Хоча Путін хвалиться сучасною зброєю, російська програма озброєння - 2027 має дуже скромну мету

Хоча Путін хвалиться сучасною зброєю, російська програма озброєння - 2027 має дуже скромну мету
The National Interest

Майкл Пек

Американський блогер

Оригінал на сайті The National Interest

Одна з причин краху Радянського Союзу полягала в тому, що Москва збанкрутувала, намагаючись не відстати від США в гонитві озброєнь в роки холодної війни.

Може, сьогодні, коли Росія приступила до амбітної програми модернізації своїх збройних сил, Москва теж ризикує збанкрутувати?

Це малоймовірно. "В основі своїй російські збройні сили до 2027 року повинні бути оснащені набагато краще, ніж сьогодні", — вказується в новій аналітичній доповіді британського Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House, автори якого підкреслюють, що Москва враховує свої можливості при реалізації завдань військового будівництва.

Новини за темою

У цьому дослідженні проаналізована Державна програма озброєння (ДПО) до 2027 року, розрахована на 10 років. Вона стане продовженням ДПО-2020, яка завершиться через два роки.

ДПО-2027 обійдеться країні в 19 трильйонів рублів або приблизно в 300 мільярдів американських доларів. Це чималі гроші для країни, що відстає від Канади за розмірами ВВП (американський військовий бюджет лише на 2017 рік склав 524 мільярда доларів). Але ця програма Росії по кишені.

"Навіть якщо російська економіка в майбутньому десятиріччі буде зростати повільними темпами - 2% на рік, навіть якщо тягар військових витрат буде знижено до мінімального пострадянського середнього показника в 4% від ВВП, влада зможе як мінімум наблизитися до 19 трильйонів рублів, які повинні бути виділені на ДПО-2027", — підсумовує Chatham House.

Новини за темою

Насправді 19 трильйонів рублів — це не так багато, як здається. На попередню програму ДПО-2020 було виділено близько 20,7 трильйона рублів, що у 2011 році (до падіння курсу рубля) відповідало приблизно 700 мільярдів доларів. Включіть сюди інфляцію, і асигнування на ДПО-2027 стануть ще менше.

В рамках ДПО-2020 вдалося домогтися певних успіхів у справі модернізації озброєння радянської епохи, серед яких були винищувачі Су-34 і танки Т-72 і Т-90. Але російська оборонна промисловість, так і не оговтавшись поки від скорочення військових витрат в 1990-ті роки, добилася набагато менших успіхів у створенні нових зразків військової техніки, серед яких можна відзначити винищувач Су-57, дизель-електричний підводний човен проекту 677 ("Лада") і фрегат типу "Адмірал Горшков".

Су-57 (ПАК ФА) kyiveuromarathon

Нову програму озброєння, по ідеї, чекає краща доля. "Створено нові основні фонди, високі зарплати приваблюють молодих і кваліфікованих робітників, а виробничі лінії вперше в пострадянську епоху перебудовано таким чином, щоб можна було переходити до серійного виробництва, — наголошується в доповіді. — Це непогана прикмета для ДПО-2027, тому що частина проблем з розроблення і прийняттям на озброєння нових систем, з якими Росія зіткнулася при здійсненні попередньої програми, до 2020 року напевно буде подолана. В результаті російська оборонна промисловість приступає до ДПО-2027, перебуваючи в кращому становищі, ніж на початку ДПО-2020".

Але яку зброю планують закуповувати в рамках нової оборонної програми? Chatham Ноuѕе робить припущення про те, що буде визначено пріоритети. "Особливу увагу, напевно, буде приділено тим зразкам озброєнь, які підвищують мобільність військ та їхню готовність до перекидання. У першу чергу це стосується російських повітряно-десантних військ та сил спеціального призначення. Крім того, в пріоритеті будуть системи, що сприяють удосконаленню матеріально-технічного забезпечення та інтеграції різних видів збройних сил. У ДПО-2027 як пріоритет може бути вказано завдання зі зміцнення систем командування й управління в збройних силах, включаючи, насамперед, засоби збору інформації, спостереження і розвідки, щоб забезпечити мережецентричні можливості при веденні бойових дій".

Фото з відкритих джерел

Сухопутні і повітряно-десантні війська можуть отримати найжирніші шматки оборонного пирога, а от асигнування на ВМФ зменшаться.

Але особливо слід відзначити ту обставину, що ДПО-2027 може забити останній цвях в труну радянських методів ведення війни. "Швидше за все, закупівлі стануть відображенням того, що можна назвати відмовою від радянської логіки масового виробництва і переходом від кількості до якості при створенні певних систем озброєнь (наприклад, ракетних комплексів "Іскандер" і танків Т-90). Такий перехід здійснюється в російських збройних силах з 2010-х років. В результаті цього в новій ДПО будуть переважати закупівлі високоякісних, вдосконалених та модернізованих систем. Також ходять чутки, що додатковий упор буде зроблено на стандартизацію та оптимізацію наявних систем".

Новини за темою

Але російським військовим треба буде подолати кілька перешкод. Багато старих радянських зразків озброєнь необхідно модернізувати або замінити, а це значить, що російському військово-промисловому комплексу буде вельми сутужно — адже йому доведеться підтримувати в робочому стані техніку часів холодної війни, одночасно розробляючи зразки озброєнь ХХІ століття. Російська промисловість зробить найголовнішим виконання вимог військових, шкодячи просуванню технічних і технологічних новинок. "У результаті армія буде поступово переходити до більш передових, але не найсучасніших стандартів", — дає свій прогноз Chatham House.

Хоча Путін постійно хвалиться сучасними системами озброєнь, такими як ядерні суперторпеди та гіперзвукові ракети, в державної програми озброєння до 2027 року набагато скромніші цілі. "У Росії з'явиться більше впевненості у своєї обороноздатності, можливості обстоювати свої інтереси поблизу власних кордонів і розгортати невеликі військові контингенти за кордоном. Але вона, як і раніше, не в змозі взяти верх над більшим і краще оснащеним противником".

Майкл Пек

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів