Капітальні інвестиції: Чому для України вони так необхідні

Капітальні інвестиції: Чому для України вони так необхідні
З відкритих джерел

Павло Вернівський

Радник Голови ФРУ з економічних питань

Оригінал на сторінці Павла Вернівського у Facebook

Капітальні інвестиції в Україні перебувають на рівні 17% ВВП. Це дуже мало для розвитку. Поясню чому.

Що таке капітальні інвестиції? У бізнесі є два основні види витрат: капітальні витрати та операційні витрати. Основна їх відмінність у тому, що капітальні затрати використовуються понад рік, а операційні – менш ніж рік.

Якщо, наприклад, підприємство звело будівлю або придбало устаткування, яке використовуватимуть протягом найближчих років, то це капітальні інвестиції.

Новини за темою

Основна суть цих інвестицій у тому, що, по суті, вони впливають на майбутню кількість вироблених товарів. Адже логічно, що якщо компанія купує обладнання, будує новий завод, то це, найпевніше, веде до випуску нової продукції.

А це означає, що ця продукція збільшить обсяги ВВП. І для її виробництва знадобиться нова робоча сила.

Капітальні інвестиції можуть бути в різних галузях. В аграрній та промисловості. Я постійно відстоюю промисловість, позаяк саме тут міститься найбільший мультиплікатор впливу на економіку.

Візьму реальний приклад. Коли влада штату Південна Кароліна залучила до регіону компанію BMW, то услід за нею до штату переїхало ще близько 70 різних постачальників компанії, які створили додатково 5 робочих місць на 1 місце в BMW.

Причина проста. Близькість до заводу знижує логістичні витрати та ризики, пов'язані з безперебійними постійними поставками. Крім цього, від появи нового заводу і постачальників виграв сектор послуг. Як, наприклад, фінансовий, логістичний, так і розважальний.

Основний недолік аграрної галузі в тому, що, як правило, що примітивнішим є продукт, то менше постачальників і меншим є мультиплікаційний ефект. Саме з цієї причини я більше підтримую промисловість.

Так ось. Коли BMW відкриває новий завод, то вона робить капітальні інвестиції. Роблять інвестиції постачальники. Ці інвестиції створюють робочі місця. Вони створюють попит на товари і послуги. Вони створюють експорт.

Основний недолік цих інвестицій у тому, що це величезні разові витрати. Наприклад, відкриття нового автомобільного заводу може вийти в 1 млрд дол. Не потрібно бути наївними і думати, що BMW багата компанія і може зголоситися на такі витрати.

У BMW теж мають свою відповідальність, зокрема й і перед своїми акціонерами. Якщо компанія витратить ці гроші на завод, то потрібно розуміти, що, відповідно, у неї знизиться прибуток. Зокрема, й і на акцію, що може негативно відбитися на курсі. Тому навіть великі компанії шукають можливості, щоб знизити ці капітальні інвестиції.

Ще одна головна особливість у тому, що власний капітал для компанії завжди дорожче позикового. З причини того, що акціонери також мають свої очікування стосовно прибутковості з урахуванням різних альтернатив. Тому на такі проекти беруть позикові кошти, що теж коштують грошей і знижують майбутню окупність.

З іншого боку, якщо це не ТНК, яка має свої ринки збуту, то капітальні інвестиції це величезний ризик, оскільки чим довше розтягнуто в часі окупність, тим довше буде заморожено гроші в проекті і більше ризик провалу проекту.

Ось чому багато фінансових організацій не хочуть вкладати в такі проекти, особливо якщо є можливість отримання альтернативних, більш високих і менш ризикових прибутків. Ось саме з цієї причини в різних державах є програми з підтримки цих інвестицій.

Загалом я тут намагаюся пояснити, що недостатньо просто хотіти розвитку. Для початку потрібно розібратися в проблемі і потім шукати шляхи вирішення. У нас проблема - низькі капітальні інвестиції, і треба думати, як її розв`язати. Тоді й буде розвиток.

Павло Вернівський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>