Іспит IFOM. Як авантюризм і схеми МОЗ руйнують медичну освіту і дискредитують Україну

Іспит IFOM. Як авантюризм і схеми МОЗ руйнують медичну освіту і дискредитують Україну
Фото з відкритих джерел

Олександр Козлов

Професор в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна

Оригінал на сторінці Олександра Козлова в Facebook

Небайдужі до теперішнього та майбутнього (та навіть минулого!) вітчизняної системи вищої медичної освіти колеги поділилися статтею. Є над чим поміркувати...

Іспит IFOM з клінічних наук, який було запроваджено у 2017 році з ініціативи Центру тестування, відповідав світовим практикам – добровільне складання його студентами шостого курсу як додаткового іспиту для подальшого розвитку своєї кар’єри після закінчення університету. За ці два роки цей іспит складало майже 400 студентів, переважно іноземних. І саме така форма добровільного складання іспиту за власний кошт з однаковою мотивацією для студентів з різних країн світу, де складається цей іспит, забезпечує співставлення результатів і можливість їхнього порівняння. Так, проводячи коректне порівняння, можна сказати, що результати наших студентів за даними, що є у відкритих джерелах, значно кращі результатів студентів Казахстану і не гірші за результати студентів Панами та Австралії.

Натомість використання міжнародних практик не прийнятне для "команди О. Лінчевського". МОЗ вирішив – зробимо іспит IFOM обов’язковим вже з 2019 року для студентів-медиків третього курсу без зміни змісту підготовки та всупереч усім правилам організації навчального процесу та принципам дидактики, а з 2022 року і для студентів шостого курсу. Зробити так, як ніхто в світі не робив. Чому виникло таке мозівське ноу-хау?

Перше. Може не вистачало професійної інформації? Так ні! 3 жовтня 2018 року фахівці Центру тестування публікують аналітичний матеріал під назвою "IFOM. Маємо знати", де знайомлять з історією створення цього іспиту, станом його впровадження та використанням різними країнами світу.

У матеріалі говориться, що "за весь час свого існування на національному рівні іспит IFOM BSE (базові науки) не проводився ЖОДНОГО РАЗУ В ЖОДНІЙ КРАЇНІ, а іспит IFOM CSE (клінічні науки) проводився та проводиться тільки у ТРЬОХ країнах: Республіках Коста-Рика та Панама, а також в Омані. Іспит IFOM використовується в різних країнах або в індивідуальному порядку (студентом у комп’ютерних центрах тестування Prometric), або окремими клінічними установами, або окремими вищими медичними навчальними закладами". Додамо, що сукупна кількість населення в зазначених трьох країнах менша ніж 10 млн (менша ніж у славнозвісному Гондурасі). От в яку "компанію" О. Лінчевський спрямовує Україну, котра має вже понад двадцять років свій національний іспит.

Також у матеріалі наголошувалося, що педагогічною умовою використання іспиту IFOM в Україні як обов’язкового має бути затвердження змісту оцінювання та включення його до системи підготовки лікарів. "Використання іспиту IFOM як обов’язкового буде об’єктивним та справедливим щодо студентів тільки тоді, коли документально оформлені, деталізовані "міжнародні стандарти", на яких базується зміст цього тесту, будуть включені до навчальних програм кожного університету. Відповідно, правильним буде проводити іспит IFOM тільки для тих студентів, які навчалися за оновленими навчальними програмами", якщо його запровадження виявиться взагалі доцільним.

Друге. Може запровадження іспиту IFOM як обов’язкового педагогічно обґрунтоване? Знову ні!

15 березня 2019 року за ініціативи МОЗ проводиться іспит IFOM з базових наук для українських студентів-медиків четвертого курсу як дослідницький пілотний проект, який стає наймасштабніший за весь час, що його проводив розробник тесту – американська атестаційна організація (NBME) за межами США. Чому наймасштабніший? Зазвичай такі дослідницькі проекти проводяться на статистично обґрунтованій вибірці. Так було зроблено, наприклад, у Казахстані, де в експерименті взяла участь десята частина від загальної кількості студентів. В Україні за розпорядженням У. Супрун участь у тестуванні взяли усі студенти (понад 6 тисяч) мабуть щоб удесятеро більше бюджетних грошей перерахувати до США! Саме на проведення цього "пілотного" іспиту з програми підготовки студентів МОЗ вилучає майже 22 мільйони гривень, з яких 575 000 доларів авансом перераховує до США. І які ж одержано результати? Ніяких! За договором між NBME та МОЗ останній мав отримати результати 17 травня 2019 року. Вони досі не оприлюднені. Чому? Мабуть, тому, що вони навіть нижчі ніж ті, які прогнозував Центр тестування у публікації від 20 березня 2019 року "За крок до реформи". Що очікувати від результатів пілотного іспиту IFOM, який відбувся 15 березня 2019?"

"Враховуючи, що тест складався з тестових завдань, як правило, з п’ятьма відповідями, і вгадування становить 20%, прогнозуємо, що середній результат по країні буде, у кращому випадку, близький до 30%... Про що це може свідчити? З точки зору педагогічного оцінювання – що тест є невалідним за змістом. Він не відповідає ані навчальному плану, який побудовано за горизонтальною моделлю вивчення спочатку фундаментальних дисциплін, а потім клінічних, а отже, не відповідає програмам навчання. Й очікувані 30% результат по країні… не є доказом неякісної підготовки майбутніх медиків. Це свідчить про те, що система підготовки інша, орієнтована на етапність вивчення доклінічних та клінічних дисциплін, яка прийнята у більшості європейських країн". Саме тому Центр тестування пропонував перенесення обов’язкового впровадження іспиту IFOM з 2019 року на наступні роки після того, як у професійному середовищі буде обговорено пілотні результати та наведено докази доцільності запровадження обраних МОЗом "інновацій".

Але МОЗ не дослухався, а нове керівництво Центру тестування активно долучилося до запровадження іспиту IFOM як обов’язкового вже з цього року в червні місяці.

Отже, на сьогодні результатів "пілотного" тестування немає. Вони не доведені ані до студентів, які тестувалися, ані до університетів, для врахування у підготовці студентів, які мають його складати у червні. Тому що вони, мабуть, ще нижчі прогнозованих 30% і не більші за 25% по країні.

А оскільки це "пілотне" тестування мало відверто авантюрний характер і результати були очікувані, складається враження, що МОЗ свідомо йшов та те, щоб дискредитувати українську медичну освіту, та й узагалі нашу країну. При цьому за бюджетні кошти!

Про марне витрачання О. Лінчевським коштів платників податків на цей псевдоексперимент писали журналісти-дослідники, зокрема у цьому матеріалі.

Третє. Може запровадження іспиту IFOM як обов’язкового підтримано академічною та студентською спільнотою? Знову ні!

Свої застереження щодо запровадження цього іспиту висловили представники ВНЗ на першій та єдиній нараді перших проректорів, що була проведена заступником міністра 23 жовтня 2018 року. Лист до МОЗ учасників наради є за посиланням clc.am/VMAZeQ. У листі наголошувалося, що реформа медичної освіти здійснюється МОЗом без належного вивчення міжнародного, у тому числі європейського досвіду, моніторингу та аналізу реального стану медичної освіти в Україні, прогнозування наслідків та ризиків щодо зменшення кількості студентів-медиків та скорочення викладачів, а також розуміння авторами реформи базових принципів підготовки у ВНЗ спеціалістів для галузі охорони здоров’я.

А студенти через соціальні мережі звернулися до МОЗ з цілком логічним проханням спочатку сприяти зміні у навчанні, а потім - у контролі. Чи хоча б здійснювати це паралельно та поступово. Але заступник міністра назвав студентів "інфантильними", а піарники-грантоїди МОЗ – ледачими та такими, що опираються змінам.

Тоді як сам МОЗ ігнорує навіть ті нормативні документи, які розроблено його ж "командою" останнім часом. Так, відповідно до оприлюдненого на сайті Центру тестування 11 квітня 2019 року "Порядку проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту" (ЄДКІ), складовою якого для медиків є іспит IFOM, "строки розроблення міжнародного іспиту з основ медицини (IFOM) визначаються іноземною агенцією". Але менше ніж за місяць МОЗ не визначив та не затвердив критерій "склав" для іспиту IFOM, не визначив форму його проведення, не представив орієнтовний перелік джерел для підготовки студентів і, взагалі, адаптовану до вітчизняної навчально-методичної системи джерельну базу.

Отже, хто "інфантильний" - студенти чи представники "команди О. Лінчевського", непрофесійність яких межує з абсолютним невіглаством! А рівень їхньої аргументації просто вражає, коли сам О. Лінчевський так обґрунтовує впровадження в Україні іспиту IFOM: "Можливо, для розумних, активних, читаючих студентів американський тест піде краще"! Відчуйте рівень аргументації!

Четверте. Може запровадження іспиту IFOM економічно доцільно? Так знову ні!

Вартість українських іспитів "Крок" майже всемеро менша за американський іспит IFOM. Але у бюджет на 2019 рік для бюджетних студентів за іспит IFOM закладено 100 доларів США на кожного студента! А за контрактних студентів університети сплатять вже з власних надходжень, вилучивши ці кошти з витрат на підготовку студентів. І це не все. Студенти, які не складуть цей іспит, мають сплатити за повторне складання власні кошти, які їхні батьки мають заробити. І таких студентів прогнозовано буде понад половину, навіть якщо МОЗ встановить мінімально можливий критерій "склав" у 30,5%. Оскільки підготуватися до іспиту з невідомим змістом і який "проштовхується" такими темпами, неможливо.

Отже, з економічної точки зору запровадження в Україні іспиту IFOM схоже на цілеспрямоване свідоме марнотратство бюджетних та державних грошей, і правову оцінку цьому мають дати компетентні органи.

Виходячи з вищенаведеного, виникає цілком природнє запитання – чому ані аналітичні матеріали, ані обґрунтована позиція професіоналів, ані позиція академічної та студентської спільноти, ані економічні висновки не вплинули на майже маніакальне авантюрне бажання О. Лінчевського, якого повністю підтримала У. Супрун, "понад усе" запровадити іспит IFOM як обов’язковій вже цього року?

Дійсна мета – гроші, гроші, гроші! Які потрібно "вхопити" вже зараз із залученням юридичної компанії-посередника і поставити на постійну основу переказ щороку бюджетних грошей з України в Америку приватній компанії через "оновлений" МОЗом Центр тестування. Оце і є усе мозівське ноу-хау! Іншої відповіді немає.

Для цього МОЗ цілеспрямовано вдається до дискредитації медичних університетів, дискредитації українських іспитів "Крок", дискредитації загалом системи медичної освіти України, нав’язуючи вартісне тестування із завідомо очікуваними низькими результатами.

Настав час зупинити це свавілля та злочинне марнотратство!

Олександр Козлов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>