banner banner banner

Коли в Україні з'являться чайна-тауни?

Чайна-таун - китайський квартал у некитайському місті, центр комерції, туризму і китайської культури

Коли в Україні з'являться чайна-тауни?
New York Chinatown

В'ячеслав Лисенко

президент компанії "Укр-Китай Коммунікейшин"

Чайна-таун - китайський квартал у некитайському місті, центр комерції, туризму і китайської культури

Китай не лише купує українську продукцію сільського господарства, але і зміцнює свою економічну присутність в Україні. З часом економічний вплив Китаю в Україні буде зростати, а з урахуванням того, що наша країна входить у десятку світових виробників продуктів харчування, таким чином КНР намагається гарантувати свої інтереси і на світовому продовольчому ринку.

Крім того, Китай прагне створити в Україні плацдарм для подальшого просування своїх товарів до Європи. Діє китайська сторона по-східному неквапливо, але чіпко і наполегливо. Київ і Пекін обговорюють спільні проекти в різних галузях, в тому числі кредитно-інвестиційну співпрацю. Як показує іноземний досвід, китайці, приходячи на ринок, швидко вкорінюються, робітники, які приїжджають для реалізації проекту, перевозять у країну свої сім'ї. В Україні і зараз ніхто не знає, скільки сотень тисяч китайців тут проживає.

Часто можна почути твердження, що українсько-китайське співробітництво викличе хвилю китайського переселення в нашу країну. Дійсно, активізація двостороннього співробітництва між нашими країнами і скорочення місцевого населення, а також еміграція українців у розвинені країни можуть запустити міграційні процеси, які приведуть до зростання чисельності легальних і нелегальних мігрантів з КНР та зростання китайської діаспори? Виникає резонне питання: коли в Україні з'являться чайна-таун?

Чайна-таун - населений китайцями квартал у некитайському місті, центр комерції, туризму і китайської культури. Найстарішим чайна-тауном за межами Азії є китайський квартал Сан-Франциско, він був заснований у 1850 році. Більш нові китайські квартали розташовані в Мельбурні, Лас-Вегасі, Лондоні, Парижі та Сеулі.

Становлення мережі чайна-тауна передував Пекінський трактат, який уряд імперії Цин підписав із західними державами в 1860 році. Відповідно до нього китайці отримали право вільно залишати батьківщину. Хоча найстарші чайна-тауни на планеті - у Нагасакі (Японія) і в Бангкоку (Таїланд) - були засновані понад 200 років тому. У Європі китайська еміграція формувалася з колишніх моряків, які залишалися в місцевих портах і заробляли гроші за рахунок того, що надавали краянам послуги перекладачів або юристів. Прорив був зроблений у Британії, яка завербувала велику групу китайців на торговий флот. Як наслідок, у Ліверпулі і Лондоні з 1890 року починають виникати китайські колонії. Таким же чином - у якості запрошених гастарбайтерів - китайці добралися до Парижа. Сьогодні чайна-тауни можна зустріти по всьому світу: від Москви до Пхеньяна. Найбільший на нинішній день китайський квартал - нью-йоркський чайна-таун, де проживає понад 600 тисяч осіб.

Треба визнати, що чайна-таун - це держава в державі, де розвинений малий бізнес. Емігранти тримають дешеві ресторани з традиційною китайською кухнею, маленькі сувенірні магазини, клуби і масажні салони. Однак при цьому головною візитною карткою кварталів вважається кухня. В основному торгівля імпортними товарами повсякденного вжитку. Вистачає вуличних торговців. Європейці охоче відвідують чайна-таун, щоб придбати екзотичні ліки східної медицини. Обов'язковий елемент кожного чайна-тауна - великий ринок фруктів

Останні роки чисельність мігрантів в Україну з КНР зростає. У період з 2006 по 2012 рр. кількість легальних мігрантів з КНР зросла на 21,6% (з 15,45 тис. до 19,72 тис. осіб). Тенденція зберігається. Зацікавленість китайських громадян в Україні росте як на економічному, так і на соціально-культурному рівні, про що свідчить мета приїзду мігрантів. Головною метою візиту громадян КНР в Україну є службова і дипломатична діяльність (40%), навчання (33%). Сьогодні туризм як мета візиту становить 14% від загальної кількості громадян, у той час як у 2006 з метою туризму в Україну приїжджало тільки 3% китайців.

Громадяни КНР є найважливішими для вітчизняних освітніх послуг порівняно з іншими країнами. Так, згідно зі звітом ЮНЕСКО, українські ВНЗ є популярними саме серед китайських студентів. Міністерство освіти і науки України повідомляє, що близько 10% всіх іноземних студентів в Україні є громадянами КНР. Китайські студенти обирають освітні послуги України через їхні якість і ціну. Звернемо увагу, що китайські студенти, на відміну від студентів з інших країн Азії або Африки, в більшості повертаються на батьківщину після закінчення навчання (за даними КНР, повертається 72% студентів), тому їхнє перебування в Україні з метою здобуття вищої освіти не є передумовою нелегальної імміграції.

Протягом 2008-2013 рр. з метою імміграції на постійне проживання в Україні офіційно прибуло 5512 громадян КНР. При цьому невідомо, скільки громадян Китаю вже проживає на території України з будь-яким статусом. За даними перепису населення 2001 року, в Україні проживало 2213 етнічних китайців, однак вже у 2010 посольство КНР наводить цифру в 20 тис. осіб китайської національності, які проживають в Україні.

Підводячи підсумки, хочу зазначити, що в найближчі роки сплеску еміграції китайців в Україну не буде, навіть при стрімких темпах двостороннього співробітництва і реалізації спільних проектів. Це підтверджують статистичні дані. Адже в Німеччину або Францію їдуть звідусіль, тому що там пропонують кращі умови життя і гарантують певну законність. Отже, Україні в найближчі роки масова імміграція не загрожує, а страхи і побоювання з приводу появи китайських поселень всередині українських міст – всього лише плід бурхливої фантазії.

В'ячеслав Лисенко, економічний експерт

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>