Кабмін ставить Корчак "чорну мітку" на тлі невдоволення в США

Розбірки в Кабміні самі по собі пікантні, але на даний момент куди важливіше, чому відбувається те, що відбувається

Кабмін ставить Корчак "чорну мітку" на тлі невдоволення в США
Корчак Наталія "112 Украина"

Розбірки в Кабміні самі по собі пікантні, але на даний момент куди важливіше, чому відбувається те, що відбувається

Ранок середи, 29 березня, стартував скандалом навколо НАЗК. Подавачі декларацій скаржаться, що сайт "лежить" кілька днів. Але це лише інформпривід, адже голові НАЗК Наталії Корчак задають і інші неприємні запитання. Що відбувається?

Напередодні на офіційному сайті НАЗК було розміщено роз'яснення, що проводяться технічні роботи та Реєстр запрацює до ранку 29 березня. Настав 29 березня, Реєстр, як і раніше, не працює. Глава НАЗК Корчак Наталія насилу відбивається від питань формулою "адмініструємо не ми" і "робимо, що можемо".

Корчак отримує "чорну мітку" у вигляді негативних чуток і прочухана від прем'єра. Чому раптом все зламалося саме зараз?

Один із заступників міністра юстиції, Руслан Рябошапка, в соціальній мережі повідомив про те, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) припиняє співпрацю з НАЗК. Наталія Корчак у тій же соціальній мережі таку інформацію спростувала.

Однак Рябошапка правий. У скромному повідомленні на сайті НАЗК в самому кінці тексту сказано, що через поправки до закону про протидію корупції USAID тимчасово призупиняє визначення НАЗК в якості бенефіціара нових проектів міжнародно-технічної допомоги.

Новини за темою

Отже, діючі програми працюють, але на нові проекти (і фінансування) НАЗК розраховувати не доводиться. НАЗК в якості причини вказує скандальні поправки в закон від 23 березня. На сайті USAID інформації про результати зустрічі 28 березня немає.

Вже на засіданні Кабміну 29 березня розігралася сценка показового шмагання справедливим боярином недбайливого холопа. Незважаючи на те, що Корчак Наталія ретельно продумала лінію оборони і навіть контраргументи, Володимир Гройсман зміг причепитися до дрібниць і дати зрозуміти, що НАЗК підставляє всіх чиновників "під два роки в'язниці". Крім цього, він прямо закликав усіх співробітників НАЗК подати у відставку, оскільки забезпечити роботу вони, на його думку, не можуть. При цьому прем'єр особливо акцентував увагу на тому, що грошей НАЗК отримує більше ніж достатньо. А якщо все ж мало, він готовий дати і 100 млн.

Зі свого боку, і Наталія Корчак атакувала прем'єра, давши зрозуміти, що вбачає політичну мотивацію того, що відбувається навколо НАЗК, і підкреслювала, що адмініструванням сайту займається зовсім інша структура.

Розбірки в Кабміні самі по собі пікантні, але на даний момент куди важливіше, чому відбувається те, що відбувається.

З урахуванням посилань USAID на поправки до закону про протидію корупції, ми можемо припускати, що невдоволення США цими корективами викликало цілком зрозумілу реакцію, — перевірити українську владу на предмет боротьби з корупцією.

У Вашингтоні про реальну корупцію вищих посадових осіб України знають краще, ніж усі українські антикорупціонери, разом узяті. У будь-який момент може вибухнути скандал. Судячи за деякими невиразними чутками, нинішньою владою незадоволені не тільки республіканці, а й деякі впливові люди в колах демократів. А це вже серйозно. Банально можуть запитати, куди витрачені транші, гранти, допомога і т. п. Тим більше, у США піднімається скандал навколо 8 млрд доларів США для України. Заради таких грошей можна атакувати кого завгодно, не кажучи вже про таку дрібницю, як поправки до закону.

Ми також можемо спостерігати поспіх, з яким було підписано і оприлюднено скандальні поправки. Значить, Банкова, як мінімум, була зацікавлена в них. На користь цього і гучна кампанія "фас!" на адресу НАЗК.

Новини за темою

Безумовно, НАЗК є за що критикувати, і ця критика звучала і раніше. Але тоді прем'єр Володимир Гройсман особливо не прислухався, оскільки, було потрібно явити зовнішнім донорам просування в боротьбі з корупцією. Зараз ситуація інша: якщо скандалу не уникнути, слід амортизувати наслідки. І в цьому плані робота йде стахановськими темпами.

По-перше, Петро Порошенко зустрівся з лідерами антикорупційних громадських організацій. У наших реаліях це може означати, що антикорупційників поділять на "своїх" і "всіх інших". Наближених залишать для виховання слухняності у тих, хто викличе невдоволення Банковій. Решту почнуть тролити.

По-друге, наполегливий рефрен 29 березня "ідіть у відставку" і "непрофесіоналізм" в адресу всього складу НАЗК покликаний швидко дискредитувати людей, умовно незалежних від влади. Отримуючи гроші від зовнішніх донорів, НАЗК може спокійно не звертати уваги на сигнали з Банкової, Грушевського та інших місць. Зараз важливо одним махом дискредитувати НАЗК не стільки перед зовнішніми донорами, скільки для внутрішніх потреб. При тому, що Гройсман підтвердив, що він "не дзвонив, не розмовляв" з Корчак з приводу проблем з подачею декларацій. Значить, не схаменувся вчасно, щоб ситуацію виправити. І якби не сьогоднішній скандал, питання були б до нього.

По-третє, бунт чиновництва. Чиновники, держслужбовці, — потужний важіль. Сьогодні вони були підвішені між криміналітетом і всепрощенням. Якби Кабмін не розіграв сцену сварки Гросман-Корчак, чиновники нарікали б на нього і на Банкову. А так міністр юстиції Павло Петренко переніс терміни подання декларацій на місяць, значить, всі врятовані. Крім Корчак, яка зірвала всі терміни. Ситуація виглядає саме так. А хто вже буде розбиратися, чому завалився сайт.

Новини за темою

По-четверте, пішли чутки про зміну уряду. Називають і потенційних наступників Гройсмана. У такій ситуації йому не залишається нічого іншого, крім як захищатися.

У кулуарах засідання Кабміну Наталія Корчак заявила, що не збирається писати заяву: "Не піду я у відставку. Навіщо? Це не питання грошей, є просто небажання, щоб наш орган працював".

Згідно із законодавством, голова НАЗК може піти або за власним бажанням, або за ініціативою Кабміну за систематичне невиконання своїх обов'язків. Більше того, якщо вона зараз піде, її з розпростертими обіймами прийме якась опозиційна політична сила. Дуже цікаво, як влада вирішить це питання, щоб вийти сухими з води. Здається, козла відпущення вже знайшли.

Лілія Брудницька

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів