Хто кого "годував" всі ці роки: Україна Росію чи Росія Україну?

Хто кого "годував" всі ці роки: Україна Росію чи Росія Україну?
Володимир Путін і Леонід Кучма Фото з відкритих джерел

Після всіх подій, які відбулися за останні роки у відносинах між Україною і Росією, тема про те, хто кого "годував" і "годує", досить таки популярна в українському і російському інформаційному середовищі. Як не складно здогадатися, в російських ЗМІ пишуть, що Росія всі ці двадцять сім років "годувала" Україну, а в українських ЗМІ все навпаки. Хто ж правий? Давайте звернемося до цифр і фактів.

Є дані Держстату України про експорт-імпорт України і Росії, починаючи з 1996 року. Ці розрахунки ведуться в доларах США і показують, скільки ж товарів Україна продала в Росію і скільки купила в Росії. За період з 1996 по 2017 рік Україна продала Росії товарів на 253 млрд дол., а купила в Росії товарів на суму 378 млрд дол. Виходить, що Україна заплатила Росії на 124 млрд дол. більше, ніж отримала від Росії. Виходить, що Україна "годувала" Росію.

Новини за темою

А як же міф про "дешевий газ", який Росія поставляла в Україну? Це дійсно міф. До 2006 року дійсно Росія постачала газ в Україну за низькою ціною, але тоді і на світовому ринку ціни на природний газ був низькими. Але коли ціна на нафту у світі зросла, а разом з нею і ціни на газ, Росія стала поставляти в Україну природний газ за дуже високими цінами. Ніколи Росія не продавала Україні газ за цінами нижче собівартості. Тому всі ці розмови в російських ЗМІ про "збитки Росії в 200 млрд дол. від дешевого газу в Україну" - звичайний фейк. Все якраз навпаки. Багато в чому Україна дотувала і фінансувала економіку Росії. І зараз це продовжується. За перше півріччя 2018 року Україна продала Росії товарів на суму 1,8 млрд дол., а купила в Росії товарів на суму 3,8 млрд дол. Таким чином, можна сказати, що Україна дотувала економіку Росії в цьому році на 2 млрд дол. І це незважаючи на всю антиросійську істерію в Україні.

Зрозуміло, що Росії прикро, що дотація її економіки за рахунок України зменшилася. Якщо б рівень товарообігу Україна-Росія за період 2014-2017 роки був би на рівні 2013 року, то Україна додатково отримала б експортної виручки від постачання товарів в Росію 38 млрд дол. Це втрати експорту України від розриву торговельних зв'язків з Росією. При цьому Росія втратила від розриву торговельних зв'язків з Україною 60 млрд дол. Саме на таку суму зменшився імпорт товарів з Росії в Україну.

Виникає питання: де Україна бере валюту, щоб дотувати економіку Росії? Частково за рахунок продажу металу і зерна в країни Азії та Африки. Наша торгівля з Туреччиною, Єгиптом, Саудівською Аравією, Іраком, Індією завжди профіцитна. В даній ситуації саме ці країни дотують Україну за рахунок того, що купують українські товари. Але цієї валюти мало, і тому доводиться витрачати валюту на закупівлю товарів з Росії за рахунок тієї валюти, яка надійшла в Україну у вигляді іноземних інвестицій, іноземних кредитів і грошей гастарбайтерів. Але і це рятує частково. За всю історію було кілька прецедентів, коли Україні приходилось в авральному порядку брати гроші в борг у зарубіжних компаніях і організаціях, щоб розрахуватися за імпортний газ, який купили в Росії, і який вважався "дуже дешевим". Тому, коли говорять, що українська влада набрала закордонних боргів "як дурень махорки", це дійсно правда. Бо частина цих боргів, починаючи з часів Кучми, пішла на оплату імпорту російського газу.

Новини за темою

Робимо висновок. Україна повинна торгувати з Росією, і не тільки з Росією. Економіці України потрібен природний газ, нафта і нафтопродукти, і купити їх можна в Росії, чи можна купувати російський газ через ЄС, а російський бензин через Білорусь. У будь-якому випадку Україні на даний момент складно домогтися профіциту зовнішньої торгівлі з Росією. Можна тільки частково зменшити дефіцит, за рахунок збільшення експорту з України в Росію. Але цього якраз не дуже хоче Росія, а уряд Володимира Гройсмана допомагає Росії закривати російський ринок для українських товарів. Тому падіння експорту з України в Росію за останні роки це обопільна "заслуга" керівництва Росії та України.

Чи можна відновити нормальні торговельні відносини з Росією? Все можливо, але поки малоймовірно. І зрозуміло, що потрібно не просто відновити зовнішню торгівлю України і Росії, але і зробити її більш вигідною для України, щоб дотування економіки Росії за рахунок України було мінімальним. Зовнішня торгівля повинна бути взаємовигідна, а зараз і раніше вона була вигідна Росії більше. Ось така вийшла картина в нашій зовнішній торгівлі і з розмов на тему "хто кого годує".

P. S. Зараз ця тема не актуальна, але для інформації. За весь період існування України інвестиції з Росії в економіку України склали 4,5 млрд дол. Мало. Але, швидше за все, скоро і їх не буде, так як політика уряду України щодо російських інвесторів носить дуже агресивний характер.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів