Хто атакує російські літаки в Сирії?

У сукупності атака дронів і мінометний обстріл являють собою добре скоординований напад на російський штаб у Сирії, який є самим серйозним з моменту початку військової інтервенції у вересні 2015 року

Хто атакує російські літаки в Сирії?
Ramil Sitdikov/Sputnik via AP

The Washington Post

Американська газета

У сукупності атака дронів і мінометний обстріл являють собою добре скоординований напад на російський штаб у Сирії, який є самим серйозним з моменту початку військової інтервенції у вересні 2015 року

Оригінал на сайті The Washington Post

Серія таємничих атак на головну військову базу Росії в Сирії, включаючи ту, що була проведена роєм мініатюрних безпілотників зі зброєю на борту, продемонструвала вразливість Росії в цій країні всупереч заявам про перемоги, які робить останнім часом президент Володимир Путін.

Ці атаки викликали безліч питань про те, хто несе відповідальність за цей самий серйозний військовий виклик Росії в Сирії у момент, коли Москва прагне скоротити свою присутність в цій країні.

В ході останньої і самої незвичайної атаки більше десятка озброєних дронів прилетіли з невідомої точки на велику російську авіабазу Хмеймім в північно-західній провінції Латакія, що стала командним центром військової операції Росії в Сирії, а також на військово-морську базу в Тартусі.

Новини за темою

Росія заявила, що збила сім з 13 безпілотників, а решта шість благополучно посадила на землю за допомогою заходів радіоелектронної протидії. За її словами, серйозного збитку бази не зазнали.

Проте менш ніж за тиждень до цієї атаки дана авіабаза була обстріляна з мінометів, в результаті чого загинули двоє російських військовослужбовців. Схоже, що обстріл все ж завдав певної шкоди російській військовій техніці.

Російське Міністерство оборони спростувало повідомлення газети "Комерсант" про те, що в результаті мінометного обстрілу з ладу було виведено сім бойових літаків, у тому числі два найсучасніших винищувачі Су-35 і чотири штурмовики Су-24. Якщо ця інформація відповідає дійсності, то це найбільші втрати у складі російських ВПС за кілька десятиліть. Один російський журналіст розмістив в мережі фотографії, які свідчать про те, що як мінімум кілька літаків постраждали.

Новини за темою

У сукупності атака дронів і мінометний обстріл являють собою добре скоординований напад на російський штаб в Сирії, який є самим серйозним з моменту початку військової інтервенції у вересні 2015 року. В ході цієї операції росіянам в цілому вдалося зміцнити режим президента Башара аль-Асада, який прагне придушити повстання проти його влади, що триває вже сім років. Російські засоби масової інформації також повідомили про дві менш значні атаки безпілотників на позиції росіян в Хомсі і Латакії, а також ще один обстріл бази Хмеймім. Все це сталося за два минулі тижні.

База Хмеймім, яка є бойовим центром російської військової операції в Сирії, знаходиться в глибині території, утримуваної сирійськими урядовими військами. Досі здавалося, що вона невразлива для нападів. Про це говорить Максим Сучков з Російської ради з міжнародних справ, також пише для видання "Аль-Монітор".

"Вони думали, що база надійно захищена, але тепер вона здається вразливою", — сказав він. За словами Сучкова, в Москві сьогодні задають безліч питань, і головні серед них: чи достатньою мірою російські військові забезпечили безпеку своєї бази.

Ці атаки також викликають питання щодо міцності російських успіхів і досягнень у Сирії, каже Дженніфер Кафареллі з вашингтонського Інституту вивчення війни. У грудні Путін побував на базі Хмеймім і заявив, що Росія почне скорочувати свою присутність в Сирії, тому що війна там по суті справи підійшла до кінця.

Події останніх днів показали, що "ті сили, які провели ці атаки, як і раніше, здатні проникати на територію, контрольовану урядовими військами, і завдавати шкоди росіянам", сказала вона. "Ті перемоги, які здобув режим, недостатньо міцні, і велика небезпека того, що вони можуть виявитися тимчасовими".

Новини за темою

Мабуть, найважливіше питання полягає в тому, хто несе відповідальність за ці напади. Особливість атак полягає в тому, що ніхто не претендує на їх авторство, через що в російських і сирійських ЗМІ з'явилося безліч припущень і здогадок про те, хто міг їх здійснити.

У вівторок російське Міністерство оборони зробило спробу звинуватити США в постачанні техніки для проведення атак безпілотників. Воно заявило, що для здійснення такого нападу потрібні серйозні експертні знання і технології, якими не володіють сирійські збройні угруповання. Посилюючи підозри, міністерство на своїй сторінці у Фейсбуці виступило із заявою про те, що під час атаки дронів високо в небі над цією територією перебував американський літак-розвідник "Посейдон".

Офіційний представник Пентагону Ерік Пахон назвав цю заяву "абсолютно хибною". "Ісламська держава" часто використовує безпілотники зі зброєю проти очолюваної США коаліції на сході Сирії та Іраку, не завдаючи їй "значної шкоди", - зазначив він, додавши, що маленькі дрони повсюдно знаходяться у продажу.

Однак найближчі позиції "Ісламської держави" знаходяться в сотнях кілометрів від західної провінції Латакія, де розташована база Хмеймім, і в силу цього ІДІЛ навряд чи могла організувати дані напади.

Більше того, основна частина дроіов, застосовуваних ІДІЛ проти американських союзників, має дальність не більше одного-двох кілометрів, про що свідчать аналітичні викладки консалтингової компанії з військових питань "Ай-Ейч-Ес Маркит" (IHS Markit). У заяві російського Міністерства оборони зазначається, що безпілотники, використані в нападі на Хмеймім, пролетіли від 50 до 100 кілометрів, а це свідчить про те, що вони набагато потужніші і сучасніші техніки ісламістів. У зв'язку з цим значно розширюється коло підозрюваних, відзначають аналітики "Ай-Ейч-Ес Маркит".

За словами Сучкова, найбільш ймовірно, що атаки не могло здійснити одне з численних опозиційних угруповань, що діють у Сирії. Але наскільки відомо, жодне з повстанських угруповань не діє в межах досяжності мінометного вогню до бази. Крім того, всі вони незмінно беруть на себе відповідальність за проведені операції. "Якщо б це була опозиція, вона давно б виклала все в онлайні і почала хвалитися цим", — сказав Сучков.

Новини за темою

Серед численних теорій, що одержали широке поширення, є ще одна. Згідно їй, відповідальність за напад несуть алавіти з релігійної громади Асада. База Хмеймім знаходиться на території, де проживають переважно алавіти. А нещодавно в мережі з'явилася заява, зроблена від імені таємничого угруповання під назвою Рух вільних алавітів. Цей рух попередив алавітів, які підтримують сирійський режим, що проведені атаки доводять слабкість влади Асада. Однак в заяві немає чіткої вказівки на те, хто здійснив напади. Деякі представники алавітської опозиції вважають, що цей рух насправді не існує, і припускають, що іноземні спецслужби намагаються створити враження міжусобної боротьби в лавах прихильників режиму.

В опозиційних сирійських ЗМІ також звучать твердження про те, що напад могли здійснити воєнізовані формування, що воюють на стороні режиму і користуються іранською підтримкою, які розмістилися на позиціях на підконтрольній режиму території в горах неподалік від авіабази. Згідно цієї теорії, Іран хоче зірвати російські зусилля з мирного врегулювання в Сирії, оскільки це суперечить його інтересам.

"Теорій існує безліч, — сказав Сучков. — Але в даний момент це залишається загадкою".

Ліз Слай

Стаття підготовлена за участю Сьюзан Хайдамус, Луїзи Лавлак, Хіби Хабіб і Закарії Закарія.

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів