Кінець комунального раю, або Як лівою рукою відібрати те, що дає права

Кінець комунального раю, або Як лівою рукою відібрати те, що дає права
З відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Низькі тарифи на комунальні послуги з 2014 року були єдиним досягненням самопроголошених "народних республік" Донбасу. Дійсно, на тлі високих українських тарифів вартість комунальних послуг у "ЛНР" і "ДНР" відрізняється в 4-6 разів, і найвиразніше ця різниця видна на прикладі природного газу.

На цьому тлі новина про зростання комунальних тарифів у самопроголошених республіках викликає інтерес.

Мовчання на мільярди

"Тарифне" питання в самопроголошеної "ДНР" має свою багату, але доволі одноманітну історію. Протягом 5 років "власті" та "ЗМІ" самопроголошеної "ДНР" згадували про тарифи найчастіше з двома цілями: нагадати населенню, наскільки вони нижче від українських, й урочисто запевнити населення, що тарифи не зростатимуть.

Проте з 2017 року в заявах дедалі частіше зазвучали й тривожні нотки, пов'язані з рівнем оплати комунальних послуг, які коливалися в розмірі 80%. Втім, рік, відповідно до звітів "мінбуду ДНР", закінчився з рівнем оплати за комунальні послуги в 93,1%.

Новини за темою

Ідилію порушували хіба заяви, що періодично лунали, про зростання комунальних тарифів для юридичних осіб – бізнесу та бюджетних установ. Так, "депутат народної ради ДНР" Євген Орлов заявив, що "міністерство доходів ДНР", заснувавши одночасно з цим два "державні підприємства" - "Донбастеплоенерго" і "Вода Донбасу", застосувало позаекономічні методи для поповнення "республіканської" скарбниці. Втім, юридичним особам було не звикати до зростання тарифів.

Подібний демарш вже свідчив про проблеми в системі оплати комунальних послуг, і подальші новини зі зміною влади в "ДНР" тільки це підтверджували. Так, у вересні новий "голова ДНР" Денис Пушилін заявив про бажання створити певний "єдиний тариф на послуги ЖКГ", що на їх розмірі не позначиться, а в жовтні з'явився указ про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги.

4 мільярди боргу за 7 місяців

Що характерно, жодних конкретних цифр щодо заборгованості не звучало з 2014 року, та "змова мовчання" виявилася порушеною хіба що "заступником директора" ДП "ДНР" "Донбасенерго" Сергієм Бондаренком у грудні 2018 року, який заявив, що за тепло у "ДНР" винні 2,8 млрд російських рублів (1,06 млрд грн).


Через місяць вже "міністр будівництва та житлово-комунального господарства ДНР" Сергій Наумець заявив, що за 2017 рік населення "республіки" заборгувало за послуги ЖКГ 498,838 млн російських рублів, а всього з 2014 року - близько 6 млрд рублів (2,27 млрд грн). Одне це говорило про те, що ситуація з тарифами та їх оплатою в "республіці" зовсім не така гарна, як намагаються показати.

Остаточно переконалися в серпні, коли той самий Сергій Наумець заявив, що заборгованість за послуги ЖКГ становить майже 10 млрд російських рублів (3,8 млрд грн). Боротися з таким катастрофічним зростанням заборгованості в "республіці" вирішили своєрідно – підвищивши тарифи на комунальні послуги. Щоправда, не на всі.

Спосіб вирішити проблему - більш ніж своєрідний, адже навіть старі платежі виявилися для багатьох настільки непідйомними, що заборгованість за послуги ЖКГ зросла на 2/3 всього за 7 місяців.

Менше з тим зростання цін це не зупинило, і вже 30 серпня в самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" синхронно заявили про зростання тарифів на послуги ЖКГ.

Права дає – ліва відбирає

У самопроголошеній "ДНР" доволі докладно розписали, на які саме суми зростуть тарифи з 1 вересня

- холодне водопостачання: підвищення на 52,7% (12,72 руб. за 1 м³);

- стоки: підвищення на 57,1% (8,83 руб. за 1 м³);

- вивезення ТПВ: підвищення на 30% (18,1 руб. на міс./ос.);

- квартплата: підвищення на 30% (4,47 руб. за 1 м²).

Загалом "міністр" Сергій Наумець констатував, що вартість оплати послуг ЖКГ після подорожчання зросте на 200-300 руб. і становитиме в структурі витрат домогосподарства 5-7%.

У самопроголошеній "ЛНР" заявили, що після подорожчання вартість утримання житла зросте на 30-100 рублів на місяць, вивезення відходів подорожчає на 0,8-4,5 руб. з людини, а вартість кубометра води зросте до 9 руб.

При цьому в обох "республіках" наголосили, що зростання тарифів є необхідним для поліпшення роботи системи ЖКГ, зокрема зростання заробітної плати в галузі для боротьби з кадровим дефіцитом. Той самий "міністр будівництва і ЖКГ ДНР" Сергій Наумець скаржився, що через низьку зарплату в Донецьку бракує 120 двірників. 

Як показує практика, вартість утримання 2-кімнатної квартири в "ДНР" за попереднього рівня комунальних тарифах становить у середньому близько 1000 руб. (380 грн), але коливається в залежності від кількості прописаних і показників лічильників.

Проте навіть такий рівень виявляється для багатьох у "ДНР" непідйомним. У середньому для безболісної оплати комунальних послуг рівень доходів повинен становити щонайменше 10 тис. російських рублів, чим може похвалитися далеко не кожен. 

Традиційно найсерйозніше подібний удар позначиться на малозабезпечених категоріях населення, насамперед пенсіонерах, яким у самопроголошених "народних республіках" з 1 липня підняли мінімальний розмір пенсії, встановивши його на рівні 4 тис. російських рублів (1512 грн).

При цьому, на відміну від України, ніяких субсидій у "народних республіках" немає, і зростання тарифів на комунальні послуги пенсіонери будуть змушені оплачувати зі своїх підвищених пенсій.

Ось вже воістину, відбирати лівою рукою те, що дає права.

На черзі газ?

Хоча зростання тарифів і завдасть додаткового удару по гаманцях мешканців "республіки", у нових тарифах для них є і безсумнівний плюс: подорожчання не торкнулося цін на природний газ, вартість якого в 2,36 руб. (0,9 грн) за 1 кубометр залишається незмінною, а це напередодні опалювального сезону є критично важливим.

Цікаво, що виконувач обов'язків керівника "республіканської служби стосовно тарифів" Олександр Аліпов зізнався, що це буде не останнє підвищення тарифів на "комуналку". Щоправда, наголосив, що наступне підвищення розглядатимуть тільки в разі збільшення зарплат і соціальних виплат і не раніше 2020 року.

Чи може статися так, що при наступному подорожчанні зросте ціна на природний газ?

Загалом питання залишається відкритим і має дві сторони.

Через невизнаний статус народних республік РФ не може приймати оплату за газ від "ЛНР" і "ДНР", що останніх, втім, явно влаштовує. Україна ж з ухваленням закону "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях", в якому РФ визнана окупантом частини Донбасу, де-юре і де-факто переклала оплату газу на Росію до моменту відновлення свого суверенітету над непідконтрольною частиною регіону.

З іншого боку, зростає борг за спожитий "ЛНР" і "ДНР" природний газ, вартість якого той самий "Газпром" восени 2017 року обчислював в 1,65 млрд дол. І чи довго ще російська сторона терпітиме такі "подарунки" Донбасу – невідомо.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>