banner banner banner banner

Королі та капуста: 5 книг про ціну і ціни в історії

Автори цих книжок не лише добре знають історію, розкриваючи її "білі плями", але й допомагають зрозуміти контекст за того чи іншого періоду. Виявляється, що іноді один лише набір невідомих фактів вражає більше, аніж історичний бойовик чи політичний трилер

Королі та капуста: 5 книг про ціну і ціни в історії
Фото з відкритих джерел

Ігор Бондар-Терещенко

поет, драматург, арт-критик

Автори цих книжок не лише добре знають історію, розкриваючи її "білі плями", але й допомагають зрозуміти контекст за того чи іншого періоду. Виявляється, що іноді один лише набір невідомих фактів вражає більше, аніж історичний бойовик чи політичний трилер

Володимир Потульницький. Корона та ціна: Історіософія династичної історії Центральної та Східної Європи IX-XVIII ст. - Л.: Наутілус, 2018

Фото з відкритих джерел

Ця непересічна і важлива для нашого сьогодення книжка – від культового та концептуального видавництва, яке завжди пропонує вартісні речі непроминального зразка, тож довіряти цілком можна. Тим паче, коли мова про ціну – зокрема ту, яку платить українська держава, відмовившись свого часу від традиційного устрою династичної влади. І автор передмови недаремно застерігає нас перед тим, як вирушимо у надзвичайно цікаву подорож історичними світами, про актуальність розглянутих питань. Зокрема щодо того, як за умов розбудови сучасної української республіканської державності "суперечки про реальний баланс гілок влади (парламентсько-президентська чи, де-факто, президентська) – певний антипод світові династій, династичному легітимізмові, династичним шлюбам". Тож нас чекає зустріч з видатними історичними постатями, які дещо маліють при розгляді крізь призму не "фактографічних", відредагованих у літописах, подій, а в контексті історіософського підходу до штампованих стереотипів. Зокрема про те, хто назвав Ярослава – Мудрим, до кого на поклон ходив вільнолюбний Олександр Невський, як імітував заколоти Іван Калита. Так само ми дізнаємося про справжню роль варязьких завойовників в утворенні та консолідації давньоукраїнської княжої держави, лицарську культуру середньовічної України, справжню історію Габсбургів на політичній авансцені Європи, історії Великого князівства Московського, а також політику гетьмана Богдана Хмельницького та членів його династії. Загалом книжка комплексно висвітлює діалектику династичної історії України та династичної історії домінуючих націй (нормани, литовці, поляки, росіяни, австрійці) за часів Середньовіччя та ранньої нової епохи.

Новини за темою

Василь Кричевський. Хрестоматія: 1891-1943 рр. – Х.: Видавець Савчук О.О., 2017

Фото з відкритих джерел

Автора цього раритетного видання сучасники називали одним із стовпів українського мистецтва. Справді, значимість того, що за життя зробив Василь Кричевський (1872–1952), виказує в ньому мистця ренесансного рівню. Архітектура, дизайн, малярство, графіка, декоративно-вжиткове мистецтво, сценографія, кінематограф – ось далеко не всі царини мистецтва, в яких реалізувався його універсальний талант. Перший том двотомної збірки "Василь..." присвячений періоду творчості видатного українського художника-архітектора з 1891 по 1943 рр. і містить текстові праці Кричевського, вибрані розвідки про нього, автобіографічну спадщину, інформацію про персональні виставки митця в 1940–1941 рр., архівні біографічні матеріали тощо. Особливу увагу приділено творчому доробку Кричевського: живопису, графіці, декоративно-ужитковому мистецтву, кіносценографії, архітектурі. Загалом книга є спробою повернення з небуття золотого імені українського мистецтва, і авторка передмови недаремно дивується, чому сучасники художника – Михайло Бойчук і Георгій Нарбут – давно вже вважаються видатними постатями, натомість ім'я Василя Кричевського, творця національного стилю в архітектурі – українського модерну, досі не може повернути собі культовий статус.

Новини за темою

Євген Лакінський. Мій Квебек. – К.: Нора-Друк, 2018

Фото з відкритих джерел

Герой цієї унікальної за своєю актуальністю та живим стилем книжки в тому, що вона не про наських заробітчан чи мандрівників автостопом, а про чесну спробу інкорпоруватися, як нині кажуть, в чужу культуру з власним менталітетом. Утім, колишній мешканець Одеси – 22-літній юнак, що після політеху вирішив перенестися до Канади, – був чесний і з собою, і з чужою країною, не оселяючись в її регіоні, де панує англійська, яку знав краще, а свідомо обравши важчий шлях, для чого слід було вивчити французьку. Тим не менш, він слушно вважає, що канадський Квебек, де він оселився, "узагалі має чимало спільного з Україною: необхідність захищати свою мову і культуру, дебати щодо національної ідентичності тощо". Тож на нас чекає зустріч не лише із заокеанською екзотикою, але й з аналітичною розвідкою порівняльного, як бачимо, характеру. Вже самі назви розділів можуть зацікавити і затягти у вир щоденних відкриттів чужої культури. "Етнічна нація очима "чужинця", "Чому квебекуа не ходять до церкви, але усе навколо названо на честь святих", "Квебекське кіно: дзеркало життя й історії". Що ж до ностальгії, то навіть тут нас розрадить те, як легко одинакові не лише з Одеси знайти "рідні сліди" в мультикультурному казані чужої культури. "В Оттаві багато місць, де почуваєшся "як удома", - переконує автор. - Там можна гуляти годинами, не втомлюючись. І на душі буде тепло і трохи сумно. Ці квартали не показують туристам. І правильно роблять: туристові не цікаве справжнє місто; йому треба фестиваль тюльпанів, екскурсія по Парламенту, а максимум – пляшечка кленового сиропу з Byward Market".

Новини за темою

Владимир Рафеенко. Долгота дней. – Х.: Фабула, 2017

Фото з відкритих джерел

Вставні новели автора цього химерного роману допомагають зрозуміти реальність фантасмагоричних буднів у воєнному Донецьку наших днів. Спочатку до міста повертається головний герой, щоб працювати над мистецьким проектом, потім розпочинається феєричне дійство військового свавілля та довколишнього абсурду. З неба спускаються жуки-головорізи, які кришать на капусту урочистий мітинг, а потім і чергу аборигенів, що зібралася для отримання гуманітарної допомоги. Фантастика у цьому випадку конкурує з антиутопією, яка вже не здається такою незвичною, оскільки зливається з довколишньою реальністю. А вона така, що попри воєнний час, руйнування і занепад хтось залишається в покинутому усіма місті. Залишається, ще й пише свої тексти, які зокрема в романі зібрані наприкінці, будучи написані головним героєм цієї фантасмагоричної історії. Її автор сьогодні переходить на українську, чудово пригадуючи абрикосовий цвіт і запах полину в степах України, яка завжди для нього звалася Донбасом.

Новини за темою

Оксана Кісь. Українські жінки у горнилі модернізації. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2017

Фото з відкритих джерел

Героїчна роль жінки завжди применшувалася на тлі історичних епопей. Історія знає лише княгиню Ольгу та Роксолану, які увійшли до пантеону "державної" історії. Натомість те, як велося пересічній жінці у не менш складні часи соціальних зрушень і народних трагедій – сталінських репресій, Голодомору, колективізації, – історія замовчує. Відновити справедливість взялися дев'ять дослідниць, які розповідають у цій книжці про те, як мінялася українська жінка та її становище в різні етапи нашої складної епохи. Причому мова не про міщанський побут, а про діяльність саме героїчного кшталту. І питання, які ставлять авторки збірки, справді серйозні та радикальні супроти мирного образу жінки як берегині, культивованому в українській культурі. Натомість як поводилися жінки під час арешту, репресій, окупації? Як пережили Голодомор? Чи змагали проти радянського режиму в націоналістичному підпіллі? Відповіді на ці та інші питання допомагають зрозуміти історичну роль жінки у формуванні сьогоднішньої системи цінностей, а також світогляду цілого покоління феміністок.

Ігор Бондар-Терещенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>