banner banner banner banner

Холодна війна змусить США і Росію об'єднатися?

Холодна війна змусить США і Росію об'єднатися?
З відкритих джерел

The Hill

американська газета

Оригінал на сайті The Hill

Ця конфронтація набирала обертів поступово, проявляючи себе в суперечках щодо торгівлі, інтелектуальної власності та Південно-Китайського моря. Коли поведінка Китаю перетворилося для американців на питання життя і смерті, як це сталося в період пандемії коронавірусу, підтримка ідеї про необхідність дати Китаю жорстку відсіч стала широкою і всеосяжною.

Нова холодна війна не буде схожа на попередню. На відміну від Китаю Радянський Союз ніколи не був "практично рівним" економічним конкурентом. У розпорядженні Китаю зараз є потужний технологічний потенціал і збройні сили, які щедро фінансуються, що робить його складним супротивником.

Новини за темою

Рішучість, креативність і готовність Америки співпрацювати з іншими країнами зазнають серйозного випробування. У Сполучених Штатів є понад 40 союзників. У Китаю є Північна Корея.

Однак альянси Сполучених Штатів серйозно постраждали. Наприклад, Європа переживає безліч побоювань щодо стрімкого зростання Китаю, але вона більше не довіряє Сполученим Штатам повною мірою. В умовах нової холодної війни Америці треба відновити ці зв'язки. Можливо, Сполученим Штатам доведеться поводитися сміливіше в стратегічному плані.

Протягом кількох десятиліть між Сполученими Штатами, Росією і Китаєм зберігалися чіткі тристоронні відносини. Згідно з класичними теоріями міжнародних відносин, рано чи пізно дві сторони починають тісніше зближуватися одна з одною, намагаючись досягти переваги перед третьою стороною або побоюючись її міці.

Після заснування Китайської Народної Республіки, в 1949 році Китай налагоджував відносини з Радянським Союзом, але через десять років між ними стався драматичний розрив. У 1972 році президент Ніксон ухвалив рішення налагодити відносини з Китаєм. І це їхнє зближення змусило Радянський Союз переглянути його стратегічні розрахунки.

Коли в 2000 році президентом Росії став Володимир Путін, він хотів відновити позиції його країни на міжнародній арені. В рамках цих його прагнень Росія планомірно зблизилася із Китаєм, щоб протистояти впливу Америки від Азії до Європи.

Але зі зростанням могутності Китаю зростала і тривога Росії. Найбільше Росію турбує ситуація в Далекосхідному федеральному окрузі, де живе 6,2 млн осіб, - на противагу 100 млн людей у прикордонних провінціях Китаю. У 1969 році ці дві країни опинилися на порозі прикордонної війни, і недовіра між ними зберігається.

Зростальне багатство Китаю - зараз воно вже вдесятеро перевищує багатство Росії - змушує Москву все більше турбуватися щодо відносин із Пекіном. Цей зростальний дисбаланс вказує на те, що Росія, можливо, охоче протягне руку новим друзям у цьому мінливому геополітичному контексті.

Росію не можна назвати ідеальним партнером для Сполучених Штатів. Її військові дії на Близькому Сході, тривалі кібератаки, спроби посіяти розбрат усередині Америки — це лише деякі приводи для занепокоєння. Сполучені Штати мають рішуче відстоювати свої інтереси і цілісність своїх інституційних процесів, перешкоджаючи неправомірним діям Росії.

Втім, Росія поки залишається в міжнародних відносинах гравцем, який вагається, тобто в умовах нової холодної війни вона може зблизитися або з Китаєм, або з Америкою. А Сполученим Штатам навряд чи захочеться вступати в конфронтацію з ще однією великою державою, поки вони намагаються концентруватися на Китаї.

Тому Сполученим Штатам варто розглянути можливість пошуку нового способу співіснування з Росією - такого способу, який дозволить зміцнити співробітництво в питанні протистояння зростальній могутності Китаю та дасть можливість контролювати спроби Росії підірвати інтереси Америки.

Новини за темою

Необхідною передумовою для налагодження такої співпраці стане впорядковування вже чинної структури російсько-американських відносин, у тому числі внесення змін або навіть анулювання низки законопроектів у Конгресі.

Хорошим прикладом у цьому випадку може стати Закон про захист американської безпеки від агресії Кремля, який було винесено на розгляд сенаторами Ліндсі Гремом і Бобом Менендесом у грудні минулого року. Цей законопроект спрямовано проти російських фінансових інститутів і певних інструментів російського суверенного боргу, включаючи ОФЗ.

Хоча ухвалення цього закону розсердить Москву, масштаби реальних наслідків будуть дуже обмеженими, тому що Росія бере в борг мало і тому що у неї є значні валютні резерви. Як би іронічно це не звучало, але в разі ухвалення цього закону найбільше втратять американські інвестори, які володіють ОФЗ на суму в 23 мільярди доларів.

Досить важко передбачити, до яких наслідків призведе посилення суперництва із Китаєм. Зрозуміло одне: шанси Америки на успіх у майбутньому підвищаться, якщо вона зможе заручитися підтримкою безлічі партнерів.

Хоча Росія навряд чи стане союзником Сполучених Штатів, обидві ці країни все більше зацікавлені в тому, щоб протистояти Китаю. Якщо Сполученим Штатам вдасться використовувати цю подібність інтересів, це принесе їм величезну вигоду. Подивимося, що Америці вдасться зробити.

Ерік Міллер

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>