banner banner banner

Ірано-американська "війна" дуже вигідна нафтовим компаніям Росії

Ірано-американська "війна" дуже вигідна нафтовим компаніям Росії
З відкритих джерел

Оригінал на сайті Forbes 

Мабуть, одним із найсерйозніших наслідків ескалації конфлікту між США та Іраном може стати закриття Тегераном Ормузської протоки для руху нафтових танкерів. Результати таких заходів будуть катастрофічними, і тому таке навряд чи станеться.

Але якщо Іран все ж піде на такий крок, на міжнародних нафтових ринках виникне велика паніка, позаяк приблизно 21% від загальносвітового обсягу споживаної нафти проходить саме через Ормузьку протоку. Росія в цьому випадку стане важливою стабілізувальною силою на ринку і дістане значні фінансові, стратегічні та дипломатичні вигоди.

Навіть якщо Міжнародне енергетичне агентство пустить в обіг свої стратегічні запаси, закриття Ормузської протоки негативно позначиться на всіх через зростання нафтових цін. Якщо криза затягнеться, вплив високих нафтових цін на світове споживання енергії буде понижувальним і вони можуть призвести до глобального економічного спаду.

Однак у найближчій перспективі нафтовидобувні країни виграють від зростання цін на нафту, й особливо це стосується Росії.

Одна з причин, чому ОПЕК настільки істотно впливає на світовий ринок нафти, полягає в її здатності будь-якої миті нарощувати (або скорочувати) видобуток з метою ослаблення різких стрибків нафтових цін. У цій справі ОПЕК найбільшою мірою залежить від найвпливовішого свого члена – Саудівської Аравії (причому не тільки через обсяги постачання і потенціал видобутку), яка володіє найбільшою у світі резервною продуктивністю – приблизно 1,5-2 млн барелів на день.

Новини за темою

У разі блокади морського транспорту в Ормузькій протоці або серйозних обмежень судноплавства Саудівська Аравія не зможе задіяти свій резервний потенціал, принаймні поставки на ринок буде серйозно обмежено або взагалі зупинено.

Між тим Іран (!) і Венесуела, які стоять після Саудівської Аравії за показниками резервних можливостей, не зможуть вийти на ринок через санкції і внутрішні проблеми. Крім того, американські виробники сланцевої нафти, які спочатку виграють від зростання нафтових цін, не зможуть допомогти так, як це може зробити Саудівська Аравія.

Сланцева нафта швидко реагує на зміну ринкових умов — набагато швидше, ніж звичайний видобуток нафти, але вона не годна гарантувати негайного збільшення обсягів поставок.

А оскільки видобуток нафти в США перебуває в руках приватних компаній, умови диктує ринок. Тому видобуток не можна зупинити за визначеним рівнем цін, він триватиме до повного насичення ринку. Крім того, є проблеми якості американської нафти, яка істотно відрізняється від саудівської.

Американська сланцева нафта має меншу щільність (тобто вона легша) і менший вміст сірки, і тому вона не може негайно замінити поставки із Саудівської Аравії.

Але є одна країна, яка має всі ці можливості. Це Росія.

Росія не тільки видобуває нафту "правильної" якості (вона може замінити те паливо, яке буде блоковано в Ормузькій протоці), але, як заявляє російський уряд, має резервні виробничі можливості в обсязі 500 тис. барелів на день. За угодою з ОПЕК Москва скоротила обсяги видобутку, щоб не допустити надмірного падіння цін в умоах перенасиченості ринку.

Але оскільки нині ціни ростуть, а ОПЕК не може полегшити ситуацію, Росія зі своїми компаніями (які загалом незадоволені скороченням видобутку) і неодмінно залюбки скористається можливістю додатково заробити.

Після атаки на саудівське нафтопереробне підприємство наприкінці минулого року Росія просигналізувала про те, що зможе забезпечити додаткові поставки завдяки інвестиціям російських компаній у нові видобувні потужності. Проте Саудівська Аравія швидко відновила обсяги експортних поставок, і Росія не змогла довести своїх нових можливостей і переваг.

Якщо такий зовнішній чинник, як закриття Ормузської протоки, призведе до блокади саудівських поставок, Росія отримає реальний шанс випробувати свої нові резервні потужності.

В останні роки вплив Росії на світовому ринку нафти зростає. Ця країна стала важливим партнером ОПЕК в її боротьбі за збереження статусу вирішального гравця, що впливає на нафтові ціни навіть після сланцевої революції в США.

Якщо ірано-американський конфлікт призведе до істотного скорочення нафтового експорту з країн ОПЕК, Росія отримає від цього значну вигоду в плані реального фінансового прибутку і геополітичного впливу. Зростання цін і збільшення видобутку є вигідними не тільки російським компаніям, але й бюджету країни, оскільки нафтовидобувну галузь там обкладено високими податками, і насамперед це стосується експорту.

Цей аспект є особливо привабливим для Росії, оскільки торгівля нафтою у світі йде на американські долари, яких явно бракує Москві після запровадження США санкцій проти російських фінансових інститутів через її вторгнення в Україну і втручання в американські вибори.

Росія також може посилити свій геополітичний вплив.

Новини за темою

Через блокаду Ормузької протоки джерел постачання значно поменшає, а це посилить уявлення про Росію як про стабільну нафтовидобувну країну та експортера. Саудівська Аравія утримується від використання своїх поставок як інструменту впливу, обмежуючись регулюванням ринку і стабілізацією цінових стрибків. Принаймні після нафтової кризи 1970-х років.

А от Росія в цьому питанні виявляє набагато менше стриманості. Дослідження показують, що Москва неодноразово використовувала свої сильні позиції постачальника нафти і газу, домагаючись геополітичних вигод у Центральній та Східній Європі.

Блокада Ормузської протоки може посилити позиції Росії щодо Азії, яка відчуває енергетичний голод, оскільки близько 75% нафти, що проходить цією протокою, йде саме до азіатських країн. Крім того, особливої важливості набуває російський природний газ, що поставляється на китайський ринок через відкритий нещодавно трубопровід "Сила Сибіру". Ці позиції видаються ще міцнішими, якщо задуматися про військові навчання, які Росія, Китай та Іран нещодавно провели в Оманській затоці.

Якщо подумати про можливі варіанти ескалації конфлікту між США та Іраном, стає зрозуміло, що тут набуває чинності закон ненавмисних наслідків. Ормузьку протоку поки ніхто не блокує, і її навряд чи буде перекрито найближчим часом.

Але повністю виключати такої можливості не можна. З цієї причини важливо продумати можливі наслідки блокади для ціноутворення і пропозиції на ринку нафти, а також результати посилення геополітичного впливу такого гравця, як Росія, яка вже отримала стратегічні та дипломатичні вигоди від американо-іранського конфлікту і від вимушеного виведення американських військ з Іраку.

Анна Мікульска

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>