Холодна війна між США і Китаєм неминуча

Поки гаряча війна між США і Китаєм виглядає малоймовірною, але початок холодної війни стає все більш реальним, пише американський економіст. Глобальні наслідки китайсько-американської холодної війни стануть навіть більш серйозними, ніж ефект холодної війни між США і СРСР. І тоді світ чекає поділ на два несумісних між собою економічних блоки. Всім доведеться зробити вибір.

Холодна війна між США і Китаєм неминуча
З відкритих джерел

Нуріель Рубіні

Американський економіст

Поки гаряча війна між США і Китаєм виглядає малоймовірною, але початок холодної війни стає все більш реальним, пише американський економіст. Глобальні наслідки китайсько-американської холодної війни стануть навіть більш серйозними, ніж ефект холодної війни між США і СРСР. І тоді світ чекає поділ на два несумісних між собою економічних блоки. Всім доведеться зробити вибір.

Оригінал на сайті Project Syndicate

Кілька років тому в якості члена західної делегації, яка приїхала в Китай, я зустрічався з головою КНР Сі Цзіньпіном в пекінському Будинку народних зборів. Звертаючись до нас, Сі заявив, що підйом Китаю буде мирним і іншим країнам, а саме США, не слід турбуватися щодо "пастки Фукідіда", названої так у честь грецького історика, який описав, як страх Спарти, викликаний піднесенням Афін, зробив війну між ними неминучою.

У книзі "Приречені на війну: чи Зможуть Америка і Китай уникнути пастки Фукідіда?", яка вийшла в 2017 році, Грем Еллісон з Гарвардського університету проаналізував 16 попередніх суперництв між новою державою, що знаходиться на підйомі і вже існуючою. Він з'ясував, що в 12 випадках таке суперництво призводило до війни. Немає сумнівів, що Сі хотів би зосередити нашу увагу на чотирьох прикладах, що залишилися.

Новини за темою

І Китай, і США знають, що таке пастка Фукідіда, і розуміють, що історії не властивий детермінізм. Тим не менш, обидві країни, схоже, все одно готові потрапити в цю пастку. І хоча гаряча війна між двома найбільшими державами світу поки виглядає малоймовірною, ймовірність початку холодної війни стає все більш реальною.

США звинувачують Китай у нинішній напруженості. З з моменту вступу в Всесвітню торговельну організацію в 2001 році Китай користується вигодами глобальної торговельної та інвестиційної системи, але не виконує свої зобов'язання і свідомо ігнорує правила цієї системи.

На думку США, Китай отримав несправедливі переваги завдяки крадіжці інтелектуальної власності, примусу до трансферу технологій, субсидій місцевим компаніям і іншим інструментам державного капіталізму. Одночасно китайський уряд стає все більш авторитарним, перетворюючи Китай в оруелівську державу тотального стеження.

Китайці з свого боку підозрюють, що реальна мета США полягає в тому, щоб не дозволити їм далі рости і демонструвати за рубежем свою легітимну силу і вплив. На їх думку, країна, що володіє другою за розмірами ВВП економікою в світі, цілком резонно повинна прагнути розширювати свою присутність на світовій арені.

Крім того, керівництво Китаю стверджує, що його режим поліпшив матеріальне благополуччя 1,4 мільярда китайців значно сильніше, ніж це коли-небудь могло вийти у політичних систем Заходу, що зайшли в тупик.

Незалежно від відповіді на запитання, в якій із сторін аргументи сильніші, ескалація економічної, торговельної, технологічної та геополітичної напруженості, ймовірно, була неминучою. Протистояння, що почалося як торгова війна, тепер загрожує перерости в постійний стан взаємної ворожості.

Це знайшло відображення і в тексті "Стратегії національної безпеки" адміністрації Трампа, де Китай названо стратегічним "суперником", якого слід стримувати на всіх фронтах.

Саме тому США різко обмежують прямі іноземні інвестиції з Китаю в стратегічні галузі і роблять інші дії з метою гарантувати західне домінування в цих галузях, зокрема, у сфері розробок штучного інтелекту і 5G.

Вони тиснуть на партнерів і союзників, вимагаючи, щоб ті не брали участі в ініціативи "Пояс і шлях" - масштабній китайській програмі реалізації інфраструктурних проектів на євразійському континенті. І вони посилюють військово-морські патрулі США в Східно-Китайському і Південно-Китайському морях, де Китай почав більш агресивно заявляти свої сумнівні територіальні претензії.

Глобальні наслідки китайсько-американської холодної війни стануть навіть більш серйозними, ніж ефект холодної війни між США і СРСР. Радянський Союз був занепадницького державою з провальною економічною моделлю, а у Китаю незабаром буде найбільша в світі економіка, яка до того ж продовжить подальше зростання.

Крім того, США і СРСР мало торгували між собою, а Китай повністю інтегрований в світову торгову і інвестиційну систему і, зокрема, глибоко взаємопов'язаний з США.

Тим самим, повномасштабна холодна війна може спровокувати новий етап деглобалізації або як мінімум поділ світової економіки на два несумісних між собою економічних блоки. У кожному з цих сценаріїв торгівля товарами, послугами, капіталом, працею, технологіями і даними буде серйозно обмежена, а цифровий світ перетвориться в "сплінтернет", який західні і китайські мережеві вузли не будуть пов'язані один з іншим.

Оскільки США ввели зараз санкції проти компаній ZTE і Huawei, Китай постарається забезпечити, щоб його технологічні гіганти могли отримувати найважливіші компоненти всередині країни або хоча б у дружніх торгових партнерів, які не залежать від США.

Новини за темою

У такому балканізованому світі Китай і США будуть очікувати, що всі інші країни займуть ту чи іншу сторону, а більшість урядів будуть намагатися зробити неможливе, підтримуючи хороші економічні зв'язки з обома країнами.

Справа в тому, що у багатьох союзників Америки зараз більше бізнесу (торгового і інвестиційного) з Китаєм, ніж з США. Але в економіці майбутнього, в якій Китай і США окремо контролюють доступ до ключових технологій (штучний інтелект, 5G і так далі), проміжна територія з високою часткою ймовірності стане безлюдною. Всім доведеться зробити вибір, а світ може вступити в довгий процес деглобалізації.

Що б не сталося, китайсько-американські відносини стануть ключовим геополітичним питанням нинішнього сторіччя. Певна ступінь суперництва неминуча.

Проте в ідеалі обидві сторони могли б керувати цим суперництвом конструктивно, допускаючи співпрацю в одних питаннях і здорову конкуренцію в інших. Тим самим, Китай і США могли б створити новий міжнародний порядок, заснований на розумінні, що новій державі, яка перебуває на (неминучому) підйомі, повинна бути надана певна роль у формуванні глобальних правил і інститутів.

Якщо ж в управлінні цими відносинами будуть допускатися помилки (США спробують пустити під укіс розвиток Китаю і зупинити його підйом, а Китай буде агресивно демонструвати свою силу в Азії та інших частинах світу), тоді почнеться повномасштабна холодна війна, при цьому не можна буде виключити ймовірність гарячої війни — або серії проксі-воєн. У XXI столітті пастка Фукідіда може проковтнути не тільки США і Китай, але і весь світ.

Нуріель Рубіні

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>