Історія коморської диктатури: Вибори та перевороти

Історія коморської диктатури: Вибори та перевороти
Facebook Олександра Мішина

Олександр Мішин

старший аналітик в PRP Ukraine

Оригінал на сторінці Олександра Мішина в Facebook

Вже 20 років політичні процеси в одній з найменших арабських держав Африки – Союзі Коморських Островів – перебувають в залежності від діяльності кадрового військового, полковника Азалі Ассумані.

Він народився 1 січня 1959 році на острові Гранд-Комор (Нгазіджа) та свідомо обрав армійську кар'єру. Ассумані пройшов навчання у Королівській військовій академії Марокко, а пізніше вчився у піхотному училищі в Монпельє у Франції та пройшов навчання у міжнародному військовому коледжі у Парижі.

Президент Коморських островів Азалі Ассумані Facebook Олександра Мішина

З освітою такої якості на Батьківщині Ассумані безумовно очікувало достойна позиція. В 1990 році він фактично очолює збройні сили країни, що в політичних умовах Коморських островів означало наближення до найвищої президентської посади у країні.

Президент з народом Facebook Олександра Мішина

Тропічні острови, що могли б стати одним з найкращих екзотичних курортів в Індійському океані, славетні не лише своєю унікальною природою, а ще й традицією військових заколотів. Після проголошення незалежності в липні 1975 року крихітна країна вступила в період нескінченної смуги військових переворотів за участі французьких найманців.

Тіньовим керівником Комор став "король найманців" Боб Денар (також відомий під арабським псевдонімом Саїд Мустафа Маджуб).

"Тіньовий король" Коморських островів Боб Денар Facebook Олександра Мішина

Саме за участі Денара на островах відбулося 4 військових перевороти: в 1975 році скинуто президента Ахмеда Абдаллаха на користь Саїда Мохамеда Джаффара; в 1978 році Денар підтримує вже Абдаллаха та скидає Джаффара; в 1985 році Абдаллах усунутий на користь Саїда Мохамеда Джоухара; в 1995 році Боб Денар скидає Джоухара та сам на тиждень стає президентом Комор.

Така гойдалка в країні тривала до тих пір, поки владу не перебрав до своїх рук Азалі Ассумані, який в 1999 році здійснив черговий військовий переворот, усунув президента Массунда та проголосив себе головою Державного комітету. В країні було скасована дію конституції, а всі державні інститути були розпущені.

На базі написаної ним самим тимчасової конституції в травні 1999 року він проголошує себе президентом, і вже у грудні призначає цивільний уряд, пообіцявши провести демократичні вибори найближчим часом та залишити владу.

Новини за темою

В грудні 2001 року на референдумі народ підтримав нову конституцію, що запровадила особливу схему виборів голови держави. Фактично Ассумані створив першу справжню інтегровану державу на Коморських островах, що були трансформовані в союз (Udzima wa Komori) трьох островів – Нгазіджа, Ндзуані та Мвалі, з широкою автономією кожного з них.

При цьому кожен острів мав свою конституцію та обраного президента (в 2009 році ці посади перейменовані на губернатора).

Стаття 13 конституції Союзу все ж таки передбачала наявність посади федерального президента, що мала переходити від острова до острова. Первинні вибори мали відбуватися на острові, до якого перейшло президенство за графіком черговості.

Після цього три кандидати, які отримали більшість голосів на своєму острові, вже потрапляли до бюлетеню для участі у федеральних виборах, на яких голосували виборці з усіх островів. Президент та віце-президент обиралися на термін у 4 роки з правом переобрання лише у випадку дотримання черговості ротації між островами, тобто тільки через 8 років.

Азалі Ассумані став творцем складної політичної конструкції, що мала задовільнити острівні еліти та унеможливлювала би узурпацію влади висуванцями лише одного з трьох суб'єктів федерації.

Хоча Ассумані провів важливі демократичні перетворення в країні, він не виконав обіцянку піти з посади, здійснивши хитрий маневр. За три місяці до дати виборів в січні 2002 року він полишив президентську посаду та звільнився з лав збройних сил.

В якості цивільної особи він зареєструвався кандидатом на посаду президента на острові Нгазіджа, саме з цього острову розпочався графік ротації. На первинних виборах він отримав 40% голосів, а в квітні 2002 року на федеральних виборах здобув посаду президента.

При цьому його перемога була визнана сумнівною, бо два його опоненти зняли свої кандидатури, що перетворило ці вибори на безальтернативні.

Правління Ассумані позначилося консолідацією розрізнених коморських островів та започаткувало коморську політичну націю. В країні відбулися перші в історії вибори до федерального парламенту, було створено дієвий федеральний уряд. Проте його правління було автократичним, порушувалися права людини та придушувався сепаратизм.

Ассумані не зміг отримати підтримки на парламентських виборах через неспроможність поліпшити економічну ситуацію в країні. В 2006 році він залишив посаду та передав її представнику острова Ндзувані – Ахмеду Абдалле Самбі. Втім, великий комбінатор Ассумані не здався.

Дочекавшись прошестя 10 років він знову висунув свою кандидатуру на виборах 2016 року та здобув перемогу з мінімальним відривом над опонентами – Мохаммедом Алі Суаліхі та губернатором Нгазіджа – Муін'ї Бараком.

Новини за темою

30 липня 2018 року на Коморах відбувся референдум щодо перегляду конституції, ініційований Ассумані. Народ 92,7% голосів підтримав зміни до основного закону, що передбачали наділення діючого президента правом балотуватися повторно на посаду та подовжили президентський термін з 4 до 5 років.

Отже, Ассумані домігся прав на подовження правління, змінивши конституцію, яку сам розробляв в 2002 році, порушивши хитку систему балансу розподілу влади в рамках федерації. В жовтні 2018 року на острові Ндзувані розпочалося народне повстання проти конституційних змін, що було придушено армією.

В плані зовнішньої політики президент Ассумані взяв курс на розвиток відносин з Росією. В листопаді 2018 року голова МЗС Коморських островів Суєф Мохаммад аль-Амін відвідав Москву, де провів зустріч з Сергієм Лавровим.

Зустріч Сергія Лаврова з його коморським візаві Суефом Мохаммадом аль-Аміном, Москва, листопад 2018 року Facebook Олександра Мішина

Окрім питань інтенсифікації партнерства в сфері риболовлі, енергетики, забезпечення водою та сільського господарства, сторони домовилися вести спільну боротьбу з тероризмом.

РФ зобов’язалася продовжити підготовку кадрів для силових структур Коморських островів. За два тижні до виборів 2019 року Мороні відвідав спеціальний представник президента РФ з Близького Сходу та Африки Михайло Богданов, який пообіцяв президенту Ассумані всебічну підтримку та подальше поглиблення дружніх відносин.

Коморські силовики проходять навчання в РФ. AFP

25 березня 2019 року на Коморських островах відбулися дострокові президентські вибори, в яких взяли участь 12 опозиційних кандидатів. Це велика цифра, враховуючи, що сукупна кількість виборців в країні складає лише 300 тисяч осіб – пропорція 1 кандидат на 25 тисяч осіб.

Для прикладу у президентських виборах 2019 року в Україні беруть участь 39 кандидатів, тобто пропорція складає 1 кандидат на 770 тисяч виборців. Коморська опозиція не спромоглася висунути єдиного кандидата і своїми діями прагнула продемонструвати відсутність чесних та прозорих виборів в країні.

Станом на 25 березня підсумки виборів не були оголошені, але в Мороні розпочалися акції протесту проти нечесних виборів. Поліція розігнала їх з використанням сльозогінного газу. Схоже, що президент Ассумані таки буде переобраний на другий, а точніше вже на 4-й президентський термін.

Він обіцяє народу децентралізацію, кращу освіту, поліпшення економічної ситуації за рахунок збільшення кількості туристів. Коморські острови за природними показниками зовсім не поступаються сусіднім Сейшельским островам, і є майже повним їх еквівалентом. Втім, через політичну нестабільність тут зовсім небагато туристів.

Якщо народ Комор вийде на масові акції протесту проти фальсифікацій, які здійснює оточення президента Ассумані, то в країні можливі спалахи насильства, а в перспективі і піднесення сепаратизму.

В такому випадку її знову можна буде викреслити в числа місць для відпочинку, привабливих для туристів.

Поки "Ванільні острови" (так називають Комори через плантації ванільних дерев) будуть лишатися у полоні політичних комбінаторів, очікування на їхній прогрес є передчасними.

Олександр Мішин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>