banner banner banner banner

Холодна війна між США і Китаєм: Чи готові до неї американці

Щоб перевершити Китай, США повинні краще зрозуміти суперника — а заразом і самих себе, вважає автор. По-перше, думка, що Китай на підйомі, а США, навпаки, в занепаді, не тільки відображає позицію еліти, але і визначає масову свідомість китайців. По-друге, республіканці і демократи в США погано розуміють один одного, – і ця ворожнеча підриває спадкоємність довгострокової зовнішньої політики.

Холодна війна між США і Китаєм: Чи готові до неї американці
З відкритих джерел

The Wall Street Journal

Американська ділова газета

Щоб перевершити Китай, США повинні краще зрозуміти суперника — а заразом і самих себе, вважає автор. По-перше, думка, що Китай на підйомі, а США, навпаки, в занепаді, не тільки відображає позицію еліти, але і визначає масову свідомість китайців. По-друге, республіканці і демократи в США погано розуміють один одного, – і ця ворожнеча підриває спадкоємність довгострокової зовнішньої політики.

Оригінал на сайті The Wall Street Journal

З бесід з чиновниками адміністрації Трампа всіх рівнів — як і з провідними демократами - можна зробити два ясних і страшних висновки. По-перше, США все рішучіше домагаються історичного повороту в стосунках з Китаєм, і обидві партії лише озлоблюються. По-друге, до прийдешнього ми не готові.

В якомусь сенсі нинішня ситуація порівнянна з серединою 1940-х років, коли США і Радянський Союз швидко перейшли від військового союзу до холодної війни. Президент Трумен і кілька чиновників з Державного департаменту і Військового департаменту скоро зрозуміли, що справа рухається до зіткнення, проте громадська думка запізнювалася.

У березні 1946 року легендарну промову Вінстона Черчілля про залізну завісу визнали надто "яструбиною" і широко розкритикували. Трумену, а він сидів у залі і аплодував, навіть довелося відмежуватися від черчіллевської позиції, — занадто жорсткою вона здалася.

Новини за темою

Щоб усвідомити цю реальність холодної війни, американській громадськості потрібні були комуністичний переворот в Чехословаччині в лютому 1948 року, блокада Західного Берліна, союзницький повітряний міст у червні і відновлення призову в липні того ж року.

Сьогодні як Вашингтон, так і Пекін робить ряд кроків, готуючись до довгострокової конкуренції, - а в 1946 році майбутнє протистояння довжиною в чотири десятиліття могли собі уявити лише лічені аналітики, так і передбачити масштаб майбутнього суперництва не візьмемося ні ми, ні китайці. По всій імовірності, в чомусь воно буде перегукуватися з холодною війною, в чомусь разюче з нею розійдеться.

Без відповіді залишаються наступні питання: як на наступній ері у світовій політиці позначиться ідеологія — тобто контраст між китайським авторитаризмом і американським плюралізмом? Чи стане це суперництво головною темою на зустрічах ООН і у далеких столицях країн, як з протистоянням США і СРСР?

І де суперництво розгорнеться сильніше всього: в Східній чи Південній Азії? Африці? Латинській Америці? Європі? У космосі?

Чим воно обернеться в повсякденному житті американців - економічним протекціонізмом, масовим стеженням або військовою мобілізацією? У яку сторону зміняться технології і сфера вищої освіти?

Як на розстановці сил позначаться кібертехнології і інші форми асиметричної війни? Чи пом'якшиться дипломатичне і військове суперництво через глибокі економічні зв'язки або, навпаки, погіршиться?

Підготуватися до суперництва з стількома невідомими непросто, але стародавній китайський стратег Сунь Цзи дав пораду, яка все ще актуальна: "Якщо знаєш супротивника і знаєш себе, бийся хоч сто разів, небезпеки не буде; якщо знаєш себе, а його не знаєш, один раз переможеш, інший раз зазнаєш поразки; якщо не знаєш ні себе, ні його, кожен раз, коли будеш битися, будеш терпіти поразки".

На початку холодної війни зрозуміти радянських супротивників і самих себе американцям допоміг дипломат Джордж Кеннан. Його знаменита "Довга телеграма" з Москви виявила складний взаємозв'язок між радянською ідеологією, російською культурою та сталінською політикою і стала практичним керівництвом для двох поколінь американських політиків.

Ключовий аргумент був такий: марксизм в Радянському Союзі процвітає частково через пропаганду непримиренної ворожнечі між капіталістичними і комуністичними країнами. Нею виправдовується жорсткий внутрішній контроль, а він необхідний сталінському режиму для утримання влади. На думку Кеннана, для досягнення успіху Америці слід дотримуватися своїх споконвічних цінностей.

Новини за темою

Метод Кеннана, - за суттю його можна назвати методом Сунь Цзи, -  застосовний і сьогодні. Для початку американці повинні розібратися, як пекінські політики бачать навколишній світ і самих себе. Після розпаду Радянського Союзу більшість американських політиків зрозуміли, що Комуністична партія Китаю (КПК) марксистської доктрини дотримується лише формально.

Але не все так просто. З розпадом СРСР китайська політична думка не зупинилася. Думка, що Китай на підйомі, а США, навпаки, в занепаді, не тільки відображає позицію еліти, але і визначає масову свідомість китайців.

Питання в тому, чи знадобиться Пекіну зовнішній ворог, щоб якось виправдати репресії проти норовистого середнього класу? Марксистські догми про ворожнечі капіталізму і соціалізму можуть зіграти Пекіну на руку - зрештою, скористався ж ними 70 років тому Сталін.

Ще Кеннан і Сунь Цзи порадили б американцям краще вивчити самих себе. Республіканські штати, демократичні штати і американська еліта погано розуміють один одного, - і ця ворожнеча підриває спадкоємність довгострокової зовнішньої політики.

Консенсус Китаю дасть патріотам з обох таборів несподівану, але цінну можливість розгорнути нову співпрацю. Насамперед Вашингтону належить виробити таку китайську політику, яка переходила б від однією адміністрації до іншої.

Але що послідує за виразним зрушенням у відносинах США і Китаю, передбачити неможливо.

Уолтер Мід

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>