всі перезирнулися. - Ну, будь що буде, - промовив Фермін". Тож мова у романі здебільшого про кінець 1950-х років, Барселону, де заокеанська культура сприймалася більш контрастно – на традиційному тлі класичного болеро, кориди і чорнокосих красунь. Екзотичний Луї Армстронг по радіо, американська зірка Кім Новак у конічному бюстгальтері в трилері Альфреда Хічкока. Не кажучи вже про лабіринт з книжок у таємничому місці, більшість з яких виявляється взагалі нетутешнього походження.

Новини за темою

Олег Лишега. Laterna Magica: немонтоване кіно. – Брустурів: Дискурус, 2017

Фото з відкритих джерел

Здавалося, автор і герой цієї незвичайної книжки, не так давно пішовши у небуття, вже не має дивувати своїм стилем життя і поведінкою, гідною Грицька Сковороди, але цього разу все одно вийшла справжня дивовижа. Дружня компанія на чолі з поетом спустилася у підземелля в славному місті Лева, щоби погомоніти про час і літературу. Свічки, яблука, вино, надворі 2004-й рік. Оформлення режисером Дарією Ткач у стилі кінопрози, яку практикували авангардисти 1920-х і продовжили у 1960-х Драч з Вінграновським. Тож головний тут Олег Лишега, який розмовляє з поетом Богданом Смоляком, і до якого, тим не менш, пасували б рядки Ліни Костенко з її вірша "Незнятий кадр незіграної ролі": "Його в обличчя знали вже мільйони. / Екран приносить славу світову. / Чекали зйомки, зали, павільйони,— чекало все! / Іван косив траву". Ось і тут, у львівському підземеллі, де відбувається поетично-артистичний перформанс, зафіксований на камеру і розписаний в коментарях та ремарках, стоїть домовина, яку пробив небіжчик, щоби вибратися назовні. І звучить символічний вірш "Бийся головою об лід". Символ християнства – риба – цього разу знову згадується в розмові, тож доречно буде наголосити, що герой оповіді, бородатий і мудрий поет Лишега завжди був оточений цієї "рибною" символікою, вийшовши у черговий раз "з роси й води" до читача на лови минулого, в якому він як живий.

Новини за темою

Елена Мордовина. Призрак с Лукьяновки. – К.: Каяла, 2017

Фото з відкритих джерел

За сюжетом цієї незвичайної міської саги про пригоди наших з вами діточок – живих, примарних, непосидючих – парочка друзів бачить свого шкільного приятеля, що проходить крізь стіни. Здавалося, що тут такого? Навіть у "дорослих" книжках від яких-небудь Дяченків паралельні світи існують, та ще й перетинаються, і часом якогось зайду звідти рятувати доводиться, а тут така жанрова перлина для дітей! Адже що там, у потойбічному світі – хто знає? У цій книжці, звичайно, вистачає шкільної романтики, майстерно і з гумором виписаних хлопчачих буднів та іншої урбаністичної лірики, яку не всюди сьогодні зустрінеш. "Снег шел косо, слева направо, - милується авторка Києвом. - Деревья и дома как будто заштриховывал художник-левша". Але як воно все-таки у примар, у паралельному бутті? Сферичний Кіт зазвичай ганяється за Сферичним Кріликом, Хранитель зберігає, але не втримує героїв від небезпеки бути втягнутим в інші, більш давні часи. Розділи книжки саме так і чергуються: хроніки потойбіччя - зі шкільним життям підлітків. З одного боку, пригадуються "паралельні" зразки на кшталт "Нічного дозору", "Костянтину" і навіть сучасної "Сфери" з кінематографічної класики сьогодення. З іншого боку, де ще можна зустріти автора, який розмовляє з читачами середнього шкільного віку їхньою мовою, ще й, до того ж, зрозумілою і захопливою для батьків? Правильно, лише в цій "фантастичній" за шкалою цікавості книжці про небуденні дива нашого з вами "дорослого" життя.

Ігор Бондар-Терещенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів