Інструкція з розуміння саги про втручання Росії в американські вибори

Все, що необхідно знати про втручання Російської Федерації у президентські вибори в США 2016 року

Інструкція з розуміння саги про втручання Росії в американські вибори
Цензор.нет

Bloomberg

Інформаційний портал

Все, що необхідно знати про втручання Російської Федерації у президентські вибори в США 2016 року

Оригінал на сторінці Bloomberg

До цього моменту лише деякі вибрані американські лідери (за винятком президента Дональда Трампа, зрозуміло) сумніваються в тому, що російська держава втрутилася у президентські вибори в США 2016 року. Проте досі залишається недоведеним, були ті чи інші представники табору Трампа причетні до цього втручання. Хоча Трамп заперечує інформацію про змову, називаючи її "містифікацією", спеціальний прокурор, керівник масштабного розслідування цієї справи, вже висунув звинувачення проти колишнього глави передвиборчого штабу Трампа Пола Манафорта (Paul Manafort) та його заступника; один із зовнішньополітичних радників Трампа визнав свою провину, що може побічно вказувати на те, що команда Трампа дійсно якимось чином співпрацювала з росіянами; свою провину визнав Майкл Флінн (Michael Flynn), колишній радник Трампа з питань національної безпеки.

1. Що саме зробила Росія?

Американські розвідувальні агентства дійшли висновку, що президент Росії Володимир Путін особисто віддав наказ про проведення кампанії з "підриву довіри громадськості до американського демократичного процесу" і до кандидатури опонента Трампа, Гіларі Клінтон, і що Путін і його уряд від самого початку віддавали перевагу Трампу. Кампанія Росії включала в себе хакерські атаки і публікацію вкрадених електронних листів, які зашкодили репутації Клінтон, а також використання фальшивих аккаунтів і реклами у Фейсбуці та Твіттері з метою впливу на думку американської громадськості.

2. Що досі залишається невідомим?

Якщо Трамп або члени його команди зробили якісь кроки, щоб допомогти, спонукати або взяти участь у російської кампанії? Чи міг хто-небудь з трампівської групи по роботі в інтернеті надати Росії допомогу в її спробах поширити фейкові новини серед виборців? (Голова цієї групи це рішуче заперечує). Колишній радник Трампа з питань зовнішньої політики Джордж Пападопулос (George Papadopoulos), який вже зізнався в тому, що збрехав слідству, намагався отримати компромат на Клінтон з джерел, пов'язаних з російським урядом. Крім того, є ще 35-сторінкове "досьє", яке вказує на те, що Росія "обробляла, підтримувала і допомагала" Трампу протягом щонайменше п'яти років і що вона передавала його передвиборчому штабу "цінну інформацію" стосовно Клінтон. Головні звинувачення, що містяться в цьому досьє, складеному колишнім агентом британської розвідки, який отримав частину свого гонорару від передвиборчого штабу Клінтон, досі залишаються непідтвердженими, а Трамп називає їх "повнісінькою підробкою".

3. Хто веде розслідування?

Роберта Мюллера (Robert Mueller), колишнього директора ФБР, було призначено спеціальним прокурором у справі про зв'язки Трампа та Росії. На цю посаду його призначив 17 травня Рід Розенштейн (Rod Rosenstein), заступник генерального прокурора, який послався на "унікальні обставини" цієї справи. За вісім днів до цього призначення Трамп звільнив главу ФБР Джеймса Комі (James Comey), який грав ключову роль у розслідуванні щодо втручання Росії. Призначення Мюллера було рішенням Розенштейна, оскільки його бос, генеральний прокурор Джеф Сешнс (Jeff Sessions), який під час передвиборчої кампанії був одним із головних радників Трампа, взяв самовідвід.

Новини за темою

4. З чого все почалося?

У квітні 2016 року лідери Демократичної партії звернулися до компанії, що спеціалізується на питаннях кібербезпеки, попросивши її експертів перевірити підозрілі програми у своїх комп'ютерах. Експерти компанії повідомили, що їм вдалося знайти сліди хакерів, пов'язані з російським урядом. Національний комітет Демократичної партії оприлюднив цю інформацію і заявив про свої підозри у червні, відразу після того, як Клінтон стала кандидатом у президенти від своєї партії, і після того, як редактор WikiLeaks Джуліан Ассанж (Julian Assange) повідомив, що його група готується опублікувати матеріали, що стосуються Гілларі Клінтон.

5. Яким був зміст тих матеріалів?

На сайті WikiLeaks було опубліковано майже 20 тисяч електронних листів членів національного комітету Демократичної партії, які свідчили про те, що члени комітету надали підтримку Клінтон у ході праймеріз, де вона боролася з Берні Сандерсом (Bernie Sanders). У результаті публікації цих листів голова комітету Деббі Вассерман Шульц (Debbie Wasserman Schultz) була змушена піти у відставку. Трохи згодом на сайті WikiLeaks з'явилися десятки тисяч електронних листів, вкрадених з Gmail-аккаунта Джона Подести (John Podesta), глави передвиборчого штабу Клінтон. Сама Клінтон, аналізуючи причини своєї поразки, сказала, що публікація електронних листів на сайті WikiLeaks була схожа на "китайську тортуру водою".

6. Чи дійсно WikiLeaks отримав ці листи від Росії?

Це всього лише припущення. У доповіді, підготовленій американськими розвідувальними агентствами, кажуть, що Головне управління Генерального штабу збройних сил РФ передало ці листи WikiLeaks через посередника. (Ассанж стверджує, що джерелом цих листів був "не російський уряд", хоча така заява не виключає ймовірності того, що матеріали було передано через посередника). Деякі листи було опубліковано, ймовірно, румунським хакером, відомим як Guccifer 2.0, і сайтом DCLeaks.com, які передавали вкрадену інформацію певним журналістам.

7. Хто з помічників Трампа опинився під пильною увагою слідчих?


Потенційно це всі, хто вступав у контакт з російськими представниками чи посередниками в період передвиборчої кампанії. До цього списку входять:

  • Флінн, який був радником Трампа з питань національної безпеки протягом усього 24 днів. Як сказала колишня виконувачка обов'язків генерального прокурора Саллі Єйтс (Sally Yates), Флінн "скомпрометував себе" — зробив себе вразливим перед шантажем, збрехавши про зміст телефонної розмови з російським послом у США Сергієм Кисляком, яка відбулася в грудні 2016 року. Флінн визнав себе винним у тому, що він збрехав федеральним агентам про зміст тієї розмови, і погодився співпрацювати зі слідством;
  • Манафорт, який деякий час був головою передвиборчого штабу Трампа. 27 жовтня йому пред'явили звинувачення у відмиванні грошей, змові й ухиленні від сплати податків. В обвинувальному акті, що включає в себе 12 пунктів, сказано, що він використовував 18 мільйонів відмитих грошей, щоб забезпечити собі "розкішний спосіб життя". У 2012-2013 роках він отримав понад 17 млн дол. від проросійської української Партії регіонів і, згідно з документами, він отримав 52,8 млн дол. у вигляді позик від компаній, які контролює російський мільярдер Олег Дерипаска;
  • старший син Трампа, Дональд-молодший, який у червні 2016 року зустрівся з російським юристом, який запропонував передати йому компромат на Клінтон;
  • Джаред Кушнер (Jared Kushner), зять і головний помічник Трампа, який також був присутній на тій зустрічі. Він підтвердив чотири факти контактів з росіянами в період передвиборчої кампанії та під час перехідного періоду, а після перемоги Трампа він вів переговори щодо створення таємного каналу зв'язку між перехідною командою Трампа і російським урядом;
  • Картер Пейдж (Carter Page), консультант з питань енергетики, який деякий час був радником Трампа з питань зовнішньої політики. Але його візит до Москви в липні 2016 року привернув увагу ФБР;
  • Роджер Стоун (Roger Stone), республіканський апаратник, який у період передвиборчої кампанії натякав на те, що йому було заздалегідь відомо про публікацію вкрадених хакерами листів.

8. Чи перебуває Трамп під слідством?

Він продовжує наполягати, що ні, хоча багато ознак вказують на те, що перебуває. Йому, щонайменше, можна пред'явити звинувачення в перешкоджанні правосуддю за те, що він звільнив директора ФБР Комі, заявивши, що це пов'язано з "російською справою". За кілька місяців до свого звільнення Комі склав службову записку, в якій описав, як Трамп особисто попросив його закрити розслідування щодо Флінна. (Представники Білого дому назвали її "неправильним і неточним відтворенням розмови"). Крім того, як показують звинувачення, висунуті проти Манафорта, Мюллер не збирається обмежувати себе розслідуванням передвиборчої кампанії 2016 року. 20 липня Bloomberg News повідомило, що в рамки ширшого розслідування потрапили факти купівлі квартир у будинках Трампа громадянами Росії, участь Трампа у спільному з росіянами проекті будівництва SoHo в Нью-Йорку, а також участь Трампа в організації конкурсу краси "Міс Всесвіт" і продаж флоридського маєтку Трампа російському олігархові в 2008 році.

Новини за темою

9. Чому Мюллеру дозволяють виходити за рамки російського питання?

Ордер міністерства юстиції США від 17 травня про призначення Мюллера зобов'язує його розслідувати "всі зв'язки і/або співробітництво між російським урядом та особами, пов'язаними з передвиборчим штабом", а також — зверніть увагу! — "будь-які питання, які виникли або можуть виникнути у зв'язку з цим розслідуванням". Трамп і його адвокат Джон Дауд (John Dowd) стверджують, що розслідування питань, не пов'язаних безпосередньо з Росією та виборами 2016 року, — це вихід за всі розумні межі.

10. Чи визнає Трамп факт втручання Росії у президентські вибори?

Від нього виходять суперечливі сигнали в цьому питанні. У період передвиборчої кампанії він це рішуче заперечував, заявляючи, що демократів з таким же успіхом міг зламати хтось "вагою в 400 фунтів, що сидить у себе на ліжку". Потім він заходився говорити про те, що всі тривожні звістки про російське втручання — це "фейкові новини, які поширюють ЗМІ", та "містифікація". У листопаді він заявив, що вірить, Путін говорив щиро, заперечуючи російське втручання у вибори 2016 року. Наступного дня Трамп підкреслив, що довіряє американським розвідувальним агентствам у цьому питанні.

Лоуренс Арнольд

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>