banner banner banner banner

Коболєв під ударом. Як звіт про багатомільйонні збитки "Нафтогазу" може позначитися на його топ-менеджменті

Коболєв під ударом. Як звіт про багатомільйонні збитки "Нафтогазу" може позначитися на його топ-менеджменті
пресс-служба НАК "Нафтогаз Украины"

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

"Нафтогаз" знову опинився в епіцентрі гучного скандалу. Щойно стихли обговорення багатомільйонних окладів топ-менеджерів НАКу, їх "космічних" премій, у публічну сферу виплеснулися шокуючі дані про збитки держкомпанії.

Про критичну ситуацію в "Нафтогазі" стало відомо з попереднього звіту Державної аудиторської служби,  опублікованого в "Економічній правді", яка в ході аналізу фінансово-економічної діяльності "Нафтогазу" виявила прямі втрати на суму понад 75 млрд грн. Ревізори нарахували недоліків і порушень в роботі компанії більш ніж на 225 млрд грн. І все це – в умовах, коли компанія систематично виправдовувала підвищення цін на газ для населення необхідністю генерувати прибуток.

Новини за темою

Згідно з висновками Держаудитслужби, причиною збитків стали порушення різного характеру, в тому числі продаж газу за заниженими цінами, безпідставна виплата премій членам правління "Нафтогазу", заниження вартості послуг за транспортування газу, провал програми збільшення видобутку газу, порушення під час закупівель і приховане кредитування. Тобто загалом головна причина – неефективність топ-менеджменту.

Що криється за "зливом" цього звіту в ЗМІ?

Збитки "Нафтогазу": міф чи реальність

"Злив" документа у ЗМІ стався ще до його затвердження. Якби цього не сталося, багато фактів зловживань у НАКу так і залишилися б таємницею за сімома печатками. А компанія, як ні в чому не бувало, продовжувала б культивувати міф про свою успішність і прогресивність, вважають експерти.

"Про багато фактів ми, можливо, ніколи б не дізналися. Багато цифр залишилися б засекреченимм і надійно захованими за щитом комерційної таємниці. Після публікації у громадськості та експертів з'явилося чимало питань, в тому числі пов'язаних із покупками, на які були витрачені мільйони гривень, але сенс і значення яких логічно пояснити дуже важко. Документ містить багато такого, про що б "Нафтогаз" волів би мовчати, в тому числі цифри виплачених його співробітникам винагород", - розповів "112.ua" директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

У НАК вказують на те, що Держслужба, яка проводила аудит, спростувала достовірність звіту, опублікованого у ЗМІ. Журналісти, щоправда, підкреслюють, що це не зовсім так. Держслужба, радше, не спростувала, а просто не підтвердила достовірність документа, що цілком логічно до його фінального доопрацювання і публікації.

Однак сам керівник Державної аудиторської служби своїм виступом на телебаченні додав ваги цій публікації. Він прямо заявив, що перевірка виявила зловживань на 180 млрд гривень. Та й сам "Нафтогаз" в офіційній реакції на факти, наведені у звіті, визнає, що "не виконав плани щодо збільшення видобутку". А багато звинувачень, серед яких і невиправдані премії, зовсім не коментує.

Хто ж буде розплачуватися за помилки "Нафтогазу"?

На щастя, ситуація не вплине на ціни на газ для населення, які з серпня формуються в умовах вільного ринку.

"Всупереч побоюванням людей, на ціну газу для населення ця ситуація ніяк не може вплинути. Ринок газу для населення почав працювати, він відкритий і дуже конкурентний. Сьогодні не менше 50 компаній готові запропонувати газ населенню. Якщо "Нафтогаз" підвищить ціни, люди "в один клік" перейдуть до іншого постачальника, який запропонує їм більш вигідну ціну. Газ на ринку нині в надлишку: в Україні його більш ніж достатньо для стабільного проходження опалювального сезону", - запевнив "112.ua" Геннадій Кобаль.

Однак не виключено, що компенсувати "дірку", яка виникла, будуть за рахунок держбюджету. Таке рішення могло б істотно ускладнити здатність держави забезпечувати видаткову частину соціалки: потреби пенсіонерів, медицини, освіти.

Втім, справжні наслідки на собі може відчути голова НАК Андрій Коболєв.

Удар по Коболєву

Голова Експертної ради з питань розвитку газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський закликав покласти відповідальність за ситуацію на членів наглядової ради.

Ситуація є настільки серйозною, що цілком може слугувати підставою для зміни Коболєва, який не є ставлеником нинішньої влади, погоджується Кобаль.

"Поки що все виглядає дуже драматично – 225 млрд грн малозрозумілих витрат. Але те, наскільки серйозними будуть наслідки, залежить від того, наскільки рішуче налаштовані в Офісі президента відносно "Нафтогазу", - пнаголошує він.

Відомо, що Коболєв коритсується величезною підтримкою у західних партнерів, зокрема США. Саме завдяки цьому він так довго зберігає за собою крісло в "Нафтогазі". Експерти відзначають, що Коболєв захищений новим контрактом, в якому, судячи з усього, передбачено цілком пристойний "золотий парашут". Однак нинішні звинувачення настільки серйозні, що можуть бути використані як інструмент тиску на голову правління. Ця історія може зробити його більш поступливим і слухняним для влади, міркує Кобаль.

Експерт не виключає, що ситуація зі "зливом" у ЗМІ даних державного аудиту – закономірний результат цілеспрямованої кампанії проти НАК.

"Є відомості, що під Коболєва копають цілеспрямовано - ґрунтовний аудит проводився не тільки в центральному офісі "Нафтогазу", а й у його "дочок". Я ще два-три місяці тому чув про те, що "на Коболєва риють", - зазначив Геннадій Кобаль.

Цікаво, що свіжі висновки аудиту компанії оприлюднили якраз напередодні візиту президента України Володимира Зеленського до Брюсселя і Великобританії. Це може бути непрямим доказом спланованості атаки на Коболєва.

"Нафтогазу" вже давно дорікають у тому, що його показники не впливають на розмір окладів керівників, у той час як у приватних скорочення кожного долара прибутку у звітах стає причиною службових розслідувань, втрат посад і хворобливого позбавлення "солодких" бонусів. І публікація цього скандального документа істотно посилює позиції голови НАК.

Прибутковість "Нафтогазу" - одне з ключових KPI Коболєва, тобто умова збереження за ним посади з однією з найбільших навіть за мірками держсектора зарплат. Точна сума трудового окладу голови правління "Нафтогазу" зараз не відома: умови його нового контракту засекречені. Про порядок цифр можна судити з листа наглядової ради держкомпанії, надісланого Кабміну 23 лютого, – він містить рекомендацію зберегти зарплату Коболєва на рівні 2,08 млн грн на місяць.

Це найвищий оклад з усіх призначених керівників нафтогазових компаній: навіть Британія і Франція платять меншу зарплату "газовим топам". За підрахунками офісу фінансового та економічного аналізу Верховної Ради, у 2017 році оклад Коболєва перевищував середню зарплату по країні у 136 разів.

112.ua

Тепер похвалитися ефективністю "Нафтогазу "не вдається, так само як і хвалитися кардинальною відмінністю своєї роботи від роботи "папєрєдніков". Звинувачення в безгосподарності, роздутому штаті і банальних крадіжках, які призвели до збитків, грають новими фарбами. Експерти вказують на те, що в надії зберегти свої мільйони Коболєв міг би стати більш поступливим. Особливо ураховуючи те, що в березні під час підписання нового контракту йому вже зменшили зарплату в 2 рази і скасували премії і бонуси.

Якщо сценарій тиску відповідає дійсності, то це вже далеко не перша атака на голову НАК. Під людину, що займає одну з найапетитніших посад держсектору, тією чи іншою мірою копали всі ці роки.

У березні АМКУ порушив справу щодо НАКу, який нібито порушив Закон "Про захист економічної конкуренції" шляхом продажу газу населенню за цінами, які розраховувалися згідно з урядовою формулою. Справа "намалювалася" в самий розпал боротьби за крісло голови правління, яке в підсумку зберіг за собою Коболєв. За інформацією джерел "112.ua", "диригентом" "антимонопольної опери" був голова Офісу президента Андрій Єрмак, у якого був свій кандидат на крісло в "Нафтогазі".

Нещодавно проти керівництва "Нафтогазу" також порушили кримінальну справу на підставі звинувачення в державній зраді. Коментуючи цю подію, Коболєв підкреслив, що важко розслідувати діяльність менеджменту без конкретного прізвища.

Сам Коболєв раніше підтверджував наявність деякого тиску. За його словами, наглядова рада "Нафтогазу" змушена при прийнятті рішень враховувати політичні інтереси.

Хитка лінія захисту Коболєва

У самому НАКу очікувано роблять спроби виправдатися. "Сумнівні та розгорнуті "висновки", які ЗМІ винесли на публічне обговорення, заслуговують дискусії. Вони демонструють складність проблеми, "з якою "Нафтогаз" стикається, коли одночасно "драйвить" реформи і виконує соціальні зобов'язання", - йдеться в тексті колонки фінансового директор Групи Петера Стефануса ван Дрила на "Лига.net".

Посилаються також на проблеми зі стандартами звітності: "Український закон вимагає, щоб ми дотримувалися міжнародних стандартів звітності і налічували резерв на сумнівну заборгованість, а з іншого боку – аудитори фіксують це як порушення", - йдеться у пості держкомпанії.

Лунають і звинувачення з боку "Нафтогазу" на адресу уряду, який своєчасно не затвердив фінансовий план компанії. А це, своєю чергою, нібито заблокувало "інвестиції в нові потужності". Мовляв, саме через це компанія втратила ліцензії.

"Самі вирішуйте, наскільки така позиція має викликати довіру, особливо враховуючи те, що в правлінні та наглядовій раді "Нафтогазу" немає жодного профільного фахівця з видобутку газу (з нафтогазовою освітою і виробничим досвідом). При цьому спочатку в 2019 році "Нафтогаз" взагалі приховував, що добовий видобуток почав скорочуватися", - коментує екс-директор з розвитку бізнесу НАК Юрій Вітренко.

Галузеві експерти вважають, що неефективне управління дійсно було. Так, за словами Геннадія Кобаля, що сприятливий період, що почався ще в 2014 році, був ознаменований поступовим підвищенням цін на газ для населення і тепловиків, можливістю продавати видобутий газ за ринковими цінами і надходженням грошей "Газпрому" від виграних у Стокгольмі арбітражів. Але йому судилося змінитися несприятливою ринковою ситуацією, а саме – зниженням цін на газ. На такий розклад приватники відреагували швидко, а ось "Нафтогаз" забарився.

Новини за темою

"Приватники виявилися гнучкими: вони оптимізували витрати, скоротили інвестиції, оперативно реалізували стандартні антикризові дії, що допомогло їм зберегти фінансову стабільність. На відміну від них, "Нафтогаз" не встиг перебудуватися на "кризові рейки",- каже Кобаль.

За словами експерта, держкомпанії слід було б швидше реагувати на негативні явища, які відбувалися на зовнішніх ринках і були очевидними для всіх. У "Нафтогазі" ж банально "проспали цей період і в підсумку працювали вже не на випередження, а за фактом".

Кобаль підкреслює, що інвестиційну програму держкомпанія почала урізати вже тоді, коли грошей не було зовсім.

"Ще на початку 2019 року, коли ціни на газ падали чотири місяці поспіль, "Нафтогаз" збирався бурити 300 тис. м свердловин на рік. Вже ясно було, що ринок падає, ціни на газ обвалюються, а вони, як ні в чому не бувало, оголошували плани з буріння понад 300 тис. м", - обурюється експерт, відзначаючи, що до цього часу приватні компанії галузі вже щосили займалися оптимізацією.

Зволікання в "Нафтогазі" Кобаль пояснює тим, що компанія – "громіздка". На відміну від більш мобільних приватних компаній, їй реагувати на подібні виклики набагато складніше. А крім того - вона державна. Останнє, здається, є ключовим моментом. Статус державної може дозволити компанії списати збитки на багатостраждальний бюджет, не зменшуючи зарплати топ-менеджерів.

Що стосується самого Коболєва, то в ефірі "Hromadske.radio 8 жовтня він чекає на справедливе розслідування.

"Я очікую, що буде розслідування. Можливо, це і на краще. Адже час поставить крапки в питанні, чому були накопичені борги як тепловиками, так і іншими посередниками. Чому в 2019 році нас зобов'язували продавати газ посередникам, коли ринкова ціна газу стала менше регульованою? Ми перші почали зменшувати ціну, за якою постачали газ посередникам, щоб ті продавали населенню нижче ціни, встановленої Кабміном. Ми завжди займали однакову позицію, заявляючи, що це шкодить як інтересам "Нафтогазу", так і інтересам держави", - сказав голова правління "Нафтогазу".

Поки що виправдання правління НАК "Нафтогаз" виглядають недостатньо переконливо. Тож Коболєв, як не крути, опинився в ризикованому становищі. Не виключено, що найближчим часом на компанію можуть чекати серйозні зміни.

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>