Кір вже тут, чекаємо на дифтерію. І це буде набагато серйозніше

Рік тому я попереджав товариство з приводу кору. Суспільство вимагає трупів. Без них воно не готове вірити

Кір вже тут, чекаємо на дифтерію. І це буде набагато серйозніше
112.ua

Євген Комаровський

Лікар-педіатр

Рік тому я попереджав товариство з приводу кору. Суспільство вимагає трупів. Без них воно не готове вірити

Пропоную поговорити про кір, тому що дуже багато інформації, багато метушні, паніки, іноді абсолютно необґрунтованої, тому хотілося б розставити крапки над "і", пояснити, що відбувається.

Найголовніше – давайте розглянемо таку річ, як історія хвороби. Кір – історія хвороби. Скільки існує людство – стільки поруч з ним існує кір. І завжди всі хворіли на кір. Тобто, є таке поняття "загальна захворюваність". Поняття "загальна захворюваність" має пряме відношення до такої хвороби, як кір. Завжди, у всі часи всі люди на земній кулі хворіли на кір. Були певні острови, де не хворіли на кір. Коли туди ступила нога білої людини - там вимерла більша частина населення саме від кору. Отже, завжди хворіли на кір. До чого це призводило, ось ця "загальна захворюваність" на кір?

Ніколи не було такого, щоб помирало менше одного відсотка хворих. Зі ста дітей – один завжди помирав від кору. У всі часи. Це був ідеальний варіант – одна дитина зі ста. Хворіли саме діти.

Новини за темою

Після того, як на землі з'явилися антибіотики, смертність трохи зменшилася. Трошки навіть м'яко сказано. Смертність зменшилася вдесятеро. Почала помирати одна дитина з тисячі. Не тому, що антибіотики лікують кір; кір – це вірусна інфекція. Але при кору виникають дуже часто бактеріальні ускладнення, які можуть згубити людину. Ось, ліквідувавши такі ускладнення, ми прийшли до того, що вмирати стала одна з тисячі.

Отже, суспільство, людство може взагалі не розглядати тему вакцинації від кору. Ну не треба щепити дітей, і тоді ми будемо платити просто ціну. Кожна дитина буде хворіти на кір, а одна з тисячі буде вмирати, дві-три будуть мати ускладнення у вигляді менінгоенцефаліту, ну і залишатися, вибачте, просто без мізків. Або сліпота і купа інших більш або менш серйозних ускладнень.

Отже, ось є ціна, яку суспільство може заплатити за кір. Або інший варіант – суспільство може робити щеплення. Якщо суспільство приймає рішення щепитися, ситуація змінюється найпринциповішим чином, і кір просто зникає з обличчя країни, де ця вакцинація відбувається. Просто у всіх є протикоровий імунітет.

Найстрашніша і божевільна ситуація виникає тоді, коли суспільство приймає рішення робити щеплення, але половина щепиться, а половина – ні. До чого це призводить? Це призводить до того, що починають хворіти дорослі. Тобто, коли не щеплений ніхто - з вірусом люди зустрічаються в дитинстві. Коли щеплено половину – то шанси зустрітися з вірусом у дитинстві зменшуються, і з вірусом починають зустрічатися дорослі. А дорослі хворіють трохи важче за дітей. Тоді ціна хвороби, ціна кору багаторазово зростає, і дорослі починають вмирати.

Отже, ще раз фіксую увагу, найстрашніше, що може бути – це ситуація, при якій у суспільстві половина щепиться, половина – ні. Суспільство має прийняти рішення – щепимося чи ні. І суспільство, прийнявши це рішення, прагне досягти оптимального результату. Ось оптимальний результат – у суспільстві, яке приймає рішення вакцинації від кору, має бути щеплено не менше 90%. Ідеально – 95-98% всіх жителів. Тоді вірусу просто неможливо циркулювати. Ніде, всі несприйнятливі до кору. І тоді хвороба зникає. Це перше.

Новини за темою

Далі, чому виникають на сьогодні величезні складнощі у нас? Ну звичайно ж, ми потрапили в ту безмежну категорію країн, де половина щеплена, половина ні, але найстрашніше в тому, що у нас величезні проблеми зі статистикою. Ці проблеми – просто драма. Я не кажу про "величезну кількість людей нібито щеплених" - вони щеплені "на папері". Це раз. Друге, навіть зараз, коли люди реально хворіють на кір, тому що кількість щеплених значно зменшилася, ми адекватної інформації не маємо. Перш за все тому, що ми не дуже далеко пішли від системи планування, наших безглуздих перевірок, звітів, папірців тощо. Якщо у вас багато хворих з кором, до вас їде купа комісії, вас перевіряють, ви отримуєте по голові від начальства, тому приховати завжди простіше, ніж показати.

Щоб чітко розуміти, лікарі приватної практики фактично позбавлені можливості нормально лікувати кір. Кір лікується тільки в інфекційних лікарнях. Тільки там. І це, до речі, одна з головних особливостей кору. Я хотів би на цьому окремо зупинитися. Кір – летюча інфекція. Що це значить. Якщо хворий знаходиться за двісті метрів від вас, з потоками повітря ви все одно можете заразитися. Тобто коли хворий з грипом зайшов до класу, він може заразити в класі, але не заразити у сусідньому класі. Дитина, яка прийшла з кором до школи, інфікувала всю школу. Якщо в конкретному під'їзді на першому поверсі дитинча з кором, то на 9-му поверсі – у контакті з кором.

Так ось, у цій ситуації хворі з кором лікуються в певних герметичних боксах, які знаходяться тільки в інфекційних лікарнях. І таких лікарень у нас приватних немає. Це все наші "крутьки" звикли лежати в крутих палатах, щоб навколо них бігали колами. Ось ви або ваша дитина на кір захворіє, про жодну приватну клініку можете не мріяти, будете лежати в нашій нормальній "постсовковій" інфекційній лікарні. З тарганами, свавіллям і з усім іншим. Це вас чекає. Ви про це хоча б думайте.

Але повернемося до статистики. Величезна кількість випадків кору в інформаційне поле не потрапляє. Про них просто не повідомляють. Іноді взагалі не ставлять діагноз. Замість кору ставлять краснуху, алергію. І найстрашніше – у нас немає нормальної інформації про смертність. Хворий на кір може померти від пневмонії, наприклад. І часто-густо за статистикою проходить причина смерті – не кір, а просто "пневмонія" або менінгоенцефаліт. А те, що кір викликав менінгоенцефаліт, ніхто не повідомляє. Реально ми знаємо про шість загиблих від кору в Україні, але до МОЗ, по-моєму, дійшло лише два випадки. Звідси ще одна проблема. Це взагалі глобальна проблема кору та вакцинації. Вакцинація виявилася настільки ефективною, що люди забули, що таке кір, люди перестали боятися кору, але люди бояться вакцинації. Тобто, ефективність вакцинації працює проти самої вакцинації. І ось зараз ми маємо глобальну проблему, ви, нарешті, не дивлячись на попередження, розмови про те, що кір прийде обов'язково, зрозуміли, що кір є насправді. Але ви навіть зараз не розумієте реальних масштабів того, що відбувається. Тому що, як мінімум, половина випадків кору в нашій країні в інформаційне поле не потрапляє.

Новини за темою

Якщо ви думаєте, що у вашому селі чи місті все гаразд, а саме в Києві, Івано-Франківську чи Одесі погано, то ви, друзі, помиляєтеся. Досить серйозно скрізь.

Якщо у вас несерйозно зараз, то серйозно буде через два тижні, якщо ви негайно не відреагуєте. І той факт, що люди починають метушитися, бо якась мерія прийняла рішення не пускати нещеплених до школи, а та, яка цього рішення не прийняла, вони тягнуть. Вони чекають цих трун, щоб потім ухвалити рішення на людській пам'яті.

Тому з цим тягнути не можна. Це треба робити негайно.

Що робити зараз? Двома словами. Вакцини від кору є. Вакцини від кору – це кір, краснуха, паротит (КПК) – вакцина імпортна, бельгійська, вона у вільному доступі. Принаймні, для дітей вона є в необмеженій кількості. Якщо ви зайшли до поліклініки і там сказали, що вакцини немає, будь ласка, не полінуйтеся, на сайті МОЗ, на фейсбук-сторінці МОЗ, повідомте про те, що в такій-то поліклініці вам відмовилися робити щеплення. Вакцинуватися потрібно двічі, у рік та в шість років. Цього достатньо для повноцінного імунітету.

Під час епідемії, під час спалахів (умовно кажучи, зараз у Києві спалах) за всіма нормативними документами ВООЗ можна вакцинуватися не з року, а з дев'яти місяців.

Якщо ви сумніваєтеся, щеплені ви чи ні, то нічого страшного з вами не станеться від третьої вакцинації, виключно матеріальні втрати, якщо доведеться купити вакцину.

Якщо ви дуже сумніваєтеся, потрібно щеплення, не потрібно щеплення, у вас є можливість здати аналіз крові і з'ясувати наявність або відсутність захисних антитіл.

Аналіз чітко говорить, чи потрібно вакцинуватися.

Інше питання в тому, що ціна аналізу, як правило, вища, ніж ціна вакцини. Тому, якщо є питання, я рекомендую не здавати аналізи, а щепитися. Гірше від цього не буде. Якісна сучасна вакцина, яка в більшості випадків досить легко переноситься.

Рік тому я попереджав суспільство з приводу кору. Суспільство вимагає трупів. Без них воно не готове вірити.

Зараз ще раз хочу попередити. Кір – розминка, це квіточки. Буде гірше. І кір здасться вам солодкою ягідкою на торті. А тортик – це дифтерія. З нею не все так просто. Кір ви щепили одноразово – і на 85% є захисні антитіла. При дифтерії треба щепитися тричі поспіль, потім ще раз через рік і потім кожні 10 років вакцинуватися. З дифтерією так швидко створити у всіх імунітет не вийде. І з бельгійськими вакцинами є проблема. Я хочу звернути увагу, що нерозумно зараз, у цей час, коли велику кількість дітей не вакциновано від дифтерії, вимагати для школи і садка вакцини від кору і це ставити умовою відвідування садка та школи, але не згадувати про дифтерію. Ви можете бути прекрасно щеплені, але в минулу епідемію дифтерії дорослих померло удвічі або утричі більше, ніж дітей. Коли ви за останні 10 років робили щеплення від дифтерії? Робіть щеплення. Ви повинні знати, дифтерія – це не 1 на 1000 вмирає. При дифтерії без сироватки вмирає 50%. З сироваткою в кращих клініках світу все одно смертність 10-15%. Тобто, кожен десятий хворий помирає. З сироваткою в країні "напряг", м'яко кажучи.

Новини за темою

Нещодавно була "дуже велика подія" - Індія нам дала кілька доз протидифтерійної сироватки. Буде дифтерія – ці дози закінчаться за 2 дні. І ми залишимося без єдиного препарату, яким треба дифтерію лікувати. Я зараз не агітую вас за вакцинацію. Якщо ви мені вірите, то моя порада – ні з ким не зв'язуйтеся. Зверніть увагу на те, щеплена дитина від дифтерії чи ні.

І зверніть увагу на себе. Якщо останні 10 років ви не щепилися, є спеціальні вакцини для дорослих, для підтримки протидифтерійного імунітету.

Дифтерія прийде обов'язково, вона не може не прийти. Є біологічні закони. Помре багато людей. Це не кір, це набагато гірше і небезпечніше. Хтось хоче піти шляхом природного відбору? Бог їм суддя. Але ви народили дітей. У вас, дорослих, більше шансів померти від дифтерії, ніж у ваших дітей. Вам же потрібно виростити дітей. Не чекайте, що роботодавець або держава вас щепить. Я читав статистику, що у нас свавілля з вакцинацією і що потрібно зібрати Раду національної безпеки з цього приводу. Я вперше написав у 2010 році, 8 років тому. Й опісля писав про це сотні разів. Цього ніхто не чує. Порятунок потопельників – справа рук самих потопельників. Друзі, давайте рятуватись, врешті-решт.

Євген Комаровський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>