Хай буде з тобою сила: Путівник по "Зоряних війнах"

Зовсім скоро найпопулярніша космічна сага порадує продовженням. Давайте ж розберемося, навколо чого стільки шуму, який епізод виходить насправді і з чого все взагалі почалося

Хай буде з тобою сила: Путівник по "Зоряних війнах"
Кадр з фільму "Зоряні війни. Епізод 3: Помста Ситхів" (2005) IMDB

Блог про Кіно

Редакційний блог

Зовсім скоро найпопулярніша космічна сага порадує продовженням. Давайте ж розберемося, навколо чого стільки шуму, який епізод виходить насправді і з чого все взагалі почалося

До світової прем'єри продовження "Зоряних війн" залишилося менше двох місяців – вихід восьмого епізоду легендарної саги "Зоряні війни: Останні джедаї" запланований на 13 грудня у світі та на 14 грудня в Україні. І якщо ви все ще не розумієте, що ж викликало такий ажіотаж і чому новий епізод вважається восьмим, а не дев'ятим (адже в минулому році теж щось виходило) – давайте розбиратися.

Джордж Лукас у 1968 році З відкритих джерел

Неофіційна історія "Зоряних війн" почалася задовго до старту зйомок в 1977 році. Ще дитиною майбутній автор та режисер фільмів Джордж Лукас з задоволенням дивився героїчні космічні фільми в стилі коміксів, які були популярні в США в середині минулого століття. Пізніше, вже будучи студентом, Лукас задумав зробити щось подібне і сам. І хоча тоді ідея ще не була чітко оформленою, цей момент цілком можна вважати відправною точкою в історії культової саги.

У 1971 році молодий режисер, на рахунку якого на той момент було з десяток короткометражок і пара повнометражних фільмів, підписав контракт з Universal Studios про створення двох картин. Перша з них, "Американські графіті", вийшла в 1973 році і була високо оцінена як публікою, так і критиками. Через кілька місяців Лукас приступив до роботи над сценарієм космічного вестерну, який, як не іронічно, в Universal Studios відкинули. Але підхопили в 20th Century Fox.

Сценарій "Зоряних війн" (1974 рік) З відкритих джерел

Пізніше, перечитавши свій сценарій, Лукас визнав його досить невиразним і вирішив переписати. Так і народилися "Зоряні війни" практично в тому вигляді, в якому ми їх знаємо. Далі було ще два роки ідейних і сценарних доробок, і, нарешті, довгоочікувані зйомки. Ходять чутки, що саме на цьому етапі студія 20th Century Fox, що переживала на той момент не найлегші фінансові часи, намагалася прикрити проект. Але цього, на щастя, не сталося і 25 травня 1977 року світ вперше побачив "Зоряні війни".

Далі все було як у казці. Охочі подивитися картину шикувалися біля кінотеатрів у небувалі черги, раніше маловідомі актори опинилися на піку популярності, а сам Лукас став авторитетною і дуже багатою людиною. Грошей, до речі, найбільше режисер заробив не на зйомках картини, а на правах на всі матеріали і продажу супутніх товарів. Сам же фільм у підсумку став одним з найпопулярніших представників жанру і зайняв другий рядок у списку найкасовіших стрічок усіх часів (з урахуванням інфляції).

5 серпня 1977 року C3PO, R2-D2 і Дарт Вейдер залишають свої відбитки на цементі перед входом в Китайський театр, де двома місяцями раніше відбулася прем'єра "Зоряних війн" З відкритих джерел

На сьогодні всесвіт "Зоряних війн" включає в себе вісім повнометражних фільмів кіноепопеї (сім епізодів саги і один спін-офф), кілька телефільмів і мультсеріалів, комп'ютерні ігри, а також безліч друкованої та аудіопродукції. Франшиза "Зоряних війн" станом на грудень 2016 року займала четверте місце в списку найбільш прибуткових. Її випередили лише кіновсесвіт Marvel і фільми про Гаррі Поттера та Джеймса Бонда. У найближчі роки очікується вихід ще двох частин саги (включаючи грудневу прем'єру) і два спін-оффи.

Структура "зоряного" всесвіту не така вже й складна, як може здатися на перший погляд. Особливо це стосується кіноепопеї (дев'ять фільмів-епізодів, сім з яких уже вийшли, а восьмий ось-ось очікується) та антології (три спін-оффи, перший з яких – "Бунтар один. Зоряні війни. Історії" – з'явився в грудні минулого року). Заплутатися можна лише в розширеному всесвіті, який охоплює численні телефільми, серіали, комікси та інше. Але для першого знайомства цілком достатньо розібратися у всіх трилогіях, а в додаткові деталі можна не заглиблюватися.

Оригінальна трилогія

Зоряні війни: Епізод 4 – Нова надія (1977)

Зоряні війни: Епізод 5 – Імперія завдає удару у відповідь (1980)

Зоряні війни: Епізод 6 – Повернення Джедая (1983)

 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Епізод 4 – Нова надія" (1977) IMDB
 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Епізод 5 – Імперія завдає удару у відповідь" (1980) IMDB
 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Епізод 6 – Повернення Джедая" (1983) IMDB

Саме з цієї трилогії все і почалося. Правда в самому початку, незважаючи на задум і бажання Джорджа Лукаса зробити довгограючу космо-оперу, мова йшла лише про одну картину. Впевненість у тому, що продовження буде, з'явилася лише після приголомшливого успіху першого фільму 1977 року. Приблизно тоді ж і було прийнято рішення в подальших виданнях перейменувати його з "Зоряних війн" в "Зоряні війни: Епізод 4 – Нова надія", а подальші частини, щоб уникнути плутанини, випускати з зазначенням номерів епізодів.

Крім того, розуміння, що дебютний фільм саги буде лише четвертим епізодом, а пізніше вийде трилогія пріквелів, з'явилося не відразу. До такого висновку Лукас прийшов у процесі роботи над сценарієм. Тоді йому стало ясно, що довга передісторія не вміщується в хронометраж і її потрібно буде дознімати пізніше, а події сюжету краще розбивати на три рівні частини.

У цих епізодах автор знайомить глядача з більшістю ключових героїв саги – Люком Скайуокером і принцесою Леєю, веселуном Ханом Соло і вірним Чубакою, джедаєм Обі-Ван Кенобі і майстром Йодою, дроїдами R2-D2 і C-3PO, і, звичайно, з головним лиходієм Дартом Вейдером. Позитивним героям належить чимало випробувань і сміливих битв, а також боротьба проти Імперії.

Трилогія пріквелів

Зоряні війни: Епізод 1 – Прихована загроза (1999)

Зоряні війни: Епізод 2 – Атака клонів (2002)

Зоряні війни: Епізод 3 – Помста Ситхів (2005)

 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Епізод 1 – Прихована загроза" (1999) IMDB
 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Епізод 2 – Атака клонів" (2002) IMDB
 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Епізод 3 – Помста Ситхів" (2005) IMDB

Після успішного виходу оригінальної трилогії творець "Зоряних війн" з головою поринув у інші проекти, відмовляючись при цьому сідати в режисерське крісло і беручи на себе роль продюсера. Лише через 10 років Лукас вирішив знову очолити знімальний процес і повернутися до свого головного дітища. Крім того, він був настільки вражений технологіями, що за цей час пішли далеко вперед, що вирішив переглянути свій план знімати продовження на користь опрацювання передісторії.

Так, у 1994 році, за п'ять років до виходу першого епізоду, почалася робота над створенням трилогії пріквелів. Цього разу режисер зосередив свою увагу на розширенні та посиленні деталізації попередніх подій, перетворюючи тим самим франшизу у космічну сагу.

У пріквелах Лукас розповідає про Галактику, якою вона була до створення Імперії і, власне, історію появи цієї самої Імперії. Крім того, глядачам вдасться познайомитися з Энакіном Скайуокером, королевою планети Набу Амідалою і дізнатися Дарта Вейдера з іншого боку.

Трилогія сіквелів

Зоряні війни: Пробудження сили (2015)

Зоряні війни: Останні джедаї (2017)

Зоряні війни: Епізод 9 (2019)

 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Пробудження сили" (2015) IMDB
 • Афіша фільму
  Афіша фільму "Зоряні війни: Останні джедаї" (2017) IMDB
 • Актори фільму
  Актори фільму "Зоряні війни: Епізод 9" (2019) IMDB

Сама багатостраждальна трилогія з усіх. Про те, що планується продовження серії, Лукас заявляв ще на початку 80-х, одразу після виходу оригінальних фільмів. Однак, як ви вже знаєте, пізніше автор вирішив відмовитися від цього наміру заради створення пріквелів. Ще пізніше він заявив, що історія "Зоряних війн" закінчилася разом з шостим епізодом і продовження бути не може.

Незважаючи на це, в 2012 році з'явилася інформація, що робота над трилогією сіквелів вже почалася. Біля керма, однак, цього разу виявилася студія The Walt Disney Company, яка купила у Лукаса його компанію. Сам же "зоряний" автор повністю усуватися від процесу не став і продовжив роботу в якості творчого консультанта. Режисерське крісло дісталося Джей Джею Абрамсу (він зняв сьомий епізод і, як стало відомо днями, займеться дев'ятим) і Райану Джонсону (восьмий епізод). Власне, саме восьмий епізод, який в українському прокаті отримав назву "Зоряні війни: Останні джедаї", ми і зможемо побачити вже в грудні цього року, а заключний дев'ятий – у 2019 році.

Антологія

Бунтар один. Зоряні війни. Історії (2016)

Соло. Зоряні війни. Історії (2018)

Безіменний проект про Боба Фетта (2020)

Афіша фільму "Бунтар один. Зоряні війни. Історії" (2016) IMDB

Окремим острівцем всієї цієї величної історії виступає антологія фільмів, створена за мотивами "Зоряних війн", але яка не входить в основну серію епізодів саги. Про вихід трьох спін-оффів стало відомо в 2013 році. Їх створенням, як і останньою трилогією, зайнявся куплений компанією Disney Lucasfilm.

Перший фільм антології "Бунтар один. Зоряні війни. Історії" вийшов у 2016 році. Він став сполучною ланкою між подіями третього і четвертого епізоду, тобто мостом від 2005 до 1977 року, якщо брати за основу хронологію зйомок. Наступні дві частини антології, присвячені цього разу героям саги, плануються до виходу у 2018 і 2020 роках.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>