Інша правда війни: У Сирії немає героїв, там усі військові злочинці. Фото 18+

Британський військовий кореспондент Роберт Фіск, який знаходиться в підконтрольній асадівским військам частині Сирії і висвітлює події в цій країні для Independent, написав резонансний матеріал, що руйнує західний міф про героїчних повстанців, російський міф про благородство урядових військ - у громадянських війнах героїв не буває

Інша правда війни: У Сирії немає героїв, там усі військові злочинці. Фото 18+
Фото з відкритих джерел

Британський військовий кореспондент Роберт Фіск, який знаходиться в підконтрольній асадівским військам частині Сирії і висвітлює події в цій країні для Independent, написав резонансний матеріал, що руйнує західний міф про героїчних повстанців, російський міф про благородство урядових військ - у громадянських війнах героїв не буває

Оригінал на сайті Independent

Західним політикам, "експертам" і журналістам в найближчі дні доведеться придумувати нові історії – адже армія Башара аль-Асада встановила контроль над східною частиною Алеппо. Ми збираємося з'ясувати, чи правда те, що нібито 250 тисяч цивільних осіб опинилися в пастці. Ми зрозуміємо набагато більше про те, чому вони не змогли піти, коли сирійський уряд і ВПС Росії призупинили своє люте бомбардування східної частини міста.

І ще ми збираємося дізнатися набагато більше про "повстанців", яких ми на Заході, в США, Великобританії, а також в союзних країнах Перської затоки глибоко підтримували.

Серед них є "Аль-Каїда" (під іменами "Джебхат ан-Нусра", "Джебхат Фатех аль-Шам"). І це "народ", як назвав їх Джордж Буш, тих, хто скоїв злочини проти людяності в Нью-Йорку, Вашингтоні та Пенсільванії 11 вересня 2001 року. Пам'ятаєте війну з терором? Пам'ятаєте, "абсолютне зло" "Аль-Каїди". Пам'ятаєте всі попередження від наших улюблених служб безпеки у Великобританії про те, як "Аль-Каїда" може вдарити по Лондону?

Новини за темою

Та ми забули про це, коли повстанці, в тому числі з "Аль-Каїди", сміливо захищали східний Алеппо. Тому що потужна розповідь про героїзм, демократію і страждання поглинула нас, розповідь про хороших хлопців, які воюють проти поганих хлопців, стала схожою на "зброю масового ураження".

Ще за часів Саддама Хусейна, коли деякі з нас стверджували, що незаконне вторгнення в Ірак призведе до катастрофи і невимовних страждань, і що Тоні Блер і Джордж Буш вели нас по шляху до погибелі – на нас випробували цю зброю, змусивши відчути огиду до Саддама Хусейна і його режиму. Ми повинні були постійно нагадувати читачам, що Саддам був одним з Троїстого Стовпа осі зла.

Зараз теж йде звичайна мантра, яку ми повинні повторювати до безкінечності, щоб уникнути ненависті і злості, які сьогодні зачеплять кожного, хто сумнівається в глибоко хибній версії сирійської трагедії.

Фото з відкритих джерел

Так, Башар аль-Асад жорстоко знищив великі ділянки міста під час боротьби проти тих, хто бажає скинути його режим. Так, цей режим має безліч гріхів, які пов'язані з ім'ям лідера: тортури, страти, таємні в'язниці, вбивства цивільних осіб, а також - якщо ми прислухаємося до сирійських головорізів - етнічні чистки.

Так, ми повинні побоюватися за життя мужніх лікарів у східному Алеппо і людей, заради яких вони там залишилися. Той, хто бачив кадри біженців, які рятуються від бомбардувань Алеппо військами режиму, повинні побоюватися за всіх тих, кому не було дозволено покинути місто. І давайте згадаємо, як ООН повідомила, як вона похмуро заявила про 82 цивільних осіб, "вбитих" у своїх будинках протягом останніх 24 годин.

Але прийшов час сказати й іншу істину: що багато хто з "бунтівників", яких ми на Заході підтримували, і яких наша прем'єр-міністр Тереза Мей побічно благословила, коли відвідала союзників в Перській затоці минулого тижня, так от вони є одними з найжорстокіших і самих безжальних бойовиків на Близькому Сході. І в той час як ми обурювалися жорстокими діями ІДІЛ під час облоги Мосула (подія дуже схожа на облогу Алеппо, хоча ви точно не думали б так, читаючи газети), ми навмисно не звертали уваги на поведінку повстанців Алеппо.

Всього лише кілька тижнів тому я брав інтерв'ю у членів мусульманської сім'ї, яка одна з перших покинула східний Алеппо під час режиму припинення вогню. Батько сказав, що його брат мав бути страчений бунтівниками, тому що він перетнув лінію фронту зі своєю дружиною і сином. Він засудив повстанців за закриття шкіл та розміщення зброї поряд з лікарнями. І він не був маріонеткою режиму; він навіть захоплювався ІДІЛ за їх хорошу поведінку в перші дні облоги.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Приблизно в той же час сирійські солдати в приватному порядку висловлювали впевненість, що американці дозволили ІДІЛ залишити Мосул, щоб знову нападати на режим у Сирії. Американський генерал фактично висловив побоювання, що іракські шиїтські міліціонери могли запобігти втечі ІДІЛ через іракський кордон в Сирію.

Так і сталося. Три величезні колони вантажівок терористів і тисячі озброєних прихильників ІДІЛ пустилися через пустелю з Мосула в Іраку, а також з Ракки і Дейр-ез-Зорі на сході Сирії, щоб захопити прекрасне місто Пальміру, знову і знову.

Досить повчально поглянути на наші повідомлення про ці дві паралельні події. Майже кожен заголовок сьогодні говорить про "падіння" Алеппо під ударами сирійської армії, але за будь-яких інших обставин ми б з впевненістю сказали, що армія "відбила" його у "бунтівників". При цьому ми пишемо, що ІДІЛ "повернула собі" Пальміру, коли (з огляду на їх поведінку) ми повинні, звичайно, говорити про те, що римське місто "впало" ще раз у їх гротескні обійми.

Слова мають значення. Ці люди - наші "брати", якщо вже слідувати поточному джихадистському нарративу, ті, хто під час першої окупації міста у минулому році обезголовили 82-річного вченого, який намагався захистити римські скарби, а потім одягли його окуляри назад на його відрубану голову.

За їх власним визнанням, росіяни вчинили 64 бомбардування проти військ ІДІЛ за межами Пальміри. А чому американські військово-повітряні сили не приєдналися до бомбардувань їх найлютішого ворога? Але ні: з якоїсь причини супутники і безпілотні літаки США та розвідка просто не помітили їх, так само, як тоді, в травні 2015 року, коли ідентичні конвої самогубців вперше захопили Пальміру.

Немає сумнівів, що втрата Пальміри представляє як для сирійської армії, так і для росіян, лише символічне, а не військове значення. На початку цього року сирійські офіцери сказали мені в Пальмірі, що ІДІЛ ніколи не буде дозволено повернутися сюди. В місті була російська військова база. Російський літак літав над головою. Російський оркестр тільки що грав на римських руїнах, так відсвяткували звільнення Пальміри.

І що сталося? Швидше за все, сирійські військові просто не мають сил, щоб захищати Пальміру під час концентрації на східному Алеппо.

Новини за темою

Вони повинні будуть повернути Пальміру назад, і швидко. Але для Башара аль-Асада кінець облоги Алеппо означає, що ІДІЛ, аль-Нусра, Аль-Каїда і всі інші салафітські групи та їхні союзники вже не можуть претендувати на базу, де можна створити плацдарм, на великі міста, які формують хребет Сирії: Дамаск, Хомс, Хама і Алеппо.

Фото з відкритих джерел

Але повернемося в Алеппо. Знайомий і тепер вже неактуальний політико-публіцистичний наратив потребує освіження. Докази спливуть протягом декількох днів. Після декількох місяців засудження беззаконня сирійського режиму і виправдання тієї ж жорстокості їх супротивників в Алеппо, правозахисні організації після поразки повстанців вже почали критикувати дії захисників східного Алеппо.

Візьміть Верховного комісара ООН з прав людини. Минулого тижня він вже зазвичай для себе висловлював своє занепокоєння з приводу долі цивільного населення східного Алеппо, медичних працівників, цивільних осіб, які зазнали репресій з боку уряду, "сотень людей", які, можливо, пропали безвісти після перетину лінії фронту. Але в той же час представник ООН несподівано висловив і іншу стурбованість.

"Протягом останніх двох тижнів "Джебхат Фатах аш-Шам" (іншими словами, "Аль-Каїда") і батальйон Абу Амара, як стверджується, викрали і вбили невідому кількість цивільних осіб, які просили збройні групи покинути свої райони, щоб зберегти життя цивільних осіб ... , - заявив він. - Ми також отримали повідомлення, що в період з 30 листопада по 1 грудня збройні групи опозиції обстріляли цивільних осіб, які намагалися залишити місто". Крім того, "безладні атаки" були проведені на цивільні райони, контрольовані урядом, як у західній частині міста, так і "бунтарські" в східному Алеппо.

Я підозрюю, що ми будемо чути більше про це в найближчі дні. В наступному місяці ми також будемо читати нову шокуючу книгу "Торговці людьми" італійського журналіста Лоретти Наполеоні про фінансування війни в Сирії. Вона фіксувала викрадення людей з метою отримання викупу як з боку урядових військ, так і з боку повстанців.

Новини за темою

Репортери, які були викрадені озброєною охороною в східній частині Сирії, пише вона, "впали жертвою синдрому Хемінгуея: військові кореспонденти, які підтримують повстанський рух, довіряють повстанцям і віддають своє життя в їх руки, тому що вони знаходяться в "союзі з ними". Але, "повстанський рух - це всього лише різновид злочинного джихадизму, сучасного явища, яке має тільки одну лояльність: гроші".

Так що ж, чи справді ми в "союзі" з повстанцями?

Фото з відкритих джерел

Звичайно, наші політики хочуть того ж, що і заколотники, викрадаючи своїх жертв: грошей. Звідси ганьба Brexit і бравада міністрів, які минулого тижня вклонилися сунітським самодержцям, які фінансують джихадистів в Сирії в надії отримати мільярди фунтів на продажі після Brexit зброї в країни Перської затоки.

Через кілька годин британський парламент обговорить тяжке становище лікарів, медсестер, поранених дітей і цивільних осіб в Алеппо та інших районах Сирії. Лицемірна поведінка уряду Великобританії лише показує, що ані сирійці, ані росіяни не будуть звертати жодної уваги на наші жалюгідні крики. Це теж повинно стати частиною історії.

Роберт Фіск

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>