banner banner banner banner

"Ініціатива трьох морів": Європа зможе обійтися без російського газу?

"Ініціатива трьох морів": Європа зможе обійтися без російського газу?
З відкритих джерел

Стівен Бланк

Старший науковий співробітник американської ради з зовнішньої політики.

Оригінал на сайті The Hill

Про європейську безпеку сьогодні багато говорять і пишуть в новинах. Через Брекзіт, парламентські вибори в ЄС, неврегульовані проблеми на Балканах, неослабну війну Росії проти європейської інтеграції та демократії і України сьогодні легко можна піддатися песимізму щодо Європи.

Але такий відчай безпідставний і несумісний із зацікавленістю США і Європи в демократії, інтеграції і безпеці. Більше того, існують механізми, через які європейські держави і інститути, а також їхній союзник США можуть обстоювати свої інтереси і цінності в Європі, а також за її межами.

Один з таких механізмів — "Ініціатива трьох морів". Її авторство належить Польщі, Хорватії та Румунії, і вона передбачає просування практичних проектів щодо зближення на основі спільних демократичних цінностей європейських держав, чиї території омиваються Балтійським, Адріатичним та Чорним морями. Це проекти в галузі енергетики, транспорту та цифровізації європейських мереж зв'язку.

Новини за темою

Цю ініціативу відкрито підтримують Сполучені Штати і Німеччина. У разі реалізації проектів в рамках "Ініціативи трьох морів" вона зміцнить європейську інтеграцію і послабить можливості Росії з підриву європейських держав, інститутів, безпеки і демократії.

Третій саміт даної ініціативи пройде 5-6 червня у столиці Словенії Любляні. На ньому будуть присутні високопоставлені представники з Німеччини, ЄС і США, демонструючи свою підтримку самої ініціативи та її проектів.

Одним з ключових проектів є інфраструктура СПГ (скраплений природний газ), що включає морські термінали в Польщі та Хорватії, і з'єднувальний газопровід. Здійснення цього проекту допоможе зменшити залежність від російського газу, доходи від продажу якого Москва направляє на свою кампанію з підриву європейської безпеки.

Нові магістральні і з'єднувальні трубопроводи також будуть сприяти збільшенню американського експорту СПГ в Європу, що є найважливішим пріоритетом для США. Але і крім США поблизу від Європи є значні запаси газу, і за винахідливості, а також політичної та фінансової підтримки з боку Америки, Німеччини та ЄС можна істотно зміцнити європейську безпеку.

Цей газ у східному Середземномор'ї, на Кіпрі, в Єгипті, Ізраїлі, а може, і в Лівані. Родовища там можуть бути величезними. Слід визнати, що доставляти цей газ на європейські ринки буде дуже непросто, хоча Єгипет, Кіпр, Ізраїль, Греція і Італія підтримують ідею прокладення Східно-Середземноморського трубопроводу з цих родовищ в Грецію, а звідти в Європу.

Створює перешкоди Туреччина, яка намагається занехаяти цей проект і бурові роботи у водах Кіпру. А ще Росія прагне отримати доступ до цих родовищ, а також використовувати свої трубопроводи "Північний потік-2" і "Турецький потік", щоб панувати на ринках поставок в Центральну і Східну Європу.

Крім того, витрати на будівництво трубопроводу мають серйозні політичні ризики. І нарешті, інвестори не стануть будувати трубопровід, якщо не будуть впевнені, що для цього газу є цілком реальний ринок.

Саміт у Любляні, адміністрація США, Німеччина і ЄС можуть створити серйозний стимул для постачань газу на цей ринок, переконавши авторів цієї ініціативи прийняти в її склад Грецію і розглянути в якості пріоритету ідею будівництва трубопроводів з Греції на головні ринки Європи і постачання європейських країн за з'єднувальним трубопроводами. Італія, будучи великим споживачем газу, вже підтримала план такого трубопроводу.

Якщо "Ініціатива трьох морів" схвалить ідею поставок східно-середземноморського газу через Грецію на Балкани за допомогою з'єднувальних трубопроводів, а потім таким великим споживачам, як Польща, Німеччина та Італія, це істотно зміцнить європейську безпеку.

За підтримки США і Німеччини Туреччина буде змушена відмовитися від своїх відкритих погроз на адресу Кіпру і прихованих на адресу Греції. Завдяки такій політиці можливості Росії використання газу з "Північного потоку-2" і "Турецького потоку" та з підриву європейської інтеграції та безпеки будуть ослаблені.

Якщо виникне ціла мережа магістральних та з'єднувальних трубопроводів, це стане важливим кроком на шляху інтеграції Півночі і Півдня від Балтійського до Чорного і Середземного морів.

Новини за темою

Більш того, ці трубопроводи і термінали поглиблять співпрацю серед близькосхідних держав, а також між Європою і цим регіоном.

На цьому шляху є серйозні проблеми типу демаркації морських і сухопутних кордонів між Ліваном і Ізраїлем. Вашингтон вже дуже активно діє в цьому напрямку, щоб Москва не змогла скористатися цією проблемою з вигодою для себе.

Якщо Вашингтону вдасться домогтися демаркації цих кордонів, це буде сприяти мирному договору між Ізраїлем і Ліваном, що різко знизить вплив Ірану на Ліван і на Близький Схід , а ліванцям дасть можливість використовувати свої вклади для інвестування.

Не виключено, що настільки сильні політичні й економічні зобов'язання призведуть до перегляду Туреччиною своєї агресивної політики, за якої вона тільки налаштовує проти себе сусідів і може опинитися в регіональній ізоляції. З урахуванням розмірів таких внесків не можна виключати будівництво трубопроводів з Ізраїлю і Лівану (а то і з Єгипту) в Туреччину. Це призведе до зниження російського впливу на Анкару і до нормалізації відносин Туреччини з близькосхідними сусідами.

За загальним визнанням, проблем багато, але можливості тут криються колосальні, а потенційні вигоди від цих ідей безмежні. Якщо ми хочемо сприяти зміцненню безпеки в Європі і на Близькому Сході, ми повинні заплатити за такий розвиток подій і використовувати всі наявні можливості.

Якщо ми не вхопимося за ці можливості зараз, хто знає, коли нам вдасться зробити це знову. Якщо цього не зробимо ми, це до власної вигоди зроблять інші, у кого більш ворожі плани. Френсіс Скотт Фіцджеральд писав, що "в американському житті немає других актів". Немає других актів і у світовій політиці, і якщо ми не скористаємося можливістю, що виникла, другого шансу у нас не буде, а ворожі сили дуже швидко заповнять безтурботно залишений  нами вакуум.

Стівен Бланк

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>