banner banner banner banner

Імпортний секонд-хенд, або Чому нам не потрібні експати в уряді

Екс-міністр економіки прокоментував звільнення Саші Боровика з українського уряду

Імпортний секонд-хенд, або Чому нам не потрібні експати в уряді
112.ua

Богдан Данилишин

Екс-міністр економіки України

Екс-міністр економіки прокоментував звільнення Саші Боровика з українського уряду

Я вже не раз висловився щодо недоцільності участі іноземців в українському уряді, виразивши в цілому негативне ставлення до цього. Доповнити хочеться деякими міркуваннями, тому що питання залишається відкритим, і ми можемо побачити ще нові призначення іноземців, не проаналізувавши діяльність уже чинних. Мене ніхто не переконає в ефективності грузинських реформ і в тому, що грузини - реформатори. Що показали ці реформатори? Що їх вигнали з Грузії, а ми замість політичного притулку дали їм державні посади? Поляки – наприклад Гжегож Колодко – це реформатори, які вказали інший шлях розвитку Польщі. Але тільки народ тієї країни, яку намагаються перетворити, може давати оцінку про важливість і правильність реформування. Нехай грузини збирають плоди грузинських реформ, поляки - польських, а ми повинні робити свої. За нас їх не буде робити ніхто.

Деякі ЗМІ як топ-новину дають інформацію про Сашу Боровика. Щодо Сашка Боровика та іже з ним. Справа не в Саші Боровику, а в тій кадровій політиці, яка зараз проводиться. Йде дискредитація державної служби. Понабирали людей, які нічого в ній не тямлять. Замість державних службовців прийшли якісь волонтери, які мають навіть більше прав, ніж міністр. Всі "прибульці" не відчувають Україну як Державу. Вони інвестиційні банкіри, інвестменеджери, які скакали з місця на місце по фірмах, скуповували для своїх господарів все оптом і вроздріб... Ну ось і сюди прискакали... Цього робити не можна, це провальна кадрова політика - ставити на посади міністрів, заступників міністрів людей, які не відчувають України. Радником - так можна, як в інших державах. І справа тут не в Яценюку - він один, і здається, весь цей "імпортний секонд-хенд" йому нав'язують. Це і результат діяльності цих хвалених "рекрутингових агентств", які набирають міністрів - один день вони займаються "нареченими", інший - міністрами. Так ми знищуємо всю державну службу, вимиваємо кадровий склад міністерств і відомств, а потім дивуємося - чому не йдуть реформи. До цього всього додати - обрання президентом НАНУ Патона у 96 років, Горбуліна - у 76 років директором Інституту стратегічних досліджень і президентом НАНУ - це все повний кадровий нігілізм, якщо не сказати ще гірше.

Скажу прямо - справа не в іноземцях. Хоч сьогодні по одному іноземцю з кожної країни можна імпортувати в парламент, суди, місцеві органи влади і вище. Справа в іншому. По-перше, іноземці не розуміють України і шлях, по якому вона йде, наш спосіб мислення. По-друге, уряд – це вторинне в порівнянні з необхідністю первинного проведення адміністративної та судової реформи, які повинен провести парламент. Всі реформи в економіці впираються в нереформовану систему судової влади. Міністр-"заробітчанин" (експат) кожен день, як і будь-який член уряду, зобов'язаний реалізовувати програму уряду, бути членом команди, і хоче він цього чи ні, залежатиме від фракції, яка його рекомендувала в уряд. Через суди в даний час можна оскаржити будь-яке рішення, в тому числі і експатів в уряді. Але це буде ще і їхньою дискредитацією.

Новини за темою

Чому строго науково цього не можна робити саме зараз? Згідно з теорією управління Д. Асемоглу та Дж. Робінсона, викладеною ними у праці Why Nations Fail, перемагають суспільства, еліти яких можуть залучати в процеси соціально-економічних змін широкі верстви суспільства. Для цього в управлінців має бути чітке розуміння психологічних і культурних особливостей керованих. В цьому відношенні іноземцям, як представникам інших культур, важко буде налагоджувати взаєморозуміння з керованими.

Успішні реформи в інших країнах відбувалися з розумінням цієї проблеми. Наприклад, в 50-ті роки минулого століття в Японії працювали консультантами на найвищому рівні американці Пітер Друкер, Едвард Демінг і Джозеф Джуран. Але тільки консультантами. Всі ці експерти з питань управління були першими у своїй категорії в світі, і їхні поради застосування статистичних методів в управлінні призвели, наприклад, до створення знаменитої системи управління виробництвом концерну "Тойота" (TPS). Саме завдяки їй японська компанія зараз коштує дорожче, ніж вся автомобільна трійка автовиробників США. Однак втілення цих порад у життя здійснювалося японськими менеджерами й інженерами. Особливо важливо підкреслити, що багато управлінських методів були застосовані першими в світі. Саме таким чином позитивні зміни у способах організації виробництва в Японії стали стійкими.

Новини за темою

У той же час ми знаємо інший приклад - негативний. При індустріалізації в СРСР в 30-ті роки в промисловості працювала велика кількість експатів із західної Європи і США. Однак "просочування" їхніх прогресивних методів управління в культуру радянського промислового виробництва не відбулося. Вони відвезли всі управлінські секрети з собою, радянських інженерів вони цього не навчили. Інститутів управління якістю виробництва та створення нових товарів створено не було. Після від'їзду експатів якість промислового виробництво поступово прийшов у занепад, а в тому числі і це призвело потім, за кілька десятиліть, до краху СРСР. Ми бачимо, що проблему культурної сумісності у цьому відношенні важко переоцінити.

Новини за темою

Згідно з останніми дослідженнями у менеджменті, роль бюрократії в сучасному інформаційному світі значно впала. Структури, побудовані вертикально, програють мережевим пласким структурам в ефективності. Для керівництва ними потрібні інші навички. Ці пласкі структури схильні до саморозвитку. У своїй роботі "Собор і базар" Ерік Реймонд закликає відмовитися від менеджменту наказного та перейти до ідеологічних методів керівництва. Знову ж таки, щоб чинити вплив на спільноту, необхідно стати членом спільноти, і це важливіше в даному контексті, ніж всі інші чинники. І тут має ключове значення культурна сумісність, якої у експатів немає.

Деякі країни, суспільства яких складаються значною мірою з емігрантів, придбали протягом століть розвитку деякий досвід налагодження таких взаємодій між представниками різних націй. Однак Україна не є країною емігрантів. Навіть у США питання культурної взаємодії актуальні і зараз, через 200 років початку роботи американського "плавильного котла націй". І хвилювання в Фергюсоні тому підтвердження.

Новини за темою

Економічне процвітання вже не залежить від діяльності менеджерів-одинаків. У сучасному світі в хід йдуть статистичні підходи до створення управлінських команд. Команди повинні бути збалансовані по силі і компетенції учасників. Призначення окремих "зірок" ні до чого не призведе. До того ж деякі з цих "зірок" в силу своєї компетенції мають дуже далеке відношення до розуміння сучасної економіки.

Призначення міністром фінансів і міністром економіки представників інвестиційного бізнесу викликає подив. Професіонали, знайомі з теорією ефективного ринку, знають, що успіхи на фондових ринках носять випадковий характер (не більше 5% керуючих фондами в довгостроковій перспективі показують результати вище ринку). Тому екстраполювати наявні у них успіхи в цій справі на те, що вони зможуть їх повторити в управлінні українською економікою, вкрай наївно, що вже доведено на прикладі нинішнього керівника НБУ.

Для успішної інтеграції української економіки у світовий ринок потрібні сьогодні зовсім інші компетенції. Наявність тільки зв'язків у світових фінансових колах тепер уже явно недостатньо. Важливо розуміти, з якими промисловими інноваціями ви туди прийдете. І чи є у наших призначенців-легіонерів таке розуміння функціонування сучасних ринків, виходячи з досвіду їхньої роботи в інвестиційному бізнесі? Сумніваюся.

Новини за темою

Якщо запрошувати фахівців, то в першу чергу українців, які виїхали на Захід і досягли там успіхів, причому в секторах економіки, які будуть визначати економічний розвиток у майбутньому. Про таких людей і промислові сектори я неодноразово писав. Нам треба формувати свої національні управлінські команди, засновані на принципах кращих світових менеджерів, як теоретиків, так і практиків.

Дізнатися, що і як робити для досягнення успіху в економічному розвитку в цьогорічному відкритому світі - вже неважко. Важливе бажання вчитися цьому. Немає ніяких таємних управлінських знань. Є таємниця втілення їх у реальну національну економіку, яка багато в чому залежить від розуміння процесів, що йдуть у світовій економіці, та розуміння особливостей суспільно-культурного розвитку націй і проблем їхньої культурної сумісності. Загальносвітові управлінські підходи повинні бути локалізовані українськими менеджерами, а не іноземними фахівцями.

Ми повинні бути адекватні сучасним управлінським теоріям, а не впроваджувати морально застарілі методи управління в державне управління, які вже не працюють, як це показують на численних прикладах лідери світового управлінського консалтингу. Роблячи неправильні кадрові призначення, які свідчать про наше незнання цих управлінських новацій, ми не маємо право розраховувати на позитивні результати. Мені здається, призначення, що відбулися 2 грудня, призведуть до того, що ми в черговий раз втратимо час і не прийдемо до тих позитивних змін, які так очікує суспільство. Не дай Бог. Занадто великі очікування...

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

*експат - іноземний працівник або працівник підприємства, який працює за кордоном

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>